To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Και κάτι άλλο για το propeciahelp.
Λένε σε ένα ποστ στο propeciahelp:
"* Persistent difficulty having an erection after discontinuation of treatment.
Και παρακάτω με μεγάλα γράμματα:
In other words, it is now official that Propecia can cause permanent erectile dysfunction that persists even after the treatment has been discontinued.

As can be seen at the bottom of the document it was approved on 2008-10-17.

Since the Swedish Medical Products Agency is the organization within Europe that is assigned to monitor the safety of Propecia, the text in the new Prescription Information is valid for all European countries.

Μας λένε δηλαδή ότι είναι επίσημο, από το "Swedish Medical Products Agency" ότι το propecia μπορεί να προκαλέσει μόνιμες δυσλειτουργίες στην στύση ακόμη και μετά την διακοπή του.
Οκ τα παιδιά, τονίζουν και με κόκκινα ή κεφαλαία γράμματα αυτό που θέλουν.
Πιστεύω οι περισσότεροι που θα το δουν αυτό ΔΕΝ θα τσεκάρουν το site που αναφέρουν, αλλά θα τα παίξουν.
Αλλά αν πάτε στο site, δείτε ότι είναι το επίσημο φυλλάδιο που βρίσκεται στο πακέτο Propecia και στην ενότητα 4 λέει:
4. POSSIBLE SIDE EFFECTS
Frequency unknown:
-persistent difficulty having an erection after discontinuation of treatment
-infertility has been reported in men who took finasteride for long time and had other risk factors that may affect fertility. Normalisation or improvement of seminal quality has been reported after discontinuation of finasteride. Long-term clinical studies about the effect of finasteride on fertility in men have not been conducted.

Γιατί μου φαίνεται ότι προσπαθούν να τρομάξουν τον κόσμο; Αναφέρουν το επίσημο φύλλο οδηγιών του propecia σαν κάτι από έρευνα του Swedish Medical Products Agency.
Επίσης, οι άλλοι παράγοντες που αναφέρει το φυλλάδιο, ενδέχεται να είναι και οι παρακάτω:

Admin είπε:
Παρακάτω θα δείτε μερικά γεγονότα για επιθυμία για sex και αδυναμία στύσης. [Πηγή : Minnesota Men’s Health Center]
- Ένας στους 10 άντρες (10%) στον κόσμο πάσχουν από αδυναμία στύσης.
- 30 εκ. άντρες στην Αμερική πάσχουν από αδυναμία στύσης.
- Το 50% των αντρών με διαβήτη έχουν αδυναμία στύσης, συχνά μέσα στα 10 χρόνια από την διάγνωση του.
- Η πιθανότητα για να έχετε αδυναμία στύσης ανεβαίνει καθώς μεγαλώνετε:
39% στην ηλικία των 40 και 65% πάνω από την ηλικία των 65.
- Όσοι καπνίζουν, έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανίζουν αδυναμία στύσης, ενώ όσοι καπνίζουν περισσότερο από 1 πακέτο την ημέρα, έχουν 50% παραπάνω πιθανότητες να εμφανίσουν αδυναμία στύσης.
Ενώ μπορείτε να διαβάσετε και για άλλους παράγοντες όπως η ψυχολογική σας κατάσταση (ενημερωτικά, πολλοί είδαν τα πρώτα τους σημάδια σχετικά με τις αν. ενέργειες του proscar, αφού τα διάβασαν κάπου.Άρα, παίζει ρόλο μεγάλο και το μυαλό μας), η πίεση και η καρδιά σας, αλκοόλ, ναρκωτικά, ορμονικές διαταραχές κλπ εδώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

έχω ξεκινήσει μία έρευνα για μελέτες proscar,όσον αφορά την υπογονιμότητα και sides στο νεογέννητο ... όταν καταλήξω σε ασφαλή συμπεράσματα θα ποστάρω ...
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Εγω δεν το παίρνω ακομα γιατι θελω να κανω παιδι και φοβάμαι.
Μετα βλεπουμε
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

σε μία πρώτη κουβέντα που είχα με φίλο γενετηστή και την γυναίκα μου για τον 1ο διάδοχό μου στο παλάτι (!!!!!!!!!!!!!), δεν ήταν αντίθετος στην λήψη proscar,μια και πολλοί που είχαν πάει συμβουλευτικά έπαιρναν για παθολογικούς λόγους proscar και χαίρονται ήδη τους απογόνους τους ...
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

γεια σας παιδες...θα θελα να ρωτησω παλι τι εξετασεις πρεπει να κανω για να δω αν ο οργανισμος μου τα παει καλα με την φινα??υστερα,θα ηταν καλυτερο να συμβουλευτω την γνωμη ενδοκρινολογου η ουρολογου για την χρηση φινας 1/4 και ποιος ειναι ποιο ειδικος στο να μου απαντησει με ακριβεια και συγκεκριμενα???
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

μία βιοχημική εξέταση αίματος (ηπατικά ένζυμα sgot,sgpt,γ-gt) σου δίνει την εικόνα της κατάστασης του ήπατος

και ένας απλός παθολόγος μπορεί να ερμηνέψει τα αποτελέσματα ..
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

YPOMONETIKOS είπε:
τι εξετασεις πρεπει να κανω για να δω αν ο οργανισμος μου τα παει καλα με την φινα?

Θειική δευδροεπιανδροστερόνη (DHEA-S)
Ελεύθερη και ολική τεστοστερόνη
Οιστραδιόλη
Διυδροτεστοστερόνη (DHT)
Pregnenolone

Οι παραπάνω ανήκουν στις ορμόνες των όρχεων, ενώ και για την τελευταία έχει αναφερθεί ότι η φινα μπλοκάρει την σύνθεση της. Με μία ματιά, δείτε την παρακάτω εικόνα που βάζει φρένο η φινα.

inhibitionbyfinasteridehb2.jpg
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

γεια σας παιδες..πηγα σε ενδοκρινολογο σημερα και συζητησαμε για την φιναστεριδη...μου ειπε πως δεν ειναι ουτε κατα ουτε υπερ της για την χρησιμοποιηση της για την τριχοπτωση αλλα μου τονισε πως απο την πλευρα των ορμονων στο σωμα μας η χρηση της φινα για 6 μηνες τουλαχιστον ειναι ακινδυνη.της ειπα να κανω βιοχημικες εξετασεις να τεσταρουμε τις ορμονες που ειναι πιθανον να αλλαξουν απο την χρηση φινας και μου απαντησε καταφατικα δηλ.να μου δημιουργησει ενα βιοχημικο προφιλ και να ξεκινησω 1/4 την ημερα και να με παρακολουθει καθε μηνα πως θα ειμαι ορμονικα..μου εγραψε τις εξης εξετασεις να κανω :
FSH, CH, FTU, TSH, ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ, ΟΛΙΚΗ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΚΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ, DHEA, DHEH-C, ΔΥ-ΟΙΔΟΣΤΕΝΔΙΟΝΗ, SGUT, SGPT, γ-GI.(αυτα..μερικα δεν τα εβγαζα καθαρα..γραμματα γιατρου βλεπετε..)θα τις κανω θα τις παω να τις δει και θα ξεκινησω τον χορο...
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Και κράτα μας ενήμερους σχετικά για να δούμε τι παίζει και με αυτά.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

εγω εχω να πω πειραζει δεν πειραζει το χαπι προτεινω αυτο που λενε οι γιατροι
οσοι παιρνουν να το κοψουν και μετα απο 6 μηνες να κανουν παιδι
με τα παιδια δεν παιζουν

καποιοι λενε και 3 μηνες να το σταματησεις οκ εισαι και κανεις παιδια
αλλα ας παρω σαν μετρο το πιο μακρινο και το πιο ασφαλες

και ο ενδοκρινολογος καλυτερα
αλλα και ο ουρολογος μπορουν να σου απαντησουν
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

αυριο παω για εξετασεις πρωι πρωι τις 7.30...νηστικος και μετα θα τις παω στον ενδοκρινολογο....σημερα ρωτησα και εναν γιατρο φιλο μου ορθοπεδικο χειρουργο και μου ειπε οτι εδω που ειμαι στην κερκυρα οι δερματολογοι ειναι απο ψιλο εως χοντρο ασχετοι οσον αφορα συνχρονες θεραπειες τριχοπτωσης και γιαυτο καλυτερα να συμβουλευτεις τον ενδοκρινολογο για την χρηση φινας..παντως αυτος πηγε στην αθηνα σε πλαστικο χειρουργο φιλο του και του εκανε μεταμοσχευση σε δυο συνεδριες και του βαλε μαλλια..τα εσκασε ομως καλα μου ειπε γιατι αυτος ειναι ο πλαστικος που εχει κανει μεταμοσχευση μαλλιων στον νταλαρα και στον δαντη...του εδειξε φοτο τους και αυτος εμεινε με το αποτελεσμα!!δεν τον ρωτησα το ονομα του...λοιπον σας ενημερωνω αυριο..ευχηθητε μου καλη τυχη...τα λεμε παιδες...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Δεν θυμάμαι, παίρνεις φίνα αυτήν την στιγμή ή σκέφτεσαι να πάρεις;
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ακη παιρνω 1/4 εδω και μια εβδομαδα...να τους το πω εκει λες ε?η δεν πειραζει επειδη ειναι μικρο το χρονικο διαστημα?
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Πες το τους ναι, αλλά είμαι περίεργος να δω κατά πόσο θα έχεις διαφορές από την στάνταρ φυσιολογική κλίμακα που έχουμε. Για να δούμε κατά πόσο είχε δίκιο ή όχι ο inotech όταν έγραφε ότι από την 1η ημέρα θα δεις διαφορές σε οιστραδιόλη κλπ.

Καλή τύχη :)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

απο την πρωτη μερα χλωμο το κοβω να δεις διαφορες

οι εξετασεις σου οσο αφορα την τεστο θα αυξηθουν
τοτε βλεπω οτι εχεις και εξετασεις συκωτιου
για να σου τις βαλεις θα θελει να δει πως ειναι η κατασταση του συκωτιου σου

ισως τις πρωτες εβδομαδες να ειναι αυθημενες και αυτες
αλλα μεσα σε κανα 2 μηνο πιστεω πως θα επανελθουν

αν θες τραβα τις μια φωτο και ανεβασε τις να τις βλεπουμε ολοι να παρουμε μια γευση με το τι παιζει

παντως θα σου φυγουν αρκετα λεφτα εξετασεις απλες αιματος με γ-gt και SGPT SGOT κανουν αν θυμαμαι καλα κανενα 50 ευρω στο λεω γιατι ειχα κανει σκεψου αν κανεις και τις υπολοιπες που αφορουν την τεστοστερονη σου και λοιπες ορμονες δεν ξερω και εγω ποσο θα παει η τιμη
αν εισαι τυχερος και μπορεις να τις γραψεις σε κανενα βιβλιαριο τοτε θα εισαι πρωτος θα γλυτωσεις αρκετα χρηματα

καλη συνεχεια και ευχομαι ολα να πανε κατ ευχην
 

sito

Active Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

αλήθεια, αυτός ο "μυστήριος τύπος" (ινοτεκ) που χάθηκε;
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ξέρεις τώρα πως είναι οι πανεπιστήμονες ... συνέδρια,εργασίες και ανακαλύψεις ... ;D
 
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

εχει εξεταστικη το παιδι.... ;D
δλδ ολες μαζι οι εξετασεις κανενα 100αρικο θα κανουν???
και πως γινετε να τισ γραψουμε?
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

γεια σας παιδες...πηγα σημερα το πρωι και εκανα τις εξετασεις...τους ειπα οτι χρησιμοποιω φινα 1/4 την ημερα εδω και 1,5 εβδομαδα για τα μαλλια και δεν φανηκαν να ταρασονται...την τεταρτη θα τις παρω και θα τις παω στον ενδοκρινολογο μου...μου ειπαν πως επειδη ειναι ορμονικες βιοχημικες εξετασεις αυτες ολες μαζι κοστιζουν 170 ευρω ...τους ζητησα αποδειξη για το ικα για να παρω πισω το 90% των χρηματων αυτων....και μου ειπαν πως θα τις κοστολογησουν ακριβως οσο ειναι για το ικα...ουτε λεπτο παραπανω υπερκοστολογηση...θα δουμε...μου ειπαν οτι αφου θα με παρακολουθει καθε μηνα ο ενδοκρινολογος μου,δεν χρειαζονται ολες αυτες οι εξετασεις καθε μηνα και οτι θα μου πει μετα αυτος ποιες να κανω συγκεκριμενα καθε μηνα....αυτες ειναι για να μου φτιαξει ενα βιοχημικο προφιλ μου ειπε...αυτα...το πρωι παντως οταν πηγα δεν πηρα φινα πριν δωσω αιμα αλλα την πηρα μετα...
 
Μπλουζα