S.O.S. - S.O.S. - S.O.S. !!!!!

σοβαρα??? δεν το ηξερα αυτο το λαχανικο ...ναι εδω και χρονια παρνω καποια αντισυλληπτικα που ου εχουνε πει οι γυναικολογοι...δεν μου εχει πει κανενας για καποια αλλη θεραπεια.........και για ποσο καιρο πρεπει να το παιρνω αυτο??? και μεχρι να βελτιωθει λιγο η εικονα ..τι να κανω με τα μαλλια μου??? τωρα τα εχω συνεχως μαζεμενα δεν θελω να τα αφισω κατω χωρις να τα φουσκωνω ειναι αθλια..
Υπάρχει ενα φάρμακο το Aswchagandha
http://www.oleashop.gr/p.SFP-ASHWAGANDHA-ROOT-EXTRACT-60CAPS-SOLGAR.177887.html
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Καλησπερα!! Υστερα απο 2 χρονια επανερχομαι με το ιδιο θεμα!!!
Μολις γυρισα απο την κλινικη που πηγα για εξεταση και εχω να σας πω νεα.
Το προβλημα μου ειναι μαλλον περιπλοκο.
Λοιπον...μου εκαναν τριχοσκοπηση και προεκυψαν τα εξης συμπερασματα.

1ον μου ειπαν πως εχω διαχυτη αραιωση πραγμα που σημαινει οτι οφειλεται σε διατροφικες ελλειψεις
(Χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μπορει να συνυπαρχει και κληρονομικοτητα.)
Οπτικα το μονο που καταλαβαινει κανεις ειναι η αραιωση στο καπακι, ομως τελικα με την τριχοσκοπηση ειδαμε πως υπαρχει μια καποια λεπτυνση και στους κροταφους και στην δοτρια.
φυσικα μετα απο τοση ταλαιπωρια που εχουν υποστει τα μαλλια μου στο παρελθον, εγω κραταω στο πισω μερος του μυαλου μου οτι μπορει να φταιει γι'αυτο το κρεπαρισμα οι τρεσες κτλ. Και ας μην μου ειπαν τπτ για ουλωτικη αλωπεκια. Αν ηταν κατι τετοιο θα φαινοντουσαν ακομα οι "ουλες";;
Ομως ας σταθω στο τι μου ειπαν απο την κλινικη.

2ον μου ειπαν πως εχω σγηγματορροικη δερματιτιδα(πυτιριδα).
Εγω δεν καταλαβαινω να εχω ιδιαιτερο προβλημα πλεον γτ χρησιμοποιω και σαμπουαν κατα καιρους...αλλα ειτε λιγο ειτε πολυ, σημασια εχει οτι μου ειπαν πως εχω .

3ον μου ειπαν πως εχω μια ελαφρια υπερτριχωση (απλο χνουδι στο προσωπο που βασικα ουτε εγω δεν ειχα καταλαβει αφου δεν ειναι εμφανες) και αυτο υστερα απο μια εξεταση που εκανα για να δω πως θα αντιμετωπισω διαφορα αλλα προβλημα στο δερμα του προσωπου.
Αυτο συνηθως οφειλεται σε ορμονικα προβληματα.
Μπορει για παραδειγμα να εχω υψηλα ανδρογονα. ( ΑΑ;;; )

Και 4ον, μεσα σε ολα αυτα,εχω ταλαιπωρησει και τα μαλλια μου υπερβολικα. Υπερβολικα ομως.

Την τριχοσκοπηση την εκανα παρολο που βαζω ηδη εδω και 3 μηνες μινο 5%, μια φορα την ημερα,ομως μου ειπαν πως υπαρχουν πολλα περιθωρια βελτιωσης.
Μου εδωσαν να κανω αιματολογικες-ορμονολογικες τις οποιες και θα κανω αμεσα και υστερα θα μου πουν πως πρεπει να κινηθουμε.
Εως τοτε τα συμπερασματα δικα σας...
Περιμενω τα σχολια σας για να μου πειτε γνωμες!
Σας ευχαριστω!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Joan87

Active Member
Καρχιες γυναικες!!! Χαχαχα!!!
Ααα...λυπαμαι αλλα θα σε απογοητευσω γτ εχω σχολιασει σε διαφορα ποστ. Οχι πολλα πραγματα βεβαια. Αλλα μπαινω ανα τακτα χρονικα διαστηματα.. :p:p
 

aeratos28

Just aeratos
Άστα αυτά ρε..!!χαχαχα οριακά συγχωρεισε..o_O:D..
Καρχιες γυναικες!!! Χαχαχα!!!
Ααα...λυπαμαι αλλα θα σε απογοητευσω γτ εχω σχολιασει σε διαφορα ποστ. Οχι πολλα πραγματα βεβαια. Αλλα μπαινω ανα τακτα χρονικα διαστηματα.. :p:p
 

Joan87

Active Member
Σημασια εχει οτι συγχωρουμαι!!!

Ορμονικο ελεγχο:
FSH ορου Lh ορου
Τεστοστερονη ορου
Ελευθερη τεστοστερονη ορου
DHEA'S ορου
D4 -ανδροστενδιονη ορου
SHBG ορου
Κορτιζολη (8πμ)
προλακτινη ορου
17 - OH PRG ορου
E2 - οιστραδιολη ορου.
Αυτες μου ειπαν να τις κανω την 3-η - 5η μερα περιοδου

Και αλλες εξετασεις για την τριχοπτωση:
Γενικη αιματος
B12 ορου
25 (ΟΗ) D3
Φυλλικο οξυ
Μg
Χολερυθρινη (ολικη αμεση, εμμεση)
SGOT, SGPT, γ-Gt
ALP
T3
T4
TSH
ANTI-TRO
ANTI-TG
Γλυκοζη αιματος (π.μ.)
Ra-TEST
ANA
Φερριτινη
TKE
Fe ορου
TIBC
Βιταμινη Α
》 Β1 (Θειαμινη)
》 Β2 (ριβοβλαβινη)
》 Β6 (πυριδοξινη)
》 C (Ασκορβικο οξυ)
》 Ε (α-τοκοφερολη)
Ασβεστιο

Αυτα.
Μου ειχαν σημειωσει να κανω και zn αλλα μου ειπαν πως δεν χρειαζεται. Το εσβησαν με στυλο.
Να υποθεσω οτι τις δευτερες εξετασεις τις κανω ενδιαμεσα του κυκλου μου. Σωστα;

Παντως γενικες και για θυρεοειδη κτλ...ειχα κανει και πριν 4 μηνες περιπου. Μπορω να τις χρησιμοποιησω αυτες; η να τις ξανακανω;;
 
Τελευταία επεξεργασία:

DoctorWho

Well-Known Member
Σχετικα με τ υψηλα αντισωματα που ειχες στ πρωτο ποστ τ εψαξες παραπανω σε καναν ρευματολογο? Πολλα αυτοανοσα σχετιζονται με αλωπεκια..
 

Joan87

Active Member
Σχετικα με τ υψηλα αντισωματα που ειχες στ πρωτο ποστ τ εψαξες παραπανω σε καναν ρευματολογο? Πολλα αυτοανοσα σχετιζονται με αλωπεκια..

Doctor who τοτε μου ειχαν δωσει σεληνιο για μικρο χρονικο διαστημα, ωστε να πεσουν οι τιμες. Υστερα απο λιγους μηνες εκανα επαναληπτικες και ειχαν πεσει αρκετα, ομως και παλι ηταν λιγο πανω απο τις φυσιολογικες τιμες. Απο τοτε εως τωρα δεν ειχα ασχοληθει καν με το θεμα αυτο.
πριν κανα 4μηνο που εκανα εξετασεις, τα αντισωματα ηταν σε φυσιολογικα πλεον επιπεδα!! Δεν ξερω πως γινεται αυτο και αν ειναι συχνο φαινομενο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Αντισωματα θυρεοειδη...ναι!
Οκ θα κανω και ψευδαργυρο.
Στο κυριο τζερμια πηγα. Ξεχασα να σας το αναφερω. Ικανοποιημενη εμεινα παντως.
 

turnfiji123

Active Member
Από το λίγο που διάβασα έχεις Χασιμότο και πρέπει να βελτιώσεις φεριτίνη αιματοκρίτη κλπ μέσω διατροφής. Έλλειψη σε σελήνιο και ψευδάργυρο δεν θα έχεις σπάνια έχει κάποιος. Και άσε τα χάπια, σελήνιο παίρνεις με λίγα Brazil nuts και ψευδάργυρο έχουν πολλά φαγητά. Και αν έχεις Χασιμότο θα χρειαστείς ειδική θεραπεία και όχι λεβοθυροξινες. Παροδική είναι η κατάσταση πάντως αν όντως οφείλεται σε αυτά.
 

aeratos28

Just aeratos
Και εγώ έχω αντισώματα θυρεοειδή..βασικά υποθυρεοειδισμό έχω και από ότι ξέρω τα συμπτώματα του είναι λέπτυνση τρίχας ,αραίωση κτλ..ψαξτον λίγο γιατί κάνει ζημιές ύπουλα.
 

aeratos28

Just aeratos
Ειδική θεραπεία??εγώ μόνο λεβοθυροξινη παίρνω..χρειάζεται κάτι άλλο??
Από το λίγο που διάβασα έχεις Χασιμότο και πρέπει να βελτιώσεις φεριτίνη αιματοκρίτη κλπ μέσω διατροφής. Έλλειψη σε σελήνιο και ψευδάργυρο δεν θα έχεις σπάνια έχει κάποιος. Και άσε τα χάπια, σελήνιο παίρνεις με λίγα Brazil nuts και ψευδάργυρο έχουν πολλά φαγητά. Και αν έχεις Χασιμότο θα χρειαστείς ειδική θεραπεία και όχι λεβοθυροξινες. Παροδική είναι η κατάσταση πάντως αν όντως οφείλεται σε αυτά.
 

turnfiji123

Active Member
Ειδική θεραπεία??εγώ μόνο λεβοθυροξινη παίρνω..χρειάζεται κάτι άλλο??

Ειδική θεραπεία??εγώ μόνο λεβοθυροξινη παίρνω..χρειάζεται κάτι άλλο??

Desiccated thyroid extract Χρειάζεσαι έχει η Armour και άλλες εταιρείες είναι λίγο ακριβό. Η λεβο δεν κάνει τίποτα στο Χασιμότο είναι αυτοάνοσο. Θες βέβαια να δεις και τις άλλες τιμές όπως ελεύθερη τ4 τ3 κλπ βρες ενδοκρινολόγο που να νοιάζεται και όχι να παρακαλάς για ραντεβού.
 

aeratos28

Just aeratos
Τις έχω δει όλες ,έχω κάνει τα πάντα από εξετάσεις.δεν θυμάμαι τώρα καν τις τιμές..μου έδωσε τ4 χαπακι..88mg και πλέον πάω μια φορά το χρόνο..σε 3 μήνες που θα ξανακάνω εξετάσεις θα πάω πάλι στον ενδοκρινολόγο..όμως αυτό που λες πρώτη φορά το ακούω.
 

Joan87

Active Member
Παιδια μαλλον προσπερασατε το ποστ που εγραφα οτι πλεον τα αντισωματα μου ειναι σε φυσιλογικες τιμες. Αρα αποκλειεται να εχω χασιμοτο! Δεν γινεται.
Θυρεοειδη ουτε ειχα ουτε εχω παντως. Δηλαδη και τ3 και τ4 ειναι μια χαρα.
Ο αδερφος μου εχει χασιμοτο. Αλλα δεν ξερω αν εχει κανει ειδικη θεραπεια που λετε κτλ.
 
Μπλουζα