Τριχοπτωση και αντισυλληπτικα..

Niki

New Member
Γεια σας, έχω πρόβλημα τριχόπτωσης τέσσερα χρόνια και πρόσφατα μου έγινε διάγνωση ανδρογενετικης αλωπεκίας! Το θέμα είναι ότι λόγω πολυκυστικών ωοθηκών έπαιρνα πολλά χρόνια αντισυλληπτικα (συνολικά 12) και μετά από 8 χρόνια χρήσης παρατήρησα ότι όποτε τα σταματούσα ξεκινούσε και η τριχόπτωση... Έχει κάποια άλλη κοπέλα αντιστοιχη εμπειρία? Υπάρχει περίπτωση η μακροχρόνια χρήση των αντισυλληπτικών να προκαλεσε το πρόβλημα στα μαλλιά μου? Δυστυχώς οι δερματολόγοι που επισκέφτηκα σαν μόνη λύση στο πρόβλημα μου, θεωρούν τα αντισυλληπτικα και την μινοξιδύλη :( .
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Γεια σας, έχω πρόβλημα τριχόπτωσης τέσσερα χρόνια και πρόσφατα μου έγινε διάγνωση ανδρογενετικης αλωπεκίας! Το θέμα είναι ότι λόγω πολυκυστικών ωοθηκών έπαιρνα πολλά χρόνια αντισυλληπτικα (συνολικά 12) και μετά από 8 χρόνια χρήσης παρατήρησα ότι όποτε τα σταματούσα ξεκινούσε και η τριχόπτωση... Έχει κάποια άλλη κοπέλα αντιστοιχη εμπειρία? Υπάρχει περίπτωση η μακροχρόνια χρήση των αντισυλληπτικών να προκαλεσε το πρόβλημα στα μαλλιά μου? Δυστυχώς οι δερματολόγοι που επισκέφτηκα σαν μόνη λύση στο πρόβλημα μου, θεωρούν τα αντισυλληπτικα και την μινοξιδύλη :( .
καλησπερα.
http://www.hairlossgr.com/threads/ΘΕΡΑΠΕΙΑ-ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΗ-ΚΑΙ-ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ.9786/#post-134825
μαλιστα ηταν τοσο μεγαλη η διαφορα με το yasmin που το βλεπαμε και γελουσαμε.
καποια κοπελα στο φορουμ νικησε την τριχοπτωση με σιδηρο http://www.hairlossgr.com/threads/σιχαινομαι-τους-γιατρους.9758/
δεν χανεις κατι να το δοκιμασεις.
μεχρι εδω μπορω να σε βοηθησω
 

Niki

New Member
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Κάθε φορά που παίρνω αντισυλληπτικα μου σταματάει και εμένα η τριχόπτωση, εγώ παίρνω τα gynofen 35, το θέμα όμως είναι ότι τα παίρνω πάρα πολλά χρόνια και πρέπει να τα σταματήσω γιατί μπορεί να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα υγείας..Επίσης υποψιάζομαι ότι μου έχουν προκαλέσει ένα είδος εξάρτησης πλέον και για αυτό αντιδράει έτσι ο οργανισμός μου όποτε τα σταματάω!
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Κάθε φορά που παίρνω αντισυλληπτικα μου σταματάει και εμένα η τριχόπτωση, εγώ παίρνω τα gynofen 35, το θέμα όμως είναι ότι τα παίρνω πάρα πολλά χρόνια και πρέπει να τα σταματήσω γιατί μπορεί να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα υγείας..Επίσης υποψιάζομαι ότι μου έχουν προκαλέσει ένα είδος εξάρτησης πλέον και για αυτό αντιδράει έτσι ο οργανισμός μου όποτε τα σταματάω!
δεν γνωριζω για μακροχρονια χρηση αντισυλληπτικων.
υπαρχει ομως μια συσχετιση με πολυκυστικες οωθηκες και γυναικεια τριχοπτωση.
σιδηρο,μπορει να εχεις τα ιδια αποτελεσματα με την mirsini
 

Niki

New Member
Ναι σίδηρο έχω ξεκίνησει να παίρνω, η φεριτίνη μου είναι πολύ χαμηλή (κάτω από τα φυσιολογικά επίπεδα) εξάλλου και πρέπει να την αυξήσω, έχω αλλάξει και την διατροφή μου για να βοηθήσει σε αυτό!! Μακάρι να βοηθήσει!
 

Jen

Active Member
Καλημέρα Νίκη. Δυστυχώς αυτό με τα αντισυλληπτικά είναι συνηθισμένη περίπτωση. Το πιο πιθανό είναι ότι οι πολυκυστικές ωοθήκες σου συνοδεύονταν με ένα πρόβλημα τριχόπτωσης, οπότε για όσο έπαιρνες τα αντισυλληπτικά το πρόβλημα δεν ήταν εμφανές. Έτσι, όταν τα σταμάτησες και επειδή τα μαλλιά σου είχαν ήδη εθιστεί, άρχισε και η τριχόπτωση. Δεν νομίζω δηλαδή ότι τα αντισυλληπτικά σου προκάλεσαν το πρόβλημα, απλά το κάλυπταν όσο τα έπαιρνες. Η πιο αισιόδοξη εκδοχή βέβαια είναι να μην υπάρχει κανένα πρόβλημα, απλά η διακοπή των αντισυλληπτικών μετά από τόσο καιρό να έχει δημιουργήσει ένα ψιλο-σοκ στις ορμόνες σου και για ένα διάστημα να έχεις τριχόπτωση. Σκέψου π.χ. ότι κάτι αντίστοιχο γίνεται και όταν γεννάει μια γυναίκα λόγω των αυξομειώσεων στις ορμόνες της.
Ακόμα και να υπάρχει πρόβλημα όμως, το καλό είναι ότι δεν είναι σίγουρο ότι το πρόβλημα είναι ΑΑ ή κάποια άλλη ορμονική διαταραχή (π.χ. αυξημένα ανδρογόνα) όπως συμβαίνει συχνά με τις πολυκυστικές ωοθήκες. Για τις γυναίκες ειδικά, και ακόμα περισσότερο για όσες έχουν πρόβλημα ορμονικό, η διάγνωση είναι λίγο περίπλοκη. Σε αυτές τις περιπτώσεις υπάρχουν φάρμακα που μπορείς να πάρεις, συνήθως αντιανδρογόνα, όπως η σπειρονολακτόνη. Αν θέλεις λοιπόν μπορείς να ρωτήσεις τον/την δερματολόγο ή ενδοκρινολόγο (θα σου πρότεινα να πάρεις γνώμη και από τις δύο ειδικότητες) για κάτι σε αντιανδρογόνο και όχι σε αντισυλληπτικά, ενημερώνοντας βέβαια τους γιατρούς ότι έπαιρνες αντισυλληπτικά τόσα χρόνια. Μην φοβάσαι να είσαι σχολαστική, να ρωτήσεις για όλες τις πιθανές παρενέργειες (π.χ. η σπειρονολακτόνη σε μεγάλες ποσότητες μπορεί να προκαλέσει υπερκαλίαση και πρόβλημα στο συκώτι).
Καλή επιτυχία σου εύχομαι και αν αλλάξει κάτι ενημέρωσέ μας :)
 

Niki

New Member
Η αλήθεια είναι ότι είχα πολύ πλούσιο μαλλί πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση και σίγουρα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα πριν!! Και το περίεργο είναι ότι το θέμα με τα μαλλιά μου ξεκινάει αμέσως μόλις σταματήσω τα αντισυλλήπτικα (μετά από δύο βδομάδες). Οι εξετάσεις οι ορμονολογικές βγήκαν μια χαρά εκτός από την shgb φυλοδεσμευτική σφαιρίνη ορού που βγήκε πολύ πάνω από το φυσιολογικό όριο!! Σκέφτομαι να τα σταματήσω όλα δεν θέλω πλέον χημεία στον οργανισμό μου, προτιμώ να φοράω περούκα παρά να είμαι εξαρτημένη εφόρου ζωής από φάρμακα! Θα πάω σε ομοιοπαθητικό και θα δω πως θα πάει!! Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!! Αν έχει κάποια κοπέλα ή άνδρας εμπειρία από ενναλακτικό γιατρό καλό θα ήταν να μας ενημερώσει :)
 

Niki

New Member
Καλημέρα σας, όπως είχα γράψει και παραπάνω θα επέλεγα την ομοιοπαθητική αντί της συμβατικής ιατρικής και έτσι και έκανα! Ο ομοιοπαθητικός μου είπε ότι δεν έχω ανδρογενετική αλωπεκία η διάγνωση είναι λάθος, το πρόβλημα μου είναι καθαρά πρόβλημα τοξίνωσης του οργανισμού από τα χάπια που έπαιρνα τόσα χρόνια και ότι επειγόντως θα πρέπει να τα σταματήσω (αυτό μου το είχε τονίσει και γυναικολόγος). Τα σταμάτησα μου έδωσε μια θεραπεία συνδυαστική με βότανα ιάματα και ομοιοπαθητικό χάπι (δεν την αναφέρω γιατί είναι καθαρά και μόνο για την δική μου περίπτωση και δεν θα βοηθήσει κανέναν άλλο), την ακολουθώ 2 μήνες το μαλλί μου είναι γεμάτο με φύτρες έχει φουντώσει και δυναμώσει και πλέον μπορώ και κάνω χωρίστρα στην μέση όπου η αραίωση ήταν πλέον ορατή και το απέφευγα!! Τώρα θα πάω να μου δώσει και θεραπεία για τον κύκλο μου, πρώτα μου είπε να κόψω τα αντισυληπτικά για 2 μήνες και μετά θα μου δώσει θεραπεία και για αυτό! Επίσης μέσα στο μήνα θα πάω και σε ειδικό διατροφολόγο για να κάνω θεραπευτική διατροφή!! Ελπίζω να συνεχίσω έτσι, το σημαντικό είναι ότι έχει φτιάξει πάρα πολύ και η ψυχολογία μου! Θα σας ενημερώνω για την εξέλιξη της κατάστασης μου και εύχομαι τα καλύτερα αποτελέσματα σε όλες μας!!
 

d.tonia85

Member
Niki καλησπέρα αν μπορεισ στείλε μου σε προσωπικό μνμ τον ομοιοπαθητικό που πήγες σκέφτομαι και γώ για ομοιοπαθητική αλλά δε θέλω να πάω ευχαριστώ!
 

giocap

Member
Πολυ αισιοδοξο αυτο που λες νικη,χαιρομαι που βρηκες λυση μεσω του ομοιπαθητικου και πας καλυτερα.Εχω αποριες ομως. Αν καποιος ρε παιδια εχει προδιαθεση για αλωπεκια οπως εγω τι μπορει να κανει η ομοιπαθητικη?Ακομα και να βοηθησει με το που διακοψεις την θεραπεια δε θα γυρισεις στην ιδια κατασταση με πριν?αφου το προβλημα ειναι γονιδιακο?Καθοτι την ομοιπαθητικη απ οσο γνωριζω δεν την συνεχιζεις εφ ορου,αρα αν την σταματησεις θα πρεπει να αρχισεις συμβατικη αγωγη ξανα μετα σωστα?Ολα αυτα σκεφτομαι και δεν τολμαω ακομα να επισκεφτω καποιον ομοιοπαθητικο.. κ εγω δεν εχω τοξινοσει τον οργανισμο μου με φαρμακα κτλ.. μονο με πολυ τσιγαρο μιας και καπνιζω πολλα χρονια..δε ξερω αν αυτο παιζει ρολο και κατα ποσο.. Νικη πες μας λιγο,οταν αρχισες την ομοιοπαθητικη παρατηρησες αρχικα να χειροτερευει η κατασταση σου?Γιατι εχω ακουσει οτι στην αρχη μιας ομοιοπαθητικης θεραπειας τα συμπτωματα μπορει να ενταθουν. Παντως χαιρομαι που ειδες αποτελεσμα και περιμενουμε να μας πεις νεοτερα για το πως πας!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

giocap

Member
Επισης μπορεις να μου πεις τι συμπτωματα ειχες απο τις πολυκιστικες,περα απο την τριχοπτωση?
 

Niki

New Member
Giocap ξεκίνησα τα αντισυλληπτικά για να μου φτιάξουν τον κύκλο, είχα περίοδο μια φορά στους 4 μήνες και για να μου φύγει η ακμή. Αυτά ήταν τα συμπτώματα από τις πολυκιστικές, πρόβλημα με τα μαλλιά μου δεν είχα κανένα, είχα πάρα πολύ μαλλί! Όσον αφορά την ομοιοπαθητική πολύ γρήγορα είδα θετικά αποτελέσματα χωρίς καθόλου να χειροτερέψει η κατάσταση μου, αλλά είναι κάτι το οποίο και εγώ έχω ακούσει. Η δική μου άποψη οσον αφορά την ομοιοπαθητική είναι ότι μπορεί να σε θεραπεύσει γιατί στοχεύει στο αίτιο και όχι στο σύμπτωμα!! Εμένα μου έκανε εντύπωση πόσο καλά ψυχολογικά άρχισα να αισθάνομαι όταν ξεκίνησα τα χάπια και μου έχει φτιάξει και το πρόβλημα του στομαχιού μου (είχα έντονες ενοχλήσεις και πόνους). Η συμβατική ιατρική το μόνο που έχει να σου δώσει είναι φάρμακα με πόσες παρενέργειες που σου φτιάχνει το ένα πρόβλημα και σου δημιουργεί ένα άλλο. Ξέρω άτομο που με ομοιοπαθητική και πολύ σωστή διατροφή έφτιαξε το θυρεοειδή της που είναι από τα προβλήματα που οι συμβατικοί γιατροί λένε ότι δεν θεραπεύονται.. Το θέμα το γονιδιακό δείχνει που ακριβώς ένας ανθρώπινος οργανισμός έχει προδιάθεση να ασθενήσει αν αυτό συμβεί ή όχι παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο! Η ψυχολογία, η διατροφή, ο τρόπος ζωής γενικότερα..Δεν ξέρω αν το τσιγάρο μπορεί να προκαλέσει αλωπεκία εμένα πάντως όταν ξεκίνησε το πρόβλημα των πολυκιστικών τρεφόμουν είχα άθλια διατροφή και ξέρω ότι και αυτό είχε επηρεάσει για αυτό και θέλω να πάω και στον διατροφολόγο. Θα σας πω και στη συνέχεια το πως θα πηγαίνω, ελπίζω να πηγαίνω όλο και καλύτερα!
 

Niki

New Member
d.tonia85 θα σου στείλω αύριο τα στοιχεία του γιατρού κάπου έχω βάλει την κάρτα του και δεν την βρίσκω. Δεν ξέρω που μένεις ο γιατρός βρίσκεται στη Θεσσαλονίκη.
 

giocap

Member
Συμφωνω απολυτα σ αυτα που λες για την ψυχολογια,τον τροπο ζωης και την υγειινη διατροφη γενικοτερα.Γι αυτο και πιστευω πως η ομοιοπαθητικη σου δειχνει απλα τον δρομο,αλλα απο εκει και περα πρεπει να το προσπαθησεις μονος σου,διαφορετικα θα υποτροπιασεις παλι..Και παλι σε οτι ειναι γονιδιακο δε ξερω κατα ποσο μπορει να βοηθησει,ακομα κι αν εσυ ο ιδιος προσεχεις σε ολα.. Η σωστη διατροφη ωστοσο ειναι ενα θεμα.Τι ειναι υγειηνη διατροφη,ξερει ο καθενας απο μας τι ακριβως ειναι η το ερμηνευουμε οπως μας αρεσει? Εμενα η διατροφη μου π.χ. τηνει κατα το 90% στη χορτοφαγια και προσπαθω γενικα να ακολουθω εναν υγειινο τροπο ζωης,γυμναζομαι πολυ τακτικα και προσεχω γενικα(αν εξαιρεσεις το καπνισμα που ειναι ενα μεγαλο θεμα φανταζομαι :/ και φυσικα το μπολικο ανχος που φανταζομαι πως το εχουν ολοι εδω μεσα) Οι περισσοτεροι γιατροι ομως λενε οτι πρεπει να τρως κρεας και μαλιστα πολυ συχνα π.χ. για να ανεβασεις το σιδηρο,μεταλλα,πρωτεινες κτλ. κατι με το οποιο διαφωνω πληρως. Οταν παρεις την θεραπευτικη διατροφη μπορεις να μας ποσταρεις αν γινεται τι τροφες περιλαμβανει το προγραμμα σου?
 

d.tonia85

Member
Niki δε μένω Θεσσαλονίκη αλλά μπορώ να κατέβω εύκολα δεν μου είναι θέμα οπότε θα περιμένω να μου το στείλεις όταν ευκαιρήσεις ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

gkast

Active Member
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!! Κάθε φορά που παίρνω αντισυλληπτικα μου σταματάει και εμένα η τριχόπτωση, εγώ παίρνω τα gynofen 35, το θέμα όμως είναι ότι τα παίρνω πάρα πολλά χρόνια και πρέπει να τα σταματήσω γιατί μπορεί να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα υγείας..Επίσης υποψιάζομαι ότι μου έχουν προκαλέσει ένα είδος εξάρτησης πλέον και για αυτό αντιδράει έτσι ο οργανισμός μου όποτε τα σταματάω!
Όντως είναι γεγονός τα αντισιλυπτικά σταματάνε την τριχόπτωση αλλά όταν τα σταματάς η κατάσταση της τριχόπτωσης επιδεινώνεται ....
Με τις διατροφές σίγουρα βελτιώνεις την κατάσταση αλλά για να τελειώνεις με την παρούσα κατάσταση πρέπει να κάνεις σίδερο σε ενέσιμη μορφή και θα δεις μεγάλη διαφορά ...
Καλή δύναμη σου εύχομαι .....οι πολυκιστικές είναι ένα σίγουρο μια μπερδεμένη ιστορία οι επιλογές είναι όντως μειωμένες από την άποψη φαρμάκων ...αλλά η πιο σωστή επιλογή και πιο "safe"είναι τα αντισιλυπτικά σε συχνή λήψη ....διότι διαφορετικά εαν τα ελαττώσεις η λαμπαροσκοπική είναι μονόδρομός ........με οτι αυτό συνεπάγεται στην γονιμότητα FSH
Η ομοιοπαθητική ....κρατάω τις επιφυλάξεις μου .....
 
Μπλουζα