ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

nikos76

Member
Φίλοι...

Έχω μια απορία..Μετά από 10 περίπου χρόνια χρήσης (έστω και περιστασιακά) Regaine και κάποιων βιταμινών (οι οποίες δρούσαν ως dht blocker) όσες φορές προσπάθησα να τα πετάξω όλα και να μην παίρνω τίποτα έβλεπα στα μαλλιά μου πανωλεθρία!!Λες και πέφτανε όλα!

Πιστεύεται ότι όταν κάποιος κάνει χρήση αυτών των σκευασμάτων και τα σταματήσει χάνει τα μαλλιά του ποιο γρήγορα μετά?Τι λέτε?

Ή μήπως με την διακοπή τα μαλλιά πέφτουνε λόγω σοκ αλλά ξαναβγαίνουνε μετά...έστω κάποια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

nikos76 είπε:
Φίλοι...

Έχω μια απορία..Μετά από 10 περίπου χρόνια χρήσης (έστω και περιστασιακά) Regaine και κάποιων βιταμινών (οι οποίες δρούσαν ως dht blocker) όσες φορές προσπάθησα να τα πετάξω όλα και να μην παίρνω τίποτα έβλεπα στα μαλλιά μου πανωλεθρία!!Λες και πέφτανε όλα!

Πιστεύεται ότι όταν κάποιος κάνει χρήση αυτών των σκευασμάτων και τα σταματήσει χάνει τα μαλλιά του ποιο γρήγορα μετά?Τι λέτε?

Ή μήπως με την διακοπή τα μαλλιά πέφτουνε λόγω σοκ αλλά ξαναβγαίνουνε μετά...έστω κάποια?

Θα σου απαντήσω (μερικώς) με ένα διάγραμμα που είχα ανεβάσει σε κάποιο παλαιότερο topic. Μεταξύ των άλλων, πρόσεξε τι συμβαίνει όταν σταματήσεις την minoxidil (regain)...

file1kq7.gif
 

nikos76

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Αυτό σημαίνει φίλε tropheus ότι κόβοντας την minoxidil παίρνουν τρελό κατήφορο τα μαλιά αλλά μετά επανέρχονται στο στάδιο που θα ήτανε αν δεν κάναμε χρήση κανενός σκευάσματος...εκτός αν δεν κατάλαβα καλα. :-\
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

nikos76 είπε:
Αυτό σημαίνει φίλε tropheus ότι κόβοντας την minoxidil παίρνουν τρελό κατήφορο τα μαλιά αλλά μετά επανέρχονται στο στάδιο που θα ήτανε αν δεν κάναμε χρήση κανενός σκευάσματος...εκτός αν δεν κατάλαβα καλα. :-\

Σωστός φίλε nikos76...
 

nikos76

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Εντάξει tropheus..αυτό απο την μία είναι καλό..τουλάχιστο θα επάνελθουνε στην κατάσταησ που θα ήμασταν αν δεν πέρναμε τίποτα.Δεν θα πέσουν τα μαλιά περισότερο.. ;D
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

niko, το regaine το έκοβες μαχαίρι και έβλεπες τόση τριχόπτωση ή σταδιακά? Γιατί είμαι στο στάδιο να το κόψω και γω μετά από χρήση 16 χρόνων στα οποία το έβαζα 2 φορές την ημέρα. Εδώ και 5 μήνες βάζω κάθε δεύτερη ημέρα μόνο μια φορά αλλά προς το παρόν δεν έχω δει τριχόπτωση και ελπίζω να πάει έτσι και όταν το σταματήσω εντελώς προς τα τέλη Αυγούστου. Η δερματολόγος μου είπε με σταδιακή μείωσή του ενδέχεται να μην μου προκαλέσει απώλεια μαλλιών. Ίδωμεν...
 

nikos76

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

GOMI είπε:
niko, το regaine το έκοβες μαχαίρι και έβλεπες τόση τριχόπτωση ή σταδιακά? Γιατί είμαι στο στάδιο να το κόψω και γω μετά από χρήση 16 χρόνων στα οποία το έβαζα 2 φορές την ημέρα. Εδώ και 5 μήνες βάζω κάθε δεύτερη ημέρα μόνο μια φορά αλλά προς το παρόν δεν έχω δει τριχόπτωση και ελπίζω να πάει έτσι και όταν το σταματήσω εντελώς προς τα τέλη Αυγούστου. Η δερματολόγος μου είπε με σταδιακή μείωσή του ενδέχεται να μην μου προκαλέσει απώλεια μαλλιών. Ίδωμεν...

Gomi το έκοβα μαχαίρι..και μιλάω για κόψιμο μαχαίρι.

Αν μπορείς να βάζεις που και που,πχ 2 φορές την εβδομάδα, τότε θα σου κάνει συντήρηση..εσυ γιατί θέλεις να το κόψεις?Έχεις παρενέργιες?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Gomi το έκοβα μαχαίρι..και μιλάω για κόψιμο μαχαίρι.

Αν μπορείς να βάζεις που και που,πχ 2 φορές την εβδομάδα, τότε θα σου κάνει συντήρηση..εσυ γιατί θέλεις να το κόψεις?Έχεις παρενέργιες?

Και μόνο που το χρησιμοποιώ τόσα χρόνια ασταμάτητα νομίζω αυτό και μόνο του φτάνει για να πω πως τουλάχιστον ότι το έχω βαρεθεί. Εκτός αυτού δεν νομίζω ότι υπάρχει πιθανότητα να κάνει ακόμα κάποια δουλειά.
Απο κει και πέρα αν εξαιρέσουμε την σίγουρη κατακράτηση υγρών και το σχεδόν μόνιμο πρήξιμο στο πρόσωπο, είναι πολύ εύκολο να του ρίξω πάνω του τις όποιες ευθύνες για κάτι πονοκέφαλους που έχω έντονους και χρόνιους. Αλλά λόγω του ότι το άρχισα στα 17 μου και τώρα πάω στα 34 δεν είναι εύκολο πλέον να διαχωρίζω αυτά που ίσως οφείλονται στην ηλικία και σε αυτά που ίσως οφείλονται στο regaine.
Δεν παύω όμως να είμαι πολύ περίεργος για το τι μαλλί θα είχα κρατήσει χωρίς αυτό. Και ενδεχομένως να φανεί σύντομα... :D
 

lalakos

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

GOMI είπε:
niko, το regaine το έκοβες μαχαίρι και έβλεπες τόση τριχόπτωση ή σταδιακά? Γιατί είμαι στο στάδιο να το κόψω και γω μετά από χρήση 16 χρόνων στα οποία το έβαζα 2 φορές την ημέρα. Εδώ και 5 μήνες βάζω κάθε δεύτερη ημέρα μόνο μια φορά αλλά προς το παρόν δεν έχω δει τριχόπτωση και ελπίζω να πάει έτσι και όταν το σταματήσω εντελώς προς τα τέλη Αυγούστου. Η δερματολόγος μου είπε με σταδιακή μείωσή του ενδέχεται να μην μου προκαλέσει απώλεια μαλλιών. Ίδωμεν...

Πραγματικά πιστεύω ότι μετά από ένα μεγάλο διάστημα (2 χρόνια) η minox δεν είναι απαραίτητη σε τόσο μεγάλες δόσεις. Ίσως μέρα παρά μέρα να είναι το ιδανικό. Το ψάχνω το όλο θέμα. Πιστεύω να βρω τίποτα καλό να ποστάρω.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Συμφωνώ. Κατά διαστήματα διάβαζα σε διάφορα φόρουμ ότι όχι μόνο δεν έχει αποτέλεσμα μετά από ενα μεγάλο χρονικό διάστημα αλλά αντιθέτως μπορεί να δουλεύει και αρνητικά, λόγω της μόνιμης ξηροδερμίας που προκαλείται από την μακροχρόνια χρήση της.
 

Ntia

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Νικοs76

Εγώ έχω μια παρόμοια απορία. Τα διαλύματα που βάζω περιέχουν κορτιζόνη, μετά από 8 μήνες σκέφτομαι να την αφαιρέσω από συστατικό. Όμως έχω ακούσει ότι δεν κάνει να την κόβεις απότομα, ειδικά μετά από πολλούς μήνες χρήσης γιατί το δέρμα την έχει συνηθίσει και μπορεί να δημιουργηθεί σοκ στο τριχωτό (ποιό τριχωτό δλδ, αλλά τέλοσπάντων...!). Eτσι σκέφτομαι να την αφαιρέσω σιγά σιγά... Δλδ στα επόμενα διαλύματα να βάζω τη μισή ποσότητα από την αναγραφόμενη, για αρκετό καιρό, και μετά το μισο του μισου για αρκετό καιρό πάλι μέχρι να την αφαιρέσω τελείως. Γενικά θα ήθελα μια γνώμη πάνω σε αυτό... Με τη μινοξιδίλη και τα υπολοιπα θα συνεχίσω μέχρι να μπορω να κάνω συντήρηση (άμην και πότε :mad: ).

Και κάτι ακόμα... Ρώτησα τη διαιτολόγο μου, αν γίνεται απορρόφηση αυτών των διαλυμάτων στον οργανισμό και μου είπε όχι. Και κάποιοι άλλοι που το συζήτησα μαζί τους, μου είπαν ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο. Για τη κορτιζόνη προβληματίζομαι, όχι για τα άλλα. Για τα άλλα δεν το πιστεύω αυτό. Το αστείο είναι ότι δεν ειχα συνειδητοποιήσει οτι το διαλυμα περιεχει κορτιζονη στις αρχές αρχές. Γενικα για ενα διαστημα ηθελα να καθαρισει το μυαλο μου απο ολα αυτα (ναι, σιγα μη τα καταφερα!!! :D ) Όταν το συνειδητοποίησα δεν ασχολήθηκα εφ' όσον με βοήθησε και το αποδέχτηκα. Αλλά τώρα πάλι μου έχουν μπει ιδέες... Πλέον συνεχίζω μόνη μου ακολουθώντας τις συνταγές μια και θεωρώ ότι η δερματολόγος δεν ειχε να μου προσφέρει κατι περισσοτερο εφ' όσον η μέθοδος της επαναλαμβανόταν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,426.0.html - γενικά για την διακοπή της βασικής θεραπείας

με την κορτιζόνη ισχύει ότι πρέπει να την μειώσεις σταδιακά και να κάνεις αναμνηστικές δόσεις 2-3 ημερών ανά μήνα-2μηνο σαν συντήρηση
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

το παλεψες τοσα χρονια και τωρα τα παρατας

τωρα οπου η γνωση και τα διαφορα σκευασματα ειναι πολυ καλυτερα απο πριν
 

stayros.

New Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Άν διακόψουμε την χρήση μινοξιδίλης αφου φτάσουμε στο αποτέλεσμα που θέλουμε , και συνεχίσουμε να βαζουμε καποιο DHT blocker θα χασουμε και πάλι τις τρίχες που σώσαμε?
 

lalakos

Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

stayros. είπε:
Άν διακόψουμε την χρήση μινοξιδίλης αφου φτάσουμε στο αποτέλεσμα που θέλουμε , και συνεχίσουμε να βαζουμε καποιο DHT blocker θα χασουμε και πάλι τις τρίχες που σώσαμε?

Είναι αρκετά πιθανό να χάσεις ένα μέρος των κερδισμένων. Ίσως και καθόλου. Εξαρτάτε πραγματικά στην κατάσταση του καθενός. Το πρόβλημα είναι πως κανένας δεν το δοκιμάζει φοβούμενος αυτό ακριβώς.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

θεωρητικα οχι δεν πρεπει να χαθουν εφοσον χρησιμοποιειτε καποιο καλο dht block
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

stayros. είπε:
Άν διακόψουμε την χρήση μινοξιδίλης αφου φτάσουμε στο αποτέλεσμα που θέλουμε , και συνεχίσουμε να βαζουμε καποιο DHT blocker θα χασουμε και πάλι τις τρίχες που σώσαμε?

Θα σε στενοχωρήσω φίλε Σταύρο αλλά οι τρίχες που "σώθηκαν" από τη χρήση της Minoxidil θα χαθούν ΟΛΕΣ !!! :'( :'( :'(

Οι Αμερικάνοι ( :down) αναφέρουν αυτές τις τρίχες ως : "minoxidil dependent hair".
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

κανενα link εχεις τροφυ να διαβασουμε

γιατι κανονικα εφοσον ο θυλακας λειτουργει κανονικα δεν θα πρεπει να χρειαζετε πλεον την μινοξιδιλη
εφοσον βεβαια προστατευεται απο την διυδροτεστοστερονη
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Παναγιωτης είπε:
κανενα link εχεις τροφυ να διαβασουμε

γιατι κανονικα εφοσον ο θυλακας λειτουργει κανονικα δεν θα πρεπει να χρειαζετε πλεον την μινοξιδιλη
εφοσον βεβαια προστατευεται απο την διυδροτεστοστερονη

Στη πραγματικότητα η minoxidil δεν σταματά τη διαδικασία της δημιουργίας φαλάκρας. Η διαδικασία αυτή συνεχίζεται ακόμη και όταν κάποιος είναι κάτω από τη χρήση της.
H minoxidil δεν προφυλάσει τα μαλλιά από τη ζημιά που προκαλεί η DHT αλλά κάνει 2 πράγματα :

- Πρώτον, αυξάνει τη διάμετρο των μαλλιών που ήδη υπάρχουν και

- Δεύτερον αναπτύσει μαλλάκια τα οποία αν δε γινόταν η χρήση της θα παρέμεναν χνουδάκι. Το κακό όμως είναι ότι αυτά τα μαλλάκια είναι απολύτως εξαρτώμενα από τη χρήση της minoxidil (minoxidil dependent hair) και η διακοπή της οδηγεί σε γρήγορη απώλεια τους. Αλλά ακόμη και αν συνεχίσει κάποιος την minoxidil αυτή με το πέρασμα του χρόνου αδυνατεί να τα διατηρήσει και γιαυτό φαίνεται ότι μετά τον πρώτο χρόνο χρήσης της τα αποτελέσματα εξασθαινούν.

Τα "νέα" αυτά μαλλάκια δε λειτουργούν κανονικά οπότε ακόμη και αν μηδένιζες τα επίπεδα της DHT στους θύλακες δε θα μπορούσες να τα σώσεις... :'(

Για αυτό και το "σώθηκαν" που αναφέρω στο παραπάνω μήνυμα μου προς το Σταύρο το έχω σε εισαγωγικά. Γιατί τελικά η minoxidil δε σώζει τίποτα :( :(
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: ΔΙΑΚΟΠΗ ΟΛΩΝ ( Regaine,dht blocker...κ,α )

Τα "νέα" αυτά μαλλάκια δε λειτουργούν κανονικά οπότε ακόμη και αν μηδένιζες τα επίπεδα της DHT στους θύλακες δε θα μπορούσες να τα σώσεις... :'(

[/quote]

sorry φιλε but i need Proofs

οτι εγραψες στο παραπανω μηνυμα δεν μπορεσα να λαβω μια εξηγηση

αν εχεις κατι που να το αποδυνκυει τοτε οκ ριχτο στο τραπεζι να το ψαξουμε

απο την στιγμη που ενας θυλακας ξυπναει μεγαλωνει και φτανει σε διαμετρο οπως ολα τα κανονικα θυλακια που ειναι
δεν καταλαβαινω γιατι να μην δουλεψει

απο την στιγμη που ειναι γενετικα προδιαθετιμενος να προσβληθει απο την διυδρο....
αν τον προφυλαξουμε λοιπον θα πρεπει να μεινει ως εχει

ο μηχανισμος της μινοξιδιλης δεν ειναι ακομη γνωστος στο επαρκο

αλλα γνωριζουμε οτι δουλευει μεσω μια διοδο καλιου ( αν θυμαμαι καλα ετσι εγραφε στην εγκυκλοπαιδια )
σαφως τοτε πρεπει να εχει την δυνατοτητα να προσπερναει την dht και να διεγειρει τον θυλακα να να αναπτυχθει

ετσι λοιπον εφοσον δεν χτυπαει την ριζα του προβληματος μολις γινει διακοπη της
ο θυλακας ενανερχετε ως ειχε

θεωρητικα λοιπον εφοσον ο θυλακας καθως ειναι αναπτυγμενος θα πρεπει να δουλευει κανονικα
ετσι αν τον προστατευσουμε απο την dht θα πρεπει να παραμεινει ως εχει ενεργος

αν εχεις καμια αναφορα για αυτο που λες η καποια θεωρια θα με ενδιεφερε πολυ να την κοιταξω
 
Μπλουζα