Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλακα?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

magic810

New Member
There is evidence to suggest that both onion and garlic juice can stimulate follicles when applied topically. It has been speculated that the most active ingredient causing this is sulphur.

"Onion (Allium cepa) recognised with healing qualities include their antibacterial, cleansing, stimulating, and nourishing powers. Onions contain a number of important minerals and vitamins, such as vitamins C and B6, calcium, magnesium, potassium, and germanium. Onion also has a high sulfur content. Sulphur is a mineral present in every cell in our body, with its greatest concentration in hair, skin and nails. It has often been called the “beauty mineral” and the “healing mineral” because of its ability to promote circulation and decrease inflammation. These qualities also lend to the theory that adequate amounts of sulphur can jump-start hair growth in people with deficiencies. High amounts of sulphur in onions make them particularly effective in regenerating hair follicles and stimulating hair regrowth. In addition, naturally-concentrated sulphur compounds have been proven to show additional hair-restoring."

"Garlic extract can remove and destroy harmful toxins and stimulate blood circulation, important in the scalp for proper hair care and growth and prevent hair loss. Addition of garlic extract in shampoo helps to keep hair strong, preventing breakage and hair loss, while adding significant body and shine. For those with dry hair or itchy scalps, the garlic extract shampoos also provide relief from the irritating symptoms."[22]

Με λιγα λογια αναφερει οτι ο χυμος των σκορδου/κρεμμυδιου ειναι πλουσια σε θειο.
Το θειο εντωπιζεται κυριως στα μαλλια τα νυχια και το δερμα.
Ειναι πλουσιο σε βιταμινες.
Επισης εχει αντιβακτηριδιακη δραση αντιοξειδωτικη δραση προκαλει υπεραιματωση και υποσχεται αναγεννηση τριχοθυλακιων....... :-\ :chinscratch
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

καλα αν περιμενεις απο σκορδα και κρεμμυδια..
εδω δεν μας φτανει ο χρονος μαυτα που βαζουμε θα ασχολουμαστε και με τετοια..
εχω κατι γνωστους που το μονο π κανανε ηταν να τριβουν σκορδα στο κεφαλι και μετα σκορδα μειναμε
ξαναλεω ο μονος λογος που λεω οχι σαυτα ειναι ο χρονος που χαλας για να τα εφαρμοσεις, δεν γινετε να αφιερονουμε ολη την ζωη μας στο να βαζουμε στο κεφαλι μας οτι καλο κανει στον θυλακα
η μονη λυση ειναι να φτιαξουμε μια λοτιον τυπου αυτη που ποσταρε πριν λιγο καιρο ο ακης που περιεχει χιμο σκορδου αλοης κτλ κτλ κτλ

αλλα καλα εκανες που το ποσταρες, ενημερωση πανω απ'ολα
 

magic810

New Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

Φιλε μου δεν εχεις αδικο.....απλα το αναφερει στο wikipedia σαν θεραπεια κατα της τριχοπτωσης μαζι με την μινοξιδιλη την φιναστεριδη και την ντουταστεριδη...για αυτο εβαλα και το ερωτηματικο στον τιτλο του θεματος.

http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness_treatments
 

geofish

New Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

Άρε magic τι μου θύμησες τώρα παλιές καλές εποχές (το είχα δοκιμάσει όχι για πολύ όμως). Για το αν είναι αποτελεσματικό θα σου κατά την γνώμη όχι
 

magic810

New Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

xexexe geofish απο μονα τους δεν νομιζω να κανουν πολλα.....απλα συμπληρωματικα πριν απο το μπανακι νομιζω οτι κατι θα κανει βρε αδερφε.....αλλωστε κ εγω ειμαι πιο πολυ της χημειας....
 

xk

Active Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

δε ξερω για τα μαλλιά αλλά το σκόρδο πραγματικά κάνει θαυματα στις μεγαλύτερες ηλικιες που εχουν προβλημα με πίεση και βουλωμενες αρτηριες.οι γιατροί το εχουν σε μεγάλη εκτίμηση οπότε καλό ειναι κι εμεις οι νεωτεροι να το εχουμε στη διατροφή μας.
 

geofish

New Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

xk είπε:
δε ξερω για τα μαλλιά αλλά το σκόρδο πραγματικά κάνει θαυματα στις μεγαλύτερες ηλικιες που εχουν προβλημα με πίεση και βουλωμενες αρτηριες.οι γιατροί το εχουν σε μεγάλη εκτίμηση οπότε καλό ειναι κι εμεις οι νεωτεροι να το εχουμε στη διατροφή μας.

Και τα δυο κατά την γνώμη μου είναι θαματουργά αλλά σαν τρόφιμα όχι δυστυχώς σαν λοσιόν.
Επίσης είχα εφαρμόσει για την τριχόπτωση να τρώω ολόκληρο κεφάλι από σκόρδο την ημέρα.
Αλλά και εδώ δυστυχώς όχι για πολύ καιρό γιατί δεν με πλησίαζε άνθρωπος
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

σκόρδο και κρεμμύδια τον χυμό τους έχω βάλει και εγώ και είχε αποτελέσματα. με το σκόρδο έδιωξα ότι κακό υπήρχε δίπλα μου βρικόλακες, βαμπίρ και άλλα ανθρωποειδείς που είχαν φτερά μυτερά δόντια και νύχια. με το κρεμμύδι έδιωξα ότι θηλυκό υπήρχε δίπλα μου γυναίκες, κουνούπια, κατσαρίδες.ΑΠΑΛΛΑΧΤΗΚΑ ;D
 

xk

Active Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

όντως βρωμάνε γμτ..ειτε τα φας ειτε τα λουστείς
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kabamarou

Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

Αν τρώει κάποιος κάθε μέρα σκόρδα θα ζήσει 100 χρόνια!
Αλλά θα τα ζήσει μόνος :)
 

Hopefull

New Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

Σκορδα για το ματι παιδια οχι για τη τριχοπτωση
 

kabamarou

Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

Σκόρδα και για τους βρικόλακες ;D Γενικά είναι αγορά που πιάνει τόπο ;D
 

sovagg

New Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

ANAR αφηνεις κοτσιδα??Τι νοργουντ εισαι αν επιτρεπεται??
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

sovagg είπε:
ANAR αφηνεις κοτσιδα??Τι νοργουντ εισαι αν επιτρεπεται??

Φιλε sovagg μακρια μαλλια ειχα μια ζωη (μια φορα εχω κουρευτεί πριν 14 χρονια στο γ@μοστρατο :knup:)τωρα τι βαθμο ειμαι δεν το εχω ψάξει να σου πω την αληθεια ;D
Απλα τα μαλλια μου ειναι ποιο αραιά επανω σε σχέση με τα πλαϊνά που ειναι παρα πολυ πυκνά ???
 

geofish

New Member
Απ: Xυμος Κρεμμυδιου-Σκορδου Τοπικα για αναγεννηση Θυλ

magic810 είπε:
xexexe geofish απο μονα τους δεν νομιζω να κανουν πολλα.....απλα συμπληρωματικα πριν απο το μπανακι νομιζω οτι κατι θα κανει βρε αδερφε.....αλλωστε κ εγω ειμαι πιο πολυ της χημειας....

Magic, πέρα από την πλάκα. Όλα αυτά τα εναλλακτικά προϊόντα και θεραπείες εγώ δεν είμαι αντίθετος. Μάλιστα με το σκόρδο και το κρεμμύδι νίκησα ασθένεια (μόλυνση) όταν με την κλασική ιατρική για 3 χρόνια δεν μπορούσα να βρω άκρη.
Αλλά η τριχόπτωση δυστυχώς ή ευτυχώς δεν είναι ασθένεια αλλά μια φυσιολογική βιολογική εξέλιξη του καθενός. Όποτε και να θεωρήσουμε ότι το σκόρδο και το κρεμμύδι είναι θαυματουργά, δεν υπάρχουν έρευνες που να αποδεικνύουν ότι καταπολεμούν την DHT (αν θεωρήσουμε ότι είναι η κύρια αιτία τριχόπτωσης)
Όλα τα φάρμακα και θεραπείες τοπικά ή από το στόμα έχουν σαν στόχο είτε την αδρανοποίηση του ενζύμου αναγωγάση (ρεδουκτάση) είτε την εξουδετέρωση δέσμευση και απομάκρυνση της DHT, αλλά κανένα φάρμακο που να κάνει την τρίχα ή τον θύλακα ανθεκτικό σε αυτήν.
Η μόνη που ισχυρίζεται και ταιριάζει σε αυτήν την φιλοσοφία είναι η ομοιοπαθητική ιατρική.
Υπάρχει και ανάλογο θέμα.
http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,975.msg17123.html#msg17123


Στην ομοιοπαθητική θα σου δώσουν ουσία με παρεμφερή δράση με την DHT που θα έχει σαν αποτέλεσμα η τρίχα να γίνει ανθεκτική στην αρνητική επίδραση της DHT.
Την άποψη μου για την ομοιοπαθητική την αναφέρω στο συγκεκριμένο πόστ.
Το μέλος πάντως xristos90 που έλεγε ότι θα την εφαρμόσει και θα μας ενημέρωνε δεν ξαναεμφανίστηκε.
Τώρα, ή βρήκε την λύση ή απογοητεύτηκε και δεν ξανασχολείτε.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα