Καλοκαιρι ζεστη και οτι χειροτερο για την αα!

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Δεν θυμάμαι τιμες Σάντυ αλλά ηταν πάτο....Γιάννη lambert είχα παρει αλλά δε θυμάμαι ποιον τυπο,θα το δω στο κουτι κ θα σ πω
 

karfakias

Member
ρε παιδιά ένα περίεργο πράγμα
εγώ ήθελα να ανοίξω ένα θέμα που να λέει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο.
Εμένα τα μαλλία μου το καλοκαίρι με τον ήλιο και τη θάλασσα γίνονται μπόμπα.
Μάλλον το αλάτι τους αφαιρεί την λιπαρότητα και μιας και είναι ολόισια και λεπτά τα δικά μου γίνονται τέλεια..
Αφού μπήκα στο τρυπακι να βρώ κάποιο προϊόν που να δίνει αυτό το λουκ αλήθεια μήπως ξέρουμε κανένα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μέχρι πριν 3 χρόνια και εμένα το καλοκαίρι γίνονταν καλύτερα τόσο που άφηνα το αλάτι πάνω τους μέχρι το επόμενο μπάνιο. Σε αυτό που λες, είχα φτιάξει σπρέι με θαλασσινό αλάτι και τα ψέκαζα κάποια εποχή λόγω του όγκου που έδινε...Το σταμάτησα όταν μου έκανε ξηροδερμία...
 

Serifis

Active Member
ρε παιδιά ένα περίεργο πράγμα
εγώ ήθελα να ανοίξω ένα θέμα που να λέει ΑΚΡΙΒΩΣ το αντίθετο.
Εμένα τα μαλλία μου το καλοκαίρι με τον ήλιο και τη θάλασσα γίνονται μπόμπα.
Μάλλον το αλάτι τους αφαιρεί την λιπαρότητα και μιας και είναι ολόισια και λεπτά τα δικά μου γίνονται τέλεια..
Αφού μπήκα στο τρυπακι να βρώ κάποιο προϊόν που να δίνει αυτό το λουκ αλήθεια μήπως ξέρουμε κανένα?

Εγώ όπως είχα πεί δεν είχα παρατηρήσει μόνο αυτό. Μετά από πχ 20 μπάνια το scalp ένιωθε απίστευτα υγιές. Ούτε φαγούρα από αα, ούτε ξηροδερμία ούτε λιπαρότητα. Η τρίχα ένιωθα δλδ στο βάθος του καλοκαιριού πως είχε πάρει όγκο, χώρια τον παροδικό με το αλάτι.
 

aggelos88

Active Member
Στην ΑΓΑ οτι επηρεαζει την τριχα ειναι μονο το DNA του αντρα , σταματηστε να ψαχνετε διατροφες,ζεστη,ιδρωτα κτλ κτλ

Πως αποδυκνειετε αυτο ευκολα?? Ειδα προχτες εναν αστεγο με μαλλι βουρτσα , μεσα στην ζεστη,στον ιδρωτα και με διατροφη κακιστη. Οταν ειναι προγραμματισμενη να πεσει θα πεσει, τελος
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Στην ΑΓΑ οτι επηρεαζει την τριχα ειναι μονο το DNA του αντρα , σταματηστε να ψαχνετε διατροφες,ζεστη,ιδρωτα κτλ κτλ

Πως αποδυκνειετε αυτο ευκολα?? Ειδα προχτες εναν αστεγο με μαλλι βουρτσα , μεσα στην ζεστη,στον ιδρωτα και με διατροφη κακιστη. Οταν ειναι προγραμματισμενη να πεσει θα πεσει, τελος

Δες λοιπόν τι κάνουν στο DNA οι UVA k UVB και με ποιο τρόπο το κάνουν και τι σχέση έχει αυτό με τους ανδρογόνους υποδοχείς
 

Serifis

Active Member
Δεν προσπαθούμε ψάχνοντας πράγματα όπως η υγρασία η ζέστη το νερό κλπ κλπ να σταματήσουμε την αα, να δούμε εάν μπορούμε να την τρενάρουμε. Αυτό κάνουν και οι θεραπείες άλλωστε.
 

leas

Well-Known Member
Παιδιά και εγω επειδή είμαι συχνα στο πήγαινε έλα κέντρο Αθήνας και σε παραλική περιοχή η θάλασσα έχω την εντύπωση πως βοηθά και για αυτό κάνω όλο τον χρόνο μπάνια όσο μπορώ.,.,Gomi επειδή κατέχεις το αντικείμενο ο ήλιος σε καμία περίπτωση δεν βοηθά την καταστασή μας ή είναι κάπως μια μέση κατάσταση π.χ. όχι πολυ ώρα στον ήλιο αλλα ευεργετικό για μικρό διάστημα.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Στην ΑΓΑ οτι επηρεαζει την τριχα ειναι μονο το DNA του αντρα , σταματηστε να ψαχνετε διατροφες,ζεστη,ιδρωτα κτλ κτλ

Πως αποδυκνειετε αυτο ευκολα?? Ειδα προχτες εναν αστεγο με μαλλι βουρτσα , μεσα στην ζεστη,στον ιδρωτα και με διατροφη κακιστη. Οταν ειναι προγραμματισμενη να πεσει θα πεσει, τελος
Εννοιται φιλε αυτο που λες.Δεν νομιζω οτι πιστευει καποιος οτι με διατροφη κ με την οποιαδηποτε φροντιδα θα σωσει την κατασταση.Σιγουρα ομως βοηθουν λιγο.
 

ΜΙΚΕΣ

Well-Known Member
Ίσως η χειροτέρευση να οφείλεται στο αρχικό στάδιο δράσης της μίνοξ...? Στα διαστήματα που την σταματάς και την ξεκινάς δεν έχεις σημάδια shedding?
Νομίζω ότι βοηθάει από την πλευρά που το ψάχνω εγώ, αλλά στο 1/3 φτάνοντας στο peak των θετικών της μετά το 3μηνο (στο μαλλί 3-6 μήνες)...
Σε ότι αφορά τα υπόλοιπα, όπως λέει και ο aeratos, υπό προϋποθέσεις.....
Φιλε Gomi skeftomai να την κοψω τελειως την μινοξ.Νομιζω οτι δεν βοηθαει κ φοβαμαι μηπως κανει κ χειροτερη την κατασταση,τουλαχιστον αυτο πιστευω αυτη την στιγμη.Θα δωσω λιγο περισσοτερη βαση στην διατροφη με καταλωση γυρης και ισως κ συμπληρωμα ψευδαργυρου σε καθημερινη βαση και βλεπουμε.Αυτο που με ψιλοξενερωνει ειναι οτι ολη την προηγουμενη χρονια ειδικα το διαστημα χειμωνα-ανοιξη ενοιωθα δυνατα τα μαλλια με σχεδον μηδαμινη τριχοπτωση με μοναδικη θεραπεια 1 μην μινοξ μερα παρα μερα κ 1 μηνα τιποτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά και εγω επειδή είμαι συχνα στο πήγαινε έλα κέντρο Αθήνας και σε παραλική περιοχή η θάλασσα έχω την εντύπωση πως βοηθά και για αυτό κάνω όλο τον χρόνο μπάνια όσο μπορώ.,.,Gomi επειδή κατέχεις το αντικείμενο ο ήλιος σε καμία περίπτωση δεν βοηθά την καταστασή μας ή είναι κάπως μια μέση κατάσταση π.χ. όχι πολυ ώρα στον ήλιο αλλα ευεργετικό για μικρό διάστημα.

Yπάρχει μεγάλη διαφωνία στο ποιες είναι οι καταλληλότερες ώρες έκθεσης στον ήλιο, άλλοι υποστηρίζουν 10 με 1 το μεσημέρι, άλλοι μετά της 5 το απόγευμα. Γενικότερα όμως, για κάποια οφέλη από τον ήλιο το καλοκαίρι ειδικά, αρκούν 20 λεπτά έκθεσης για να επωφεληθεί κάποιος. Το κεφάλι μας όμως είναι εκτεθειμένο συνεχώς στον ήλιο σε αντίθεση με το υπόλοιπο σώμα μέσα στην καθημερινότητα. Επίσης γενικότερα τα σημεία του σώματος μας που καίγονται περισσότερο από τον ήλιο, είναι αυτά που εξέχουν, όπως πχ μέτωπο, μύτη, ώμοι με πρώτο και καλύτερο όλη την άνω περιοχή του κεφαλιού.
Βάλε τώρα πως όσοι έχουμε μια κάποια αραίωση, οι ακτίνες του ήλιου διαπερνούν εύκολα τα μαλλιά (όσα έχουν μείνει) και βλέπουν απευθείας το δέρμα του τριχωτού.

Η ηλιακή ακτινοβολία, προκαλεί μοριακές αλλοιώσεις (βλάβη στο DNA) που λέγονται thymine dimers οι οποίες ενεργοποιούνται αμέσως κατά την ηλιακή έκθεση. Από αυτά που έχω βρει μέχρι στιγμής και εστιάζοντας μόνο σε ότι μας αφορά (στο κεφάλι) κάποιος που δεν πάσχει από ΑΓΑ, η αύξηση των φωτοχημικών αυτών αλλοιώσεων είναι μεν τάχιστη όπως σε κάποιον που έχει ΑΓΑ, αλλά υποχωρεί σχετικά γρήγορα με τον μηχανισμό επιδιόρθωσης του DNA να ακολουθεί ως φυσιολογική διαδικασία και η οποία λέγεται growth arrest (μηχανισμός που συντελεί και στην λεγόμενη εποχιακή τριχόπτωση) και η οποία δεν αφήνει τα κύτταρα να προχωρήσουν σε ολοκληρωμένο κύκλο έχοντας στον πυρήνα τους τις νέες αυτές "πληροφορίες" της αλλοίωσης του DNA.
Διακόπτει δηλαδή τον πολλαπλασιασμό τους, επιδιορθώνει και διαφοροποιούνται, ενώ τα κύτταρα που δεν καταφέρνουν να ολοκληρώσουν αυτή την διαδικασία, οδηγούνται σε απόπτωση. (φυσιολογικός κύκλος 28 ημερών)

Αντίθετα σε εμάς παραμένουν αυξημένες προκαλώντας ακόμα περισσότερη βλάβη στο DNA το οποίο είτε δεν επιδιορθώνεται, είτε επιδιορθώνεται εν μέρη αλλά με πολύ αργούς ρυθμούς, με την ζημιά όμως να έχει γίνει και να αποτυπώνεται σιγά σιγά και χρόνο με τον χρόνο.
Ο πολλαπλασιασμός δηλαδή παραμένει αυξημένος, υπάρχει μερική διαφοροποίηση ή και καθόλου ενώ τα αποπτωτικά κύτταρα παραμένουν στο δέρμα. (κύκλος σταθεροποίησης παραμένει άγνωστος)

@ΜΙΚΕΣ ένας από τους πολλούς μηχανισμούς της μινοξιδίλης είναι και αυτός, δηλαδή διακοπή του πολλαπλασιασμού με την αύξηση του ενδοκυτταρικού ασβεστίου αλλά υπάρχουν πολλά ερωτηματικά στο πότε πρέπει να γίνεται (timing) για πόσο πρέπει να γίνεται καθώς και το τι γίνεται από κει και πέρα. (Σίγουρα ως προς αυτόν τον μηχανισμό τουλάχιστον, η μινοξιδίλη δεν είναι για συνεχή εφαρμογή)
Ένας μηχανισμός δηλαδή που θα πρέπει να τον αποκωδικοποιήσουμε και να τον κάνουμε "χειροκίνητα"
 
Τελευταία επεξεργασία:

leas

Well-Known Member
Όσον αφορά το θαλασσινό νερό Gomi, μήπως είναι αυτό που ίσως "καθαρίζει" το σκαλπ δίνει στο δέρμα που αναφέρεις αρκετά τον τελευταίο καιρό κάτι και το κάνει να είναι λίγο πιο υγιές;
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Εμενα το μαλλι σε διακοπες με ηλιο και μπανιο γενικα γινοταν πολυ χειροτερο ουτε εστρωνε και ξεφτιζε και η τριχα.
Δεν ξερω πρεπει να εφταιγε και το νερο απο τις ντουζεριες στα ενοικιαζομενα σε οποιο μερος και να πηγα λες και εχουν αλλο νερο,που σιγουρα εχουν αλλη ποιοτητα.Ειδικα στα νησια.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δεν το πολυπιστεύω, αλλά ίσως.
Στο δέρμα αναφέρομαι συνεχώς για έναν και μόνο λόγο. Γιατί το 90% της επιδερμίδας, αποτελείται από κερατινοκύτταρα. Αυτά τα κύτταρα είναι από τα πιο πολυμορφικά είδη κυττάρων που έχουμε, που σημαίνει ότι διαφοροποιούνται (μεταμορφώνονται) σε άλλου είδους κυττάρων πολλών εκ των οποίων αφορούν τον θύλακα.
Για παράδειγμα δες στην παρακάτω φότο από που ξεκινάει να αναπτύσσεται ο άξονας του θύλακα. Χωρίς τα κερατινοκύτταρα (keratinocytes) δεν γίνεται.
gr1.jpg


Τώρα, βάλε πως ο κύκλος αυτών των κυττάρων είναι ο πολλαπλασιασμός, η διαφοροποίηση και η απόπτωση. Αυτός ο κύκλος υπό φυσιολογικές συνθήκες γίνεται 2 φορές τον χρόνο και ρυθμίζεται από τον υποδοχέα της βιταμίνης D που έχουμε στο δέρμα. H βιταμίνη D, δεν είναι όπως οι υπόλοιπες βιταμίνες, αλλά μια σεκοστεροειδής ορμόνη, γι αυτό λοιπόν και ο συγκεκριμένος υποδοχέας της λειτουργεί ανεξάρτητα από την συγκέντρωσή της στο αίμα και είναι πλήρως μεταβαλλόμενος από όλες μα όλες τις ορμόνες που υπάρχουν στο σώμα μας καθώς και από εξωτερικά ερεθίσματα, κυρίως την υπεριώδη ακτινοβολία.

Ο συγκεκριμένος κύκλος των κερατινοκυττάρων, γίνεται με την αύξηση, μείωση ή σταθεροποίηση του ενδοκυτταρικού ασβεστίου μέσω της δράσης του VDR. Όταν το ενδοκυτταρικό ασβέστιο βρίσκεται σε χαμηλές συγκεντρώσεις, τα κερατινοκύτταρα δεν μπορούν να διαφοροποιηθούν, αντιθέτως συνεχίζουν να πολλαπλασιάζονται.

Αν εστιάσουμε πιο συγκεκριμένα, το πολυπόθητο wnt b catenin signaling που ελέγχει πλήρως όλους τους κύκλους της τρίχας (anagen catagen κλπ) ελέγχεται πλήρως από τον VDR.
Σε πολλές έρευνες αναφέρεται πως τα ανδρογόνα κυρίως και κατά δεύτερον οι υπόλοιπες ορμόνες, με τον καιρό εξασθενούν την δράση του vdr, για τον οποίο υπάρχουν άπειρα mutations (γονιδιακές μεταλλάξεις) ανάλογα με το ερέθισμα. Αυτός είναι και λίγο πολύ ο υπαίτιος μηχανισμός που ανέφερα στο πιο πάνω ποστ για όσους ο ήλιος μας κάνει πισωγύρισμα. Μειωμένη δράση του VDR.

Επειδή είναι μεγάλο θέμα, που θέλω να καταλήξω.

1) Τα κερατινοκύτταρα λίγο πολύ εμπλέκονται σε οτιδήποτε αφορά την γήρανση του δέρματος και πολλές φορές η φαλάκρα έχει ορθώς χαρακτηριστεί ως πρόωρη γήρανση.

2) Έντονη κινητικότητά τους τουλάχιστον 2 φορές τον χρόνο και ανάλογα τα ερεθίσματα που δέχονται, κυρίως με την ηλιακή ακτινοβολία που (τυχαία?) συμπίπτει με τις κληματικές αλλαγές της εποχιακής τριχόπτωσης.

3) Βρείτε μου οτιδήποτε έχει δοκιμαστεί για την τριχόπτωση, από καταξιωμένα φάρμακα, ακόμα και φιναστερίδη μέχρι ματζούνια, ρολλερ, ανοσοκατασταλτικά, αντιφλεγμονώδη, φάρμακα αρθρίτιδας, ψωρίασης, σκληροδέρματος, ΣΔ, κετοκοναζόλη, που να μην έχουν την οποιαδήποτε δράση στα κερατινοκύτταρα.
Tα έψαξα ένα ένα.

4) Το λεγόμενο itching και πόνος στις ρίζες που λίγο πολύ κατά καιρούς το έχουμε περάσει όλοι, είναι χαρακτηριστικό συγκεκριμένου υποδοχέα που βρίσκεται στα ανώτερα στρώματα της επιδερμίδας και λέγεται P2X3 receptor και ενεργοποιείται στην τελική διαφοροποίηση των κερατινοκυττάρων υποδηλώνοντας φλεγμονώδη ιστό.

5) Αρκετά θέματα στο διαδίκτυο και κατά καιρούς και εδώ στο φόρουμ για άτομα που βίωσαν επιθετική τριχόπτωση όταν εγκατασταθηκαν στην Αγγλία, όπου ο ήλιος είναι σπάνιο φαινόμενο.

6) Το λεγόμενο VDR mutations, μπορεί να εξηγήσει τα περισσότερα, αν όχι όλα τα είδη τριχόπτωσης.

7) Και τελευταίο,
Πρόσφατη έρευνα που αναφέρει το εξής, (αξιόπιστη σε σχέση με άλλες)

Terminal differentiation of HFSCs into epidermal keratinocytes drives HF miniaturization and enables the elimination of damaged stem cells as shed corneocytes from the skin surface.
http://science.sciencemag.org/content/351/6273/aad4395

Δηλαδή θυλακικά κύτταρα διαφοροποιούνται - μετατρέπονται σε επιδερμικά κύτταρα, δηλαδή κερατινοκύτταρα, ώστε να συμβάλουν στην απόπτωση των κατεστραμμένων, οδηγώντας τον θύλακα σε miniaturization.

Για όλα αυτά ήθελα να κάνω ένα ξεχωριστό θέμα να τα συζητήσουμε, αλλά άλλαξα γνώμη γιατί οτι έχω βρει που μπορεί να βοηθήσει, είναι πολύ επίφοβο με σημαντικές παρενέργειες αν προκύψουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

nikolakis

Well-Known Member
Πολυ φοβάμαι οτι όσες έρευνες κ αν διαβάσουμε , όσο κ αν ταλαιπωρήσουμε το κεφάλι μας με αγωγές κ άλλες τεχνικές το αποτέλεσμα θα ειναι το προδιαγεγραμμενο. Τωρα τελευταία που βιώνω έντονο το πρόβλημα της επιθετικής τριχοπτωςης κ αραίωσης παρατηρώ οτι τελικά ο τρόπος ζωής δεν έχει να κάνει με τιποτα όσον αφορά την αα ή την τριχόπτωση ή την αραίωση κτλ.
Τρανό παράδειγμα οι άστεγοι που δυστυχώς υπάρχουν εκατοντάδες σστο κέντρο της Αθήνας. Κ δεν μιλώ για άστεγους της κρίσης , μιλώ για χρόνια άστεγους πολλών ετών 8/10 Norwood 0-1. Οποτε;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πολυ φοβάμαι οτι όσες έρευνες κ αν διαβάσουμε , όσο κ αν ταλαιπωρήσουμε το κεφάλι μας με αγωγές κ άλλες τεχνικές το αποτέλεσμα θα ειναι το προδιαγεγραμμενο. Τωρα τελευταία που βιώνω έντονο το πρόβλημα της επιθετικής τριχοπτωςης κ αραίωσης παρατηρώ οτι τελικά ο τρόπος ζωής δεν έχει να κάνει με τιποτα όσον αφορά την αα ή την τριχόπτωση ή την αραίωση κτλ.
Τρανό παράδειγμα οι άστεγοι που δυστυχώς υπάρχουν εκατοντάδες σστο κέντρο της Αθήνας. Κ δεν μιλώ για άστεγους της κρίσης , μιλώ για χρόνια άστεγους πολλών ετών 8/10 Norwood 0-1. Οποτε;

Ο τρόπος ζωής δεν είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει ιδιαίτερα σαφώς, αν και κάποιους μπορεί να τους βοηθάει μια διατροφή υψηλή σε υδατάνθρακες εφόσον το σώμα τους μπορεί να χειρίζεται σωστά την ινσουλίνη ή μέχρι τα κύτταρά τους να αρχίσουν να μειώνουν την ευαισθησία τους.
Από κει και πέρα, σε αυτό που έχω καταλήξει με προσωπικούς πειραματισμούς, είναι πως τα περισσότερα, εκτός της φιναστερίδης, μπορεί κάποιους να μας βοηθήσουν, αλλά όλα είναι προσωρινά. Ο λόγος είναι πως ότι και αν δουλέψει, δεν μπορούμε να γνωρίζουμε και ταυτόχρονα να μιμηθούμε με διάφορα τοπικά όλες τις φυσιολογικές μεταβολές που χρειάζεται ένας κατεστραμμένος κύκλος μαλλιών.

Για παράδειγμα κράτησα ένα πολύ καλό αποτέλεσμα από τον Σεπτέμβριο μέχρι και τον Ιούλιο που έφυγα για διακοπές και ήταν από τα μεγαλύτερα διαστήματα που έχω κρατήσει εκτός της μινοξιδίλης του παρελθόντος. Αρκούσαν όμως 24 ημέρες διακοπών να με γυρίσει στα περσινά επίπεδα. Το μόνο που άλλαξα, ήταν η σχεδόν ολοήμερη έκθεση στον ήλιο. Φαντάσου δεν με επηρέασαν ενέσεις HCG που κάνω από το χειμώνα και έχουν φτάσει την τεστοστερόνη μου σε πολύ υψηλά επίπεδα όπως επίσης και τα ανδρογόνα τα οποία για μήνες είναι πολύ υψηλότερα από τα φυσιολογικά. Οπότε η δράση του VDR, μου φαίνεται ως η μόνη λογική εξήγηση.

Σε κανένα 20ήμερο θα ξεκινήσω πάλι τον τραυματισμό και αν καταφέρω να ξαναπάρω το ίδιο καλά αποτελέσματα, το επόμενο καλοκαίρι θα είμαι προετοιμασμένος καλύτερα και αν πάλι έχω τα ίδια, έχω καταλήξει προς το παρόν σε ένα SMP και εφόσον πετύχει, θα αφήσω το κεφάλι μου να ηρεμήσει 1-2 χρόνια και μετά βλέπουμε.

Πολλοί από εμάς έχουμε εκφράσει κατά καιρούς την άποψη πως στο θέμα μαλλιών οι επιλογές είναι 2. Ή ρισκάρεις τις σχεδόν σίγουρες παρενέργειες της φιναστερίδης (που και αυτό δεν είναι σίγουρο πως θα βοηθήσει) ή αποδέχεσαι το πρόβλημα και συνεχίζεις την ζωή σου.
Το ύπουλο πράγμα της τριχόπτωσης είναι το ότι δεν σε αφήνει να ηρεμήσεις. Παράδειγμα φτάνεις ένα norwood 3 και σταθεροποιείσαι για κάποια χρόνια. Λες οκ, το αποδέχομαι. Έλα όμως που ξαφνικά ξεκινάει η πορεία για μεγαλύτερο nw και αρχίζεις να μπαίνεις πάλι στο ίδιο τρυπάκι του να αποδεχθείς ένα χειρότερο αποτέλεσμα που δεν ξέρεις που θα σταματήσει...
Γι αυτό όταν κάποιος αποφασίζει να αποδεχθεί την φαλάκρα, πρέπει πάντα να έχει στο μυαλό του πως αυτό που αποδέχεται είναι ένα καθαρό 6αρι και όχι την παρούσα φάση που βρίσκεται.
Αν μπορεί να το κάνει καλώς. Όσο για την ηλικία που αναφέρουν αρκετοί, για εμένα η εμφάνιση είναι πάντα σημαντική. Είτε είσαι νέος είτε 40 είτε 50, έχει πάντα σημασία να σου αρέσει ο εαυτός σου και αυτό είναι και το μόνο που αλλάζει ηλικιακά. Στα 20 σε ενδιαφέρει περισσότερο τι θα πουν οι άλλοι και κυρίως οι γυναίκες. Από τα 40 και μετά, σε ενδιαφέρει τι πιστεύεις ο ίδιος για τον εαυτό σου...(τέλος αμπελοφιλοσοφίας:) )
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
χθες ημουν σε ενα γαμο και ειδα ενα παππου καθαρο εξαρι με πιο πολυ μαλλι απο μενα.
Τον παρατηρουσα σα χαζος ειληκρινα δεν μπορεσα να καταλαβω πως εκανε τοσο τελεια καλυψη αποκρυψη με το side by side....Κρατουν καλα το μυστικο σαν την συνταγη της γιαγιας...
 

fasda

Active Member
Σιγουρα υπαρχουν πολλες θεωριες για το μαλλι οπως το δερμα,η κυκλοφορια του αιματος,τεστοστερονη κοκ αλλα νομιζω υπαρχει και μια ακομα πολυ σημαντικη αιτια που βλεπω στο φορουμ δεν εχουμε ασχοληθει αρκετα οπου ειναι οι μυκητες το εχω γραψει και σε ενα θεμα μου πριν ενα χρονο πως μολις χρησιμοποιησα φαρμακευτικο σαμπουαν δαοχαιρ 1% απο τις 50-80 τριχες που επεφταν καθε μερα περιοριστικαν στις 7-10 μολις το σταματουσα αρχιζε ξαφνικα παλι 50-80 τριχες να πεφτουν ....πιστευω πως και οι μυκητες παιζουν μεγαλο ρολο στο θεμα τριχοπτωση.Ηθελα να γραψω αυτο το μηνυμα γιατι βλεπω πολλους να λενε να αρχισω φινα και μινοξ ενω στην πραγματικοτητα πασχουν απο μυκητες και μπαινουν στα βαθια χωρις λογο
 
Μπλουζα