S.O.S. - S.O.S. - S.O.S. !!!!!

pithikas

Well-Known Member
Joan87 είπε:
Δεν μπορούν να προκαλέσουν όμως κατι με τα χρόνια; Οσο πιο πολύ βάζεις δεν είναι τόσο το χειρότερο;

εννοειται αν διαβασεις και τα σχετικα threads θα καταλαβεις εγω μινοξιδιλη χρησιμοποιουσα και μου δημιουργησε θεματακια και την εκοψα, σιγουρα οσο πιο πολυ βαζεις τοσο χειροτερα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

υπαρχει ενα θολο τοπιο γυρω απο τη φιναστεριδη.οσες μελετες εχω δει αναφερονται στις παρενεργειες που φερνουν τα 5mg στα 1mg δεν εχω δει.σιγουρα ειναι ενα ρισκο το οποιο ανελαβα με τη χρηση του πρωτου χαπιου και σιγουρα οτι προκειται για κατι ισοβιο.συνεχιζω εκανα πολυ δρομο για να γυρισω πισω.


ποσο καιρο εβαζες μινοξιδιλη?και τι σου δημιουργησε?
 

pithikas

Well-Known Member
zorztikana είπε:
υπαρχει ενα θολο τοπιο γυρω απο τη φιναστεριδη.οσες μελετες εχω δει αναφερονται στις παρενεργειες που φερνουν τα 5mg στα 1mg δεν εχω δει.σιγουρα ειναι ενα ρισκο το οποιο ανελαβα με τη χρηση του πρωτου χαπιου και σιγουρα οτι προκειται για κατι ισοβιο.συνεχιζω εκανα πολυ δρομο για να γυρισω πισω.


ποσο καιρο εβαζες μινοξιδιλη?και τι σου δημιουργησε?


φιλε κι εγω το σκεφτομαι να αρχισω φιναστεριδη κατα καιρους αλλα διαβαζοντας κι εδω μεσα και σε σαιτ του εξωτερικου για παρενεργειες ακομα και σε 0,2mg με σταματαει.8 χρονια ταχυκαρδια κυριως και πρηξιμο στο προσωπο
 
το ιδιο επαθα οταν ξεκινουσα τη φιναστεριδη σκεφτομουν τη ντουνταστεριδη και οταν ειδα οτι την ειχε δοκιμασει ο kapa και την ακουσε ασχημα τη ξεχασα στο φτερο.αν και εχουν περασει χρονια εχω το τσιμπιμα να την δοκιμασω.
 

pithikas

Well-Known Member
zorztikana είπε:
το ιδιο επαθα οταν ξεκινουσα τη φιναστεριδη σκεφτομουν τη ντουνταστεριδη και οταν ειδα οτι την ειχε δοκιμασει ο kapa και την ακουσε ασχημα τη ξεχασα στο φτερο.αν και εχουν περασει χρονια εχω το τσιμπιμα να την δοκιμασω.

δε ξερω πραγματικα αν αξιζει εστω και με λιγες πιθανοτητες να παθουμε κατι απο την χρηση φαρμακων για την καραφλα πλεον εχω 30ρισει και δεν με ενοχλει τοσο πολυ να χασω τα μαλλια οσο με ενοχλουσε στα 25 που θα μπορουσα να κανω οτιδηποτε γι αυτο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
zorztikana είπε:
το ιδιο επαθα οταν ξεκινουσα τη φιναστεριδη σκεφτομουν τη ντουνταστεριδη και οταν ειδα οτι την ειχε δοκιμασει ο kapa και την ακουσε ασχημα τη ξεχασα στο φτερο.αν και εχουν περασει χρονια εχω το τσιμπιμα να την δοκιμασω.

δεν φταιει η συγκεκριμενη ουσια σε εμενα.
τα ιδια ειχα με το keratene alphactive τα ιδια και με το anty gray που εχει καποια πιο light αντιανδρογονα.
απλα το σωμα μου δεν δεχεται να ακουμπησω την dht μου απο το 0,75 ουτε στο 0,74.
ειναι μετρημενες οι τιμες που λεω,δεν τις λεω στην τυχη.
καθε σωμα ειναι διαφορετικο
 

Joan87

Active Member
Τι ακριβώς ειναι η φιναστεριδη;;; Να κάνω μια ερώτηση λίγο άσχετη; Η πρέπει να ανοίξω άλλο θέμα γι αυτό;;;
 

pithikas

Well-Known Member
Joan87 είπε:
Τι ακριβώς ειναι η φιναστεριδη;;; Να κάνω μια ερώτηση λίγο άσχετη; Η πρέπει να ανοίξω άλλο θέμα γι αυτό;;;

φαρμακευτικη ουσια που χρησιμοποιειται για τον προστατη και την καραφλα στους ανδρες ,μην ανοιγεις θεμα υπαρχουν απειρες δημοσιευσεις γι αυτην
 

Joan87

Active Member
Ευχαριστώ. Η ερώτηση που θέλω να κάνω ειναι άλλη. Υποθέτω ότι όλο και κάποιο θέμα σχετικό θα υπάρχει αλλά δεν βρίσκω κάτι από όσο ψάχνω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Joan87

Active Member
Δεδομένου ότι από κάθε τριχοθυλάκιο στην μπροστινή γραμμή, βγαίνει μόνο μια τρίχα....αυτό σημαίνει πως είναι πιο δύσκολο να γεμίσει ύστερα από μία θεραπεία, από ότι θα γέμιζε η ακριβώς πίσω από αυτή περιοχή(δεν ξερω πως λέγεται) στην οποία αν δεν κάνω λάθος, βγαίνουν από κάθε τριχοθυλάκιο 2-3-4 και σπάνια 5 τρίχες;;; Έκτος αν τα γνωρίζω λάθος και αυτό ισχύει μόνο στην περιοχή πανω από τον σβέρκο.
 

Caherine

Member
Στο θέμα του κρεπαρίσματος, (που με καίει), εγώ δε πιστεύω οτι προκαλέι ζημιά στο θύλακα, μπορέι να προκαλέσε στη τρίχα ναι αλλα είναι επιφανειακό, δε κρεπάρεις το εσωερικό της τρίχας κρεπάρεις το tip. Για τις τρέσες είναι απόλυτα λογικό να κάνουν ζημιά (traction alopecia) εφόσον προσθέτουν βάρος.


Στη δική μου περίπτωση πάντως έχουν παντού αδυνατίσει τα μαλλιά με έμφαση πισω απ΄τ'αυτιά και στο nape, πανω απ'το λαιμό δλδ. Ο τελευταίος δερματολόγος μου είπε οτι μπορεί να ναι αυτοάνοσο λόγω της μορφής της αραίωσης και οτι το χειρότερο part στα μαλλια μιας γυναίκας με ΑΑ είναι αυτό ακριβώς πίσω απ΄το hairline & σε σπάνιες περιπτώσεις (με τη παρουσία αυξημένων ανδρογόνων) σε στύλ ανδρικής αλωπεκίας που εηρρεάζει το hairline.
 

Joan87

Active Member
Η hairline ποιά περιοχή ειναι; Το κρεπάρισμα παίζει ρόλο, τουλάχιστον στην περίπτωση μου που τα τράβαγα. Χαχα. Αν δεν τα τραβάς, τότε λογικά δεν θα επηρεάζει εσωτερικά. Όμως όταν θες να χτένιστεις μετά για τα ξεμπερδέψεις οι τρίχες τραβιούνται όπως και να έχει και είτε σπάνε, είτε βγαίνουν από την ρίζα. Πάντως και εμένα είχαν αδυνατίσει τα μαλλιά μου. Εσένα τα σημεία που ανέφερες οτι υπήρχε η αραίωση ήταν αυτά που κρεπαρες;;; Αν ναι, τότε σίγουρα υπάρχει κάποια σύνδεση. Αν όχι, τότε λογικά θα είναι κάτι αυτοάνοσο όπως είπες. Με τον έναν δερματολόγο που μίλησα στο ίντερνετ και ο οποίος μου είπε ότι η δικιά μου περίπτωση αραίωσης ίσως και να είναι λόγω έλξης, μου είπε πως αν έχω κανει μόνιμη ζημιά θα ειχε διαγνωστεί ουλωτική αλωπεκία και ότι σε περίπτωση που δεν είναι ουλωτική, τότε θα ξαναβγούν όπως γίνεται και με όσους έχουν τριχοτιλλομανία. Που ναι μεν όσο τραβάνε τα μαλλιά τους,έχουν πρόβλημα, όμως όταν σταματήσουν αυτήν την συνήθεια, τότε ξαναγίνονται όπως ηταν αρχικά. Και εσένα μινοξιδίλη σου έχουν δώσει;
 

Joan87

Active Member
Α οκ! Αυτή την περιοχή εννοούσα και εγώ στην ερώτησή μου! Θα το ξέρω στο εξής!
Καλησπέρα!!
 

Joan87

Active Member
Παιδιά πήγα προχθές στην δερματολόγο που με βλέπει για να μου γράψει τα φάρμακα. Δεν κοίταξα καν το χαρτί μιας και δεν πήγα άμεσα να αγοράσω τον σίδηρο, εφόσον ειχα ήδη λίγο ακόμα. Το κοίταξα λοιπόν πριν που πήγα στο φαρμακείο και πανω είχε την διάγνωση.
Έγραφε L65.1 Αναγενής τριχόπτωση /D60. /Διάχυτη αλωπεκία-σιδηροπαινική αναιμία. Τι σημαίνει αυτό; Με ειχε δει μαλλον μόνο με την κάμερα της τριχοσκόπησης(μπορεί και με μεγεθυντικό φακό). Τριχοριζόγραμμα δεν ειχε κανει. Νομίζω ότι είτε λέμε Αναγενής αλωπεκία είτε δυστροφική, είναι το ίδιο. Πλιζ δώστε μου μερικές πληροφορίες. Θα ξαναβγούν όσες έχω χάσει τελείως; Και οι δυστροφικές που έχω μπορούν να γίνουν όπως πριν η όχι; Είναι σχεδόν όλες δυστροφικές σε τέτοιο σημείο, που είναι σχεδόν αόρατες. και ειναι μεγάλο το σημείο που έχω το πρόβλημα. Όλη η μπροστινή περιοχή πανω από το κούτελο. Πόσο καιρό μπορεί να πάρει άραγε για να φτιάξει; Που σιγά μην φτιάξει αν κρίνω από τα αποτελέσματα. Βαζω ήδη μινοξιδίλη εδώ και 5 μήνες αραιά, όπως μου εχει πει η γιατρός. Επίσης έχω πάρει ένα κουτι χάπια cystiphane που μου ειχε πει αλλα έχουν τελειώσει από καιρό και δεν μου πρότεινε άλλο. Προσπαθώ ηδη να φτιάξω και την φερριτίνη. Από βδομάδα θα κάνω επαναλειπτικές να δω που βρίσκομαι. Η Mela μου είπε να κοιτάξω και βιταμίνη D3. Εσείς έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη εξέταση; Τελικά θα μπορούσε να φταίει το ατσουμπαλο τράβηγμα και να ειναι λάθος η διάγνωση; Πως μπορούν να ξεχωρίσουν από τι προήλθε κτλ; Όπως ειχα αναφέρει οταν άνοιξα το θέμα έχω και χασιμότο πάντως. Α..και τέλος, σήμερα πήρα από μόνη μου σαμπουάν και χάπια biocalpil. Πειράζει άραγε; Σαμπουάν έπαιρνα το cystiphaine αλλα επειδή ηταν πολύ ακριβό είπα να αλλάξω.
Από δευτέρα θα κλείσω ραντεβού για τριχοριζόγραμμα στην Χ****η στον Συγγρό.
 

kwsths

Member
Joan87 είπε:
Παιδιά πήγα προχθές στην δερματολόγο που με βλέπει για να μου γράψει τα φάρμακα. Δεν κοίταξα καν το χαρτί μιας και δεν πήγα άμεσα να αγοράσω τον σίδηρο, εφόσον ειχα ήδη λίγο ακόμα. Το κοίταξα λοιπόν πριν που πήγα στο φαρμακείο και πανω είχε την διάγνωση.
Έγραφε L65.1 Αναγενής τριχόπτωση /D60. /Διάχυτη αλωπεκία-σιδηροπαινική αναιμία. Τι σημαίνει αυτό; Με ειχε δει μαλλον μόνο με την κάμερα της τριχοσκόπησης(μπορεί και με μεγεθυντικό φακό). Τριχοριζόγραμμα δεν ειχε κανει. Νομίζω ότι είτε λέμε Αναγενής αλωπεκία είτε δυστροφική, είναι το ίδιο. Πλιζ δώστε μου μερικές πληροφορίες. Θα ξαναβγούν όσες έχω χάσει τελείως; Και οι δυστροφικές που έχω μπορούν να γίνουν όπως πριν η όχι; έχω πολλές και ειναι μεγάλο το σημείο που έχω το πρόβλημα. Όλη η μπροστινή περιοχή πανω από το κούτελο. Πόσο καιρό μπορεί να πάρει άραγε για να φτιάξει; Βαζω ήδη μινοξιδίλη εδώ και 5 μήνες αραιά, όπως μου εχει πει η γιατρός. Επίσης έχω πάρει ένα κουτι χάπια cystiphane που μου ειχε πει αλλα έχουν τελειώσει από καιρό και δεν μου πρότεινε άλλο. Προσπαθώ ηδη να φτιάξω και την φερριτίνη. Από βδομάδα θα κάνω επαναλειπτικές να δω που βρίσκομαι. Η Mela μου είπε να κοιτάξω και βιταμίνη D3. Εσείς έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη εξέταση; Τελικά θα μπορούσε να φταίει το ατσουμπαλο τράβηγμα και να ειναι λάθος η διάγνωση; Όπως ειχα αναφέρει οταν άνοιξα το θέμα έχω και χασιμότο πάντως. Α..και τέλος, σήμερα πήρα από μόνη μου σαμπουάν και χάπια biocalpil. Πειράζει άραγε; Σαμπουάν έπαιρνα το cystiphaine αλλα επειδή ηταν πολύ ακριβό είπα να αλλάξω.
Από δευτέρα θα κλείσω ραντεβού για τριχοριζόγραμμα στην Χ****η στον Συγγρό.
[/q
δυστυχως οχι δεν φταιει το ατσουμπαλο τραβηγμα.. σιγουρα φταει ο χαμηλος σιδηρος σε συνδυασμο με την αλλωπεκια.. Απλα με εβαλε σε σκεψεις γιατι στη διαχυτη αλλωπεκια πολλες φορες επανερχονται οι τριχες γιατι εχουν προκληθει απο χαμηλο σιδηρο η αποτομο αγχος κτλ.. Το πιο βασικο ειναι οπως ειπαν να φτιαξεις το σιδηρο.. μπορεις να κανεις εξεταση για D3 και ψευδαργυρο (καθως με τη ληψη του μπορει να δεις παχυνση της τριχας)
Μην σταματησεις μινοξ σε καμια περιπτωση. Και αν θες βαλε καποιες φοτο χωρις να φαινεται το προσωπο σου..μονο την εκταση της αραιωσης.. Ισως καποιοι πιο εμπειροι εδω μεσα να σου πουνε τι ειναι.


Joan87 είπε:
Παιδιά πήγα προχθές στην δερματολόγο που με βλέπει για να μου γράψει τα φάρμακα. Δεν κοίταξα καν το χαρτί μιας και δεν πήγα άμεσα να αγοράσω τον σίδηρο, εφόσον ειχα ήδη λίγο ακόμα. Το κοίταξα λοιπόν πριν που πήγα στο φαρμακείο και πανω είχε την διάγνωση.
Έγραφε L65.1 Αναγενής τριχόπτωση /D60. /Διάχυτη αλωπεκία-σιδηροπαινική αναιμία. Τι σημαίνει αυτό; Με ειχε δει μαλλον μόνο με την κάμερα της τριχοσκόπησης(μπορεί και με μεγεθυντικό φακό). Τριχοριζόγραμμα δεν ειχε κανει. Νομίζω ότι είτε λέμε Αναγενής αλωπεκία είτε δυστροφική, είναι το ίδιο. Πλιζ δώστε μου μερικές πληροφορίες. Θα ξαναβγούν όσες έχω χάσει τελείως; Και οι δυστροφικές που έχω μπορούν να γίνουν όπως πριν η όχι; έχω πολλές και ειναι μεγάλο το σημείο που έχω το πρόβλημα. Όλη η μπροστινή περιοχή πανω από το κούτελο. Πόσο καιρό μπορεί να πάρει άραγε για να φτιάξει; Βαζω ήδη μινοξιδίλη εδώ και 5 μήνες αραιά, όπως μου εχει πει η γιατρός. Επίσης έχω πάρει ένα κουτι χάπια cystiphane που μου ειχε πει αλλα έχουν τελειώσει από καιρό και δεν μου πρότεινε άλλο. Προσπαθώ ηδη να φτιάξω και την φερριτίνη. Από βδομάδα θα κάνω επαναλειπτικές να δω που βρίσκομαι. Η Mela μου είπε να κοιτάξω και βιταμίνη D3. Εσείς έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη εξέταση; Τελικά θα μπορούσε να φταίει το ατσουμπαλο τράβηγμα και να ειναι λάθος η διάγνωση; Όπως ειχα αναφέρει οταν άνοιξα το θέμα έχω και χασιμότο πάντως. Α..και τέλος, σήμερα πήρα από μόνη μου σαμπουάν και χάπια biocalpil. Πειράζει άραγε; Σαμπουάν έπαιρνα το cystiphaine αλλα επειδή ηταν πολύ ακριβό είπα να αλλάξω.
Από δευτέρα θα κλείσω ραντεβού για τριχοριζόγραμμα στην Χ****η στον Συγγρό.

δυστυχως οχι δεν φταιει το ατσουμπαλο τραβηγμα.. σιγουρα φταει ο χαμηλος σιδηρος σε συνδυασμο με την αλλωπεκια.. Απλα με εβαλε σε σκεψεις γιατι στη διαχυτη αλλωπεκια πολλες φορες επανερχονται οι τριχες γιατι εχουν προκληθει απο χαμηλο σιδηρο η αποτομο αγχος κτλ.. Το πιο βασικο ειναι οπως ειπαν να φτιαξεις το σιδηρο.. μπορεις να κανεις εξεταση για D3 και ψευδαργυρο (καθως με τη ληψη του μπορει να δεις παχυνση της τριχας)
Μην σταματησεις μινοξ σε καμια περιπτωση. Και αν θες βαλε καποιες φοτο χωρις να φαινεται το προσωπο σου..μονο την εκταση της αραιωσης.. Ισως καποιοι πιο εμπειροι εδω μεσα να σου πουνε τι ειναι.



δυστυχως οχι δεν φταιει το ατσουμπαλο τραβηγμα.. σιγουρα φταει ο χαμηλος σιδηρος σε συνδυασμο με την αλλωπεκια.. Απλα με εβαλε σε σκεψεις γιατι στη διαχυτη αλλωπεκια πολλες φορες επανερχονται οι τριχες γιατι εχουν προκληθει απο χαμηλο σιδηρο η αποτομο αγχος κτλ.. Το πιο βασικο ειναι οπως ειπαν να φτιαξεις το σιδηρο.. μπορεις να κανεις εξεταση για D3 και ψευδαργυρο (καθως με τη ληψη του μπορει να δεις παχυνση της τριχας)
Μην σταματησεις μινοξ σε καμια περιπτωση. Και αν θες βαλε καποιες φοτο χωρις να φαινεται το προσωπο σου..μονο την εκταση της αραιωσης.. Ισως καποιοι πιο εμπειροι εδω μεσα να σου πουνε τι ειναι.


Joan87 είπε:
Παιδιά πήγα προχθές στην δερματολόγο που με βλέπει για να μου γράψει τα φάρμακα. Δεν κοίταξα καν το χαρτί μιας και δεν πήγα άμεσα να αγοράσω τον σίδηρο, εφόσον ειχα ήδη λίγο ακόμα. Το κοίταξα λοιπόν πριν που πήγα στο φαρμακείο και πανω είχε την διάγνωση.
Έγραφε L65.1 Αναγενής τριχόπτωση /D60. /Διάχυτη αλωπεκία-σιδηροπαινική αναιμία. Τι σημαίνει αυτό; Με ειχε δει μαλλον μόνο με την κάμερα της τριχοσκόπησης(μπορεί και με μεγεθυντικό φακό). Τριχοριζόγραμμα δεν ειχε κανει. Νομίζω ότι είτε λέμε Αναγενής αλωπεκία είτε δυστροφική, είναι το ίδιο. Πλιζ δώστε μου μερικές πληροφορίες. Θα ξαναβγούν όσες έχω χάσει τελείως; Και οι δυστροφικές που έχω μπορούν να γίνουν όπως πριν η όχι; έχω πολλές και ειναι μεγάλο το σημείο που έχω το πρόβλημα. Όλη η μπροστινή περιοχή πανω από το κούτελο. Πόσο καιρό μπορεί να πάρει άραγε για να φτιάξει; Βαζω ήδη μινοξιδίλη εδώ και 5 μήνες αραιά, όπως μου εχει πει η γιατρός. Επίσης έχω πάρει ένα κουτι χάπια cystiphane που μου ειχε πει αλλα έχουν τελειώσει από καιρό και δεν μου πρότεινε άλλο. Προσπαθώ ηδη να φτιάξω και την φερριτίνη. Από βδομάδα θα κάνω επαναλειπτικές να δω που βρίσκομαι. Η Mela μου είπε να κοιτάξω και βιταμίνη D3. Εσείς έχετε να μου προτείνετε και κάποια άλλη εξέταση; Τελικά θα μπορούσε να φταίει το ατσουμπαλο τράβηγμα και να ειναι λάθος η διάγνωση; Όπως ειχα αναφέρει οταν άνοιξα το θέμα έχω και χασιμότο πάντως. Α..και τέλος, σήμερα πήρα από μόνη μου σαμπουάν και χάπια biocalpil. Πειράζει άραγε; Σαμπουάν έπαιρνα το cystiphaine αλλα επειδή ηταν πολύ ακριβό είπα να αλλάξω.
Από δευτέρα θα κλείσω ραντεβού για τριχοριζόγραμμα στην Χ****η στον Συγγρό.

δυστυχως οχι δεν φταιει το ατσουμπαλο τραβηγμα.. σιγουρα φταει ο χαμηλος σιδηρος σε συνδυασμο με την αλλωπεκια.. Απλα με εβαλε σε σκεψεις γιατι στη διαχυτη αλλωπεκια πολλες φορες επανερχονται οι τριχες γιατι εχουν προκληθει απο χαμηλο σιδηρο η αποτομο αγχος κτλ.. Το πιο βασικο ειναι οπως ειπαν να φτιαξεις το σιδηρο.. μπορεις να κανεις εξεταση για D3 και ψευδαργυρο (καθως με τη ληψη του μπορει να δεις παχυνση της τριχας)
Μην σταματησεις μινοξ σε καμια περιπτωση. Και αν θες βαλε καποιες φοτο χωρις να φαινεται το προσωπο σου..μονο την εκταση της αραιωσης.. Ισως καποιοι πιο εμπειροι εδω μεσα να σου πουνε τι ειναι.


δυστυχως οχι δεν φταιει το ατσουμπαλο τραβηγμα.. σιγουρα φταει ο χαμηλος σιδηρος σε συνδυασμο με την αλλωπεκια.. Απλα με εβαλε σε σκεψεις γιατι στη διαχυτη αλλωπεκια πολλες φορες επανερχονται οι τριχες γιατι εχουν προκληθει απο χαμηλο σιδηρο η αποτομο αγχος κτλ.. Το πιο βασικο ειναι οπως ειπαν να φτιαξεις το σιδηρο.. μπορεις να κανεις εξεταση για D3 και ψευδαργυρο (καθως με τη ληψη του μπορει να δεις παχυνση της τριχας)
Μην σταματησεις μινοξ σε καμια περιπτωση. Και αν θες βαλε καποιες φοτο χωρις να φαινεται το προσωπο σου..μονο την εκταση της αραιωσης.. Ισως καποιοι πιο εμπειροι εδω μεσα να σου πουνε τι ειναι.
 
Μπλουζα