Μελλοντική μεταμόσχευση:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υπάρχει, αλλά ειδικά στα πλάγια επειδή η περιοχή έτσι και αλλιώς έχει μικρότερη πυκνότητα είναι πιο σύνηθες. Το πίσω είναι πιο σπάνιο.
 

vlafo

Well-Known Member
Μια σημαντική λεπτομέρεια που μπορεί να κάνει τη διαφορά στη μ.μ και μια εύστοχη παρατήρηση-αξιολόγηση μέσα από ένα mail.
Eίναι αυτό που λέμε οι λεπτομέρειες στα πάντα κάνουν τη διαφορά.
Και εδώ ο γιατρός.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tasos33

Well-Known Member
Κάτι φταίει αλλά τι, πριν 15 χρόνια επειδή παρατηρουσα κεφάλια δεν ήταν τόσο συχνό το θέμα, τα τελευταία χρόνια ειναι πολύ έντονο, ίσως να να είναι κάτι σαν αυτοανοσο.



Οντως.Τουλαχιστον το 50% των πελατων μου ειναι ετσι.
 

vlafo

Well-Known Member
Η συνάντηση με το Λορέντζο ήταν κατατοπιστική-αναλυτική και ξεκαθάρισε ουσιώδη πράγματα που μέχρι εκείνη τη στιγμή ήταν θολά.Βλέποντας τα στατιστικά μου κάναμε διαπιστώσεις καίριες:
  • δεν υπάρχει retrograde alopecia,απλά έτσι είναι η μορφολογία του κεφαλιού μου που σβήνει σιγά σιγά(και πλάγια και στο σβέρκο).Cvial τελικά η προσωπική επαφή πάντα είναι καλύτερη (και αποσαφηνίζει τα πάντα) ακόμα και από την καλύτερη φωτογραφία.
Αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί το εύρος της δότριας πλέον είναι κανονικό-240cm και αυτό μου επιτρέπει να κινηθώ με μεγάλη άνεση.Σε αντίθετη περίπτωση θα είχα σοβαρά προβλήματα και δεν θα έπρεπε να κάνω το παραμικρό λάθος στη διαμόρφωση του πλάνου μου.
  • σαν αποτέλεσμα της καλής δότριας η temporal έχει πυκνότητα 70h άρα θα έχω σίγουρα όλα τα μονότριχα που μου είναι απαραίτητα για να φτιάξουμε σωστή φυσική χερλάιν.
  • η προς κάλυψη έκταση που έχουμε είναι 68τμ κατά Λορέντζο (64τμ τα είχα βγάλει εγώ).Η ανάλυση μου ήταν η εξής:
--στα πρώτα 2 εκατοστά επιφάνεια συνολική 32 τμ,χρειαζόντουσαν 1760g με μια πυκνότητα 55g και τα υπόλοιπα 3,5 εκ που θα μπαίναμε μέσα (32τμ)32x45=1440g,σύνολο 3200g.

O Lorenzo ταυτίστηκε μαζί μου και μου είπε για 3000g σύνολο με μια πυκνότητα 50g που θα ξεκινάει από χερλάιν και θα σβήνει με αυτή την πυκνότητα προς τα πίσω.Αν άλλωστε υπολογιστεί μεσοσταθμικά είναι:
3000/68=44g πυκνότητα.

Το σχέδιο ήταν να φτιαχτεί χερλάιν επάνω στη φυσική μου(υπάρχουνε τριχάκια) 0,5-1 εκ πιο ψηλά και θα καλύψουμε α+β ζώνη.Σε ερώτηση μου για πυκνότητα 55g που ζήτησα μου είπε δεν χρειάζεται γιατι το κοντράστ με την άσπρη τρίχα θα το υπερκαλύψει.
Συνεχίζω οπωσδήποτε φίνα τουλάχιστον για 2-3 χρόνια ακόμα μέχρι να εξαλείψω οποιονδήποτε κίνδυνο πιθανής αραίωσης δότριας.Δεν το πιστεύω αυτό αλλά η diffused alopecia όπως αναφέρθηκε και από τον Cvial είναι πολύ ύπουλη.
Τεχνικά χαρακτηριστικά:
  1. Πάχος τρίχας=0,052
  2. Λόγος h/g=2,2
  3. Kάλυψη 68τετραγωνικά
  4. Αριθμός g=3000 με απόκλιση + - που θα προσδιοριστεί επακριβώς στην εξαγωγή.
Το CV που μου βγαίνει είναι:0,052x3000/68x2,2=5,05.

Κατά Koray το τέλειο αποτέλεσμα είναι 5,4.
Η παράμετρος της διαμέτρου της τρίχας τελικά παίζει τεράστιο ρόλο και αν αλλάξω τη μεταβλητή αυτή διαφοροποείται και το τελικό αποτέλεσμα.Μου προξενεί ιδιαίτερη εντύπωση το γεγονός αυτό λόγω της μικρής έκτασης προς κάλυψη και των πολλών g.

Πως θα μπορούσαμε λοπόν Cvial να πάμε σε ενα CV 5,4;
Mε αύξηση του λόγου εξαγωγής το μεγιστοποιούμε;
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Είναι απλό. Mε αύξηση του λόγου ή της πυκνότητας, δηλαδή με αύξηση των graft. Το καλύτερο είναι η αύξηση του λόγου. Για να φτάσεις στα 5.4 θέλεις 2.35g ένα νούμερο που το έχεις, είναι εφικτό και δεν είναι extreme έτσι ώστε να σου δημιουργήσει θέματα φυσικότητας.
 

vlafo

Well-Known Member
Νομίζω είναι και το πιο εφικτό.Αύξηση των graft θεωρώ ότι είναι υπερβολή.Αύξηση του λόγου είναι το ιδανικό.
Η φυσικότητα χάνεται στο >2.40;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όχι, έχω γράψει σε ανύποπτο χρόνο (νομίζω στο νήμα του Panos1982) ότι πιστεύω ότι με τον κατάλληλο σχεδιασμό, για hairline-zone A μπορείς να πας μέχρι 2.5 ίσως και λίγο παραπάνω χωρίς θέμα και ειδικά αν εντάξεις και κάποιες σκόρπιες τριχούλες απομεινάρια από τα μαμίσια στην μπροστινή γραμμή όπως έχω κάνει και εγώ στην δική μου μμ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Τά όρια δεν είναι ανάγκη να τα πιάσεις αλλά εκεί οριοθετούνται.
Αυτή τη δυνατότητα στην εξαντλεί ο Lorenzo για να μεγιστοποιήσει το αποτέλεσμα του ή πρέπει να το συζητήσεις μαζί του και να συναποφασίσετε;H μένει στο μαμίσιο λόγο;
Εγώ τον είδα να μου βάζει φρένο μόλις μίλησα για μεγαλύτερες πυκνότητες πέρα των 50g για τη δική μου περίπτωση πάντα.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Φαίνεται δεν έχεις διαβάσει αυτά που έχω γράψει περί Ισπανικής σχολής και για το anti-splitting. Για δες το νήμα του konaki στην αρχική ανάλυση της μμ του και θα καταλάβεις.
 

vlafo

Well-Known Member
Τα έχω αλλά αφαιρέθηκα για λίγο.
Γιατί πιστεύεις δεν συμφώνησε σε αύξηση πυκνότητας >55g;
Η τρίχα μου δεν έχει μεγάλη διάμετρο.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Γιατί δεν σου χρειάζεται, σε μένα δεν υπήρχε άλλη επιλογή ο λόγος μου ήταν κάτω από 2. Μην ξεχνάς ότι αύξηση της πυκνότητας, δηλαδή περισσότερα graft σημαίνει και περισσότερα χρήματα.
 

vlafo

Well-Known Member
Αυτό πάντως που μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση,ήταν που έκανε αμέσως "προσομοίωση" επάνω μου και υπολόγισε όλα τα δεδομένα και το επικύρωσα αυτό όταν τον ξαναρώτησα για την πυκνότητα και μου απάντησε εκεί είσαι.Eίχε υπολογίσει λόγους,τρίχες κάλυψη κ.λ.π δηλαδή τις σωστές παραμέτρους για ένα πολύ ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Λογικό είναι,πηγάζει μέσα από την τεράστια εμπερία του.

Στις σημειώσεις έλεγε "easy procedure" & ''Satisfactory Coverage."
Mπορείς να μου πεις στην κλίμακα επάνω από το satisfactory τι έχει και πως το προσδιορίζει;

Πιστεύεις ότι άμα χρειαζόμουνα λιγότερα η περισσότερα θα μου το έλεγε cvial η είδε τα νούμερα που είχα υπολογίσει ενα προς ένα οπότε δεν χρειάστηκε περαιτέρω να ασχοληθεί.
Π.χ απο τις φωτό μου είχε προτείνει 2.500g,με άλλο σχέδιο βέβαια και δεν θα έμπαινε τόσο μέσα όπως του έδειξα.
Ο ακριβής προσδιορισμός των g +-100~200 προκύπτει τη στιγμή της επέμβασης;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Εδώ στον Stripar την προηγούμενη μέρα του είπε στο consultation έχεις δότρια 12.000, την επόμενη με κανονικές μετρήσεις βγήκε (φαίνεται και στο βίντεο) 11.912g! 99+ ακρίβεια!

Easy procedure σημαίνει ότι δεν βλέπει δυσκολίες στην εξαγωγή, satisfactory σημαίνει 5.4 (δεν φαίνεται δέρμα), υπάρχει και το high το οποίο μπορείς να το πιάσεις αν θες μελλοντικά να κάνεις πύκνωση. Τα ακριβή νούμερα προκύπτουν μετά την εμβαδομέτρηση που έκανε για να πιάσει το 5.4. Ο ακριβής αριθμός των graft προκύπτει όντως την στιγμή της επέμβασης και συνήθως είναι πάντα στο +. Αυτό που σίγουρα κυνηγάει ΠΑΝΤΑ είναι τον υψηλό λόγο (πάνω από τον μαμίσιο της δότριας) οπότε είναι σίγουρο ότι σε επίπεδο graft θα διαφοροποιηθείς λίγο προς τα πάνω, αλλά σε επίπεδο τριχών (άρα και coverage) πολύ προς τα πάνω αν έχεις καλή δότρια.
 

vlafo

Well-Known Member
Είναι εντυπωσιακή η ακρίβεια τού όπως και να χει.

Το High που την προσδιορίζει την πυκνότητα :>55g;
Το CV επίσης αριθμητικά που προσδιορίζεται;>5.4;
 
Μπλουζα