οσοι πασχετε απο ακμη τη βοηθεια σας!

nena

Member
Προσφατως εμφανισα στα μαγουλα καποια ση,μαδακια κοκκινα οχι ακριβως σπυρακια που δε φευγουν με τιποτε και αρχισα να βγαζω σπυρακια περισσοτερο απο αλλες φορες σημειωνω πως ειμαι 21 και ως τωρα δε ειχα ακμη μονο λιγα σπυρακια αραια κ που εδω κ εκει ,με εξαιρεση τα 16 μου οπου 3 μηνες ειχα εντονη και οταν μου χορηγηθηκε αντισυλληψη λογω πολυκυστικων ωοθηκων εξαφανιστηκαν.εκτοτε με παροτρυνση γυναικολογου χρησιμοποιοω σερι απ τα 18 μου αντισυλληψη 3 ετη τωρα οποτε εχοντας κανει και το γεναρη υπερηχογραφημα ωοθηκων βγηκα καθαρη απο κυστες ωοθηκων οποτε αποκλειω να ειναι η ακμη μου γυναικολογικης φυσεως οπως καποτε στα 16 μου.πηγα στο δερματολογο που με παρακολουθει για τη τριχοπτωση μου βρηκε ηπια ακμη κ οταν τον ρωτησα τι να κανω δε μπορω ν πω οτι με βοηθησε και πολυ λεγωντας μου "εσυ αποφασιζεις αν θα κανεις κατι με την ακμη σου κ βλεπουμε".χρησιμοποιω μονη dalacin c αλλα πραγματικα δε κανει τιποτε.δοκιμασα σημερα airol τρετινοινη και εφαγα φρικη το δερμα μου στα δεκα λεπτα χρησης κοκκινισε σα καντηλες ενα πραγμα δραμα δλδ και αφου πλυθηκα κ το βγαλα εκανε πανω απο ωρα να ηρεμησει.θα παω απο βδομαδα να δω τι εννοει θεραπεια κ πραγματικα ευχομαι οχι κατι τετοιο γτ θα ανεβω 4ο κ θα ριξω σαλτο.παιδια σας παρακαλω οποιος εχει ακμη τι κανατε ?αντιμετωπισατε κατι αναλογο κ αν πως ξεπεραστηκε?να του πω για αντιβιωση απο του στοματος ( oral) μηπως απαλαγω η δεν ακομα?κ αν πηρε ποτε κανεις αντιβιωση τι του προκαλεσε στη πορεια απαλλαχτηκε?πληζ παιδια βοηθεια!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

le2der

Active Member
nena είπε:
Προσφατως εμφανισα στα μαγουλα καποια ση,μαδακια κοκκινα οχι ακριβως σπυρακια που δε φευγουν με τιποτε και αρχισα να βγαζω σπυρακια περισσοτερο απο αλλες φορες σημειωνω πως ειμαι 21 και ως τωρα δε ειχα ακμη μονο λιγα σπυρακια αραια κ που εδω κ εκει ,με εξαιρεση τα 16 μου οπου 3 μηνες ειχα εντονη και οταν μου χορηγηθηκε αντισυλληψη λογω πολυκυστικων ωοθηκων εξαφανιστηκαν.εκτοτε με παροτρυνση γυναικολογου χρησιμοποιοω σερι απ τα 18 μου αντισυλληψη 3 ετη τωρα οποτε εχοντας κανει και το γεναρη υπερηχογραφημα ωοθηκων βγηκα καθαρη απο κυστες ωοθηκων οποτε αποκλειω να ειναι η ακμη μου γυναικολογικης φυσεως οπως καποτε στα 16 μου.πηγα στο δερματολογο που με παρακολουθει για τη τριχοπτωση μου βρηκε ηπια ακμη κ οταν τον ρωτησα τι να κανω δε μπορω ν πω οτι με βοηθησε και πολυ λεγωντας μου "εσυ αποφασιζεις αν θα κανεις κατι με την ακμη σου κ βλεπουμε".χρησιμοποιω μονη dalacin c αλλα πραγματικα δε κανει τιποτε.δοκιμασα σημερα airol τρετινοινη και εφαγα φρικη το δερμα μου στα δεκα λεπτα χρησης κοκκινισε σα καντηλες ενα πραγμα δραμα δλδ και αφου πλυθηκα κ το βγαλα εκανε πανω απο ωρα να ηρεμησει.θα παω απο βδομαδα να δω τι εννοει θεραπεια κ πραγματικα ευχομαι οχι κατι τετοιο γτ θα ανεβω 4ο κ θα ριξω σαλτο.παιδια σας παρακαλω οποιος εχει ακμη τι κανατε ?αντιμετωπισατε κατι αναλογο κ αν πως ξεπεραστηκε?να του πω για αντιβιωση απο του στοματος ( oral) μηπως απαλαγω η δεν ακομα?κ αν πηρε ποτε κανεις αντιβιωση τι του προκαλεσε στη πορεια απαλλαχτηκε?πληζ παιδια βοηθεια!

Ένα προιόν που με βοήθησε ηταν το indoxyl gel, έδιωξε τα σπυράκια αλλά όχι μόνιμα. Ο δερματολόγος θα σου δώσει μια θεραπεία με κάποια κρέμα + φαρμακευτικό σαπούνι + ήπια αντιβίωση τα οποία θα τα εφαρμόζεις στη διάρκεια της ημέρας. Αν σου προτείνει τη θεραπεία την εξάμηνη με αντιβίωση σύμφωνα με αυτά που έχω διαβάσει καλύτερα μακρυά.
Είχα δοκιμάσει μέλι κανέλα σαν πιο φυσική λύση... κάτι έκανε και αυτο(Εκτος αν έχεις καμιά αλλεργία).
Στις κοκκινίλες λένε βοηθάει το λεμόνι αν και δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.
Το κύριο που πρέπει να θυμάσαι είναι ότι ποτέ δεν πρέπει να βαζεις τα χέρια-δάχτυλα στη περιοχή με τα σπυράκια, γιατί το πρόβλημα θα μεγαλωσει(λες και κάνουν μετανάστευση είναι τα άτιμα).
Μιας και έχεις ήπια ακμή με ένα καλό και φαρμακευτικό σαπούνι και την κρέμα Indoxyl με χρήση μόνο βράδυ θα σ φύγουν. Αν θα φύγουν μόνιμα δεν ξέρω.
 

nena

Member
Σ ευχαριστω παρα πολυ;) οχι οχι δεν εχω αλλεργια στ μελι..ισχυει ειχα βγαλει στ πιγουνι κ τ σπασα κ τ μετανιωσα οικτρα..ξερεις απ αυτα τα μεγαλα τα βαθια τ ατιμο:( σαπουνι+κρεμα+αντιβιωση; αντιβιωση τοπικη εννοεις;επισης η oral τοσο ασχημη ειναι ;τι ξερεις αν επιτρεπεται ;εχω άκουσει καλα γ τ ιντοξιλ απλα φοβαμαι μην κανει οτι κ τ αιρολ π τ βαλα κ στ δεκάλεπτο με ειχε κανει λες κ ειχα καντηλες οπου ειχα βαλει σα να ειχαν αποτύπωθει δαχτυλιες στα μουτρα σα καποιος ν με πιέσει κ ν με κοκκινισε :/παρατηρησες κατι μ τ ιντοξιλ κ αν και τι εκανες; συγνωμη γ τ μακροσκελες της υποθεσης αλλα πρωταρα στ θεμα:/
 

le2der

Active Member
nena είπε:
Σ ευχαριστω παρα πολυ;) οχι οχι δεν εχω αλλεργια στ μελι..ισχυει ειχα βγαλει στ πιγουνι κ τ σπασα κ τ μετανιωσα οικτρα..ξερεις απ αυτα τα μεγαλα τα βαθια τ ατιμο:( σαπουνι+κρεμα+αντιβιωση; αντιβιωση τοπικη εννοεις;επισης η oral τοσο ασχημη ειναι ;τι ξερεις αν επιτρεπεται ;εχω άκουσει καλα γ τ ιντοξιλ απλα φοβαμαι μην κανει οτι κ τ αιρολ π τ βαλα κ στ δεκάλεπτο με ειχε κανει λες κ ειχα καντηλες οπου ειχα βαλει σα να ειχαν αποτύπωθει δαχτυλιες στα μουτρα σα καποιος ν με πιέσει κ ν με κοκκινισε :/παρατηρησες κατι μ τ ιντοξιλ κ αν και τι εκανες; συγνωμη γ τ μακροσκελες της υποθεσης αλλα πρωταρα στ θεμα:/
Με το indoxyl δεν θα έχεις θέματα ερεθισμών(είναι νομίζω τοπική αντιβίωση), θα το βάζεις βράδυ και θα είναι σαν να μην υπάρχει. Απλά μου είχε πει γιατρός ποτέ στον ήλιο όταν κάνεις χρήση του... για αυτό και η χρήση του το βράδυ!! Υπάρχει πιο ήπιας μορφής αντιβίωση που την πέρνεις για 2-3βδομάδες, αλλά και η 6μηνη που είναι πολύ δυνατή θεραπεία που πρέπει να κάνεις εξετάσεις και να σε παρακολουθεί ο γιατρός τακτικά. Googlare καλύτερα για την 6μηνη αντιβίωση και θα βρεις πολλά.
 

Bouklas

Well-Known Member
Βλέπω παίρνεις δυνατές θεραπείες και χάπια. Εγώ μονο τοπικά χρησιμοποιώ τα οποια είναι πιο ασθενή αλλα κάνουν δουλειά σε μένα. Δεν ξέρω, έχεις και λιπαρή επιδερμίδα?
Σαν συμβουλή για καθαρισμό να χρησιμοποιείς ότι λέει oil free πάνω, που ειναι τύπου gel και κάνουν αφρο, μακριά από ότι γραφει scrub γιατί έτσι είναι λες και γρατσουνάς το δέρμα. Το dalacin το έχω και εγώ, καμια φορα κάνει δουλειά ενώ άλλες φορες μοιάζει αδύναμο και θέλει περισσότερο χρόνο να δώσει αποτέλεσμα, το ίδιο με την airol. Για τοπική χρήση επίσης καλή είναι μια κρέμα για λιπαρές επιδερμίδες που ρυθμίζει λιπαρότητα/ακμή όσο μπορεί.
 

nena

Member
Le2der ελεγα μηπως τ λεγα γ καμια oral αντιβιωση να ξεμπερδέυα γρηγορα γτ βαριέμαι τς κρεμες κ εφαγα φρικη χτες με τη κρεμα αιρολ έτσι π μ κοκκινισε!αλλα μπα..ηηπια ακμη θελει τοπικα ειπε δε τ κοβω να μ τη δινει..υπαρχει κ γ τοσο λιγο;βασικα εγω δε ηξερα γ εξανηνο αλλα για σαραντα μέρες π περνε η κολλητη μ κ μετα παλι το επανελαβε.αυτος κατι γ τοπικα ειπε η σε συνταγη π θ μ δωσει γ φαρμακειο φτιαχτή η ετοιμη φαρμακευτικη αλλα πηρα τρομαρα με τη αιρολ..θ τ πω οχι γ ρετινοειδη τρετινοινες κ τετοια γτ δε τη παλευω..τ ιντοξιλ τουλάχιστον δε κοκκινιζει; σε ξεφλουδισε καθολου κ χρειάστηκες ενυδατικη ;ναι ειναι κλινδαμυκινη σε συνδυασμό με υπεροξείδιο βενζολιου.σίγουρα βραδυ ολα αυτα λογικο ακούγεται.bouklas δε παιρνω ουτε χαπια ουτε δυνατες θεραπειες αν διαβασεις παλι απ τα 16 μ π ειχα γ γυναικολ. Λογους ακμη 3 μηνες ως τωρα δε ειχα τιποτε που κ που κανα σπυρι τ μηνα της πλακας κ γ αυτο μ χε δωσει θειος δερματολογος ενα μπουκαλακι λοσιόν dalacin c που αντε ν πηρα δυο τετοια στη ζωη μ τοτε κ απο τοτε ως τωρα..μικτο δερμα εχω κ πάντα ειχα ταση ακμης ποτε τα αλαβαστρινα δερματακια που δε εχν τιποτα παράμονο στ λυκειο κ τωρα ως φοιτητρια ειχα τάση αλλα ποτε τπτ κακο


Εψαξα περι αντιβιωσεων δε βρηκα πολλα,αν βρειτε τπτ διαφωτιστικο στειλτε κανα λινκ.sοralteno thanx το κοιταξα ,εχς περασει ακμη σε βοηθησε αυτα π λεει η κοπελα;
 

le2der

Active Member
nena είπε:
Le2der ελεγα μηπως τ λεγα γ καμια oral αντιβιωση να ξεμπερδέυα γρηγορα γτ βαριέμαι τς κρεμες κ εφαγα φρικη χτες με τη κρεμα αιρολ έτσι π μ κοκκινισε!αλλα μπα..ηηπια ακμη θελει τοπικα ειπε δε τ κοβω να μ τη δινει..υπαρχει κ γ τοσο λιγο;βασικα εγω δε ηξερα γ εξανηνο αλλα για σαραντα μέρες π περνε η κολλητη μ κ μετα παλι το επανελαβε.αυτος κατι γ τοπικα ειπε η σε συνταγη π θ μ δωσει γ φαρμακειο φτιαχτή η ετοιμη φαρμακευτικη αλλα πηρα τρομαρα με τη αιρολ..θ τ πω οχι γ ρετινοειδη τρετινοινες κ τετοια γτ δε τη παλευω..τ ιντοξιλ τουλάχιστον δε κοκκινιζει; σε ξεφλουδισε καθολου κ χρειάστηκες ενυδατικη ;ναι ειναι κλινδαμυκινη σε συνδυασμό με υπεροξείδιο βενζολιου.σίγουρα βραδυ ολα αυτα λογικο ακούγεται.bouklas δε παιρνω ουτε χαπια ουτε δυνατες θεραπειες αν διαβασεις παλι απ τα 16 μ π ειχα γ γυναικολ. Λογους ακμη 3 μηνες ως τωρα δε ειχα τιποτε που κ που κανα σπυρι τ μηνα της πλακας κ γ αυτο μ χε δωσει θειος δερματολογος ενα μπουκαλακι λοσιόν dalacin c που αντε ν πηρα δυο τετοια στη ζωη μ τοτε κ απο τοτε ως τωρα..μικτο δερμα εχω κ πάντα ειχα ταση ακμης ποτε τα αλαβαστρινα δερματακια που δε εχν τιποτα παράμονο στ λυκειο κ τωρα ως φοιτητρια ειχα τάση αλλα ποτε τπτ κακο


Εψαξα περι αντιβιωσεων δε βρηκα πολλα,αν βρειτε τπτ διαφωτιστικο στειλτε κανα λινκ.sοralteno thanx το κοιταξα ,εχς περασει ακμη σε βοηθησε αυτα π λεει η κοπελα;


To indoxyl δε μου έφερε καμία παρενέργεια, ούτε κοκκινίλες ούτε φαγούρα, ούτε ξεφλούδισμα.Ίσως μια μικρή ξηροδερμία. Είχα διαβάσει οτι αυξάνει τη τριχοφυία... αυτό όπως καταλαβαίνεις σαν παρενέργεια δεν ξέρω αν μου συνέβη, έχω αρκετά γένια και δεν το παρατήρησα. Αφού έχεις και γνωστό δερματολόγο ρώτα τον για την κρέμα να σιγουρευτείς.
 

nena

Member
Ειναι θείος μ απλα εχουμε απο τοτε στα δεκαξι μου πεντε ετη πισω, που δε εχμ επαφές ε..κ ετσι στα ξεκουδουνα ειν καπως :p ποιος την αφοδευει τη τριχοφυια καλε κοκκίνισματα κ τέτοια μ μν κανει με νοιαζει... ποσο γρηγορα ειδες αποτελεσμα,,καθαρισες πληρως;
 

Soralteno

Alternative treatment member
Μέλος του προσωπικού
nena είπε:
Εψαξα περι αντιβιωσεων δε βρηκα πολλα,αν βρειτε τπτ διαφωτιστικο στειλτε κανα λινκ.sοralteno thanx το κοιταξα ,εχς περασει ακμη σε βοηθησε αυτα π λεει η κοπελα;

Ακμή επίμονη ειχα πριν 20-22 χρόνια (είμαι παππούς). Τότε πήγα σε ενα γιατρό και μου έδωσε ισχυρή αντιβίωση χάπι οπως επίσης και αντιβίωση σε κρέμα, και σε ενα 6μηνο ξέχασα για πάντα την ακμή.
 

giannis25

Member
Εγω εχω ακουσει για χυμο κρεμμυδιου μαζι με μελι και σαν δευτερη λυση ασπιρινη διαλυμενη σε νερο. Παντως μακρια απο ισοτρετινοινη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

nena

Member
Soralteno δεν εισαι παππούς οπως γιαγια δεν είναι κ η μητερα μου,χαλαρωστε κ οι δυο σας κ με τη καραμέλα αυτή :p ;-) καταλαβα,ησυχασες μια κ εξω εγω τωρα μπαινω στο κακο αυτο δρομακι της ακμης,(βλεπεις δε γινόταν να τ χω μικροτερη αλλα τωρα που ενηλικιωθηκα εδω κ καιρο):/ αυτο θα παρακαλουσα κ γω τ γιατρο μ μηπως καμια αντιβιοσουλα να ξεμπερδευα γτ πολλα εχω στ κεφαλακι μ κ μια τα μαλλια μια αυτοο δε θελει πλ ο ανθρωπος:-\ με δικη τ πρωτοβουλία εσυ εε μπορουσες να το ζητησεις


* εσυ δε μπορουσες πχ να το ζηητησεις κ να συμφωνησει ο ντοκτορ; συγνωμη γ τους αστερίσκους αλλα ειμ απο κινητο κ βραστα


Giannis το μονο σιγουρο οτι κατι τετοιο σιγουρα μακρυα αν κ ελπιζω ν μν φτασω σε τετοιο σημειο γ roacutan


Αν εννοεις απο στοματος αλλα κ τοπικη κρεμα ουτε καν διοτι οταν τ δοκιμασα το σκυλομετανιωσα
 

kwsths

Member
καθαρισμο προσωπου αρχικα εμενα με βοηθησε με πολυυ σε εντονα και βαθια σπυρια και μετα indoxyl κρεμα τοπικα.. για αντιβιωση οραλ ακουσα απο ενα παλικαρι π επαιρνε 8 μηνες για τα σπυρια του κατστρεψε συκωτι και αυτη τη στιγμη δεν μπορει να παρει ουτε ντεπον.. δεν το δεχεται το συκωτι και υποφερει.. απλα το αναφερω. δες και αποφασισε
 

sadman73

Member
Aυτο που λες οτι εχεις στα μαγουλα ακμη μηπως ειναι ροδοχρος νοσος-ακμη? εχει διαφορα με την κανονικη ας πουμε ακμη και συνηθως εκτος απο σημαδια-μικρες λακουβιτσες,,κ.τ.λ που μενουν μονιμα, βγαζεις σπυρια,με την εναλαγη θερμοκρασιας,με πικαντικα φαγητα,κοκινο κρασι,κ.τ.λ
 

le2der

Active Member
Για την ασπιρίνη που αναφέρει ο φίλος... είναι για τα σημάδια, αφαιρεί τη κοκκινίλα!! Λεμόνι+talk(για τα μωρά που βάζουν) καίει τα σπυράκια!! Θα σου αναφέρω τα + και -.
 

nena

Member
παιδια παιζει να με πειραξε η βιοτινη ?τη παιρνω απο νοεμβρη κ εδω και ενα μιση μηνα παιρνω των 1000 της σολγκαρ σαν ανθρωπος δε πινω καθολου νερο ολοι απορουνε πως δε αφυδατωνομαι το πολυ μισο ποτηρι τη μερα κ ως εκει τα προσλαΜΒΑΝΟΜΜΕΝΑ Υγρα μες τη μερα,οποτε λετε να φταιει αυτο?
 

pithikas

Well-Known Member
To ιδιο προβλημα ειχα κι εγω με το νερο και αρχισα να πινω με το ζορι.
Χωρις ενυδατωση το δερμα εχει προβλημα, εγω ειδα διαφορα παντως σε κατι λιγα που εβγαζα.
 

pithikas

Well-Known Member
Δεν εχω παρει ποτε βιοτινη, ειναι στις σχετικα ακινδυνες βιταμινες ακομα και σε υπερκαταναλωση η συγκεκριμενη, χωρις να ειμαι σιγουρος.
Τα σπυρακια πιστευω απο ελλειψη ενυδατωσης τα ειχα βγαλει αλλα οχι κατι το πολυ εμφανες.
Δοκιμασε εναμιση λιτρο νερο την ημερα ξερω ειναι δυσκολο, πιστευω θα δεις διαφορα συντομα.
 
Μπλουζα