Zelig. FUE, 3822g, 31-07/2021-01/08/2021

Gianney

Well-Known Member
Πάντως στο εξωτερικό με τα όσα βλέπω , χωρίς φίνα κάνα χρόνο πριν όχι καν ένα εξάμηνο πριν δεν πιστεύω να σε αναλάμβανε κανένας, βέβαια εδώ είναι Ελλάδα οπότε γίνονται αλλά καλώς η κακώς
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

zelig

Member
Πάντως στο εξωτερικό με τα όσα βλέπω , χωρίς φίνα κάνα χρόνο πριν όχι καν ένα εξάμηνο πριν δεν πιστεύω να σε αναλάμβανε κανένας, βέβαια εδώ είναι Ελλάδα οπότε γίνονται αλλά καλώς η κακώς
ναι από αυτά που έχω διαβάσει, ειδικά στις τοπ κλινικές Τουρκίας και Ισπανίας πιστεύω θα με είχαν απορρίψει. Η πρώτη μου επιλογή ήταν η HDC στην οποία θα πήγαινα με κλειστά μάτια - απλά η φοβία μου για τα αεροπλάνα είναι σε βαθμό εμμονής και ταξιδεύω με αεροπλάνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο. Αλλά παίζει και στην HDC να μην με αναλάμβαναν χωρίς πρότερη θεραπεία
 

Gianney

Well-Known Member
ναι από αυτά που έχω διαβάσει, ειδικά στις τοπ κλινικές Τουρκίας και Ισπανίας πιστεύω θα με είχαν απορρίψει. Η πρώτη μου επιλογή ήταν η HDC στην οποία θα πήγαινα με κλειστά μάτια - απλά η φοβία μου για τα αεροπλάνα είναι σε βαθμό εμμονής και ταξιδεύω με αεροπλάνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο. Αλλά παίζει και στην HDC να μην με αναλάμβαναν χωρίς πρότερη θεραπεία
Ναι έτσι είναι φίλε ,άμα δεις πιο πάνω ρωτησα και τον Τζον να αμέ πει τι νομίζει σχετικά με το αν η hdc σε αναλάμβανε,αν και νομίζω δύσκολα.Παντως εύχομαι ν πας μπομπα
 

bobby

Well-Known Member
Η αλήθεια είναι ότι φαίνεται πολύ ταλαιπωρημένη η δότρια, μακάρι να επανέλθει.
Ο CVIAL έχει δίκιο δεν είναι όλα τα κεφάλια για διήμερη με 4000+. θέλει διαχέιριση η δότρια.
Για το κούρεμα νομίζω μετά τον μήνα μπορείς να τα πάρεις με πρώτη ή δεύτερη σκάλα. ¨ετσθ δεν θα βλέπεις την ταλαιπωρία της δότριας και θα έχει καλύτερη εικόνα το κεφάλι μέχρι να αρχίσει η φύτρωση.
Για δε την φίνα, νομίζω έπρεπε να ξεκινήσεις από χθες, βέβαια λόγω τεκνοποίησης απαγορεύεται αλλά ξεκίνα το συντομότερο δυνατόν.
 

vlafo

Well-Known Member
ναι από αυτά που έχω διαβάσει, ειδικά στις τοπ κλινικές Τουρκίας και Ισπανίας πιστεύω θα με είχαν απορρίψει. Η πρώτη μου επιλογή ήταν η HDC στην οποία θα πήγαινα με κλειστά μάτια - απλά η φοβία μου για τα αεροπλάνα είναι σε βαθμό εμμονής και ταξιδεύω με αεροπλάνο όταν είναι απολύτως απαραίτητο. Αλλά παίζει και στην HDC να μην με αναλάμβαναν χωρίς πρότερη θεραπεία
Από τη στιγμή που σε τσέκαρε με κάμερα αν έβλεπε κάτι θα στο έλεγε,οπότε ηρέμησε και ανέμενε.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
τι είναι αυτό που σου δημιουργεί τους όποιους ενδοιασμούς - πιο πολύ το ότι μπορεί να ταλαιπωρήθηκε η δότρια σε βαθμό που να έχει γίνει ζημιά σε ενδεχόμενη μελλοντική μεταμόσχευση ή κάτι άλλο; Επίσης, όταν σε διήμερη συνεδρία, ο "ασθενής" μετά την πρώτη μέρα έχει παρουσιάσει αρκετή αιμορραγία, στη βιβλιογραφία υπάρχει κάποιο πρωτόκολλο που θα αποτελούσε αντένδειξη το extraction και κατά τη δεύτερη μέρα;

Αν η συνολική σου δότρια είναι πχ 6000g δεν μπορείς να πάρεις 4000g δηλαδή το 67% με την μια. Εκεί ρισκάρεις με την έννοια ότι αν το κάνεις συστηματικά κάπου θα σου βγει κάπου δεν θα σου βγει (σοκλος, depletion). H άποψη μου είναι (αν δεν έχεις DUPA) ότι ακόμα και αν δεν έπαιρνες φίνα έπρεπε να μην έχεις βγάλει σε 1μμ πάνω από 2500g και μάλιστα με σχετικά μικρό punch. Εκεί ελαχιστοποιείς το ρίσκο. Αν είχαμε τα στατιστικά σου (όπως το παιδί από τον Βελιμβασάκη) θα μπορούσαμε να το τεκμηριώσουμε καλύτερα. Πάντως έτσι όπως βλέπω την δοτριά σου πριν την μμ και με την προυπόθεση ότι δεν έχεις DUPA, δεν την βλέπω για πάνω από 6000g.
 

zelig

Member
Ναι έτσι είναι φίλε ,άμα δεις πιο πάνω ρωτησα και τον Τζον να αμέ πει τι νομίζει σχετικά με το αν η hdc σε αναλάμβανε,αν και νομίζω δύσκολα.Παντως εύχομαι ν πας μπομπα
να σαι καλά - δυστυχώς είμαι φύσει απαισιόδοξος και αγχώδης και δεν τρέφω και πολλές ελπίδες για ένα αποτέλεσμα άνω του μετρίου, αλλά θεωρώ χρήσιμο να παρουσιάσω την περίπτωσή μου εδώ μετά από τόση πληροφορία που έχω αντλήσει δωρεάν
 

bobby

Well-Known Member
Αν η συνολική σου δότρια είναι πχ 6000g δεν μπορείς να πάρεις 4000g δηλαδή το 67% με την μια. Εκεί ρισκάρεις με την έννοια ότι αν το κάνεις συστηματικά κάπου θα σου βγει κάπου δεν θα σου βγει (σοκλος, depletion). H άποψη μου είναι (αν δεν έχεις DUPA) ότι ακόμα και αν δεν έπαιρνες φίνα έπρεπε να μην έχεις βγάλει σε 1μμ πάνω από 2500g και μάλιστα με σχετικά μικρό punch. Εκεί ελαχιστοποιείς το ρίσκο. Αν είχαμε τα στατιστικά σου (όπως το παιδί από τον Βελιμβασάκη) θα μπορούσαμε να το τεκμηριώσουμε καλύτερα. Πάντως έτσι όπως βλέπω την δοτριά σου πριν την μμ και με την προυπόθεση ότι δεν έχεις DUPA, δεν την βλέπω για πάνω από 6000g.
Μακάρι να έχω και εγώ 6000! Τόσα θέλω για επαναφορά (εκτιμώ)!
 

zelig

Member
a
Αν η συνολική σου δότρια είναι πχ 6000g δεν μπορείς να πάρεις 4000g δηλαδή το 67% με την μια. Εκεί ρισκάρεις με την έννοια ότι αν το κάνεις συστηματικά κάπου θα σου βγει κάπου δεν θα σου βγει (σοκλος, depletion). H άποψη μου είναι (αν δεν έχεις DUPA) ότι ακόμα και αν δεν έπαιρνες φίνα έπρεπε να μην έχεις βγάλει σε 1μμ πάνω από 2500g και μάλιστα με σχετικά μικρό punch. Εκεί ελαχιστοποιείς το ρίσκο. Αν είχαμε τα στατιστικά σου (όπως το παιδί από τον Βελιμβασάκη) θα μπορούσαμε να το τεκμηριώσουμε καλύτερα. Πάντως έτσι όπως βλέπω την δοτριά σου πριν την μμ και με την προυπόθεση ότι δεν έχεις DUPA, δεν την βλέπω για πάνω από 6000g.
αυτό που γράφεις είναι πολύ λογικό...δυστυχώς η απουσία μετρήσεων ακριβείας μας αφήνει με ερωτηματικά - σε περίπου έξι μήνες όμως θα μεταβώ σε κάποια κλινική της Αθήνας για να έχω κάποιες μετρήσεις έστω κι εκ των υστέρων και θα τις ποστάρω εδώ
 

koumparos

Well-Known Member
Αδερφέ μακάρι να επανέλθει η δοτρια.Η εικόνα είναι σοκαριστική.Το σημαντικότερο για μένα ξεκινά ΧΤΕΣ φίνα να κρατήσεις όσο περισσότερα μεταμοσχευμενα μπορείς για όσα χρόνια θα τα κρατάει η φίνα.Δεν έπρεπε να σε αναλάβει η κλινική Η να σου έλεγε την αλήθεια ότι θες φίνα ΕΦΟΡΟΥΖΩΗΣ και μόλις εξασθενήσει η φίνα κάποια μεταμοσχευμενα θα πέσουν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

bobby

Well-Known Member
Λες να μην τα έχεις bobby?
'Εχω κάνει κουτσομετρήσεις μόνος μου και φαίνεται να τα έχω. Αλλά αν δεν μετρήσει ο master και να μου πει ΟΚ θα έχω αμφιβολίες. Εδώ λόγω υποψία DUPA ξεκίνησα την φίνα(καλά έκανα!!! μακάρι να την ήξερα 10 χρόνια πριν, ότε δεν θα είχα μεγάλο πρόβλημα θα ήμουν σαν και εσένα). Είμαι difusse thinner, έχω μαλλί και πάνω και στο crown (μπροστά είμαι άδειος) έχω όμως και λεπτή τρίχα και σχετικά ανοιχτό χρώμα μαλλιού οπότε φαίνεται δέρμα σε κοντά μαλλιά (πάντα κουρεύω κοντά τα γύρω γύρω). Επίσης δεν έχω καθόλου λευκά οπότε δεν έχω και illusion....
 

zelig

Member
Αδερφέ μακάρι να επανέλθει η δοτρια.Η εικόνα είναι σοκαριστική.Το σημαντικότερο για μένα ξεκινά ΧΤΕΣ φίνα να κρατήσεις όσο περισσότερα μεταμοσχευμενα μπορείς για όσα χρόνια θα τα κρατάει η φίνα.Δεν έπρεπε να σε αναλάβει η κλινική Η να σου έλεγε την αλήθεια ότι θες φίνα ΕΦΟΡΟΥΖΩΗΣ και μόλις εξασθενήσει η φίνα κάποια μεταμοσχευμενα θα πέσουν.
μακάρι - κι εμένα μου φαίνεται ελαφρώς μακελεμένη η δότρια, αλλά οποιαδήποτε οπτική αποτίμηση από έναν μη γνώστη όπως είμαι εγώ, δεν θα έχει ιδιαίτερη αξία - αναγκαστικά τώρα είμαι στη φάση "βλέποντας και κάνοντας"
 

oreo

Well-Known Member
μακάρι - κι εμένα μου φαίνεται ελαφρώς μακελεμένη η δότρια, αλλά οποιαδήποτε οπτική αποτίμηση από έναν μη γνώστη όπως είμαι εγώ, δεν θα έχει ιδιαίτερη αξία - αναγκαστικά τώρα είμαι στη φάση "βλέποντας και κάνοντας"
Οι προ μετ φώτο είναι με λίγο μακρύτερο μαλλί υποθέτω και λίγο πιο υποφωτισμένες. Καλύτερα απο όλους εσύ ξέρεις τον εαυτό σου, οπότε πως βλέπεις εσύ την δότρια χωρίς φόβο και πάθος η απάντηση :)
 

zelig

Member
Οι προ μετ φώτο είναι με λίγο μακρύτερο μαλλί υποθέτω και λίγο πιο υποφωτισμένες. Καλύτερα απο όλους εσύ ξέρεις τον εαυτό σου, οπότε πως βλέπεις εσύ την δότρια χωρίς φόβο και πάθος η απάντηση :)
δεν μου φαίνεται σε ιδιαίτερα καλή κατάσταση στα πλαϊνά - εκεί βέβαια υπήρχε αυτό το ελαφρύ ας το πούμε diffusion από πριν την μεταμόσχευση
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
11E3F6E7-86E0-43D1-8439-463E3AE72FDD.jpeg


H περιοχή του του temporal/parietal εντός κίτρινης περιοχής φαίνεται πριμ την μμ ότι μπορεί να προσφέρει λίγα graft χωρίς να γίνει overhatvesting.

87CACF44-A277-441C-9F82-721757C46052.jpeg


Στην occipital η ασφαλής περιοχή είναι μεταξύ των 2 γραμμών αλλά και ανάμεσα στις κίτρινες φαίνονται κενά, δεν είναι πυκνή.

Είναι προφανές ότι η δότρια είναι μικρή σε έκταση και χαμηλής πυκνότητας/λόγους. Άσχετα με την ένδειξη DUPA τα 4000g σε μια μμ είναι το θέμα.
 

jersey

Well-Known Member
Φαίνεται να έχεις shock loss στην δότρια το οποίο όμως στην δότρια συνήθως είναι παροδικό και επανέρχεται μετά από μήνες καθώς τα τριχοθυλάκια εκεί δεν ειναι ευαισθητα στην DHT. Οπότε υπομονή για να αξιολογήσεις την δότρια σου μετά τον 7ο μήνα.
 

vag25

Well-Known Member
Παντως εμενα φαινεται πολυ πυκνη η δοτρια μου σε σχεση με την αρχικη του φιλου και εχω DUPA. Πως γινεται να μην εχουμε εδω DUPA;
 
Τελευταία επεξεργασία:

alex7

Well-Known Member
Χαλάρωσε
Προβολή συνημμένου 40151

H περιοχή του του temporal/parietal εντός κίτρινης περιοχής φαίνεται πριμ την μμ ότι μπορεί να προσφέρει λίγα graft χωρίς να γίνει overhatvesting.

Προβολή συνημμένου 40152

Στην occipital η ασφαλής περιοχή είναι μεταξύ των 2 γραμμών αλλά και ανάμεσα στις κίτρινες φαίνονται κενά, δεν είναι πυκνή.

Είναι προφανές ότι η δότρια είναι μικρή σε έκταση και χαμηλής πυκνότητας/λόγους. Άσχετα με την ένδειξη DUPA τα 4000g σε μια μμ είναι το θέμα.
Όταν του πάει κάποιος ασθενής στο γιατρειο αυτά πρέπει να εξηγούνται εξαρχής .Αν όμως τον διώξει τότε θα πάει στον ανταγωνιστή .Έτσι ο κάθε γιατρός πιέζεται με μια τέτοια κατάσταση και πρέπει να ακροβατήσει για να ικανοποιήσει τον ασθενή .Αυτό νομίζω ότι έγινε
 
Μπλουζα