Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

xDante

Member
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

μην ξαναλέμε τα ίδια η έρευνα στο google είναι και αυτή έρευνα
επίσης αν παρατηρήσατε παραθέτω σχεδόν ότι έχω βρει μέχρι τώρα για αυτή την ουσία και να προσπαθήσω εγώ με το φτωχό μου το μυαλό να κατανοήσω αν πέζει ρόλο-κλειδί στην τριχόπτωση και απο αυτά που βρήκα και πόσταρα φαίνεται να παίζει ....

αν έχει κάποιος κάτι να το ποστάρει και να το συζητήσουμε
επίσης μιλώντας γενικότερα για είτε μια θεραπεία είτε κάποια ένδειξη που βρίσκουμε δεν χρειάζεται να επαναλαμβανόμαστε γινόμενοι κουραστικοί στα παιδιά το θέμα έιναι οτι η εν λόγω ουσία έχει απασχολήσει και διάφορα ξένα φόρουμ τριχόπτωσης (κάτι που παρατήρησα στο τέλος της ''έρευνας'' μου) δεν είμαστε γιατροί απλά σκεπτόμενοι άνθρωποι και συνδυάζουμε διάφορα (άντε και ράδιο αρβύλες) και τα θέτουμε σε συζήτηση και προπάντων δεν βγάζουμε συμπεράσματα είτε πρόωρα είται κάθετα και δεν αποφαινόμαστε για κάτι που δεν είμαστε ειδικοί ....
δεν το έπαιξα ειδικός σε αυτό το θέμα απλά προβληματίζω ακόμη και τον εαυτό μου .......

ΘΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΕΝΑΝ ΜΟΝΤΕΡΕΙΤΟΡ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΕ '' Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΟΡΜΟΝΗΣ IGF-1 ΣΤΗΝ ΤΡΙΧΟΠΤΩΣΗ '' για να ηρεμήσει και ο σκεπτικιστής να τελειώνουμε...... αν δεν ικανοποιείται και μ αυτόν τον τίτλο είμαι έτοιμος να κάνω ένα μινι πολλ για να βρούμε τον κατάλληλο τίτλο.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

xDante

Member
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

Insulin-like growth factor-1 (IGF1) has been reported to stimulate hair elongation and to facilitate maintenance of the hair follicle in anagen phase. However, little is known about IGF1 signaling in the hair follicle. In this study we investigate the effects of IGF1, glucocorticoids, and retinoids on dermal papilla (DP) cell production of insulin-like growth factor binding proteins (IGFBPs). IGFBPs comprise a family of IGF binding proteins that are produced and released by most cell types. They bind to IGFs to either enhance or inhibit IGF activity. In the present report we identify IGFBP-3 as being produced and released by cultured human dermal papilla (DP) cells. IGFBP-3 levels are increased fivefold by retinoic acid, eightfold by dexamethasone, and tenfold by IGF1. DP cells are known to produce IGF1, and so the observed stimulation of DP cell IGFBP-3 production by IGF1 is consistent with the idea that DP cells possess the IGF transmembrane receptor kinase and are autoregulated by IGFs. The level of another IGFBP, tentatively identified as IGFBP-2, is, in contrast, not regulated by these agents. IGFBP-3 has been shown to inhibit the activity of IGFs in a variety of systems. Our results are consistent with a model in which retinoids and glucocorticoids inhibit IGF action on DP cells and surrounding matrix cells by stimulating increased DP cell production of IGFBP-3. The IGFBP-3, in turn, forms a complex with free IGF1 to reduce the concentration of IGF1 available to stimulate hair elongation and maintenance of anagen phase. © 1996 Wiley-Liss, Inc

μεταφρασμένο

Η ινσουλίνη αυξητικός παράγοντας-1 (IGF1) έχει αναφερθεί για την τόνωση της επιμήκυνσης των μαλλιών και τη διευκόλυνση της συντήρησης του θύλακα της τρίχας σε φάση αναγέννησης. Ωστόσο, λίγα είναι γνωστά για IGF1 σηματοδότησης στο θύλακα της τρίχας. Στη μελέτη αυτή εξετάζουμε τα αποτελέσματα της IGF1, γλυκοκορτικοειδή, και ρετινοειδών για δερμικό papilla (DP), την παραγωγή κυττάρων του ινσουλίνη-όπως πρωτεΐνες αυξητικού παράγοντα δεσμευτική (IGFBPs). IGFBPs συνιστούν μια οικογένεια από IGF δεσμευτικές πρωτεΐνες που παράγονται και απελευθερώνονται από τα περισσότερα είδη κυττάρων. Συνδέονται με IGFs είτε να ενισχύσουν ή να εμποδίσουν IGF δραστηριότητα. Στην παρούσα έκθεση ταυτιζόμαστε IGFBP-3 ως προϊόντα που παράγονται και απελευθερώνονται από καλλιεργημένα ανθρώπινα δερμικό papilla (DP) κύτταρα. IGFBP-3 επίπεδα πενταπλασιάστηκε από το ρετινοϊκό οξύ, οκτώ φορές με δεξαμεθαζόνη, και δέκα φορές από IGF1. Οι ΑΣ κύτταρα είναι γνωστό ότι παράγουν IGF1, και έτσι η παρατηρούμενη διέγερση των κυττάρων DP IGFBP-3 της παραγωγής από IGF1 είναι σύμφωνη με την ιδέα ότι η DP κύτταρα έχουν την IGF διαμεμβρανικό υποδοχέα της κινάσης και autoregulated από IGFs. Το επίπεδο του άλλου IGFBP, δοκιμαστικά προσδιορίζονται ως IGFBP-2, είναι, αντιθέτως, δεν ρυθμίζονται από αυτούς τους παράγοντες. IGFBP-3 έχει αποδειχθεί ότι αναστέλλει τη δραστηριότητα του IGFs σε μια ποικιλία συστημάτων. Τα αποτελέσματά μας είναι συνεπή με ένα μοντέλο στο οποίο τα ρετινοειδή και τα γλυκοκορτικοειδή αναστέλλει IGF δράσης για την DP κύτταρα και περιβάλλουσα ύλη κύτταρα διεγείροντας την αύξηση της παραγωγής κυττάρων DP της IGFBP-3. Η IGFBP-3, με τη σειρά της, αποτελεί ένα συγκρότημα με δωρεάν IGF1 να μειωθεί η συγκέντρωση του IGF1 διαθέσιμα για την τόνωση της επιμήκυνσης των μαλλιών και τη συντήρηση των Αναγενή φάση

το ρετινοικό οξύ ΑΥΞΑΝΕΙ την IGFBP-3 5 φορές :chinscratch :chinscratch capamarou μήπως θα πρέπει να ξανασκεφτείς την δράση της tretinoin ?

Retin-A – Βοηθά αποσυνδέστε παρεμποδισμένους πόρους. Retin-A περιέχει Tretinoin, ένα οξύ από της βιταμίνης Α, επίσης γνωστή ως all-trans ρετινοϊκού οξέος (ATRA). Tretinoin χρησιμοποιείται επίσης για τη θεραπεία της οξείας προμυελοκυτταρική λευχαιμία. Retin-A έχει χρησιμοποιηθεί ευρέως για την καταπολέμηση της γήρανσης του δέρματος, αυτό ενεργεί και ως χημική φλούδα.

μήπως αυτό ---> , με τη σειρά της, αποτελεί ένα συγκρότημα με δωρεάν IGF1 να μειωθεί η συγκέντρωση του IGF1 διαθέσιμα για την τόνωση της επιμήκυνσης των μαλλιών και τη συντήρηση των Αναγενή φάση μπορούμε να το πούμε ως φάση Shedding ? δλδ να μειώνεται η IGF-1 να κάνοντας Shedding ? δλδ στην ουσία το Shedding να είναι ναι μεν καλό
ΠΡΟΣΕΞΤΕ ΤΟ ΣΚΕΠΤΙΚΟ
ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΜΕΙΩΝΕΙ ΤΗΝ IGF-1 που είναι ΚΛΕΙΔΙ στην ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΩΝ ΜΑΛΛΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΝΑΓΕΝΗ ΦΑΣΗ ?

καλό παζλ για δυνατούς λύτες :chinscratch :chinscratch :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

το ρετινοικό οξύ ΑΥΞΑΝΕΙ την IGFBP-3 5 φορές :chinscratch :chinscratch capamarou μήπως θα πρέπει να ξανασκεφτείς την δράση της tretinoin ?

:D :D :D
εχω ξανααναφερει τι κανει η tretinoin :D
μειωνει τους υποδοχεις ανδρογονων
να το ξαναμεταφρασω ακομη μια φορα εξουδετερωνει την αλωπεκια
χρονο με τον χρονο γινετε δυνατοτερη επειδη οι υποδοχεις της καραφλας εξαφανιζονται και μακροχρονια εξουδετερωνει την αλωπεκια στην ριζα της
 

xDante

Member
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

kapamarou είπε:
το ρετινοικό οξύ ΑΥΞΑΝΕΙ την IGFBP-3 5 φορές :chinscratch :chinscratch capamarou μήπως θα πρέπει να ξανασκεφτείς την δράση της tretinoin ?

:D :D :D
εχω ξανααναφερει τι κανει η tretinoin :D
μειωνει τους υποδοχεις ανδρογονων
να το ξαναμεταφρασω ακομη μια φορα εξουδετερωνει την αλωπεκια
χρονο με τον χρονο γινετε δυνατοτερη επειδη οι υποδοχεις της καραφλας εξαφανιζονται και μακροχρονια εξουδετερωνει την αλωπεκια στην ριζα της

ωραία τώρα θα σου ζητήσω να ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΤΑ ΤΩΝ ΑΝΔΡΟΓΟΝΩΝ ............
για την άλλη δράση που βρήκα.......σε σχέση με την IGF-1

αναφορές υπάρχουν οτι η μινοξ αυξάνει την IGF-1 η τρετινοιν την IGFBP-3 τα εξισοροπούν και έτσι επιτυγχάνεις καλύτερα αποτελέσματα ;)

The length and size of hair are depend on the anagen term in its hair cycle. It has been reported that the some cell growth factors, such as VEGF, FGF-5S, IGF-1 and KGF, induce the proliferation of cells in the matrix, dermal papilla and dermal papillary vascular system and increase the amount of extra cellular matrix in dermal papilla and then maintain follicles in the anagen phase. On the other hand, negative factors, like FGF-5, thrombospondin, or still unknown ones, terminate the anagen phase. If the negative factors become dominant against cell proliferation factors according to fulfilling some time set by the biological clock for hair follicles, TGFβ induced in the matrix tissues evokes apoptosis of matrix cells and shifts the follicles from anagen to catagen. Androgenetic alopecia is caused by miniaturizing of hair follicles located in the frontal or crown part of scalp and are hereditarily more sensitive to androgen. In their hair cycles, the androgen shortens the anagen phase of follicles and shifts them to the catagen phase earlier than usual. The mode of action of hair growth effect of minoxidil is not completely elucidated, but the most plausible explanation proposed here is that minoxidil works as a sulfonylurea receptor (SUR) activator and prolongs the anagen phase of hair follicles in the following manner: minoxidil (1) induces cell growth factors such as VEGF, HGF, IGF-1 and potentiates HGF and IGF-1 actions by the activation of uncoupled SUR on the plasma membrane of dermal papilla cells, (2) inhibits of TGFβ induced apoptosis of hair matrix cells by opening the Kir 6.0 channel pore coupled with SUR on the mitochondrial inner membrane, and (3) dilates hair follicle arteries and increases blood flow in dermal papilla by opening the Kir 6.0 channel pore coupled with SUR on the plasma membrane of vascular smooth muscle cells.

kaboom
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

ωραία τώρα θα σου ζητήσω να ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΤΑ ΤΩΝ ΑΝΔΡΟΓΟΝΩΝ ............
για την άλλη δράση που βρήκα.......σε σχέση με την IGF-1

αναφορές υπάρχουν οτι η μινοξ αυξάνει την IGF-1 η τρετινοιν την IGFBP-3 τα εξισοροπούν και έτσι επιτυγχάνεις καλύτερα αποτελέσματα ;)
στα ισια απαντω,πιστευω πολυ στην βιταμινη Α,ειναι η μοναδικη βιταμινη που επηρεαζει αμεσα τα μαλλια.
καλη η ερευνα :)
 

xDante

Member
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

kapamarou είπε:
ωραία τώρα θα σου ζητήσω να ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΤΑ ΤΩΝ ΑΝΔΡΟΓΟΝΩΝ ............
για την άλλη δράση που βρήκα.......σε σχέση με την IGF-1

αναφορές υπάρχουν οτι η μινοξ αυξάνει την IGF-1 η τρετινοιν την IGFBP-3 τα εξισοροπούν και έτσι επιτυγχάνεις καλύτερα αποτελέσματα ;)
στα ισια απαντω,πιστευω πολυ στην βιταμινη Α,ειναι η μοναδικη βιταμινη που επηρεαζει αμεσα τα μαλλια.
καλη η ερευνα :)

απο αυτά που διαβάζω και εγώ το ίδιο καταλαβαίνω έχοντας και ως + την μείωση των ανδρογόνων
δλδ ίσως λέω ίσως χωρίς εργαστηριακά αποτελέσματα γιατί δεν είμαι γιατρός μινοξ+tretinoin = No shedding και τα αποτελέσματα :chinscratch :chinscratch
για αλλού πηγαίναμε αλλού καταλήξαμε :D :D :D :D
το θέμα Shedding απασχολεί πολλούς και ίσως σήμερα να καταφέραμε κάτι :chinscratch :chinscratch
φέρτε μου ενα εργαστήριο για τον Dr xDante for experiments :D :D :D :D :D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

xDante είπε:
[quote author=kapamarou link=topic=2856.msg51275#msg51275 date=1302867791]


ωραία τώρα θα σου ζητήσω να ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΥΤΑ ΤΩΝ ΑΝΔΡΟΓΟΝΩΝ ............
για την άλλη δράση που βρήκα.......σε σχέση με την IGF-1

αναφορές υπάρχουν οτι η μινοξ αυξάνει την IGF-1 η τρετινοιν την IGFBP-3 τα εξισοροπούν και έτσι επιτυγχάνεις καλύτερα αποτελέσματα ;)
στα ισια απαντω,πιστευω πολυ στην βιταμινη Α,ειναι η μοναδικη βιταμινη που επηρεαζει αμεσα τα μαλλια.
καλη η ερευνα :)

απο αυτά που διαβάζω και εγώ το ίδιο καταλαβαίνω έχοντας και ως + την μείωση των ανδρογόνων
δλδ ίσως λέω ίσως χωρίς εργαστηριακά αποτελέσματα γιατί δεν είμαι γιατρός μινοξ+tretinoin = No shedding και τα αποτελέσματα :chinscratch :chinscratch
για αλλού πηγαίναμε αλλού καταλήξαμε :D :D :D :D
το θέμα Shedding απασχολεί πολλούς και ίσως σήμερα να καταφέραμε κάτι :chinscratch :chinscratch
φέρτε μου ενα εργαστήριο για τον Dr xDante for experiments :D :D :D :D :D
[/quote]
η airol ακομα και σκετη να την χρησιμοποιεις ειναι ενα dht blocker
εχω ενα χαμστερ εδω που ποιανει τζαμπα τοπο,να στο φερω :D
 

xDante

Member
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

αν θες να γίνει σκατζόχοιρος :D :D :D :D

ο λουκάς ο alkoholix νομίζω είδε τρελό boost παίρνοντας χρόνια μινοξ όταν είσήγαγε airol :chinscratch :chinscratch :chinscratch
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

ειδε και στους κροταφους μαλιστα,ολα τριπλασιαζονται σε δυναμη,εχουμε τους ανεμους και τα φαρμακα με το μερος μας :grandpa:
 

xDante

Member
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

kapamarou είπε:
ειδε και στους κροταφους μαλιστα,ολα τριπλασιαζονται σε δυναμη,εχουμε τους ανεμους και τα φαρμακα με το μερος μας :grandpa:

συνεχίζοντας την ντούτα ? αν ναί σημαίνει οτι είδε boost απο αλλού (Αυτό που ανέφερα πριν) αυτό που καταλήξαμε :chinscratch :chinscratch

ίσως είνα μια λογική εξήγηση :worshipper

για σένα και τον Lukas δούλεψε το thread FTW......... :D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

xDante είπε:
[quote author=kapamarou link=topic=2856.msg51279#msg51279 date=1302869127]
ειδε και στους κροταφους μαλιστα,ολα τριπλασιαζονται σε δυναμη,εχουμε τους ανεμους και τα φαρμακα με το μερος μας :grandpa:

συνεχίζοντας την ντούτα ? αν ναί σημαίνει οτι είδε boost απο αλλού (Αυτό που ανέφερα πριν) αυτό που καταλήξαμε :chinscratch :chinscratch

ίσως είνα μια λογική εξήγηση :worshipper

για σένα και τον Lukas δούλεψε το thread FTW......... :D
[/quote]
συνεχιζοντας την ντουτα και πινοντας 2 λιτρα κρασι την μερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

loukas

Member
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

xDante είπε:
αν θες να γίνει σκατζόχοιρος :D :D :D :D

ο λουκάς ο alkoholix νομίζω είδε τρελό boost παίρνοντας χρόνια μινοξ όταν είσήγαγε airol :chinscratch :chinscratch :chinscratch
παντως ο καλυτερος ζελε που ειχα χρονια να βαλω :D :D :D :D :p :p :p χωρις πλακα οταν βαζω αιρολ το μαλλι εχει τρομερη αλαγη φουντωνει ρε παιδι μου πως το λενε τωρα για την δραση ειμαι σχεδον δεν ξερω ειμαι στη 2φτερη κρεμα στα τελιωματα νωρισ ακομα δηλ αφτο που καταλαβα ομως ειναι οταν ξανα εβαψα τα μαλια με φυτικη βαφη κανοντασ χρηση αιρολ ειχε τσουξιμο πολυ τωρα που τα εβαψα παλι πολυ λιγοτερο τσουξιμο σχεδον καθολου σορρυ αμα γραφω αλλον ντι αλλον αλλα εσφιξα και ενα μισοκιλο 8) 8) :worshipper :worshipper :worshipper :worshipper
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

skeptikistis είπε:
Το κρασι ηταν :D :D :D

Αλλη μια δικαιολογια για να γινουμε κουρελια μερα μεσημερι ;D
οι επιστημονες εχουν υδη ξεκινησει ερευνες προσπαθοντας να κατανοησουν το φαινομενο λουκας.
πιστευω θα απασχολησει πολυ τις επομενες γενιες :grandpa:
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

Όντως!!! ο Loukas απλά δεν υπάρχει!!! έχει βρει το νόημα της ζωής!!! :grinning-smiley
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Εκεί που δεν κοίταξε ποτέ κανείς......

mindtrapper είπε:
[quote author=Fenimore link=topic=2856.msg51299#msg51299 date=1302887819]
Όντως!!! ο Loukas απλά δεν υπάρχει!!! έχει βρει το νόημα της ζωής!!! :grinning-smiley

Το νόημα της ζωής ίσως, συκώτι να δω που θα βρει αργότερα :)
[/quote]
σωστός!!! :D


Άγγελος είπε:
Θα κάνει μεταμόσχευση ήπατος αν όχι μαλλιών...

αν κάνει και τα 2 μπορει να του κάνουν και έκπτωση :)
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα