Μμ το 1996. σκέψεις και συμβουλές για επόμενα βήματα...

kapa

Μέλος του προσωπικού
Stripar και Δημήτρη πάρτε ένα μπαν μέχρι τις 5 του μηνός. Χρόνια πολλά επί τη ευκαιρία
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Εσυ πιστευεις οτι η εικονα του ειναι χειροτερη απο την επεμβαση των 5.000 μοσχευματων που κανει παραθεση στην ιστοσελιδα του ο Erdogan ? Αν πιστεψουμε το παρακατω περιστατικο που υποστηριζει ο φιλος σου ο Στριπας τοτε ο αγαπητος μας φιλος εχει ελπιδες οχι μονο για την hairline του, αλλα για πυκνωση μεχρι το μπιφτεκι. Και εννοειται οτι ΔΕΝ θα βγαλει κανενα απο τα μοσχευματα που πληρωσε για να τοποθετησει !!!

Η Κυπριακη Κλινικη του Γεροξουρα που του πηρε σιγουρα πανω απο 3.000 μοσχευματα (δεν θυμαμαι το νουμερο ακριβως-βαριεμαι να ψαξω) ειχε να αντιμετωπισει καλυτερη περιπτωση δηλαδη ?

http://www.international-hairlossforum.com/topic945-15.html


Ο Γεροξούρας όπως ο ίδιος μας τα παρουσίασε έβαλε :

1797 κεφάλι
1023 γένια
151 στήθος(test)


και πήρε ένα αρκετά μέτριο αποτέλεσμα (με μια hairline που δεν έδενε με το υπόλοιπο σύνολο) γι'αυτό άλλωστε προχώρησε και σε δεύτερη μμ και περιμένουμε να δούμε τα αποτελέσματα. Έβαλε δηλαδή αρκετό γένι (περίπου 36%)...

Όσο αφορά το περιστατικό του Erdogan το παληκάρι έχει μια πολύ σημαντική πηγή (αυτή του strip) που ο Hope δεν την έχει, και πιθανός και γενικότερα καλύτερη δότρια αν και λόγο μήκους μαλλιού είναι δύσκολα συγκρίσιμη με του Hope.
Το περιστατικό δε που αναφέρεις, είναι ίσως από τα καλύτερα του Erdogan...

Επίσης δεν πρότεινα στον Hope να βγάλει τα μοσχεύματα με τις λάθος κατευθύνσεις και τα πετάξει. Όλοι οι σοβαροί γιατροί όταν αφαιρούν μοσχεύματα με λάθος κατευθύνσεις τα επανατοποθετούν με τη σωστή κατεύθυνση.

Καλή χρονιά σε όλους μας...
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Ειστε τρελοι ειστε τρελοι οι φαλακροιιιι .....Πρωτοχρονιατικο δωρακι απο τον kapa παλι πηρατε...
Καλη Χρονια παιδες!!!!!!;)
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Παιδια καλη χρονια σε ολους!!!Θελω κ εγω να πω την αποψη μου στον φιλο.Πηγαινε παλι στην dhi Κ συζητησε το με τον κ Σταθη αλλα κ με τον γιατρο (σου προτεινω Ηλια Ευαγγελατο,τρομερος ανθρωπος κ γιατρος,θα το δεις κ εσυ)κ δες τι μπορει να γινει.Εννοειται οτι μετα απο τοσα χρονια εχουν αλλαξει πολλα πραγματα στις μμ (προσωπικα δεν ηξερα ΟΤΙ εκανε strip η dhi......πανε πολλα χρονια βεβαια).Θεωρω οτι ειναι μαλλον η πιο οικονομικη λυση εδω Ελλαδα κ πιο σιγουρη.Αν δεν τα βρειτε δες κ Κυπρο που κ εκει ειναι πολυ καλα.Μην περιμενεις θαυματα παντος οπου κ να πας.Το strip ειναι δυσκολο να καλυφτει γιατι δεν εχει σχεση με τα strip που γινονται τα τελευταια χρονια(λογω μεγεθους της τομης).Η τιμη του βεκρη(3500 ευρο)ειναι μονο για καλυψη η για ολοκληρωμενη μμ?Ενημερωνε μας οτι κ να κανεις κ ευχομαι οτι καλυτερο!
 

Hope

Active Member
Καλή χρονιά σε όλους σας και σας ευχαριστώ πάλι για την συμμετοχή στην συζήτηση.

ΜΙΚΕΣ έχω σκοπό να περάσω και από την κλινική για να τους ακούσω τι έχουν να μου πουν...για το τότε και το τώρα.

Σχετικά με τον πλαστικό από Hilton μου είπε αυτή την τιμή για strip και πάνω ότι μπορέσει να βγάλει από δότρια (περίπου 2.500 τθ βάσει της εικόνας μου). Μου είπε επίσης (ξέχασα να το αναφέρω) ότι θα κάνει και κάποιες μικροεπιδιορθώσεις στα μπροστινά από την παλιά μμ. Τώρα θα τα βγάλει μόνο...θα τα βγάλει και θα τα ξαναβάλει καλύτερα....δεν το διευκρίνισα. Δεν είδα δουλειές του πέραν του site (δεν ζήτησα). Μπορεί να επανέλθω σε κανα μήνα περισσότερο διαβασμένος για ερωτήσεις-διευκρινήσεις.
 

Hope

Active Member
Παιδιά καλησπέρα.
Πήγα D*I. Τους είπα την προσέγγιση που θέλω να κάνω. Δλδ. επιδιόρθωση σε όσα τθλ είναι εφικτό από τα μεταμοσχευμένα (αφαίρεση και ορθή επανατοποθέτηση) και μια προσθήκη λίγων τθλ/τε έτσι ώστε στο κοντό κούρεμα να έχω ένα φυσικότερο αποτέλεσμα.
Η τριχομέτρηση έδειξε ότι από safe zone μπορώ να βγάλω μέχρι 4.500 τθ.
Με μέτρησαν πάνω και μου είπαν ότι τώρα έχω 6-7τρ/τε. Μπορούμε με μια mega (περίπου 1.500 τθλ) να βάλουμε μερικά στην ουλή (200 περίπου) και τα υπόλοιπα στις ζώνες 1 & 2 φτιάχνοντας μια μικρή πυκνότητα των 25τρ/τε περίπου (όσο είναι το μπιφτέκι μου στις φωτο μου).
Προσωπικά ταιριάζει με τις προσδοκίες μου. Δεν περιμένω κάτι καλύτερο και δεν το θέλω κιόλας. Περιμένω απλά ένα σχετικά φυσικότερο αποτέλεσμα σε κοντό κούρεμα χωρίς να χρειαστεί να ξαναασχοληθώ.
Μου είπαν 2.000 ευρώ και 3 δωρεάν PRP. Γιατρό διαλέγω. Ειδική τιμή λόγω της προηγούμενης εμπειρίας.
Προσωπικά μου άρεσε η προσέγγιση τους. Μίλησα με έναν σύμβουλο που έχει κάνει και ο ίδιος μεταμοσχεύσεις από μεγάλο nw.
Ακούω τα σχολια σας ή τι επιπρόσθετα ερωτήματα πρέπει να θέσω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Δημητρης38

Active Member
Παιδιά καλησπέρα.
Πήγα D*I. Τους είπα την προσέγγιση που θέλω να κάνω. Δλδ. επιδιόρθωση σε όσα τθλ είναι εφικτό από τα μεταμοσχευμένα (αφαίρεση και ορθή επανατοποθέτηση) και μια προσθήκη λίγων τθλ/τε έτσι ώστε στο κοντό κούρεμα να έχω ένα φυσικότερο αποτέλεσμα.
Με μέτρησαν και μου είπαν ότι πάνω έχω τώρα 6-7τρ/τε. Μπορούμε με μια mega (περίπου 1.500 τθλ) να βάλουμε μερικά στην ουλή (200 περίπου) και τα υπόλοιπα στις ζώνες 1 & 2 φτιάχνοντας μια μικρή πυκνότητα των 25τρ/τε περίπου (όσο είναι το μπιφτέκι μου στις φωτο μου).
Προσωπικά ταιριάζει με τις προσδοκίες μου. Δεν περιμένω κάτι καλύτερο και δεν το θέλω κιόλας. Περιμένω απλά ένα σχετικά φυσικότερο αποτέλεσμα σε κοντό κούρεμα χωρίς να χρειαστεί να ξαναασχοληθώ.
Μου είπαν 2.000 ευρώ και 3 δωρεάν PRP. Γιατρό διαλέγω. Ειδική τιμή λόγω της προηγούμενης εμπειρίας.
Προσωπικά μου άρεσε η προσέγγιση τους. Μίλησα με έναν σύμβουλο που έχει κάνει και ο ίδιος μεταμοσχεύσεις από μεγάλο nw.
Ακούω τα σχολια σας ή τι επιπρόσθετα ερωτήματα πρέπει να θέσω.

1.500 grafts / 2.000 E ... ειναι πολυ καλη τιμη !!!
Θα σου κλεισουν και την ουλη... καλο Deal φαινεται !!!
Λογικα θα σε προσεξουν κιολας λογω της προηγουμενης εμπειριας .... ;)
 

Hope

Active Member
Δημητρη είναι όντως πολυ καλή τιμή. Θα κάνω και Κύπρο συμβουλευτική. Αλλου στο ξωτερικό το έχω αποκλείσει απο την στιγμή που δεν θέλω να πάω σε μεγαλύτερες πυκνότητες και τρέλα λεφτά!
Καλλιτεχνικό μερεμέτι θέλω μόνο. Το ερώτημα είναι ότι για να πάω εδώ θα πρέπει να εμπιστευθώ το χέρι του καλύτερου για να μπορέσει να εκμεταλλευτεί τα νέα τθ και να κάνει σωστή δουλειά στα παλιά.
Μου πρότεινε πέραν των γνωστών ονομάτων της κλινικής και μια ιατρό η οποία έχει ναι μεν λιγότερες μμ αλλά εκπληκτικό χέρι.
Παιδιά ακούω και εσάς όμως...
 

Hope

Active Member
Ερώτημα προς όλους:
Αν υποθέσουμε ότι πάω στα 25 τθ/τε σε ζώνες 1&2 μήπως το αποτέλεσμα τελικά θα φαίνεται περισσότερο αφύσικο από το ήδη υπάρχον? Δηλαδή μια ομοιόμορφα αραιή εικόνα όπως στο μπιφτέκι μου.
(όσο περισσότερο διαβάζεις τελικά τόσο περισσότερες ανασφάλειες δημιουργείς...)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

sven

Active Member
Η μμ φιλε ειναι για οσους παιρνουν φινα...Οσοι δεν περνουμε θα χασουμε ενα ποσοστο πιθανων μεγαλο των μεταμοσχεμενων..Οι κλινικες δεν το λενε αυτο..

Δεν θέλω να υποστηρίξω τους γιατρούς αλλα μήπως, λέω μήπως το λένε για την χρήση τις φίνας επειδή κρατάς τα δικά σου πιο πολύ ,αν διαβολική σύμπτωση τύχαινε μετα απο κανα 6-9 μήνες τις μμ ο ασθενής να είχε επιθετική τριχόπτωση δεν θα φαινότανε και τόσο καλό το αποτέλεσμα τους . Οι μεγαλογιατροί δεν θέλουν να ριψοκινδυνέυσουν έστω και για να συμβεί αυτο οι πιθανότητες είναι απειροελάχιστες γιατι άντε να αποδείξουν μετά οτι δεν πετάει ο ελέφαντας. Δηλαδή αν πάει ένας καθαρό 6 nw που δεν θα έχει επάνω ούτε τρίχα θα του πούνε να παίρνει απαραίτητα φίνα ;
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hope

Active Member
Παιδιά καλησπέρα,
Διαβάζοντας κατάλαβα ότι το πρώην μέλος n094 είναι πιθανότατα o σύμβουλος που με είδε στην D*I. Μπορώ να ρωτήσω για ποιο λόγο έγινε ban?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Παιδιά καλησπέρα,
Διαβάζοντας κατάλαβα ότι το πρώην μέλος n094 είναι πιθανότατα o σύμβουλος που με είδε στην D*I. Μπορώ να ρωτήσω για ποιο λόγο έγινε ban?
Είναι στους κανόνες του φόρουμ να μην υπάρχουν εκπροσωποι κλινικών
 

Hope

Active Member
Συναγωνιστές δείτα παρακάτω μια σοβαρή συμβουλή που πήρα από Hasson & Wong ‏.
Σοβαρή πρόταση αλλά... και τα λεφτά να είχα (πάνω από 13.000) δεν θα έμπαινα σε μια τέτοια διαδικασία με φίνα και strip ξανά.
Όσο τελικά γυρίζω μέσα στο forum τόσο περισσότερο καταλήγω ότι αυτό που πρέπει να κάνω είναι μόνο FUE στην ουλή και όσο μπορώ κοντό κούρεμα.

Δείτε παρακάτω:
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dear _____,
Thank you for your interest in Hasson & Wong and for submitting your photos via our online consultation form. Dr Wong has reviewed your photos and believes that you are a candidate for another surgical procedure and recommends that around 3000 grafts or as many as possible be used via the FUT method in one session to address your needs. These grafts would be used to rebuild you a new hairline to frame your face and allow you greater styling options moving forward. The hairline placement would be age appropriate and show the correct level of temple recession of that of an adult male.
Dr Wong would design your new hairline at around 7cm - 8cm in height from your brow in the centre area looking at your photos this maybe just below your existing hairline. The hairline height would reflect bringing a balance to the hair at the sides of your scalp and the final height of the hairline would be decided once Dr Wong can assess you in person and taking into account your face and bone structure. The hairline and temples would receive the highest number of grafts and Dr Wong would place single hair grafts into this immediate area for the most natural result. The grafts would be placed throughout the frontal zone and mid scalp. There is not enough grafts to cover the crown effectively in this session and he feel this is best left to see if any improvement can be made by the medication.

In this session Dr Wong hopes to cover around 2/3 possibly more of the balding area. The final graft count will be determined by your donor density and laxity which will not be able to be fully assessed until we can see you here in Vancouver for a consultation the day before surgery. Dr Wong fully expects a significant cosmetic improvement once fully grown in. Dr Wong cannot stress how important it is that you stretch out your scalp daily for as many months as possible in order for him to remove the old scar and get enough grafts for this new procedure. Depending on the position on your scalp of the old scar and your laxity will determine how much or all of this scar can be removed.
If Dr Wong feels that after seeing you in person that old grafts need to be removed along the hairline to provide and more natural appearance then that is what will be done.

Dr Wong also recommends that you start to take propecia/proscar this will help in maintaining your existing hair and may thicken up some hairs you have in the crown and mid scalp. Dr Wong recommends that you take branded Propecia or Proscar 1mg every day. He feels that due to your age you will likely see a good improvement and will halt further loss. As I am sure you are aware hair loss is progressive and your crown could open up further. Hair transplantation is about supply and demand of the donor hairs when patients progress to high levels of loss like Norwood 6 and 7 patterns it is highly unlikely that unless they have exceptional density and laxity that there will be enough grafts to provide coverage at good density over all the balding areas of scalp.Ideally you should start this medication asap to see how you react to it before the surgery, if the crown is going to improve with just the medication then the plan for coverage will be easier for Dr Wong plan. The focus of the surgery will be to give you a far more natural look with better coverage and density. There is a possibility of adding some grafts by the FUE method if Dr Wong is not able to harvest enough grafts via FUT alone.

Generally our recommendations are reasonably accurate but it must be clearly understood that we reserve the right to change these recommendations based on clinical examination of your particular scalp and hair characteristics.

In order to properly prepare for your procedure he asks that you begin scalp exercises as seen on our website, you should try to do these exercises for half an hour over the course of each day for two months.

laxity.hassonandwong.com

These exercises will help to get your donor scalp in the best possible condition for your procedure. The more exercises you perform, the more loose your scalp will become thus allowing for more grafts.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Περιμένω τα σχόλια σας!
Φιλικά
 

Δημητρης38

Active Member
Εγω δεν μπορω να καταλαβω αν πραγματικα το proscar/propecia βοηθαει στην πυκνωση των τριχοθυλακιων στο crown και στο mid scalp. Υποτιθεται οτι οταν ο θυλακας πεθαινει δεν μπορει να boostaristei με καμια θεραπεια. (Gomi τα φωτα σου αν το διαβαζεις)

Κατα τα αλλα προσωπικα σαν εκθεση ιδεων βλεπω το mail που σου εστειλε (δημιουργικη ασαφεια λεμε) που λογικα γινεται copy paste σε ολους οσους ζητανε online διαγνωση. Τα 3.000 μοσχευματα που σου υποσχεται μπορεις να τα βρεις και αλλου ποιο κοντα στην Ελλαδα και φυσικα δεν εχουν καμια σχεση με τα 8χιλιαρα grafts που διαφημιζει με μια strip.

Τα 13.000 (ευρω?) δεν βλεπω να τα αναφερει καπου.
Σου εκανε προσφορα για 3.000 μοσχευματα σε μια στριπ τιμη 13.000 ευρω?
Αν ναι.. πολλα !!! Παρα πολλα θα ελεγα !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Hope

Active Member
Δημήτρης38 δεν μου έκανε προσφορά αλλά αν δεις τον τιμοκατάλογο του για εκεί πάει αν συνυπολογίσεις ότι θα προσθαφαιρέσει σίγουρα και κάποια grafts από μπροστά τουλάχιστον και μάλλον θα τσιμπήσει και μερικά τ/θ με FUE...δηλαδή θα μου πάρει όλα τα πλαινά να μου τα βάλει επάνω :)
Όντως είναι copy-paste η γνωμάτευση
 

Δημητρης38

Active Member
Hope δες και το hair tatto/micropigmantation... αν σε ενδιαφερει κανε μια ερευνα και γραψε πληροφοριες
Για την ουλη της strip ισως να ειναι μια καλη λυση αν τα εχεις κοντα οπως σε βλεπω στις φωτο
Για μπροστα δεν εχω αποψη, δεν εχω δει καποιον απο κοντα να δω πως φαινεται....

Οσον αφορα τις μ/μ πανω κατω ξερεις τι να περιμενεις.
Εαν εχεις σκοπο να προσθεσεις τριχες στο κεφαλι σου μαλλον φιλε μου θα πρεπει να βρεις εναν που να κανει σωστα την δουλεια του. Οι καλυτεροι δεν γεννανε τριχες, απλα εξασφαλιζουν ενα καλυτερο ποσοστο φυτρωσης απο αυτες που θα μεταμοσχευσουν !!!
 

Angel13

Member
Καλη επιτυχια φιλε μου! Θα ελεγα να αποδεχτεις την προταση της κλινικης και μετα να κανεις ενα ταττοο οπου υπαρχει εμφανες κενο μετα την μμ.
 
Μπλουζα