Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

rory

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

μια ερωτηση.Πριν 5 μερες κουρευτηκα και πηρα πολυ κοντο το μαλλι μου.Απο εκεινη τη μερα η τριχοπτωση μου εχει αυξηθει αισθητα!Συμβαινει και σε αλλους μετα το κουρεμα?
Χρησομοποιω minoxodil 5% και fungoral (συντομα proscar)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

wanghuanju

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Ενα μηνα αφου ξεκίνησα μπιγκ3 πανω απο 200 τριχες τη μερα... Τωρα ποια μετα απο 3 μηνες ειναι σαφώς ποιο λιγες αυτες που πεφτουν! Αλλα παλι δεν θα ελεγα λιγοτερες απο 50-100... Ευτυχώς βλεπω να βγαίνουν αλλες νεες στην θεση τους και συνεχιζω! louis vuitton :angel: :tease: :D
 

pfd

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

εγω ρε παιδες πανω απο 100 -120 τριχες τη μερα δε μου εχει τυχει να χασω.(παντα προσθετω 40 τριχες στις αντιληπτες γιατι χανουμε πολλες που δε βλεπουμε.στο πρωτο τραβηγμα της μερας (τραβηγμα σε ολο το τριχωτο στο πανω μερος) χανω το πολυ 6 τριχες.απο αυτες τις 6 αν μου ζητουσατε να τις ποσοστοποιησω θα ελεγα πως ειναι 70% υγιεστατες 25% λιγο πιο λεπτες και 5%(ισως και υπερβολη) ειναι σχεδον χνουδι.σε αλλα ποστ εχω αναφερει πως 2 γιατροι δεν εχουν διαγνωσει ΑΑ ουτε παρατηρουν καποια αραιωση,μπορω να καταλαβω ομως πως υπαρχει διαφορα με το πως ημουν πριν 2 χρονια σε ολη την εκταση του τριχωτου,θα τολμουσα να πω ακομα και στην πισω περιοχη και στην πλαγια(που θεωρειται σταθερη),οχι μεγαλη αλλα σχετικα διακριτη απο εμενα που γνωριζω τα μαλλια μου.υπαρχει περιπτωση αυτα τα ποσοστα να οφειλονται στην πολυ κακη διατροφη μου(δε καταναλωνω φρουτα/σαλατες/οσπρια και δεν ακουμπαω τροφες πλουσιες σε σιδηρο) και στο αγχος που περασα πριν 3-4 μηνες και κρατησε περιπου 1 μηνα?η οι γιατροι δε ξερουν τι λενε και εχω ΑΑ?ευχαριστω για το χρονο σας και συγγνωμη αν βγηκα οff topic αλλα το ποστ μου εδωσε λαβη για να μιλησω για την κατασταση μου
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

pfd είπε:
εγω ρε παιδες πανω απο 100 -120 τριχες τη μερα δε μου εχει τυχει να χασω.(παντα προσθετω 40 τριχες στις αντιληπτες γιατι χανουμε πολλες που δε βλεπουμε.στο πρωτο τραβηγμα της μερας (τραβηγμα σε ολο το τριχωτο στο πανω μερος) χανω το πολυ 6 τριχες.απο αυτες τις 6 αν μου ζητουσατε να τις ποσοστοποιησω θα ελεγα πως ειναι 70% υγιεστατες 25% λιγο πιο λεπτες και 5%(ισως και υπερβολη) ειναι σχεδον χνουδι.σε αλλα ποστ εχω αναφερει πως 2 γιατροι δεν εχουν διαγνωσει ΑΑ ουτε παρατηρουν καποια αραιωση,μπορω να καταλαβω ομως πως υπαρχει διαφορα με το πως ημουν πριν 2 χρονια σε ολη την εκταση του τριχωτου,θα τολμουσα να πω ακομα και στην πισω περιοχη και στην πλαγια(που θεωρειται σταθερη),οχι μεγαλη αλλα σχετικα διακριτη απο εμενα που γνωριζω τα μαλλια μου.υπαρχει περιπτωση αυτα τα ποσοστα να οφειλονται στην πολυ κακη διατροφη μου(δε καταναλωνω φρουτα/σαλατες/οσπρια και δεν ακουμπαω τροφες πλουσιες σε σιδηρο) και στο αγχος που περασα πριν 3-4 μηνες και κρατησε περιπου 1 μηνα?η οι γιατροι δε ξερουν τι λενε και εχω ΑΑ?ευχαριστω για το χρονο σας και συγγνωμη αν βγηκα οff topic αλλα το ποστ μου εδωσε λαβη για να μιλησω για την κατασταση μου
αν παρατηρεις σταδιακη αραιωση στους κροταφους και σιγα σιγα να παει να σχηματιστει και μπιφτεκακι πισω ειναι κλασικη περιπτωση ΑΑ,αυτο που δεν μπορουν να δουν οι γιατροι ειναι το πριν,δηλαδη το οτι οι κροταφοι μπικαν ενα εκατοστο μεσα παραδειγμα 8)
 

pfd

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

οι κροταφοι μου παιζουν μπαλα στα ιδια απο τα 18,δεν εχουν προχωρησει κα8ολου και το μπιφτεκι ειναι ιδιο σε πυκνοτητα με τα αλλα.δε ξερω αν διαβασες το ποστ μου αλλα αναφερω πως παρατηρω αραιωση σε ΟΛΟ το τριχωτο της κεφαλης ακομα και στα γυρω και στα πισω μαλλια!γ αυτο ρωταω,γιατι δε μπορω να καταλαβω τι παιζει
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

ακολουθεις καποια διαιτα? :chinscratch
 

pfd

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

διαιτα των μακ ντοναλντς και των σουβλακιων ειδικα το τελευταιο 4μηνο :p λες να ευ8υνεται αυτο?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

δοκιμασε να βελτιωσεις την διατροφη,δεν λεω..νοστιμα τα ατιμα :p :p αλλα χρειαζομαστε και διατροφικα στοιχεια,αν παλι δεν μπορεις να αντισταθεις,καποιο συμπληρωμα διατροφης θα βοηθισει ;D
 

kerozen

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

Παιδια γεια σας.Εχω τριχοπτωση εδω και 4 χρονια(150-200 τριχες τη μερα) και ειμαι 23.. το μαλι μου εχει αραιωσει πολυ αισθητα σε ολο το κεφαλι παντου και πανω και πλαγια και πισω...εδω και εναμιση μηνα παιρνω μινοξιδιλη αλλα δεν ξερω αν το μαλι μου πεφτει λογω κληρονομικοτητας η απο καποια αλλη αιτια...πηγα σε δερματολογο και δεν μου εδωσε καποια συγκεκριμενη απαντηση (μου ειπε πως μπορει να ειναι ανδρ. αλωπεκια)πως θα το μαθω αυτο
ωστε να ξερω πως θα το αντιμετοπισω?Συγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος ειμαι καινουριοσ....η γνωμη σας θα με βοηθουσε.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sofo85

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

kerozen είπε:
το μαλι μου εχει αραιωσει πολυ αισθητα σε ολο το κεφαλι παντου και πανω και πλαγια και πισω...
Εαν ειναι ετσι δεν νομιζω πως ειναι Α.Α,καλα και αυτος ο δερματολογος δεν μπορουσε να καταλαβει??Εαν κανεις "λιμανακια"στους κροταφους και αρχισε να αραιωνει στην κορφη, τοτε ναι ειναι Α.ΑΕξετασεις αιματος εχεισ κανει προσφατα?
 

sovagg

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

kerozen είπε:
Παιδια γεια σας.Εχω τριχοπτωση εδω και 4 χρονια(150-200 τριχες τη μερα) και ειμαι 23.. το μαλι μου εχει αραιωσει πολυ αισθητα σε ολο το κεφαλι παντου και πανω και πλαγια και πισω...εδω και εναμιση μηνα παιρνω μινοξιδιλη αλλα δεν ξερω αν το μαλι μου πεφτει λογω κληρονομικοτητας η απο καποια αλλη αιτια...πηγα σε δερματολογο και δεν μου εδωσε καποια συγκεκριμενη απαντηση (μου ειπε πως μπορει να ειναι ανδρ. αλωπεκια)πως θα το μαθω αυτο
ωστε να ξερω πως θα το αντιμετοπισω?Συγνωμη αν ειμαι εκτος θεματος ειμαι καινουριοσ....η γνωμη σας θα με βοηθουσε.

Βαλε καμια φωτο φιλε αν μπορεις..
 

kerozen

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

sofo85 είπε:
[quote author=kerozen link=topic=26.msg42943#msg42943 date=1291770130]
το μαλι μου εχει αραιωσει πολυ αισθητα σε ολο το κεφαλι παντου και πανω και πλαγια και πισω...
Εαν ειναι ετσι δεν νομιζω πως ειναι Α.Α,καλα και αυτος ο δερματολογος δεν μπορουσε να καταλαβει??Εαν κανεις "λιμανακια"στους κροταφους και αρχισε να αραιωνει στην κορφη, τοτε ναι ειναι Α.ΑΕξετασεις αιματος εχεισ κανει προσφατα?
[/quote]Εξετασεις αιματος οχι...λες να δωσουν απαντηση στο αν τα μαλλια πεφτουν απο αλλους παραγοντες και οχι απο ΑΑ????αν ειναι ετσι να κανω για να αρχισω να αποκλειω αιτιες...
 

sofo85

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

ναι,αν δεν κανω λαθος χαμηλος σιδηρος,ταση προς θυροειδη ειναι μερικες απο τις αιτιες τριχοπτωσης οταν δεν εχεις Α.Α και συνθως φαινεται οταν δεν κανεις λιμανια στους κροταφους και την κλασσικη αραιωση(μπιφτεκι) στη κορφη,τα εχεις παρατηρησει αυτα?αν ναι μην χαλας αδικα τον χρονο σου.Μπορεις να βαλεις και φωτο(χωρις να φαινεται το προσωπο σου) οπως σου ειπαν παραπανω.
 

kerozen

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

sofo85 είπε:
ναι,αν δεν κανω λαθος χαμηλος σιδηρος,ταση προς θυροειδη ειναι μερικες απο τις αιτιες τριχοπτωσης οταν δεν εχεις Α.Α και συνθως φαινεται οταν δεν κανεις λιμανια στους κροταφους και την κλασσικη αραιωση(μπιφτεκι) στη κορφη,τα εχεις παρατηρησει αυτα?αν ναι μην χαλας αδικα τον χρονο σου.Μπορεις να βαλεις και φωτο(χωρις να φαινεται το προσωπο σου) οπως σου ειπαν παραπανω.
να και φωτογραφιες ..μπροστα απο λαμπα (ελπιζω να ειναι αντιπροσωπευτικες γιατι το φως παιζει υπουλα παιχνιδια)
 

Συνημμένα

  • SDC14282.JPG
    SDC14282.JPG
    2.6 MB · Προβολές: 895
  • SDC14286.JPG
    SDC14286.JPG
    2.5 MB · Προβολές: 827

kerozen

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

βασικα αυτο που μ φαινεται περιεργο ειναι η αραιωση στο κεντρο της κεφαλης ενω στην κορυφη δεν υπαρχει τοσο...πριν ξεκινισει η τριχοπ εβαζα το κεφαλι μ κατω απο 100αρα λαμπα και δεν φαινοταν καθολου το δερμα του κεφαλιου...εχει χαθει πολυ μαλλι..ειναι απο ΑΑ ποια η γνωμη σας?
 

sofo85

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

kerozen είπε:
βασικα αυτο που μ φαινεται περιεργο ειναι η αραιωση στο κεντρο της κεφαλης ενω στην κορυφη δεν υπαρχει τοσο...πριν ξεκινισει η τριχοπ εβαζα το κεφαλι μ κατω απο 100αρα λαμπα και δεν φαινοταν καθολου το δερμα του κεφαλιου...εχει χαθει πολυ μαλλι..ειναι απο ΑΑ ποια η γνωμη σας?
Αν και οι φωτογραφιες ειναι καπως μακρυνες και δεν βοηθανε πολυ εμενα δεν μου φαινεται να εχεις αραιωση καν(εαν εξαιρεσεις στη κορφη και λιγο πιο κατω,οι κροταφοι σου δεν φαινεται να εχουν υποχωρησει),πολλοι απο εμας θα θελαμε να εχουμε το μαλλι σου,πιστεψε με!4 χρονια τριχοπτωση??ηταν εποχιακη η ειχες συνεχεια??δεν ξερω,αν καποιος αλλλος βλεπει κατι ??
 

kerozen

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

το περιμενα να φανει περιεργο..ναι φιλε μου 4 χρονια αλλα ειχα τοσο πολυ μαλλι που εβαζα το κεφαλι μου βρεγμενο κατω απο 100αρα λαμπα και δεν φαινοταν ιχνος δερματος...τωρα εχει μεινει το 1/4 του μαλιου που ειχα παλια χωρις υπερβολες...το θεμα ειναι οτι πρεπει να σταματησει οποια κι αν ειναι η αιτια της τριχοπτωσης(αυτην ψαχνω)
 

sofo85

New Member
Απ: Πόσες τρίχες χάνονται ημερησίως;

οκ,εαν δεν μπορει να σου πει κατι αλλο καποιος απο το φορουμ και θελεις θα σου στειλω τα στοιχεια μιας δερματολογου στην Αθηνα, με προσωπικο μνμ,( Αθηνα μενεις ετσι?)ειναι καλη αν και ακριβη 60 ευρω η επισκεψη.Το φορουμ και αυτη ειναι ο λογος που ξεκινησα τη θεραπεια που κανω.Αν και η γνωμη μου ειναι να ΜΗΝ ξεκινησεις φινα ακομα για να μην σου πω ουτε και μινοξ επειδη δεν μου φαινεται να εχεις προβλημα τουλαχιστον οχι ακομα.Προσεξε τη διατροφη σου και χρησιμοποιησε ενα πιο φιλικο σαμπουαν για τα μαλλια σου.
 
Μπλουζα