To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Αν πας στο φορουμ που έχει αναφερθεί μερικά ποστ παραπάνω, θα δεις ότι όσοι λένε για sides, "παλεύουν" να επανέλθουν. Δηλαδή ΔΕΝ τους έχουν φύγει και απ'ότι κατάλαβα αυτό ισχύει και για τον innotech, ότι δηλαδή δεν επανήλθε πλήρως.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giorgos 29

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Admin είπε:
Αν πας στο φορουμ που έχει αναφερθεί μερικά ποστ παραπάνω, θα δεις ότι όσοι λένε για sides, "παλεύουν" να επανέλθουν. Δηλαδή ΔΕΝ τους έχουν φύγει και απ'ότι κατάλαβα αυτό ισχύει και για τον innotech, ότι δηλαδή δεν επανήλθε πλήρως.
ναι και ειπε οτι θα παει Αμερικη
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Πάντως παιδιά, καλό θα είναι να έβαζε ο innotech μερικές εικόνες από τις εξετάσεις του, προτού μας τρομοκρατήσει με τα μόνιμα προβλήματα του.
 

nikos76

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Εγώ παιδιά πιστεύω ότι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μέση...

Σίγουρα δεν είναι κάτι αθώο γιατί είναι ένα φάρμακο(ακόμη και η ασπιρίνη δεν είναι αθωα) αλλά και ο inotech μπορεί να τα παραλέει λίγο. Πτώση στη λίμπιτο και στη στύση και όλες γενικά τις παρενέργειες που αναφέρει σίγουρα μπορεί να υπάρχουν κατά τη διάρκεια της χρήσης αλλά από ότι ξέρω εξαφανίζονται μετά από τη διακοπή της. Αυτό τουλάχιστον μου είπανε 2 γιατροι..(εκτός αν και αυτοί δεν ήτανε 100% ενημερωμένοι).Βέβαια εξαφανίζονται και τα μαλιά που έχεις βγάλει.

Ειλικρινά έχω μπερδευτεί... ::)
 

YPOMONETIKOS

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ΓΕΙΑ ΣΑς ΠΑΙΔΕΣ...
ΚΑΛΑ ΡΕ...ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ...ΑΚΟΜΑ ΜΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΕΒΕΝΤΗ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ??ΠΑΤΕ ΚΑΝΤΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ ΦΥΓΕΙ ΟΤΙ ΑΝΧΟΣ ΕΧΕΤΕ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΗΝ ΑΣΧΟΛΕΙΣΤΕ ΜΕ ΟΤΙ ΠΑ****ΡΙΑ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ...
ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΗΤΑΝ ΤΖΟΥΦΙΟΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΠΑΡΕΙ ΦΙΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΠΑΡΑΤΖΟΥΦΙΑΣΕ ΤΟ ΤΕΤΟΙΟ ΤΟΥ,ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΛΕΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ...
ΕΓΩ ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΩ ΠΩΣ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΝΩ ΦΙΝΑ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ Η ΒΡΑΔΥ ΤΡΑΒΑΩ ΚΑΙ ΜΙΑ Μ****ΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ...
ΠΑΤΕ ΚΑΝΤΕ ΚΑΝΤΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΝΑ ΞΕΛΑΜΠΙΚΑΡΕΤΕ ΠΑΙΔΕΣ....
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Σωστά τα λέει ο ypomonetikos. Αυτό λέω και εγώ, προτού τρομοκρατηθούμε ας περιμένουμε να δούμε κάτι επίβεβαιωμένα αρνητικό. Δηλαδή οι εξετάσεις του ypo δείχνουν ότι μέχρι στιγμής όλα βαίνουν καλός. Αν κάποιος δει κάτι αρνητικό (πχ innotech), ας το δείξει με εξετάσεις ώστε να μην έχουμε απορίες ή υπόνοιες ότι δεν ισχύει αυτό που λέει.

Είδα και εγώ sides και μερικά που δεν ήξερα αν οφείλονταν στο proscar, τα διάβασα και αλλού. Αλλά όταν το σταματούσα τα sides εξαφανίζονταν.
Μερικά που παρατήρησα ήταν η πρωινή στύση, το brain fog (ένιωθα το κεφάλι περίεργο και σαν να μην ήταν συνδεδεμένο με το υπόλοιπο σώμα, κάτι σαν αποβλακωμάρα;;; ), ενώ μερικές φορές ξεχνούσα πράγματα που μόλις μου είχαν πει κλπ. Επίσης, στην αρχή ένιωθα ένα τσίμπημα στους όρχεις και ένα σφίξιμο στα πόδια από την μεριά προς τα μέσα και πάνω πάνω...
Αλλά από στύση δεν υπήρχε πρόβλημα, με σπέρμα όχι κλπ...
 

nikos76

Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Admin είπε:
Μερικά που παρατήρησα ήταν η πρωινή στύση, το brain fog (ένιωθα το κεφάλι περίεργο και σαν να μην ήταν συνδεδεμένο με το υπόλοιπο σώμα, κάτι σαν αποβλακωμάρα;;; ), ενώ μερικές φορές ξεχνούσα πράγματα που μόλις μου είχαν πει κλπ. Επίσης, στην αρχή ένιωθα ένα τσίμπημα στους όρχεις και ένα σφίξιμο στα πόδια από την μεριά προς τα μέσα και πάνω πάνω...
Αλλά από στύση δεν υπήρχε πρόβλημα, με σπέρμα όχι κλπ...

Admin...για να καταλάβω...αυτά είναι κάποια σημάδια που εσύ ένιωθες...προσωπικές σου εμπειρίες? Ή κάποιων άλλων από site που διάβασες?
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Αυτά που λέω είναι δικά μου σημάδια. Αλλά δεν το έκοψα γι'αυτό, αλλά για άλλο λόγο.
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Μία απάντηση του Dr William Rassman με θέμα τα μόνιμα ανεπιθύμητα της φιναστερίδης:

Why Will The Propecia Libido Problems Will Subside?

There is no medical explanation to why you will have a prolonged (several months?) residual side effect after stopping finasteride. Finasteride lasts in your blood stream for about a day. After a couple of days, it is essentially gone, but there is some tissue fixation which may keep it in some of your body tissues for about a week or so. The short duration for blood levels is why you need to take it every day for it to work. So if you had a side effect, it will likely subside within a few days (not months or years) after stopping the medication. Of note, side effects can go away even if you continue taking the medication.

I realize people write about libido issues related to finasteride (Propecia) and post concerns on the Internet. While I believe these people are having libido issues, I have a hard time believing that there is a direct correlation between finasteride (Propecia) and its long term side effects on libido. As a physician, I have followed and seen many patients over the last 10+ years who have been taking finasteride (Propecia) and I do not see the long term libido problem that people write about on the Internet. Yes, a small percentage of my patients (1 to 2 percent) may complain of sexual side effects, but the side effects usually go away after a few days or weeks (not months or years) and it is not permanent and a few canm not tolerate the drug for this reason. If there was such a long term or permanent problem with Propecia, I am sure I would have seen at least one patient in the last 10+ years describe this to me, and that has not been the case.

I strongly urge you to talk to the doctor that prescribed you the medication. The most important thing that people do not consider is that it may NOT be the medication that is causing a low sex drive. Many men (even in their 20’s) have sexual problems, but there’s not a great percentage of them that would admit it. While it may be easy to just blame the problem to a side effect from a drug, it can be a sign of a serious undiagnosed medical condition (such as high blood pressure, diabetes, depression, low testosterone, the presence of other diseases, etc). So although I appreciate the overall confidence many people have in me because I listen to (or read) what they are saying, you need a doctor willing to take you on as a patient — someone to meet with in person, not just communicate via email.
 

kyuss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Φιναστεριδη χρησιμοποιουσα κοντα στα 7 χρονια. Τον τελευταιο χρονο ειχα τις εξης παρενεργιες: Προβλημα στυσης, μου επεφτε χωρις λογο και φυσικα ουτε λογος για πρωινη. Το σπερμα τελειως υγρο. Εκανα και εξετασεις για το συκωτι και τα αποτελεσματα δεν ηταν και οτι καλυτερο,αντιθετως. Εδω και ενα μηνα, χρησιμοποιω ρεβιβο και φυσικα εκοψα την φινα εδω και 2 μηνες. Μεσα σ ενα μηνα, ξαναεκανα εξετασεις και το συκωτι εχει επανερθει. Παρεπιπτοντως μειωθηκε η χοληστερινη(η διατροφη νου δεν εχει αλλαξει). Οι στησεις εχουν επανερθει και το σπερμα οσο περναει ο καιρος, γινεται φυσιολογικο. Ελπιζω μονο το ρεβιβο, να ειναι αξιος αντικαταστατης της φινας!!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

μένει μόνο να συγκρίνουμε και αποτελέσματα ...

γιατί εγώ με φινα είδα φοβερά αποτελέσματα και κανένα side...
 

kyuss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Απ οτι ξερω δεν εχουν ολοι side effects. Ενας αλλος φιλος μου, εκανε εξετασεις λογω φινας και ειδε και αυτος προβλημα στο συκωτι στα 2 χρονια χρησης. Ξερω και αλλους ομως που δεν εχουν προβλημα. Καποιοι ειμαστε πιο ατυχοι :D

Υ.Γ. Αποτελεσμα στα μαλλια ομως, ειχα δει και γω οσο την χρησιμοποιουσα
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Βασικά όλοι σχεδόν πιστεύω θα δουν sides, αλλά τα χαλαρά που θα την κάνουν σε λίγες ημέρες.
Ωστόσο λίγοι πρέπει να είναι αυτοί που δεν θα μπορεί ο οργανισμός τους να "δουλέψει" την φιναστερίδη.

Υπάρχει και το ενδεχόμενο να παίρνει κανείς μικρή ποσότητα, κάτω του 0.8mg. Μέχρι και 0.5mg έχει αποτέλεσμα.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

εγω πιστευω ακη και placebo να παρει καποιος οι πιο πολλοι θα βλεπαν sides

η ποσοστητα ειναι σχετικα μικρη και οργανισμος μεσα σε 2 μηνες θα εχει επανελθει

εδω επανερχετε απο αλλα και αλλα

το να σε φοβισει καποιος ειναι το μονο ευκολο

το να παρει καποιος ημημαθεις και να δει κατι και να το φουσκωσει ειναι επισης ευκολο

το να βαλει μια εταιρια καποιον που εχει συμφεροντα και γνωριζει 5 βασικα πραγματα να τρομαξει το κοσμο ειναι ειναι επισης πανευκολο

βλεπετε ολα ειναι ευκολα για καποιον που θελει να προωθησει τα συμφεροντα του

ολοι χτυπαν την φινα στα sides και στο τρομο ωστε να βγουν μετα και να πουν το δικο μας "φιδελαιο" ειναι ακινδυνο και προσφερει μαλλια

γενικα οσο συζηταμε αυτο το θεμα τοσο περισσοτερο προβληματιζει καποιον

το πιο απλο πραγμα για να φυγει και το αγχος και οι PLACEBO παρενεργειες ειναι να κανουμε εξετασεις αιματος για να διαπιστοσουμε σε τι κατασταση ειναι ο οργανισμος μας

τα υπολοιπα τα ακουω βερεσε οπως λενε και στο χωριο μου
 

kyuss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Ο γιατρος δεν με ειχε ενημερωσει για τις τυχον παρενεργιες της φινα. Οταν αρχισαν οι παρενεργιες, αναρωτιομουν τι φταιει. Εκανα και εξετασεις και ειχα προβλημα στο συκωτι. Μου ειπε η δευτερη γιατρος που πηγα για παρενεργιες και ετσι ειπα να σταματησω την φινα. Μετα απο ενα μηνα ξαναεκανα εξετασεις και το συκωτι ηταν μια χαρα. Οπως και χολιστερινη και τριγλυκεριδια( η διατροφη μου ηταν ιδια). Οποτε για μενα δεν ηταν placebo, παρ ολα αυτα δεν λεω οτι ολοι θα εχουν παρενεργιες.Απλα ειμαι ενας απ τη μειοψηφια.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ξεκινοντας ενα φαρμακο ειναι φυσικο να αντιδρασει ο οργανισμος σου σε μια ξενη ουσια

ομως ο οργανισμος εχει την ιδιοτητα να προσαρμοζεται

τι ειδες οτι ηταν πανω απο το φυσιολογικο

παιρνοντας φινα αν αυξηθηκε η τεστοστερονη σου κατα 15% ειναι αναμενομενο ομως παλι θα πρεπει να ειναι μεσα στο φυσιολογικα πλαισια

το συκωτι με 1mg φινα ειναι πολυ δυσκολο να επηρεαστει
πηγες καθαλος (χωρις να φας να πειεις αλκοολ την προηγουμενη μερα για να κανεις εξετασεις αιματος)

αν ναι ισως εισαι ο ενας στου 100 τι να πω

παντως με περισσοτερα πραγματα που επαιρνα κανοντας εξετασεις συκωτιου ολα ηταν μια χαρα
 

kyuss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ΤΟ φαρμακο το επαιρνα απ τα 19 μου, τωρα ειμαι 27. Οποτε σιγουρα δεν ειμαι στην αρχη.

Οσον αφορα τι εξετασεις, ναι, δεν ειχα φαει ουτε πιει τπτ. Eιχα αυξημενη, δηλαδη πανω απ τα ορια, Gptd,Gotd, καθως και χοληστερινη και τριγλυκεριδια. Μετα απο ενα μηνα, με μονη διαφορα την διακοπη φινας, επεσαν ολα.


Δεν εχω σκοπο να κατηγορησω την φινα, γι αυτο αλλωστε λεω οτι ειμαι στην μειοψηφια. Απλα καταθετω την γνωμη μου.
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Παναγιώτη η πρωινή στύση δεν ελέγχεται από placebo , οπότε ισχύει σαν παρενέργεια.
Εγώ πχ έβλεπα με τον καιτό sides, αλλά μετά που τα διάβασα στο propeciahelp κατάλαβα ότι οφείλονταν στη φινα, άρα δεν παίζει placebo.

Επειδή θα τη ξαναρχίσω, θα παίρνω 0,6mg
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ακη δεν λεω οτι ελεγχετε με placebo

αλλα αλλο θελω να πω

οτι σαν παρενεργεια εχει χωθει ειναι βαθια ριζομενη στους ανθρωπους με αποτελεσμα

και placebo να δωσεις σε καποιον και να του πεις οτι παιρνει φιναστεριδη και οτι η φιναστεριδη εχει αυτες τις παρενεργειες
ασχετα αν αυτος παιρνει placebo τοτε θα πιστεψει οτι εχει προβλημα στυσης

θελω να πω πως μπορουμε πολυ ευκολα να γινουμε κατα φαντασιαν ασθεσνεις
 
Μπλουζα