Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

dk1984

Member
Εγώ είδα βελτίωση στα 2 πρώτα 20 ήμερα...στο τρίτο υπήρξε σταθερότητα και δεν πήγα παραπέρα. Η έρευνα θυμάμαι διάρκεσε μόνο ένα 20 ήμερο και μετά ανέφερε μόνο τη βελτίωση καθώς περνούσαν οι μέρες.
Λόγω του ότι καλοκαιριάζει δεν το δοκιμάζω εκ νέου, από Οκτώβριο τώρα...οπότε θα έλεγα όσο κάποιος παρατηρεί έστω και μικρή βελτίωση και μετά το σταματάει για τουλάχιστον 3 μήνες.
gomi cordyceps το χρησιμοποιεις ακομη? Βοηθησε στα μαλλια?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kolotoubas

New Member
Tώρα που καλοκαιριάζει θα σου έλεγα κανένα από τα 2, ή αυτό που έχει το μικρότερο ρίσκο, 6 φορές την εβδομάδα 10 περάσματα με φορά από μπροστά προς πίσω απ άκρη σε άκρη με ρολλερ 0,5mm, σταθερή πίεση, για 20 ημέρες και μετά διάλειμμα για 2 εβδομάδες. (έρευνα που έδειξε αύξηση των πρωτεϊνών wnt και δούλεψε σχετικά καλά σε εμένα αν και ασθενέστερο από έντονο wounding με dermapen)
Εφαρμογή serioxyl και μετά από λίγο αφρό.

Δηλ GOMI μετά το 20ημερο σταματάμε και το serioxyl-regain για 2 βδομάδες ή συνεχίζουμε τις λοσιόν και σταματάμε μόνο το dermaroller? Επίσης, ποια είναι η έρευνα με που αναφέρεσαι? Μπορείς να στείλεις link. Εγώ θυμάμαι μόνο αυτή με βαρύ τραυματισμό 1 φορά τη βδομαδα και τις υπόλοιπες μέρες μινοξυδίλη. Έχω κάνει διακοπή της μινοξιδίλης εδώ και 1.5 χρόνο και πειραματιζόμουν με τραυματισμό, serioxyl και μέντα, καστορέλαιο αλλά δεν δούλεψε και είχα τρελή υποχώρηση. Έτσι λέω να ξαναρχίσω ένα σχήμα με μινοξιδίλη πάλι μπάς και σώσω τίποτα...
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Δηλ GOMI μετά το 20ημερο σταματάμε και το serioxyl-regain για 2 βδομάδες ή συνεχίζουμε τις λοσιόν και σταματάμε μόνο το dermaroller? Επίσης, ποια είναι η έρευνα με που αναφέρεσαι? Μπορείς να στείλεις link. Εγώ θυμάμαι μόνο αυτή με βαρύ τραυματισμό 1 φορά τη βδομαδα και τις υπόλοιπες μέρες μινοξυδίλη. Έχω κάνει διακοπή της μινοξιδίλης εδώ και 1.5 χρόνο και πειραματιζόμουν με τραυματισμό, serioxyl και μέντα, καστορέλαιο αλλά δεν δούλεψε και είχα τρελή υποχώρηση. Έτσι λέω να ξαναρχίσω ένα σχήμα με μινοξιδίλη πάλι μπάς και σώσω τίποτα...

To serioxyl το διακόπτεις μετά το 3μηνο για 2 μήνες, το regaine όχι.
Η έρευνα είναι αυτή, μπορεί να αφορά βέβαια ποντίκια, αλλά μας ενδιαφέρει καθαρά οι wnt που δρουν το ίδιο και στον άνθρωπο.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5064188/
 

Dim10

Active Member
Οντως ποτε εγινε γτ λεει για μικροτερα μεγεθη δε λεει πουθενα για 1.5
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Received November 13, 2015; Revised December 22, 2015; Accepted January 11, 2016.
Published online 2016 Sep 30
 

vag25

Well-Known Member
Βρε παιδια(φιλικα το λεω)Ενα κλικ στο λινκ και ετοιμη η ημερομηνια...

Εχει ενδιαφερον γιατι ειναι και προσφατη.
 

kolotoubas

New Member
Διαβάζοντας την ερεύνα νομίζω ότι η μεθοδολογία με το dermaroller αναφερεται σε 10 κύκλους μπρος-πίσω στο ίδιο σημείο επιφάνειας 2x2 cm στη ράχη του ποιντικιού.
Λογικά, το αντίστοιχο στο κεφάλι μας θα ήταν 10 περάσματα μπρος πίσω στην ίδια διεύθυνση από μπροστά (hairline) μέχρι πίσω (crown) και μετά παλι μπροστά. Δηλ χωρίζουμε το κρανίο νοητά σε λωρίδες πλατους ίση με το πλάτος του dermaroller και εκτελούμε διαδοχικά τα 10 περάσματα με dermaroller 0.5mm. Εγώ που πρόσφατα αγόρασα 1.5mm λέω να μην το πετάξω αλλά να το χρησιμοποιήσω απαλά
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Διαβάζοντας την ερεύνα νομίζω ότι η μεθοδολογία με το dermaroller αναφερεται σε 10 κύκλους μπρος-πίσω στο ίδιο σημείο επιφάνειας 2x2 cm στη ράχη του ποιντικιού.
Λογικά, το αντίστοιχο στο κεφάλι μας θα ήταν 10 περάσματα μπρος πίσω στην ίδια διεύθυνση από μπροστά (hairline) μέχρι πίσω (crown) και μετά παλι μπροστά. Δηλ χωρίζουμε το κρανίο νοητά σε λωρίδες πλατους ίση με το πλάτος του dermaroller και εκτελούμε διαδοχικά τα 10 περάσματα με dermaroller 0.5mm. Εγώ που πρόσφατα αγόρασα 1.5mm λέω να μην το πετάξω αλλά να το χρησιμοποιήσω απαλά

Aν μπορείς να εφαρμόζεις την ίδια ελαφρά πίεση σε κάθε πέρασμα όπως και τις επόμενες ημέρες οκ. Διαφορετικά είναι προτιμότερο το 0,5. Δεν θέλει να τραυματίσεις το δέρμα καθόλου, απλά να το ερεθίσεις, αλλιώς πας αλλού μετά που δεν είναι για κάθε μέρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Οποτε το 1.5mm , ηταν λαθος @GOMI?

Κρίνοντας από εμένα, το 1,5 δούλεψε με πιο επιθετικούς ρυθμούς και μου προκάλεσε μεγαλύτερη πυκνότητα. Η μέθοδος που αφορά η έρευνα με μικρότερες βελόνες, μου αύξησε το πάχος της τρίχας, αλλά ήταν ξεκάθαρο πως δεν δυνάμωσε τις vellus, σε αντίθεση με το 1,5, κάτι που δείχνει πως και οι 2 έρευνες έκαναν ακριβώς αυτό που αναφέρουν.
Η μεν πρώτη (1,5) λόγω της έντονης φλεγμονής αυξάνει κατακόρυφα αρκετούς αυξητικούς παράγοντες (με αρνητικές συνέπειες σε κάποιους) ενώ η δεύτερη (0,5) αφορά καθαρά τις wnt που βοηθούν τις ταλαιπωρημένες μεν, αλλά όχι τις εντελώς αδύναμες.
 

MariosOik

Active Member
@GOMI τι γνωμη εχεις για την μεσοθεραπεια dermapen σε κλινικη οπως στην ahc πχ που μου εχουν προτεινει ή ο δερματολογος μου?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI τι γνωμη εχεις για την μεσοθεραπεια dermapen σε κλινικη οπως στην ahc πχ που μου εχουν προτεινει ή ο δερματολογος μου?

Αν πρόκειται για το κλασσικό κοκτέιλ βιταμινών και μινοξιδίλης, το κάνεις και μόνος σου και πολύ οικονομικότερα...
 

MariosOik

Active Member
Αν πρόκειται για το κλασσικό κοκτέιλ βιταμινών και μινοξιδίλης, το κάνεις και μόνος σου και πολύ οικονομικότερα...
Το ζητούμενο είναι ότι δεν ξέρω να το χρησιμοποιώ και φοβάμαι μην βλάψω το τριχωτό περισσότερο. Πάντως από τα prp κτλ το roller πιστευεις βοηθαει περισσοτερο? Στην δικη μου περιπυωση τουλαχιστον που ειμαι χρονια φινα αλλα μονο 2 γεματους μηνες μινοξ και δεν εχω δει ακομα επανεκφυση. Το προβλημα μου ειναι α ζωνη και hairline και κροταφοι.
 

Συνημμένα

  • IMG_6668.JPG
    IMG_6668.JPG
    2.9 MB · Προβολές: 49

MariosOik

Active Member
@GOMI ειδες την περιπτωση μου. Αν εχεις την καλοσυνη στειλε μου ενα pm να μου εξηγησεις τι πρεπει να παρω για να γλιτωσω χρηματα. Με εχει παρει πολυ απο κατω αδερφε και προσπαθω απεγνωσμενα τωρα που δεν εχω ακομα αδειες περιοχες να επανελθω σε υποφερτο επιπεδο. Σ´ευχαριστω εκ των προτερων.
 
Μπλουζα