Ηλεκτρονικο τσιγαρο

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aeratos28

Just aeratos
ΓΑΝΤΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΜΙΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ...σορυ για τα μεγάλα γράμματα αλλά είναι πολύ σοβαρό το θέμα..για να την βγάλεις 10ρα την νικοτίνη βάλε 900-950ml μηδενική βάση..ανά 100ml θα τη ρίχνεις και θα κάνεις καλό ανακάτεμα πρώτα να ομογενοποιηθεί και μετά τα επόμενα 100ml κτλ κτλ,μέχρι να φτάσεις στο τέλος..
γρηγορα ηρθε,πηρα αυτο τελικα https://www.mixnmatcheliquids.com/e...-nicotine-at-100mgml-concentration-in-vg.html
για να βγαλω 9 η 10 νικοτινη ποσο υγρο θελω?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
ΓΑΝΤΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΗ ΜΙΞΗ ΜΕ ΤΗΝ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΒΑΣΗ...σορυ για τα μεγάλα γράμματα αλλά είναι πολύ σοβαρό το θέμα..για να την βγάλεις 10ρα την νικοτίνη βάλε 900-950ml μηδενική βάση..ανά 100ml θα τη ρίχνεις και θα κάνεις καλό ανακάτεμα πρώτα να ομογενοποιηθεί και μετά τα επόμενα 100ml κτλ κτλ,μέχρι να φτάσεις στο τέλος..
και το τελος?ποσα ml θα πρεπει να βγει συνολικα?
 

Briner

Active Member
γρηγορα ηρθε,πηρα αυτο τελικα https://www.mixnmatcheliquids.com/e...-nicotine-at-100mgml-concentration-in-vg.html
για να βγαλω 9 η 10 νικοτινη ποσο υγρο θελω?
Για 100 ml υγρό, χρειάζεσαι 10 ml νικοτίνη. Τα υπόλοιπα 90 ml είναι μηδενική βάση (μαζί με το άρωμα, αν βάζεις).

Δες κι έναν υπολογιστή εδώ: http://www.todmuller.com/ejuice/ejuice.php

Όπως σου είπε κι ο συνατμιστής, μεγάλη προσοχή μη πάει στο δέρμα.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Αφού έχεις 100ml με 100mg νικοτίνη και θα προσθέσεις 900-950ml μηδενική βάση πόσο προκύπτει? 1000-1050ml με 10mg νικοτίνη..κολησες λίγο ε?,χαχαχα
ρεταρω απο την ελειψη του τσιγαρου,μεχρι και στον υπνο το βλεπω:p
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
θα σας πω κατι που διαπιστωσα εγω σαν χρηστης.
τα υγρα με γευσεις ειναι ποιο βαρια για τους πνευμονες και επισης ειχε σταματησει η μυτη να ειναι υγρη,
με την επιστροφη στο σκετο υγρο δηλαδη γλυκερινη προπυλαινογλυκολη και νικοτινη η μυτη παλι υγρη και ελαφρυτερο για τους πνευμονες
ερχομαι να το επιβεβαιωσω,οι γευσεις στα υγρα ειναι ποιο βαριες για τους πνευμονες.
στην χαλια κατασταση που ειναι οι δικοι μου μπορω να καταλαβω και την παραμικρη τριχα στην διαφορα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
μπορω να το πω και με αριθμους...
σκετο υγρο(γλυκερινη,προπυλαινογλυκολη,νικοτινη)+3 κανονικα τσιγαρα=υγρο με γευση
απο οτι βλεπω σε εμενα τα 2 τσιγαρα την ημερα δεν με χειροτερευουν αλλα δεν αφηνουν και τους πνευμονες να καθαρισουν
τωρα πρεπει να σφιξω γερά τα δοντια να τα κοψω και αυτα τα 2
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι οτι ο ιδιος ατμοποιητης με το ιδιο υγρο σε μια συσκευη, μου εχει αλλη γευση σε αλλη συσκευη με τον ιδιο ατμοποιητη παλι με το ιδιο υγρο
o geek vape aegis αρχισε να μου αρεσει πολυ και μου βγαζει την γλυκαδα στην γευση
ενω το istick 30w και ολα τα μικροτερα μου βγαζουν πολυ στιφη και χάλια γευση
το geek vape aegis το δουλευω στα 13,5 wat και εχω αρχισει να το καψουρευομαι,αρχισα να βρισκω τα καρελια μου σε αυτον
να ηταν και ποιο ελαφρυ....
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
καινουρια προσθηκη....μετα τον melo 1 και melo 4 ειπα να παρω κατι εντελως διαφορετικο
κατεληξα στον nautilus aspire,πρωτες εντυπωσεις βγαζει πολυ ατμο,η εργοστασιακη του αντισταση ειναι 1,6.
με αιφνηδιασε στο ποσο ευκολα γεμιζει παρολο που ειναι παλιο μοντελο και δεν εχει την πατεντα των σημερινων που γεμιζουν με ενα κλικ,ο λογος που γεμιζει ευκολα ειναι οτι υπαρχει πολυ κενο μεταξυ αντιστασης και δεξαμενης οποτε θελει προσπαθεια για να σου πεσει υργο μεσα στην αντισταση
29938954_1700731613299561_1080097809_n.jpg
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Briner

Active Member
καινουρια προσθηκη....μετα τον melo 1 και melo 4 ειπα να παρω κατι εντελως διαφορετικο
κατεληξα στον nautilus aspire,πρωτες εντυπωσεις βγαζει πολυ ατμο,η εργοστασιακη του αντισταση ειναι 1,6.
με αιφνηδιασε στο ποσο ευκολα γεμιζει παρολο που ειναι παλιο μοντελο και δεν εχει την πατεντα των σημερινων που γεμιζουν με ενα κλικ,ο λογος που γεμιζει ευκολα ειναι οτι υπαρχει πολυ κενο μεταξυ αντιστασης και δεξαμενης οποτε θελει προσπαθεια για να σου πεσει υργο μεσα στην αντισταση
Προβολή συνημμένου 17371
Χτύπα έναν ντρίπερ να βρεις την υγειά σου. Γεύση, χτύπημα, ντουμάνι, ωραίες τζούρες. Στα μείον: Δεν είναι για την κωλότσεπη, δεν έχει δεξαμενή. Περισσότερο κατάλληλος για το σπίτι.

Έξω χρησιμοποιώ επισκευάσιμο ατμοποιητή με δεξαμενή (στα πρώτα χρόνια, είχα κι εγώ τον Ναυτίλο -αρκετά καλός για εργοστασιακός). Στο σπίτι όμως χρησιμοποιώ ντρίπερ.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Σταθερή αξία ο ναυτίλος.;)
ναι πολυ καλος,νομιζω με αυτον πρεπει καποιος να ξεκιναει το ατμισμα τελικα
Χτύπα έναν ντρίπερ να βρεις την υγειά σου. Γεύση, χτύπημα, ντουμάνι, ωραίες τζούρες. Στα μείον: Δεν είναι για την κωλότσεπη, δεν έχει δεξαμενή. Περισσότερο κατάλληλος για το σπίτι.

Έξω χρησιμοποιώ επισκευάσιμο ατμοποιητή με δεξαμενή (στα πρώτα χρόνια, είχα κι εγώ τον Ναυτίλο -αρκετά καλός για εργοστασιακός). Στο σπίτι όμως χρησιμοποιώ ντρίπερ.
ντριπερ τι εννοεις?ειμαι λιγο νιουφης στο σπορ και ακομα δεν εχω μαθει τις ορολογιες,εχω 2 μηνες τωρα ατμιστης:D
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
το μονο μειον που του βρισκω(nautilus aspire)καταναλωνει πολυ υγρο.
στα συν.
τσιγαρισιος οσο δεν παει.
δεξαμενη 5ml.
γεμισμα παιχνιδακι.
 

Briner

Active Member
ναι πολυ καλος,νομιζω με αυτον πρεπει καποιος να ξεκιναει το ατμισμα τελικα

ντριπερ τι εννοεις?ειμαι λιγο νιουφης στο σπορ και ακομα δεν εχω μαθει τις ορολογιες,εχω 2 μηνες τωρα ατμιστης:D
Ρίξε μια ματιά εδώ για να πάρεις μια ιδέα.


Μην σε τρομάζει έτσι όπως τον βλέπεις λυμένο. Στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται να τον λύσεις έτσι για να τον καθαρίσεις.

Ο συγκεκριμένος είναι ελληνικής κατασκευής και κατά την γνώμη μου, ένας από τους κορυφαίους. Εγώ έχω τον κλώνο (ο αυθεντικός είναι πανάκριβος κι αν τον βρεις κιόλας). Προσωπικά βάζω μονή αντίσταση (όπως στο βίντεο) με βαμβάκι (όχι με φιτίλι, που χρησιμοποιεί ο κατασκευαστής στο βίντεο).

Για να ατμίσεις, απλά στάζεις μερικές σταγόνες κατευθείαν από το επιστόμιο. Παίρνει περίπου 20 σταγόνες τη φορά, που ισοδυναμούν με 10-15 καλές τζούρες.
 

aeratos28

Just aeratos
Φίλε briner ωραία ειναι και αυτά,αλλά νομίζω χανεις το νόημα με όλο αυτό..απλά ένας καλός ατμοποιητης ,απλός,να αλλάζεις μια αντιστασουλα και τέλος..κάπα αν πιστεύεις ότι καίει ο ναυτίλος,που να δεις αυτοί οι ατμοποιητες τι καίνε .15 ml τη μερα άνετα..
 

Briner

Active Member
Μια αντιστασούλα που κάνει τουλάχιστον 2-3 ευρώ η μία όμως.

Για αρχή καλά είναι. Στη συνέχεια, αν μείνει στο ΗΤ, καλό είναι να ψαχτεί με επισκευάσιμους.


ΥΓ. Δεν καταναλώνω 15 ml σε καμμιά περίπτωση κι ας το έχω πιπίλα. Η μέση κατανάλωσή μου είναι περίπου 7-8 ml.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Φίλε briner ωραία ειναι και αυτά,αλλά νομίζω χανεις το νόημα με όλο αυτό..απλά ένας καλός ατμοποιητης ,απλός,να αλλάζεις μια αντιστασουλα και τέλος..κάπα αν πιστεύεις ότι καίει ο ναυτίλος,που να δεις αυτοί οι ατμοποιητες τι καίνε .15 ml τη μερα άνετα..
η ποσοτητα σε ml δεν μου ειναι προβλημα,εφτιαξα με 30 ευρω 1,5 λιτρο,αλλα καποιος που παιρνει ετοιμα υγρα εμποριου με γευσεις και αρωματα θα ζοριστει σε αυτο.
καιει περισσοτερο απο τον melo1 και melo4,φανερά περισσοτερο αλλα βγαζει και περισσοτερο ατμο
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Μια αντιστασούλα που κάνει τουλάχιστον 2-3 ευρώ η μία όμως.

Για αρχή καλά είναι. Στη συνέχεια, αν μείνει στο ΗΤ, καλό είναι να ψαχτεί με επισκευάσιμους.


ΥΓ. Δεν καταναλώνω 15 ml σε καμμιά περίπτωση κι ας το έχω πιπίλα. Η μέση κατανάλωσή μου είναι περίπου 7-8 ml.
υποψιαζομαι τελικα οτι οι αντιστασεις καιγονται επειδη τις ζοριζουμε με πολλα βατ,εγω 2 μηνες τωρα δεν εκαψα ακομα αντισταση,βεβαια ειχα 2 ατμοποιητες και τους χρησιμοποιουσα εναλαξ.
καποια στιγμη μπορει να κοιταξω επισκεασιμους,ακομα ειμαι πολυ νεος στο σπορ.
αναλωθηκα λιγο στο να κατανοησω τα θεματα υγειας και αρχιζω να τα καταλαβαινω.
οπως πχ εχουμε ενοχλησεις στο στομαχι επειδη μερος του ατμου υγροποιειται και παει στο στομαχι,εχουμε υγρη μυτη επειδη απο την υγροποιηση καποια ποσοτητα φευγει και απο εκει,εγω προσωπικα παντα τον καπνο τον εβγαζα απο την μυτη σαν καπνιστης,και το ιδιο κανω και τωρα σαν ατμιστης.
τα υπολοιπα ειναι τα γνωστα,οι πνευμονες καθαριζουν επειδη δεν υπαρχει πισα.
η αρτηριοσκληρηνση λογω νικοτινης υπαρχει οπως και στο τσιγαρο,μονο που στο ηλεκτρονικο παιρνουμε λιγοτερη νικοτινη,περιπου το 40% απο αυτην που εχουμε.
ηθελα να βαλω και γευση καπνου στο υγρο,αλλα δεν με πειθει κανενας πως απο το αποσταγμα φυλων καπνου δεν θα περασει πισα στους πνευμονες,ο καπνος ειναι καπνος
 
Μπλουζα