ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΙΝΟΞΙΔΙΛΗ ΚΑΙ ΚΟΡΤΙΖΟΝΗ

iliana

Member
Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και κάτι χρόνια έχω τριχόπτωση αλλά επειδή κάθε μέρα τα κρέπαρα και τα έφτιαχνα, δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία. Εδώ και κάνα χρόνο έχω σταματήσει να τα πειράζω, ούτε λακ ούτε αφρούς ολυτε ίσιωμα καλά-καλά και αρκετές μάσκες με δαφνέλαια καστορέλαια κλπ. Ωστόσο συνεχίζουν να πέφτουν και μάλιστα πολύ. Έχω κάνει αισθητή αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού και ειδικά μπροστά, στην φράντζα.. Αλλά όχι μόνο εκεί, γενικά, έχω πολύ λιγότερο και λεπτότερο μαλλί.. Πήγα την Παρασκευή σε στρατιωτικό δερματολόγο-αφροδισιολόγο και πηρε κάποιες τρίχες από την κορυφή του κεφαλιού. Σήμερα που πήγα για τα αποτελέσματα μου είπε πως είναι ορμονικό. Είμαι 23 χρονών παρεμπιπτόντως.. Ο πατέρας μου έχει φαλάκρα σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού και μου είπε πως ίσως έχω και προδιάθεση αλλά και ότι είναι ορμονικό, με ρώτησε αν έχω κύστες αλλά δεν έχω και παίρνω και yasminelle οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι ορμονικό.. Αυτό για τα yasminelle δεν του το είπα, ίσως έκανα βλακεία δεν ξέρω.. Τέσπα μου έγραψε σπρέϋ μινοξιδίλης, μέσα στο οποίο θα αδειάσω μισό μπουκάλι κορτιζόνης.. ml και λοιπά δεν ξέρω, ούτε ονομασίες γιατί δεν τα έχω πάρει ακόμα, το χαρτάκι το έχει η μάνα μου για να τα πάρει.. Μου είπε να κάνω 6 ψεκασμούς 2 φορές τη μέρα, πρωί-βράδυ για 2 μήνες και μετά τους 2 μήνες να πάω να αλλάξουμε θεραπεία.. Του είπα πως διάβασα ότι μόλις σταματήσεις τη μινοξιδίλη τα μαλλιά που βγήκαν ξαναπέφτουν και μάλιστα σε μεγαύτερο βαθμό και μου είπε ότι γι' αυτό το λόγο μου είπε να το βάλω μόνο για 2 μήνες και μετά ν' αλλάξουμε θεραπεία.. Ωστόσο διάβασα και γι' άλλες παρενέργειες όπως πρήξιμο του προσώπου, καταστροφή της επιδερμίδας ρυτίδες πολύ έντονοι μαύροι κύκλοι.. Το έχεε δοκιμάσει κάποιος; Μέσα σε πόσο καιρό βγαίνουν οι παρενέργειες, θα προλάβουν να εμφανιστούν μέσα σε 2 μήνες;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
iliana είπε:
Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και κάτι χρόνια έχω τριχόπτωση αλλά επειδή κάθε μέρα τα κρέπαρα και τα έφτιαχνα, δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία. Εδώ και κάνα χρόνο έχω σταματήσει να τα πειράζω, ούτε λακ ούτε αφρούς ολυτε ίσιωμα καλά-καλά και αρκετές μάσκες με δαφνέλαια καστορέλαια κλπ. Ωστόσο συνεχίζουν να πέφτουν και μάλιστα πολύ. Έχω κάνει αισθητή αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού και ειδικά μπροστά, στην φράντζα.. Αλλά όχι μόνο εκεί, γενικά, έχω πολύ λιγότερο και λεπτότερο μαλλί.. Πήγα την Παρασκευή σε στρατιωτικό δερματολόγο-αφροδισιολόγο και πηρε κάποιες τρίχες από την κορυφή του κεφαλιού. Σήμερα που πήγα για τα αποτελέσματα μου είπε πως είναι ορμονικό. Είμαι 23 χρονών παρεμπιπτόντως.. Ο πατέρας μου έχει φαλάκρα σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού και μου είπε πως ίσως έχω και προδιάθεση αλλά και ότι είναι ορμονικό, με ρώτησε αν έχω κύστες αλλά δεν έχω και παίρνω και yasminelle οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι ορμονικό.. Αυτό για τα yasminelle δεν του το είπα, ίσως έκανα βλακεία δεν ξέρω.. Τέσπα μου έγραψε σπρέϋ μινοξιδίλης, μέσα στο οποίο θα αδειάσω μισό μπουκάλι κορτιζόνης.. ml και λοιπά δεν ξέρω, ούτε ονομασίες γιατί δεν τα έχω πάρει ακόμα, το χαρτάκι το έχει η μάνα μου για να τα πάρει.. Μου είπε να κάνω 6 ψεκασμούς 2 φορές τη μέρα, πρωί-βράδυ για 2 μήνες και μετά τους 2 μήνες να πάω να αλλάξουμε θεραπεία.. Του είπα πως διάβασα ότι μόλις σταματήσεις τη μινοξιδίλη τα μαλλιά που βγήκαν ξαναπέφτουν και μάλιστα σε μεγαύτερο βαθμό και μου είπε ότι γι' αυτό το λόγο μου είπε να το βάλω μόνο για 2 μήνες και μετά ν' αλλάξουμε θεραπεία.. Ωστόσο διάβασα και γι' άλλες παρενέργειες όπως πρήξιμο του προσώπου, καταστροφή της επιδερμίδας ρυτίδες πολύ έντονοι μαύροι κύκλοι.. Το έχεε δοκιμάσει κάποιος; Μέσα σε πόσο καιρό βγαίνουν οι παρενέργειες, θα προλάβουν να εμφανιστούν μέσα σε 2 μήνες;
καλησπερα.
μεχρι να σου απαντησουν τα κοριτσια του φορουμ θα σου πω μια συντομη ιστορια με το yasmin.
μια κοπελα μου ειχε προβλημα με πολυκυστικες ωοθηκες ειχε μια μικρη αραιωση στους κροταφους και αρκετη τριχοπτωση,περιπου 100 την ημερα.
οχι εντονο προβλημα σε σημειο να το παρατηρεις.
καθε φορα που ξεκινουσε το yasmin η τριχοπτωση μειονοταν σε 5 τριχες κι ειχε μια μικρη βελτιωση στο μαλλι.
αυτο εχει ξανα εξελιχθει μπροστα μου.
εχω βεβαιωθει οτι πολυκυστικες,ασταθης κυκλος και γυναικεια τριχοπτωση ειναι ενα.
απλα σου δειχνω ενα δρομο να ψαξεις
 

iliana

Member
Άρα περισσότερο καλό κάνουν τα αντισυλληπτικα στο θέμα τριχόπτωση παρά κακό.. ε;; και κάτι ακόμα αν μπορείς να βοηθήσεις.. ξεκίνησα Regain απο προχθές και σήμερα με έχει πιάσει έντονη ζαλαδα, δε μπορώ να περπατήσω καλά-καλά παραπαταω.. πήρα το γιατρό κ λέει δ μπορεί να ναι απ αυτό κ το ίδιο είπε κ η φαρμακοποιός, μέτρησα κ την πίεσή μ μήπως έπεσε αλλά είναι μια χαρά.. ξέρεις αν έχει καμιά τέτοια παρενέργεια;
 
Iliana, η μινοξιδιλη(δραστικη ουσια του regaine) ειναι αντιυπερτασικο φαρμακο. Πολυ πιθανο να ειναι απο το regaine καθως σε συνδιασμο με την κορτιζονη αποροφαται πιο πολυ στο αιμα. Θα ελεγα να μειωσεις λιγο τη δοσολογια και να μπεις σιγα σιγα.
 

iliana

Member
Έχω και υπόταση γενικά, αλλά μέτρησα την πίεσή μου και δεν ήταν τόσο χαμηλή για να ζαλιζομαι.. κ εγώ σκέφτηκα να το ελαττωσω πολύ λίγο, δλδ 5 ψεκασμούς αντί για 6, απλά επειδή θα τ βάζω για 2 μήνες μόνο και μετά θα αλλάξω θεραπεία, θέλω να τ κάνω σωστά για να μη χρειαστεί μετά να συνεχίσω να βάζω για μεγαλύτερο διάστημα γτ δεν τρελαίνομαι κι όλας στην ιδέα των τόσο δραστικών χημικών πάνω στο κεφάλι μου, εγώ την έβγαζα με φυσικά λαδακια.. ε και θέλω να ξεμπερδεύω όσο πιο σύντομα γίνεται
 
Αν συνεχισεις να εχεις θεματα θα ελεγα να βαζεις 6 ψεκασμους μια φορα τη μερα ομως και μετα βλεπεις. Ευχομαι καλα αποτελεσματα!
 

Jen

Active Member
iliana είπε:
Καλησπέρα παιδιά. Εδώ και κάτι χρόνια έχω τριχόπτωση αλλά επειδή κάθε μέρα τα κρέπαρα και τα έφτιαχνα, δεν έδινα ιδιαίτερη σημασία. Εδώ και κάνα χρόνο έχω σταματήσει να τα πειράζω, ούτε λακ ούτε αφρούς ολυτε ίσιωμα καλά-καλά και αρκετές μάσκες με δαφνέλαια καστορέλαια κλπ. Ωστόσο συνεχίζουν να πέφτουν και μάλιστα πολύ. Έχω κάνει αισθητή αραίωση στο πάνω μέρος του κεφαλιού και ειδικά μπροστά, στην φράντζα.. Αλλά όχι μόνο εκεί, γενικά, έχω πολύ λιγότερο και λεπτότερο μαλλί.. Πήγα την Παρασκευή σε στρατιωτικό δερματολόγο-αφροδισιολόγο και πηρε κάποιες τρίχες από την κορυφή του κεφαλιού. Σήμερα που πήγα για τα αποτελέσματα μου είπε πως είναι ορμονικό. Είμαι 23 χρονών παρεμπιπτόντως.. Ο πατέρας μου έχει φαλάκρα σε όλο το πάνω μέρος του κεφαλιού και μου είπε πως ίσως έχω και προδιάθεση αλλά και ότι είναι ορμονικό, με ρώτησε αν έχω κύστες αλλά δεν έχω και παίρνω και yasminelle οπότε δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να είναι ορμονικό.. Αυτό για τα yasminelle δεν του το είπα, ίσως έκανα βλακεία δεν ξέρω.. Τέσπα μου έγραψε σπρέϋ μινοξιδίλης, μέσα στο οποίο θα αδειάσω μισό μπουκάλι κορτιζόνης.. ml και λοιπά δεν ξέρω, ούτε ονομασίες γιατί δεν τα έχω πάρει ακόμα, το χαρτάκι το έχει η μάνα μου για να τα πάρει.. Μου είπε να κάνω 6 ψεκασμούς 2 φορές τη μέρα, πρωί-βράδυ για 2 μήνες και μετά τους 2 μήνες να πάω να αλλάξουμε θεραπεία.. Του είπα πως διάβασα ότι μόλις σταματήσεις τη μινοξιδίλη τα μαλλιά που βγήκαν ξαναπέφτουν και μάλιστα σε μεγαύτερο βαθμό και μου είπε ότι γι' αυτό το λόγο μου είπε να το βάλω μόνο για 2 μήνες και μετά ν' αλλάξουμε θεραπεία.. Ωστόσο διάβασα και γι' άλλες παρενέργειες όπως πρήξιμο του προσώπου, καταστροφή της επιδερμίδας ρυτίδες πολύ έντονοι μαύροι κύκλοι.. Το έχεε δοκιμάσει κάποιος; Μέσα σε πόσο καιρό βγαίνουν οι παρενέργειες, θα προλάβουν να εμφανιστούν μέσα σε 2 μήνες;

Iliana καλησπέρα! Είμαι λίγο εκτός θέματος, αλλά θα ήθελα να διευκρινίσω λίγο το εξής: το ότι είναι ορμονικό το πρόβλημα στο είπε ο δερματολόγος με βάση το τριχοριζόγραμμα που σου έκανε ή του έδωσες εσύ και τα αποτελέσματα κάποιων ορμονικών εξετάσεις που έχεις κάνει; Το λέω γιατί αυτό που είπε μπορεί να σημαίνει δύο πράγματα που είναι κάπως διαφορετικά στην περίπτωση των γυναικών: 1) να εννοεί ότι πρόκειται για ΑΑ (μιας και έχεις και την προδιάθεση όπως λες) που έχει να κάνει με ορμόνες και με τον μεταβολισμό τους (βλ. dht), και 2) να εννοεί ότι υπάρχει κάποια είτε χρόνια είτε παροδική απόκλιση κάποιων συγκεκριμένων ορμονών που οδηγεί στην τριχόπτωση, όπως συμβαίνει συνήθως στην τελογενή ροή (ΤΕ). Τι άλλα αποτελέσματα σου έδωσε; Σου είπε για την αναλογία τριχών σε αναγενή-καταγενή-τελογενή φάση; Νομίζω ότι αυτό είναι που σε βοηθάει να καταλάβεις αν πρόκειται για ΑΑ ή ΤΕ, γιατί στην ΤΕ θα είναι πολύ αυξημένες οι τρίχες σε τελογενή φάση.
Νομίζω ότι χωρίς ορμονικές εξετάσεις είναι λίγο δύσκολο να σου πει ένας δερματολόγος ποια ακριβώς είναι η αιτία, ειδικά στις γυναίκες. Εμένα 2 γιατροί μου έχουν κάνει τριχοριζόγραμμα (ένα παραδοσιακού τύπου κι ένα ψηφιακό) και οριστική απάντηση δεν μου έδωσε κανείς. Και μάλιστα εκτός από τις δύο ενδεχόμενος αιτίες που σου ανέφερα, εμένα μου είπαν ότι εξίσου πιθανή αιτία είναι το θέμα διατροφής ή έλλειψης ουσιών. Τώρα τελευταία έκανα κάποιες ορμονικές εξετάσεις (δεν τις έχω δείξει ακόμα στον δερματολόγο) και νομίζω ότι ίσως φωτιστεί λίγο το τοπίο. Αν σε βοηθάει, είναι οι εξής (ο δερματολόγος μου είπε ότι ειδικά η τελευταία είναι εξέταση-κλειδί για τις γυναίκες):
TSH
FT4
FT3
ANTI-TPO
ANTI-TG

PRL
FSH
LH
TESTO
S-DHEA
17-OH PRG
Δ4
SHBG
3a-diol

Εμένα μου τις έγραψε γιατρός συμβεβλημένος με ΕΟΠΥΥ (εκτός από την τελευταία που δεν γράφεται) και πλήρωσα για όλες περίπου 50 ευρώ (25 περίπου έκανε η τελευταία).

Το ενδιαφέρον θα είναι να μάθουμε την επόμενη θεραπεία που θα σου προτείνει ο γιατρός και με βάση ποιο κριτήριο θα την επιλέξει: Θα είναι κάτι τοπικό; Θα είναι για επανέκφυση; Θα είναι για μπλοκάρισμα των επιπτώσεων των ανδογόνων; Μπορείς σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις όταν θα σου δώσει την επόμενη θεραπεία;

Να είσαι καλά και συγγνώμη για το ολίγον τι off-topic του ποστ μου :)
 

iliana

Member
Punished.snake θα δω πώς θα είμαι τις επόμενες ημέρες και αν δω οτι συνεχίζουν οι ζαλάδες θα ενημερώσω τον γιατρό μου και θα του πω να μειώσω τις δόσεις.. παίζει να έβαλα περισσότερη ή λιγότερη κορτιζόνη αό ο, τι έπρεπε; γιατί το μπουκαλακι της κορτιζόνης είναι άσπρο και δεν έβλεπα πόσο έβαζα και έβαλα στο περίπου


Jen δεν του έδωσα εγώ τίποτα εξετάσεις, απλά μου πήρε αυτός τρεις -τέσσερις τρίχες απο την κορυφή που είναι το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω τι εξετάσεις έκανε αυτός.. ούτε μου εξήγησε τι ακριβώς έχω με ξεπεταξε πολύ γρήγορα :-\ ούτε να ρωτήσω αυτα που ήθελα δεν πρόλαβα, για σαμπουάν θεραπείες με λάδια κλπ.. είχα κάνει εξετάσεις και αίματος και αρμονικές τον Μάρτιο για το συγκεκριμενο θέμα.. αλλά δεν ξέρω μήπως τα αντισυλληπτικα επηρέασαν τα αποτελεσματα.. φερριτινη έχω 59 αλλά έπαιρνα χάπια για σίδηρο εκείνη την περίοδο. TSH 2,860 . F. T4 1,15. B-12 216 στα όρια γιατί είχα αποφασίσει να γίνω χορτοφαγος αλλά μόλις είδε η γιατρός τα αποτελέσματα μ είπε οτι αν συνέχιζα χωρίς κρέας κ αυγά θα χρειαζόμουν ενέσεις μετά. Αυτα βρήκα, δείχνουν τίποτα, μπορείς να καταλάβεις;


Ναι βέβαια, μόλις μου δώσει νέα θεραπεία θα ενημερώσω, ειδικά αν δω και θετικά αποτελέσματα (που το ελπίζω!!!)..
 
Μπορει να εβαλες παραπανω μπορει και οχι. Να ξερεις ομως το εξης. Η κορτιζονη αυξανει την αποροφηση του regaine στο αιμα και κατ' επεκταση αυξανονται και οι παρενεργειες του regaine. Οποτε θελει με το μαλακο.
 

iliana

Member
Πφφφφφ ελπίζω να μη χαλασω την υγεία μου στα καλά καθούμενα.. τι να πώ.. αναγκαίο κακό αυτα τα χημικά.. παίζει να μου δημιουργήσει καμιά μόνιμη ζημιά ή οι παρενέργειες κρατάνε μόνο τις πρώτες μέρες; επίσης η έντονη τριχόπτωση λόγω minox σε πόσες μέρες μετά την πρώτη εφαρμογή ξεκινάει και πόσο κρατάει;
 

Sandy

Active Member
Punished.snake θα δω πώς θα είμαι τις επόμενες ημέρες και αν δω οτι συνεχίζουν οι ζαλάδες θα ενημερώσω τον γιατρό μου και θα του πω να μειώσω τις δόσεις.. παίζει να έβαλα περισσότερη ή λιγότερη κορτιζόνη αό ο, τι έπρεπε; γιατί το μπουκαλακι της κορτιζόνης είναι άσπρο και δεν έβλεπα πόσο έβαζα και έβαλα στο περίπου


Jen δεν του έδωσα εγώ τίποτα εξετάσεις, απλά μου πήρε αυτός τρεις -τέσσερις τρίχες απο την κορυφή που είναι το πρόβλημα αλλά δεν ξέρω τι εξετάσεις έκανε αυτός.. ούτε μου εξήγησε τι ακριβώς έχω με ξεπεταξε πολύ γρήγορα :-\ ούτε να ρωτήσω αυτα που ήθελα δεν πρόλαβα, για σαμπουάν θεραπείες με λάδια κλπ.. είχα κάνει εξετάσεις και αίματος και αρμονικές τον Μάρτιο για το συγκεκριμενο θέμα.. αλλά δεν ξέρω μήπως τα αντισυλληπτικα επηρέασαν τα αποτελεσματα.. φερριτινη έχω 59 αλλά έπαιρνα χάπια για σίδηρο εκείνη την περίοδο. TSH 2,860 . F. T4 1,15. B-12 216 στα όρια γιατί είχα αποφασίσει να γίνω χορτοφαγος αλλά μόλις είδε η γιατρός τα αποτελέσματα μ είπε οτι αν συνέχιζα χωρίς κρέας κ αυγά θα χρειαζόμουν ενέσεις μετά. Αυτα βρήκα, δείχνουν τίποτα, μπορείς να καταλάβεις;


Ναι βέβαια, μόλις μου δώσει νέα θεραπεία θα ενημερώσω, ειδικά αν δω και θετικά αποτελέσματα (που το ελπίζω!!!)..






Iliana καλησπέρα δεν ξέρω αν είσαι ακόμα εδώ ,,,
αλλά όπως διάβασα παραπάνω η φεριτίνη σου είναι κάπως χαμηλή !!
Τουλάχιστον 80 + πρέπει να έχεις για να θεωρείτε γενικότερα φυσιολογικό στο θέμα τις τριχόπτωσης !!!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

iliana

Member
Εδώ είμαι Sandy! Α είμαι 20 κάτω απ το κανονικό, ε; και πώς μπορώ να την αυξησω; έχω αρχίσει να τρώω περισσότερα φρούτα και λαχανικά μήπως και βοηθήσει στο θέμα της τριχόπτωσης.. τώρα τη μία πέφτουν πολύ, την άλλη ελάχιστα.. δε μπορώ να καταλάβω αν βοηθάει καθόλου το regaine μετά από 3 περίπου βδομάδες χρήσης και ανησυχώ μήπως αυτα που πέφτουν τώρα είναι τα απο κάτω που νόμιζα ότι δεν έχουν πρόβλημα..
 
Μπλουζα