Ετσι εχουν τα πραγματα!!!Για να ξερετε...

Prosim

Member
[Οπως ειχα πει θα ηταν το τελευταιο ποστ μου σε αυτο το νημα αλλα καποιοι δεν
καταλαβαινετε!!

Καποιοι απο οτι φαινεται κολλατε στις προσωπικες σας ιδεολογιες,τις προσωπικες κοντρες και τους συναισθηματισμους!!!! Ενω εγω μιλαω με ΓΕΓΟΝΟΤΑ.Για αυτο το κανω ΑΠΟΛΥΤΑ.

Μινοξιδιλες,φιναστεριδες,ντουτες,βιταμινες,χημικο ιωδιο(οτιδηποτε χημικο γενικα)αποσμητικα,αντιηλιακα,χημικα σαμπουαν πεταχτε τα στα σκουπιδια και ποτε ξανα πισω.Πεταχτε το κρεας απο την καταψυξη,τα αναψυκτικα,τα επεξεργσμενα γλυκα και βαλτε λιγο ανθρωπινο φαγητο στο ψυγειο.Ειναι τοσα μα τοσα πολλα τα φρουτα που ποτε δεν θα τα βαρεθειτε.

α) Το να χρησιμοποιεί προστακτική είναι ότι χειρότερο μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος όταν συζητάει/ανταλλάσσει απόψεις.
Ουσιαστικά συζητάς με τον εαυτό σου...

β) Ό,τι δίκιο και να είχες το έχεις χάσει.

γ) Συνεχίζεις να επιμένεις με τυφλό πάθος σε «θεραπείες» που ούτε καν έχεις εφαρμόσει πάνω σου. Είναι αστείο.

Καλή συνέχεια και ελπίζω να βαρεθούν να σε «ταϊζουν» και οι άλλοι χρήστες με σχόλια και να ησυχάσει το φόρουμ γιατί, προσωπικά, πλέον, τις βρίσκω ενοχλητικές τις τόσο πομπώδεις και με τόσο στόμφο απόψεις από ένα παιδί 22 χρονών. Ό,τι σου γράψαμε 2-3 άνθρωποι με ειλικρίνεια και φιλική προσέγγιση - και δεν είχε να κάνει με τις θεραπείες, αλλά με την ιδιοσυγκρασία και την διάθεση για συζήτηση - τα έγραψες στα παλιά σου τα παπούτσια... Άσε τις θεραπείες, μάθε να συνυπάρχεις και να συζητάς πρώτα και άστα για μετά τ' άλλα...

υ.γ. Φίλε, για την ιστορία, προτιμώ να πεθάνω στα 50 πίνοντας λίτρα Τζακ Ντάνιελς, ακούγοντας Motorhead και καραφλός, παρά αυτή τη μιζέρια με τα πορτοκάλια.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gpeiraias

Member
Άλλο να λές διάβασα αυτό και πιστεύω ότι θα μας οφελήσει και ξεκινάω και εγώ θεραπεία, και άλλο διάβασα αυτό!Κάντε το και εσείς! Ενώ εγώ δεν το έχω κάνει...Νομίζω ότι θα ήμουν τουλάχιστον γκιόζης να έλεγα /πρότεινα κάτι τετοιο...
 

panoslydios

New Member
vag25 είπε:
gpeiraias είπε:
Φίλε μη καταπονίσεις τίποτα.Ξεκίνα την τιμημένη την θεραπεία και πες μας τα αποτελέσματα!!

Kαι γιατι πρεπει καποιος να αρχισει την θεραπεια για να εχει το δικαιωμα να ποσταρει ενα λινκ(με την θεραπεια).

Δλδ αν εσυ αυριο ποσταρεις ενα λινκ για την fina ,θα σου πουμε δοκιμασε της πρωτα γιατι αλλιως δεν το δεχομαστε?
Θα πρεπει να υπογραφουμε υπευθυνα ,οτι κανουμε την θεραπεια του λινκ που ποσταρουμε?
Τι ειναι αυτα ρε παιδια?



Πανο και παλι εισαι απολυτος στον τροπο που εκφραζεις την αποψη σου(μιλαω ειδικα για το ποστ της προηγουμενης σελιδας).Δες τα ποστ του Gomi.
Δεν εκφραζει αυτην την σιγουρια σου, για τα πολυ ενδιαφεροντα κατα τα αλλα πραγματα που ποσταρει.
Οταν εισαι απολυτος(ακομα κι αν τα πιστευεις πολυ) μην περιμενεις καποιοι να μην αντιδρασουν.
Εμενα δεν με με πειραζει ειλικρινα ,καποιους ομως ναι.

Να αντιδρασουν?Σε ποιο πραγμα? Στη καταγεγραμμενη θεραπεια 63.000 χωρις ιχνος φαρμακου ?

Αστους να αντιδρουν οσο θελουν σε αυτο.

Μεχρι και το βιβλιο ποσταρα που παω στοιχημα ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.Γιατι δεν θελουν να εκπαιδευτουν αλλα να κανουν φασαρια.
 

vag25

Well-Known Member
Prosim είπε:
υ.γ. Φίλε, για την ιστορία, προτιμώ να πεθάνω στα 50 πίνοντας λίτρα Τζακ Ντάνιελς, ακούγοντας Motorhead και καραφλός, παρά αυτή τη μιζέρια με τα πορτοκάλια.

χαχα ειναι και αυτο μια αποψη.:p

Η υγεια ομως και η καλη διατροφη βοηθουν στην καλη διαθεση(ψυχολογια) και καλη ζωη ,εστω μεχρι τα 50(βαζουμε αυτο το οριο και στις 2 περιπτωσεις).
Το ποτο ας πουμε θα ελεγα οτι σε κανει να νομιζεις οτι εχεις καλη διαθεση.Δεν εχεις.
 

panoslydios

New Member
Prosim είπε:
[Οπως ειχα πει θα ηταν το τελευταιο ποστ μου σε αυτο το νημα αλλα καποιοι δεν
καταλαβαινετε!!

Καποιοι απο οτι φαινεται κολλατε στις προσωπικες σας ιδεολογιες,τις προσωπικες κοντρες και τους συναισθηματισμους!!!! Ενω εγω μιλαω με ΓΕΓΟΝΟΤΑ.Για αυτο το κανω ΑΠΟΛΥΤΑ.

Μινοξιδιλες,φιναστεριδες,ντουτες,βιταμινες,χημικο ιωδιο(οτιδηποτε χημικο γενικα)αποσμητικα,αντιηλιακα,χημικα σαμπουαν πεταχτε τα στα σκουπιδια και ποτε ξανα πισω.Πεταχτε το κρεας απο την καταψυξη,τα αναψυκτικα,τα επεξεργσμενα γλυκα και βαλτε λιγο ανθρωπινο φαγητο στο ψυγειο.Ειναι τοσα μα τοσα πολλα τα φρουτα που ποτε δεν θα τα βαρεθειτε.

α) Το να χρησιμοποιεί προστακτική είναι ότι χειρότερο μπορεί να κάνει ένας άνθρωπος όταν συζητάει/ανταλλάσσει απόψεις.
Ουσιαστικά συζητάς με τον εαυτό σου...

β) Ό,τι δίκιο και να είχες το έχεις χάσει.

γ) Συνεχίζεις να επιμένεις με τυφλό πάθος σε «θεραπείες» που ούτε καν έχεις εφαρμόσει πάνω σου. Είναι αστείο.

Καλή συνέχεια και ελπίζω να βαρεθούν να σε «ταϊζουν» και οι άλλοι χρήστες με σχόλια και να ησυχάσει το φόρουμ γιατί, προσωπικά, πλέον, τις βρίσκω ενοχλητικές τις τόσο πομπώδεις και με τόσο στόμφο απόψεις από ένα παιδί 22 χρονών. Ό,τι σου γράψαμε 2-3 άνθρωποι με ειλικρίνεια και φιλική προσέγγιση - και δεν είχε να κάνει με τις θεραπείες, αλλά με την ιδιοσυγκρασία και την διάθεση για συζήτηση - τα έγραψες στα παλιά σου τα παπούτσια... Άσε τις θεραπείες, μάθε να συνυπάρχεις και να συζητάς πρώτα και άστα για μετά τ' άλλα...

υ.γ. Φίλε, για την ιστορία, προτιμώ να πεθάνω στα 50 πίνοντας λίτρα Τζακ Ντάνιελς, ακούγοντας Motorhead και καραφλός, παρά αυτή τη μιζέρια με τα πορτοκάλια.

Φιλε και εγω ακουω τη μουσικη που θελω,δεν με εμποδιζει σε κατι ο τροπος φυσικης ζωης...Σπουδαζα ηλεκτρικη κιθαρα για καποια χρονια και συνεχιζω να παιζω καθημερινα.Δεν υπαρχει μιζερια στην ελευθερια.


Εγω προτεινω μια νεα αντιληψη που σε ελευθερωνει. Αυτο κανει μονο σε ελευθερωνει. Βαρεθηκα πια τον αυτοδηλητηριασμο.
Και το ποτο ΤΙΠΟΤΑ δεν μου προσεφερε ουτε σωματικα ουτε κοινωνικα.
Ο,τι καταφερα το εκανα επειδη το πιστεψα και το σκεφτηκα.

Καποιοι πιστεψαν οτι ειναι απελευθερωση ολες αυτες οι καταχρησεις(που τις εχω κανει ΟΛΕΣ,συμπεριλαμβανομενων και χρησης ελαφριων ναρκωτικων συστηματικα για μηνες) .
Ρωτα και τις προηγουμενες γενιες πως πιστεψαν στην απελευθερωση μεσα απο δηλητηρια και ιδεολογιες και κοιτα πως κατεληξαν!!!!!
Αλλοι με καταθλιψη στο περιθωριο και αλλοι με καταθλιψη μεσα σε βιλες.

Η πραγματικη ελευθερια ερχεται μεσα απο την υγεια και η υγεια ερχεταιι μεσα απο την κατανοηση και επομενως ισορροπια με τη φυση.
Γιαυτο φοβουνται να εισαι υγειης.Γιατι τοτε θα εισαι ελευθερος .Γιαυτο σε δηλητηριαζουν.Το σωμα ,τη σκεψη ,τη ψυχη σου.

Απλως τα δηλητηρια απεκτησαν αλλα ονοματα:και δυστυχως τα πωλουν τα σουπερ μαρκετ και τα φαρμακεια.
 

Chs

Μέλος του προσωπικού
gpeiraias είπε:
ΤΥΠΕ, ΑΡΚΕΙ ΠΟΥ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕ΅ΕΣΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΑΚΟΜΑ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ :blush:

Καλημέρα,

γράφε με πεζά είναι κανόνας, κεφαλαία μόνο όταν θέλουμε να τονίσουμε μια συγκεκριμένη λέξη. Και τα προηγούμενα post έγιναν edit.
 

stalaras

New Member
panoslydios είπε:
vag25 είπε:
gpeiraias είπε:
Φίλε μη καταπονίσεις τίποτα.Ξεκίνα την τιμημένη την θεραπεία και πες μας τα αποτελέσματα!!

Kαι γιατι πρεπει καποιος να αρχισει την θεραπεια για να εχει το δικαιωμα να ποσταρει ενα λινκ(με την θεραπεια).

Δλδ αν εσυ αυριο ποσταρεις ενα λινκ για την fina ,θα σου πουμε δοκιμασε της πρωτα γιατι αλλιως δεν το δεχομαστε?
Θα πρεπει να υπογραφουμε υπευθυνα ,οτι κανουμε την θεραπεια του λινκ που ποσταρουμε?
Τι ειναι αυτα ρε παιδια?



Πανο και παλι εισαι απολυτος στον τροπο που εκφραζεις την αποψη σου(μιλαω ειδικα για το ποστ της προηγουμενης σελιδας).Δες τα ποστ του Gomi.
Δεν εκφραζει αυτην την σιγουρια σου, για τα πολυ ενδιαφεροντα κατα τα αλλα πραγματα που ποσταρει.
Οταν εισαι απολυτος(ακομα κι αν τα πιστευεις πολυ) μην περιμενεις καποιοι να μην αντιδρασουν.
Εμενα δεν με με πειραζει ειλικρινα ,καποιους ομως ναι.

Να αντιδρασουν?Σε ποιο πραγμα? Στη καταγεγραμμενη θεραπεια 63.000 χωρις ιχνος φαρμακου ?

Αστους να αντιδρουν οσο θελουν σε αυτο.

Μεχρι και το βιβλιο ποσταρα που παω στοιχημα ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΕΙ.Γιατι δεν θελουν να εκπαιδευτουν αλλα να κανουν φασαρια.

το βιβλίο που πόσταρες αγαπητέ panoslydios μάλλον εσύ δεν το διάβασες,γιατί αν το διάβαζες δεν θα μιλούσες για φρουτοφαγία. η δίαιτα που έχει βγάλει ο dr hay , γνωστη και ως dr hay diet , αναφέρει ότι το πρόβλημα δεν είναι τα κρέτα και τα ζυμαρικά,αλλα ο λάθος συνδυασμός τον τροφίμων.
 

TylerD

New Member
vag25 είπε:
Chs είπε:
Λοιπόν.. μια ερώτηση.. τους κυνόδοντες δίπλα στα μπροστινά δοντάκια σου πάνω και κάτω, γιατί τους έχεις; Για μόστρα πάντως όχι..

Δεν θέλω να πάω κόντρα στον τρόπο ζωής σου, και εγώ δεν είμαι fan του κρέατος αλλά τρώω συγκεκριμένα, όμως είναι απαραίτητο για εμάς, και πρέπει να λαμβάνεται συχνά.

Καλη ερωτηση.

Αλλα δεν ειναι οπως οι κυνοδοντες των σαρκοφαγων σε καμια περιπτωση.
Ασε που δεν εχει σχεση καμια και η δυναμη που κλεινουμε το στομα εμεις και τα σαρκοφαγα.

λεγεται εξελιξη... τα ζωα τρωνε ωμο το κρεας και μαλιστα μαζι με το δερμα που ειναι πολυ σκληροτερο απο το μαγειρεμενο, ο ανθρωπος που απο αρχαιοτατων χρονων μαγειρευει το κρεας του στη φωτια εχει εξελιχθει αναλογα και ως προς τη μορφολογια του σαγονιου του...

με φρουτάκια και λαχανάκια βρυξελών πάντως κανείς δεν εφτιαξε μυες... αυτο θα επρεπε να λεει πολλα σε αυτους που πιστευουν οτι ενα αγγουρι την ημερα το γιατρο τον κανει περα
 

vag25

Well-Known Member
TylerD είπε:
λεγεται εξελιξη... τα ζωα τρωνε ωμο το κρεας και μαλιστα μαζι με το δερμα που ειναι πολυ σκληροτερο απο το μαγειρεμενο, ο ανθρωπος που απο αρχαιοτατων χρονων μαγειρευει το κρεας του στη φωτια εχει εξελιχθει αναλογα και ως προς τη μορφολογια του σαγονιου του...

Δεν διαφωνω σε αυτο.
Σιγουρα με βαση τις αρχικες και μετεπειτα επιλογες διαμορφωνομαστε και αλλαζουμε πολλες φορες.

Δεν πιστευω οτι δενχρειαζομαστε το κρεας, απλα δεν ειμαι και απολυτος οτι το χρειαζομαστε.
Εγω μια χαρα κρεας τρωω δηλαδη.
 

TylerD

New Member
το προβλημα δεν ειναι αν εσυ προσωπικα η ο λυδιος τρωτε κρεας, δεν ειναι καν το συγκεκριμενο θεμα... αλλα η ευρυτερη φιλοσοφια που ασπαζονται αυτοι που υιοθετουν τετοιου τυπου αποψεις.

βαζω το χερι μου στη φωτια για παραδειγμα οτι ο λυδιος ειναι απο τα ατομα που πιστευουν οτι τα φαρμακα δεν κανουν τιποτα στους ασθενεις του aids η σε αυτους που εχουν καρκινο ή οτι τους χειροτερευουν... ξερεις ποιο μπορει να ειναι το αποτελεσμα; εδω πλεον μιλαμε για ανθρωπινες ζωες οχι για το αν ο λυδιος τρωει κρεας η βελανιδια. Δες ας πουμε το αλλα θεμα που ανοιξε οπου χαρακτηριζει τους επιστημονες βλακες γιατι προτεινουν στον κοσμο να φοραει αντιηλιακο... και ολα τα υπολοιπα που λεει. Ενω πλεον οι επιστημονες λενε οτι κανονικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κυκλοφορουμε στον ηλιο το καλοκαιρι μεταξυ 12 με 3 το μεσημερι. Αν καποιος λοιπον διαβασει τις ανοησιες του λυδιου και τα πιστεψει αυτο σημαινει ανεπανορθωτες βλαβες στο δερμα, την εμφανιση και την υγεια του... εφοσον ο ηλιος εκτος των αλλων προκαλει προωρη γηρανση και ειναι υπευθυνος για το 90% της καταστροφης του δερματος -αρκει να δει κανεις πως γερνανε στις βορειες χωρες και πως γερνανε στις μεσογειακες...

νομιζω οτι πλεον δε χρειαζεται να γραψω κατι παραπανω για το συγκεκριμενο ατομο, με αυτα που γραφει εκτιθεται πια μονος του...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vag25

Well-Known Member
Theos είπε:
Τωρα στα σοβαρα το forum έχει χαλάσει και βασικό ρόλο σε αυτό έχουν οι moderators και ειδικά ο ανυπόληπτος Chs. Δεν είναι μόνο ότι ποσταρει ο κάθε άσχετος, αμόρφωτος ή ψυχικά άρρωστος ότι του έρθει, το χειρότερο είναι ότι αν τους πεις να σταματησουν να γραφoυν βλακείες, θα βγει ο κάθε σουργιελάρης vag25 και θα σου πει ότι εδω είναι φόρουμ και έχουμε την ελευθερία να γράφουμε ότι θελουμε και δεν σημαίνει ότι πρεπει να το υιοθετούμε και υπόλοιπες αστειότητες και... και...

Εχει καταντησει το φόρουμ στεκι αναγνωστων λιακοπουλου και δεν κανει κανεις τίποτα να το σταματησει.

Ρε φιλαρακο...
Εδω καταντησε το φορουμ να μπαινουν τυπακια σαν και σενα με ψυχολογικα λογο του αεροδρομιου τους εκει ψηλα και να το παιζουν εξυπνοι με το και καλα αστειο τρολαρισμα τους.
Βγες απο το υπογειο σου και κανε καμια βολτα να σε δει κανας ηλιος(με αντηλιακο ή χωρις καλο θα σου κανει εσενα).
Που θα πεις κιολας οτι οι αλλοι ειναι ψυχικα αρρωστοι...Ο τυπος που τρωει την μιση μερα του για να κανει νεα account σε ενα φορουμ.
Ενταξει γελασαμε με το πρωτο ποστ σου(αληθεια).Τωρα χρειαζεσαι ειδικο ομως, κανε μας την χαρη...
Ψυχολογοι δεν ειμαστε.


TylerD είπε:
το προβλημα δεν ειναι αν εσυ προσωπικα η ο λυδιος τρωτε κρεας, δεν ειναι καν το συγκεκριμενο θεμα... αλλα η ευρυτερη φιλοσοφια που ασπαζονται αυτοι που υιοθετουν τετοιου τυπου αποψεις.

βαζω το χερι μου στη φωτια για παραδειγμα οτι ο λυδιος ειναι απο τα ατομα που πιστευουν οτι τα φαρμακα δεν κανουν τιποτα στους ασθενεις του aids η σε αυτους που εχουν καρκινο ή οτι τους χειροτερευουν... ξερεις ποιο μπορει να ειναι το αποτελεσμα; εδω πλεον μιλαμε για ανθρωπινες ζωες οχι για το αν ο λυδιος τρωει κρεας η βελανιδια. Δες ας πουμε το αλλα θεμα που ανοιξε οπου χαρακτηριζει τους επιστημονες βλακες γιατι προτεινουν στον κοσμο να φοραει αντιηλιακο... και ολα τα υπολοιπα που λεει. Ενω πλεον οι επιστημονες λενε οτι κανονικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κυκλοφορουμε στον ηλιο το καλοκαιρι μεταξυ 12 με 3 το μεσημερι. Αν καποιος λοιπον διαβασει τις ανοησιες του λυδιου και τα πιστεψει αυτο σημαινει ανεπανορθωτες βλαβες στο δερμα, την εμφανιση και την υγεια του... εφοσον ο ηλιος εκτος των αλλων προκαλει προωρη γηρανση και ειναι υπευθυνος για το 90% της καταστροφης του δερματος -αρκει να δει κανεις πως γερνανε στις βορειες χωρες και πως γερνανε στις μεσογειακες...

νομιζω οτι πλεον δε χρειαζεται να γραψω κατι παραπανω για το συγκεκριμενο ατομο, με αυτα που γραφει εκτιθεται πια μονος του...

Μα και εγω για τον ηλιο ειδες οτι διαφωνησα μαζι του.

Γιατι να μην γραψεις απλα την διαφωνια σου και να δουμε τι εχει να πει.
Σκετο χωρις απαξιωση?

Και φυσικα δεν μπορεις να απορριψεις τα φαρμακα.Εγω μαζι σου ειμαι σε αυτο.Δεν ειμαι fan των φαρμακων ,αλλα οταν χρειαζεται θα παρω.
Τι σε κανει να πιστευεις ομως οτι ολα στην επιστημη πηγαινουν περιφημα και προς την σωστη κατευθυνση?
Γιατι να μην αφισβητηθει σε καποια σημεια της?
 

TylerD

New Member
Σοβαρα τωρα εδω εχουμε να κανουμε με ενα ατομο 22 χρονων που ενδεχομενως βρισκεται στην ιδια κατασταση ονειρωξης που βρισκονται ολοι σε αυτη την ηλικια (ειμαι αθανατος, δε θα πεθανω ποτε) και νομιζει οτι ανακαλυψε τη μια και μοναδικη αληθεια... σωστες αναπνοες, βολτες στην εξοχη και πορτοκαλια. Με τα πορτοκαλια ο μαγος της φυλης γιατρεψε 63.000 ατομα συμφωνα με την "πηγή" μιας "πηγής" και ο λυδιος οχι απλως το πιστευει θελει να βαλει και αλλους σε αυτο το τρυπακι... και οταν με τα πορτοκαλακια αρχισει να του χτυπαει η ανορεξια την πορτα για ποτε θα κλεισει το στομαχι του και θα ξερναει και μονο στη μυρωδια του φαγητου δε θα το καταλαβει... ισως αν ειναι τυχερος και δει η μανα του το ψυγειο να εχει μονο πορτοκαλια να τον δεσει και να του βαλει καναν ορο με το ζορι για να μην παθει τιποτα, σαν τη γρια στο ρεκβιεμ για ενα ονειρο...

τα κενα της επιστημης δε θα τα σχολιασει σιγουρα ενα 22χρονο και ακομη πιο σιγουρα ενα 22χρονο που νομιζει οτι τα πορτοκαλια θεραπευσαν 63.000 ανθρωπους...
 

vag25

Well-Known Member
Πχ
Ο Πανος γραφει σε ενα παλιο ποστ
''Ο ηλιος ειναι σκετη ενεργεια, πηγη βιταμινων.Οταν οι ανθρωποι καιγονται ,ο ηλιος τους βγαζει συσσωρευμενες τις απωλειες.Οταν εκθετεις καποιον σε μεγαλη πηγη ενεργειας και αυτος δεν μπορει να την απορροφησει ,τοτε εχεις και ενδειξη για την υγεια του.''

Ειναι μια αποψη κατα την ταπεινη μου γνωμη που εχει ενδιαφερον.

Απο την αλλη μερια τον βλεπεις να λεει οτι αυτο με τον βλαβερο ηλιο (τα τελευταια χρονια)ειναι παραμυθι.

Εσυ λες σωστα για μενα οτι ο ηλιος ειναι βλαβερος το μεσημερι και μετα μπαινεις στην διαδικασια να απαξιωσεις τον Πανο ως επικινδυνο.


Δηλαδη απο την μια εχουμε τον απολυτο Πανο που μιλαει για οχι βλαβερο ηλιο με απολυτο τροπο,ενω για μενα εχει πει κατι ενδιαφερον πριν.
Και απο την αλλη εχουμε τον Tyler να απαξιωνει ΟΛΟ το ποστ και καθε λεξη επειδη μιλησε για ηλιο οχι βλαβερο.

Λεω γω τωρα...Δεν μπορουν να ισχυουν και τα 2?
Και ηλιος βλαβερος πλεον αλλα και εμεις μεσα μας γαμησε τα και δεν τον αντεχουμε.
Γιατι να ειμαστε απολυτοι λοιπον?


Προσωπικα δεν με νοιαζει η ηλικια.Εφοσον ενα ατομο ψαχνεται σε αυτην καλο ειναι.Μονο ως καλο μπορω να το δω sorry.
Ηδη εχω δει καλα πραγματα σε μενα απο τον 22χρονο που δεν εχω δει ΠΟΤΕ απο τους 10+ δερματολογους/επιστημονες που εχω παει.Εγω ο 30+.
Το θεμα ειναι να φιλτραρεις την καθε πληροφορια και να ψαχνεσαι κι αλλο.Να μην μενεις σε αυτην.
 

panoslydios

New Member
Τα φυτα χρησιμοποιουν τον ηλιο για να φωτοσυνθετουν και να μας δινουν ζωη.
Η ελια ειναι δεντρο του ηλιου και χωρις το λαδι της θα ζουσαμε 10 χρονια λιγοτερα μιας και ετσι
κραταμε σε υγεια το συκωτι μας.(κοιτα και ποσο κοντα ειναι οι λεξεις ελια-ηλιος).

Δεν εχουμε φτιαξει στα κυτταρα μας τοσο ελαστικες μεμβρανες ωστε να μπορουμε να απορροφησουμε το μεσημεριανο ηλιο χωρις προβληματα.

Για τον ηλιο μονο καλα πραγματα θα βρεις.Αλλα εννοειται αν καποιος καιγεται ασχημα το μεσημερι να μην βγαινει. Απλως μην βαζετε χημικα αντιηλιακα .Αν μπορειτε απλωστε καρυδελαιο αλλιως υπαρχουν πολλοι τροποι να φτιαξετε δικη σας αντιηλιακη.
 

vag25

Well-Known Member
panoslydios είπε:
Δεν εχουμε φτιαξει στα κυτταρα μας τοσο ελαστικες μεμβρανες ωστε να μπορουμε να απορροφησουμε το μεσημεριανο ηλιο χωρις προβληματα.

Ναι αλλα πριν ελεγες να βγαινουμε στον ηλιο μεσημερι...

Μην περιμενεις να μην απαντανε οι αλλοι καπως.
Αν το ειχες γραψει αυτο απο την αρχη κανεις δεν θα μιλαγε.

Φυσικα και ειναι προβλημα ο ηλιος το μεσημερι ,ακομα και αν ισχυει αυτο
'Ο ηλιος ειναι σκετη ενεργεια, πηγη βιταμινων.Οταν οι ανθρωποι καιγονται ,ο ηλιος τους βγαζει συσσωρευμενες τις απωλειες.Οταν εκθετεις καποιον σε μεγαλη πηγη ενεργειας και αυτος δεν μπορει να την απορροφησει ,τοτε εχεις και ενδειξη για την υγεια του.''
Δεν κοιταμε το γιατι τωρα,αλλα το αποτελεσμα.
Δεν παιζουμε με αυτα.


Εγω πηγα το δευτερο μου μπανιο απογευματακι ,δεν εβαλα καθολου αντηλιακο και δεν καηκα ουτε λιγο.
 

panoslydios

New Member
TylerD είπε:
το προβλημα δεν ειναι αν εσυ προσωπικα η ο λυδιος τρωτε κρεας, δεν ειναι καν το συγκεκριμενο θεμα... αλλα η ευρυτερη φιλοσοφια που ασπαζονται αυτοι που υιοθετουν τετοιου τυπου αποψεις.

βαζω το χερι μου στη φωτια για παραδειγμα οτι ο λυδιος ειναι απο τα ατομα που πιστευουν οτι τα φαρμακα δεν κανουν τιποτα στους ασθενεις του aids η σε αυτους που εχουν καρκινο ή οτι τους χειροτερευουν... ξερεις ποιο μπορει να ειναι το αποτελεσμα; εδω πλεον μιλαμε για ανθρωπινες ζωες οχι για το αν ο λυδιος τρωει κρεας η βελανιδια. Δες ας πουμε το αλλα θεμα που ανοιξε οπου χαρακτηριζει τους επιστημονες βλακες γιατι προτεινουν στον κοσμο να φοραει αντιηλιακο... και ολα τα υπολοιπα που λεει. Ενω πλεον οι επιστημονες λενε οτι κανονικα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κυκλοφορουμε στον ηλιο το καλοκαιρι μεταξυ 12 με 3 το μεσημερι. Αν καποιος λοιπον διαβασει τις ανοησιες του λυδιου και τα πιστεψει αυτο σημαινει ανεπανορθωτες βλαβες στο δερμα, την εμφανιση και την υγεια του... εφοσον ο ηλιος εκτος των αλλων προκαλει προωρη γηρανση και ειναι υπευθυνος για το 90% της καταστροφης του δερματος -αρκει να δει κανεις πως γερνανε στις βορειες χωρες και πως γερνανε στις μεσογειακες...

νομιζω οτι πλεον δε χρειαζεται να γραψω κατι παραπανω για το συγκεκριμενο ατομο, με αυτα που γραφει εκτιθεται πια μονος του...

Τα ερυθρα αιμοσφαιρια ειναι η θεραπεια των παντων και η καλη αιματωση ο βασιλιας. Ασε τις ιδεολογιες .Εδω μιλαμε για αποδεδειγμενα γεγονοτα τα οποια πρεπει να τα διαδιδουμε.

Εννοειται ενα ατομο θα πρεπει να μενει μακρια απο τον ηλιο το μεσημερι οταν αυτοδηλητηριαζεται με διατροφη και χημικα γιατι ο ηλιος παντα θα προσπαθει να καθαριζει το δερμα και τη λεμφικη κυκλοφορια.

Το δερμα σε σωζει απο αυτα που τρως,οταν πια τα αλλα οργανα εχουν μπουκωσει απο τοξινες.Το δερμα ειναι το μεγαλυτερο οργανο που ο οργανισμος πεταει τις απωλειες απο φαγητα που δημιουργουν οξεα και χημικα που εγκλωβιζονται στη λεμφικη κυκλοφορια για ΧΡΟΝΙΑ.

Ειναι αστειο πως καποιοι καιγονται να με αποδειξουν λαθος αν και αυτα δεν ειναι η προσωπικη μου αποψη αλλα γεγονοτα που παρατηρεις μετα ιδια σου τα ματια. Το δερμα δειχνει καλυτερο μετα απο περιοδους φρουτοφαγιας!!!Δεν θες κατι αλλο να καταλαβεις.Γιατι το δερμα ειναι ενδειξη της εσωτερικης υγειας!
 

TylerD

New Member
το οτι τα φυτα χρησιμοποιουν τον ηλιο για να φωτοσυνθετουν δεν ειναι σοβαρο επιχειρημα της αποψης οτι ο δυνατος ηλιος κανει καλο και να μην κυκλοφορουμε με αντιηλιακη, για τον απλο λογο οτι δεν εισαι φυτο... ζωο εισαι, και μαλιστα διποδο. Το να συγκρινεις τον οργανισμο σου με ενα φυτο και να βγαζεις συμπερασματα ειναι απλως μια αποδειξη του ποσο επικινδυνα σκεφτεσαι τοσο για τον εαυτο σου οσο και για τους αλλους...

Και ξαφνικα αρχιζεις να μαζευεσαι... και εκει που ελεγες για βλακες επιστημονες που δινουν τοξικα αντιηλιακα μιλας για κυτταρικες μεμβρανες που δεν ειναι τοσο ανθεκτικες στον ηλιο και ... "εννοειται αν καποιος καιγεται ασχημα το μεσημερι να μην βγαινει.".

vag, οι "αποψεις" χωρις στοιχεια μπορει να ειναι και απλως παραμυθια. Ειδικα οταν εχεις ερευνες ετων να αποδεικνυουν το αντιθετο απο αυτα που ισχυριζεται καποιος και θετει σε κινδυνο τη δημοσια υγεια. Αν αυτο το τελευταιο αντιλαμβανεσαι τι σημαινει ενδεχομενως να καταλαβεις και γιατι ο "απαξιωτικος" τονος απο πλευρας μου.
 

vag25

Well-Known Member
TylerD είπε:
vag, οι "αποψεις" χωρις στοιχεια μπορει να ειναι και απλως παραμυθια.

Μπορει και οχι.
Για αυτο και τα συζηταμε.
Μην ξεχναμε για παραδειγμα οτι τα ''στοιχεια'' για φινα μαλλον δινουν ακυρες εντελως πληροφοριες(αριθμος) για τις παρανεργεις.Κι ομως ειναι στοιχεια θεωρητικα που μετρανε με ερευνες ,πειραματα κ.α...
Και φυσικα γουσταρω να διαφωνεις εσυ(και ο καθενας) με αυτα.Αυτο περιμενω να δω στο φορουμ.Ο τροπος δεν μου αρεσει.
Τεσπα.
 

panoslydios

New Member
Theos είπε:
δίκαιο έχει βρε retarded vag25 o panoslydios, που πας να του τη πεις κιόλας. ''Τα ερυθρα αιμοσφαιρια ειναι η θεραπεια των παντων και η καλη αιματωση ο βασιλιας''. Μα πόσο καθυστερημένος μπορεί να είσαι επιτέλους βρε γιούφτο vag και να μην το καταλαβαίνεις;

Λεει πιο πανω ο πανος: ''κοιτα και ποσο κοντα ειναι οι λεξεις ελια-ηλιος''. Αλήθεια είναι αυτό, το γραφει και στο Βιβλιο 'Ζουν αναμεσα μας', τόμος 256, σελ. 1267.

Μονο οι βλακες δεν πιστεουν στη δυναμικη των λεξεων.

---------------------------------------------------------

Η ελαστικοτητα εχει να κανει κυριως με το ποσο οργανικο θειο υπαρχει στις μεμβρανες των κυτταρων μας.Καποιοι παιρνουν για αυτο το λογο δηλητηρια που ονομαζονται MSM για να βελτιωσουν την ελαστικοτητα και να μην καιγονται.
Οργανικο θειο βρισκεις σε παμπολλα φρουτα .
 
Μπλουζα