ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Άκης

Administrator
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

tropheus είπε:
Θα σε στενοχωρήσω φίλε Σταύρο αλλά οι τρίχες που "σώθηκαν" από τη χρήση της Minoxidil θα χαθούν ΟΛΕΣ !!! :'( :'( :'(

Οι Αμερικάνοι ( :down) αναφέρουν αυτές τις τρίχες ως : "minoxidil dependent hair".

Αυτό είχα και εγώ στο μυαλό μου, tropheus. Μάλιστα το είχα γράψει πρόσφατα και έλεγα ότι αν κάποιος ξεκινήσει, να μην την σταματήσει.
Αν δεις και στην υπογραφή μου, το αναφέρω.

Παναγιωτης είπε:
sorry φιλε but i need Proofs

οτι εγραψες στο παραπανω μηνυμα δεν μπορεσα να λαβω μια εξηγηση
Δεν ξέρω αν μπορέσουμε να βρούμε αναφορές από έρευνες, αλλά υπάρχουν μέχρι στιγμής αναφορές από μέλη.
Αν και εγώ όταν την έκοψα, είδα τα μαλλιά μου να λεπταίνουν σε μερικά σημεία που όταν άρχισα το big3 τα είδα να παχαίνουν :chinscratch

Πιστεύω ότι καλό είναι να βγάλεις μαλλιά από την φινα και μετά να κάνεις χρήση μινοξ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

δασκαλε σορρυ

αλλα αυτο δεν στεκει με την λογικη ( τουλαχιστον την δικη μου )

και απο την στιγμη που δεν υπαρχουν αποδειξεις
δεν μπορω να ασπαστω κατι τετοιο
 

geofish

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Να προσθέσω και εγώ ότι παρ όλο ο συνδυασμός της μινοξιδίλης με την φιναστερίδη δίνει τα μέγιστα αποτελέσματα εντούτοις ο μηχανισμός δράσης των δυο αυτών είναι τελείως διαφορετικός. Θα έλεγα ότι η μινοξιδίλη υποβοηθά την φιναστερίδη αλλά όχι το αντίθετο.
Επειδή ακόμη και σήμερα ο μηχανισμός δράσης της μινοξιδίλης δεν έχει διευκρινιστεί, η επικρατέστερες απόψεις είναι ότι είτε προκαλεί αγγειοδιαστολή με συνέπεια τοπική αιμάτωση άρα καλύτερη θρέψη ή ανοίγει κανάλια καλίου με χημικό τρόπο δράσης οπότε προκαλεί επανεκφύση νέων μαλλιών.
Που σημαίνει ότι ανεξάρτητα με τον τρόπο δράσης της όπως είπε και ο tropheus με την διακοπή της χάνονται και τα αποτελέσματα της αφού δεν εμπλέκετε η DHT.
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Δεν υπάρχει καμία έρευνα που να αποδεικνύει ότι τα μαλλάκια που αναπτύσονται από τη minoxidil έχουν τη συμπεριφορά που έχει μια υγειής - φυσιολογική τρίχα.
Όπως ξέρεις ο μηχανισμός δράσης της Minox δεν είναι απόλυτα σαφής.
Ότι καλύτερο ξέρουμε το έχουμε από μια έρευνα του 2002 :

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11915519?ordinalpos=15&itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_DefaultReportPanel.Pubmed_RVDocSum

αλλά και πάλι δε μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η "νέα" τρίχα είναι φυσιολογική.

Οπότε από εκεί και πέρα βάζουμε τη λογική και κάνουμε υποθέσεις ...

Θα πω και κάτι άλλο... διάβαζα κάποια στιγμή για την επίδραση του ευνουχισμού στα μαλλιά. Ένας ευνουχισμένος τύπος έλεγε ότι η διαδικασία της δημιουργείας φαλάκρας σταμάτησε όταν έκανε τον ευνουχισμό. Παρόλο αυτά μετά έκανε χρήση minoxidil (αλλά όχι φιναστερίδης) και παρότι έπαιρνε και σπιρονολακτόνη από το στόμα είδε βελτίωση στα μαλλιά του η οποία όμως χάθηκε με το πέρασμα του χρόνου. Και κατέληγε στο συμπέρασμα ότι τελικά δε βγάζεις νέα μαλλιά ...

Γιατί λοιπόν δεν μπόρεσε να κρατήσει τα νέα μαλλάκια; Αφού η διαδικασία της φαλάκρας διεκόπει. Καμία DHT δεν επιδρούσε στα μαλλιά του ...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

tropheus είπε:
Όπως ξέρεις ο μηχανισμός δράσης της Minox δεν είναι απόλυτα σαφής.
i know το εγραψα πιο πανω

tropheus είπε:
αλλά και πάλι δε μας οδηγεί στο συμπέρασμα ότι η "νέα" τρίχα είναι φυσιολογική.
ουτως ομως το αντιθετο




tropheus είπε:
Θα πω και κάτι άλλο... διάβαζα κάποια στιγμή για την επίδραση του ευνουχισμού στα μαλλιά. Ένας ευνουχισμένος τύπος έλεγε ότι η διαδικασία της δημιουργείας φαλάκρας σταμάτησε όταν έκανε τον ευνουχισμό. Παρόλο αυτά μετά έκανε χρήση minoxidil (αλλά όχι φιναστερίδης) και παρότι έπαιρνε και σπιρονολακτόνη από το στόμα είδε βελτίωση στα μαλλιά του η οποία όμως χάθηκε με το πέρασμα του χρόνου. Και κατέληγε στο συμπέρασμα ότι τελικά δε βγάζεις νέα μαλλιά ...

Γιατί λοιπόν δεν μπόρεσε να κρατήσει τα νέα μαλλάκια; Αφού η διαδικασία της φαλάκρας διεκόπει. Καμία DHT δεν επιδρούσε στα μαλλιά του ...

και αλλοι που ευνουχιστηκαν πιο μικροι δεν απεκτησαν ποτε φαλακρα
 

Άκης

Administrator
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Η φινα πχ σταματά την ρίζα του προβλήματος, ενώ η minox σου βγάζει μαλλιά από side effect (όπως έχει αναφερθεί) με άγνωστο μέχρι στιγμής μηχανισμό δράσης.
Άλλοι λένε ότι είπε και ο geofish πριν, άλλοι πάλι λένε ότι "πειράζει" τον μηχανισμό του θύλακα κλπ.
πχ αν παίρνεις μόνο μινοξ, η DHT θα επηρεάζει ακόμη τα μαλλιά που δεν προωθεί η μινοξ, μιας και η μινοξ δεν μπλέκεται με ορμόνες.

Και εγώ πίστευα ότι τα μαλλιά είναι προστατευμένα από την φινα, άρα η μινοξ θα πρέπει να διακοπεί, αλλά όπως φαίνεται και όπως έχει αναφερθεί από πολλούς, τα μαλλιά πλέον εξαρτόντε από την μινοξ (όπως ανέφερε και ο tropheus) και όταν την σταματήσεις, θα πέσουν ή θα αδυνατίσουν, όπως ήταν πριν που τα άρχισες, ανεξαρτήτως αν παίρνεις ή όχι φινα.

Δεν ισχύει για τα υγιή μαλλιά όμως...

Πάντως σε μία έρευνα που προσπαθούσαν να εξηγήσουν τον μηχανισμό δράσης της, ανέφεραν ότι παίζει μεν ρόλο το άνοιγμα καναλιών καλίου, αλλά δεν μπορούν να το αποδείξουν και αυτό.
Κάτι άλλο που συζητάτε είναι η πιθανότητα αναστολής της σύνθεσης κολλαγόνου, τον πολλαπλασιασμό των κυττάρων στον θύλακα, διέγερση των αγγείων που είναι υπεύθυνα για την τριχοφυία, την σύνθεση προσταγλανδίνης κ.α.
 

NGL

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

ρε παιδια το προβλημα του θυλακα ειναι η 5α.
συμφωνω απολυτα με τον παναγιωτη!αφου ο θυλακας ειναι υγιης και παραγει τριχα ποιος ο λογος με ''μηδενικη'' dht να μην παραγει?αυτοματα δηλ. πρεπει να συμβαινουν 2 πραγματα!ή να μην ειναι η κυρια αιτια της τριχοπτωσης η αυξηση της dht στον θυλακα,οποτε λεμε αλλα λογια ν αγαπιομαστε τοσον καιρο, ή η μινοξιδιλη ειναι πανισχυρο dht blocker ακομα και για τις πιο ''δυσκολες'' τριχες,πραγμα που ομως καταρριπτεται απ το γεγονος οτι μονη της η μινοξιδιλη δεν κραταει τα μαλλια.
Αν ισχυε η παραπανω θεωρια για την μινοξιδιλη αυτοματως θα επρεπε να ισχυει και για τ αλλα growth stimulant (tricomin π.χ.) που κατι τετοιο απ οσο ξερουμε δεν παιζει.
και να σας πω και κατι αλλο που εχω ξαναπει?οταν αρχισα να χρησιμοποιω αλοη συστηματικοτατα,σταματησα την μινοξιδιλη για εναμιση μηνα περιπου,ισως και λιγο παραπανω αν θυμαμαι καλα.αντι να εχω shed ή αδυνατισμα της τριχας,εχω ακριβως τ αντιθετο. :-\
 

geofish

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Να εκφράσω και εγώ τον τρόπο σκέψης μου στο παραπάνω θέμα
Εφόσον δεν ξέρουμε τον μηχανισμό δράσης της μινοξιδιλής θα θωρήσουμε ότι προκαλεί τριχοφυΐα λόγο αγγειοδιαστολής.
Επίσης θα θεωρήσουμε ότι η τριχόπτωση και η φαλάκρα οφείλονται σε δυο μόνο παράγοντες, είτε εξαιτίας της δράσης της DHT είτε εξαιτίας της κακής αιμάτωσης των τριχοειδών αγγείων (άρα κακή θρέψη των τριχοθυλακίων) λόγο αγγειοσυστολής είτε σε συνδυασμό των παραπάνω δυο.
Άρα σε μια τρίχα που δεν αναπτύσσεται πλέον ή πέφτει πρόωρα τρία πράγματα πρέπει να κάνουμε.
Α) να χρησιμοποιήσουμε κάποιο DHT blocker και να σταματήσουμε την δράση της DHT.
Β) να προκαλέσουμε αγγειοδιαστολή στο τριχοθυλάκιο έτσι ώστε να επιτύχουμε αιμάτωση άρα θρέψη της τρίχας.
Γ) Των συνδυασμό των παραπάνω δυο

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα με 3 τρίχες όπου ή μια πέφτει εξαιτίας της DHT, μια εξαιτίας της κακής αιμάτωσης και άλλη μια συνδυασμό των παραπάνω δυο.

Σε κάθε τρίχα χορηγούμε πρώτα μόνο φιναστερίδη, μετα μόνο μινοξιδίλη και τέλος και τα δυο μαζί. Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα σταματάμε την χορήγηση κάθε ουσίας για να δούμε τι γίνετε. Στον δε συνδυασμό θα σταματάμε εναλλάξ (δηλ θα σταματήσουμε πρώτα την μινοξιδίλη αλλά θα συνεχίσουμε να παίρνουμε φιναστερίδη και το αντιστροφο)

Έχουμε και λέμε λοιπόν

1) τρίχα που πέφτει ή δεν αναπτύσσεται λόγο DHT.

Α) χορήγηση φιναστερίδης. Εδώ θα περιμένουμε μείωση της τριχόπτωσης. Με την διακοπή της επανέρχεται η τριχόπτωση.

Β) χορήγηση μινοξιδίλης. Εδώ θα περιμένουμε μικρή αύξηση του μήκους, πάχους και ποιότητας της τρίχας καθώς και αύξηση του κύκλου ζωής της, αλλά η τριχόπτωση θα συνεχίζεται. Με την διακοπή της επανερχόμαστε στο αρχικό στάδιο καθώς και αύξηση της τριχόπτωσης λόγο μείωσης του κύκλου ζωής (για όσους δεν ξέρουν γιατί το αναφέρω σε άλλο πόστ).

Γ) χορήγηση φιναστερίδης- μινοξιδίλης. Το ιδανικό χωρίς τριχόπτωση αλλά και σχετικά καλύτερης ποιότητας μαλλί. Σταμάτημα μόνο μινοξιδίλης επαναφορά στη περίπτωση Α. Σταμάτημα μόνο φιναστερίδης επαναφορά στη περίπτωση Β. Σταμάτημα και των δυο επαναφορά στο αρχικό στάδιο.


2 ) τρίχα που πέφτει ή δεν αναπτύσσεται λόγο κακής αιμάτωσης.

Α) χορήγηση φιναστερίδης. Κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

Β) χορήγηση μινοξιδίλης. Ανάπτυξη τρίχας και φυσιολογική τριχόπτωση. Σταμάτημα μινοξιδίλης επαναφορά στο αρχικό στάδιο.

Γ) χορήγηση φιναστερίδης- μινοξιδίλης. Εφόσον η τρίχα δεν επηρεάζεται από την DHT ισχύουν ότι και στην περίπτωση Β. Σταμάτημα μόνο μινοξιδίλης αύξηση της τριχόπτωσης και επαναφορά στο αρχικό στάδιο πολύ γρήγορα (φαινόμενο που λέει ο tropheus). Σταμάτημα μόνο φιναστερίδης, καμιά μεταβολή ισχύει ότι και στην περίπτωση Β. Σταμάτημα και των δυο επαναφορά στο αρχικό στάδιο σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.




3) τρίχα που πέφτει ή δεν αναπτύσσεται λόγο DHT και της κακής αιμάτωσης.

Α) χορήγηση φιναστερίδης. Κανένα απολύτως αποτέλεσμα.

Β) χορήγηση μινοξιδίλης. Ανάπτυξη της τρίχας και φυσιολογική τριχόπτωση στην αρχή αλλά μετά από κάποιο χρονικό διάστημα χάσιμο της αποτελεσματικότητας της μινοξιδίλης και τριχόπτωση κυρίως λόγου εισόδου της DHT στο θύλακα(δεύτερο φαινόμενο που λέει ο tropheus). Σταμάτημα μινοξιδίλης επαναφορά στο αρχικό στάδιο.

Γ) χορήγηση φιναστερίδης- μινοξιδίλης. Το ιδανικό χωρίς τριχόπτωση αλλά και πολύ καλύτερης ποιότητας μαλλί. Σταμάτημα μόνο μινοξιδίλης, τριχόπτωση μετά από λίγο καιρό και επαναφορά στη περίπτωση Α(πάλι το φαινόμενο που λέει ο tropheus). Σταμάτημα μόνο φιναστερίδης, αύξηση της τριχόπτωσης αλλά μετά από μεγαλύτερο χρονικό διάστημα όπως και η επαναφορά στη περίπτωση Β. Σταμάτημα και των δυο επαναφορά στο αρχικό στάδιο σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα.


Όλα τα παραπάνω ισχύουν όποιος και αν είναι ο μηχανισμός δράσης της μινοξιδίλης, εφόσον αυτός δεν εμπλέκεται με την DHT.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

geofish ... μου αρέσει ο αναλυτικός τρόπος σκέψης σου ...

:bravo:
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

εμενα αυτο με την αιματωση δεν μου καθετε καλα

περισσοτερο πιστευω την διοδο καλιου για τα αποτελεσματα της μινοξιδιλης
 

Revolution

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Αν ισχυει η θεωρια της αγγειοδιαστολης,
θα μπρουσαμε να υποθεσουμε οτι τα κυτταρα που αποτελουν τις ριζες-θυλακες,
λογω αγγειοδιαστολης τρεφονται με γρηγορους ρυθμους.

Οταν καποιος σταματα αποτομα την μινοξιδιλη,
δηλαδη οι ρυθμοι πεφτουν,(δεν εχουμε αγγειοδιαστολη)
το κυτταρο ενω εχει μαθει να ζει και να τρεφεται με αυτους τους ρυθμους,
ξαφνικα εχει ελειψη απο τροφη.

Το ιδιο το κυτταρο εχει διαμορφωθει με βαση αυτους τους ρυθμους.
και αναπαραγει και τον εαυτο του.

Δεν ξερω την διαρκεια ζωης ενος κυτταρου αλλα πιστευω οτι το νεο που
θα αντικαταστηθα το παλιο καθε φορα, μπορει να μαθει να ζει με ρυθμους
ποιο αργους και κοντα στους φυσιολογικους.
μειωνοντας σταδιακα την ποσοτητα της μινοξιδιλης

Οποτε οταν καποιος χρησιμοποιει μονοξιδιλη για 2 χρονια που δεινει το μεγιστο,
θα μπορουσε να μπει σε μια αργη ελλατωση της χρήσης μετα.

Ομως αν αυτο ηταν σωστο,θα ηταν ευκολο και θα εχει βρεθει και εφαρμοστει.Αν και
απο οτι ειδα, καποιοι γιατροι το λενε.

Τι ειναι οι ''διαβλοι καλιου''?

Οποιος γνωριζει ή εχει links που λενε για αυτο σε σχεση με την μινοξιδιλη
μπορει να μου το δωσει ?

Δειχνει σαν θεωρια που βασιζεται πρωτα στην χημεια και κατα επεκταση
βιολογια του κυτταρου.

Αν η μινοξιδιλη ειναι χημικα εμμεσα υπευθυνη για την λειτουργια των κυταρων,
τοτε λογικα θα χρειαζεται.

δηλ. κατι κανει η μινοξιδιλη απο χημικης αποψης,
που σε ενα υγειες κυτταρο για να γινει,
δεν χρειαζεται να υπαρχει η μινοξιδιλη.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Πηγη Wiki

Minoxidil is a vasodilator medication known for its ability to slow or stop hair loss and promote hair regrowth. It is available over the counter for treatment of androgenic alopecia, among other baldness treatments, but measurable changes disappear within months after discontinuation of treatment.

The mechanism by which minoxidil promotes hair growth is not fully understood. Minoxidil is a potassium channel agonist. It contains the chemical structure of nitric oxide (NO), a blood vessel dilator, and may be a nitric oxide agonist. This appears to explain its vasodilatory effects, but may also be linked to minoxidil's ability to stimulate hair growth and treat hair loss. Since minoxidil is a nitric oxide-related compound, it was suspected to act via activation of guanylate cyclase, an enzyme involved in vasodilation, however there are no reports of cGMP or PKG activation to date.[5]

Minoxidil is less effective when there is a large area of hair loss. In addition, its effectiveness has largely been demonstrated in younger men (18 to 41 years of age), the younger the better, and in those with balding in the central (vertex) portion of the scalp
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

καλησπερα!να κανω μια ερωτηση τωρα που τα χω σταματησει ολα δηλ μινοξ σε διαλυμα κορτιζονης και βιταμινες και αντισυλ/κα εδω και 2 βδομαδες και εχω πολυ τριχοπτωση ,σταματαει σε καποιο διαστημα κ αν ναι σε ποσο καιρο?
 

Άκης

Administrator
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Μέχρι να χάσεις τα μαλλιά που έβγαλες από την όποια θεραπεία.
Μετά θα συνεχίσει την παλιά την μορφή.
 

mel1980

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

καλησπερα σπυρο μπορεις να μου το εξηγησεις λιγο αυτο που λες? αν και απο χτες ειδα αρκετη μειωση της τριχοπτωσης 8)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

τα συζητούσαμε και παλιότερα,
=> μετά από 1 επιθετική αντι-dht θεραπεία,
αν σταματήσεις μαχαίρι τα επίπεδα dht επανέρχονται και σταδιακά ξεπερνούν τα προ-θεραπείας επίπεδα,
μέχρι να επανέλθουν στα επίπεδα της τριχόπτωσης που είχες αρχικά :eek:
 
Μπλουζα