Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

dk1984

Member
Eίχα χρησιμοποιήσει την Vencil Prolase, που δεν περιέχει τίποτα από τα 2 και την xylocream που περιέχει lidocaine+Prilocaine.
Μερικές εταιρείες αναφέρουν και την xylocaine ως egfr inhibitor, αλλά όλες οι έρευνες είναι υπέρ της lidocaine, οπότε είναι προτιμότερη ως προς αυτό το λόγο. Aν και ενδεχομένως να μιλάμε για την ίδια ουσία
Νομίζω ότι είχα δει μέχρι 4% περιεκτικότητα είναι ασφαλή για εφαρμογή σε πληγές, αλλά θα το ξανακοιτάξω.

Gomi γιατι γραφεις στο πειραματισμο που ενδεχομενως να εκανες πως θα εβαζες copper peptides η dermagel την επομενη μερα του τραυματισμου ? περιμενα οτι θα αφηνες καποιες μερες για να βαζεις επουλωτικα οπως καναμε ως τωρα μηπως το λες για αποφυγη ινωσης
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

στους τρόπους εφαρμογης έχει και το micro needling μέχρι 0.25 mm στο section treatment types στο link που έδωσα, το ποσταρα περισσότερο για να δουν ολα τα μέλη που εφαρμόζουν τοπικά μετά από τραυματισμό και αυτο το προιον κυρίως από άποψη συστατικών.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gomi γιατι γραφεις στο πειραματισμο που ενδεχομενως να εκανες πως θα εβαζες copper peptides η dermagel την επομενη μερα του τραυματισμου ? περιμενα οτι θα αφηνες καποιες μερες για να βαζεις επουλωτικα οπως καναμε ως τωρα

Αν βάλουμε egfr blocker, πάμε για μεγαλύτερης έκτασης τραυματισμό, αυξήσουμε και όσο γίνεται τις wnt, είναι σαν να πηγαίνουμε γυρεύοντας για σχηματισμό ουλής. Προτιμώ να μην έχω κανένα αποτέλεσμα, παρά να μου κάτσει κάτι τέτοιο.
Το dermagel βοηθάει την περιοχή να παραμένει ενυδατωμένη κάνοντας την πιο εύκαμπτη μειώνοντας κατά πολύ τις πιθανότητες για ουλή. Είναι ιδανικότερο από τα πεπτίδια.
Αν πάλι κινηθώ στα ίδια επίπεδα τραυματισμού, ενδεχομένως να μην προσθέσω κάτι τέτοιο την πρώτη εβδομάδα.
 

nikosssss

Active Member
https://www.hairlosstalk.com/intera...sis-discovered-hair-re-growth-formula.100854/

http://www.truthquest2.com/hair.htm

Καλησπέρα , όποιος θελήσει ας ρίξει μια μάτια. Δεν υπονοώ κάτι, για περαιτέρω σχολιασμό το πόσταρα σε περίπτωση που κάποιος έχει μια ιδέα παραπάνω (βλ. GOMI)

Θα ξεκινήσω εγώ την θεραπεία αυτή σε συνδιασμό με roller χαλαρό του 10λέπτου. Δεν έχω να χάσω τίποτα. Το πολύ πολύ όλα τα μαλλιά μου...:p
Θα σας κρατάω ενήμερους. Αν δω κάτι μέχρι το τρίμηνο θα το κρατήσω. Έστω και μείωση ή διακοπή της τριχόπτωσης. Είδομεν
 

nikosssss

Active Member
GOMI θα κάνω το ματζούνι με το τζίτζερ, το δεντρολίβανο και τη λεβάντα όπως αναφέρετε στο Link. Μάλιστα το μείγμα έχει γίνει ήδη και είναι στο μπουκαλάκι.
Κάθε μέρα γυρνώντας απο δουλεία, μετά το μπάνιο θα έχει 10λεπτο roller χαλαρό χωρίς μάτωμα, και αμέσως μετά εφαρμογή του διαλύματος, το οποίο και θα μένει στο κεφάλι μέχρι την επόμενη μέρα, όπου η διαδικασία θα επαναλαμβάνεται. Αυτό για ένα τρίμηνο όπου και θα ενημερώσω.
Επίσης ξεκίνησα και στη διατροφή μου υποφαές...
 

mikegad

Well-Known Member
GOMI επειδή γίνεται λόγος τελευταία σε διάφορα θέματα περί ρόλλερ και πιθανής μεταμόσχευσης
θεωρείς πως χαλαρό ρολλάρισμα 10-20 λεπτά (χωρίς να βγει αίμα δηλαδή) ανά βδομάδα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα;
ουλώδης ιστός αφού δεν έχουμε πληγή δεν γίνεται να δημιουργηθεί λογικά ,αλλά κάτι άλλο μήπως;
 

nine

Active Member
GOMI επειδή γίνεται λόγος τελευταία σε διάφορα θέματα περί ρόλλερ και πιθανής μεταμόσχευσης
θεωρείς πως χαλαρό ρολλάρισμα 10-20 λεπτά (χωρίς να βγει αίμα δηλαδή) ανά βδομάδα μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα;
ουλώδης ιστός αφού δεν έχουμε πληγή δεν γίνεται να δημιουργηθεί λογικά ,αλλά κάτι άλλο μήπως;

εμενα δερματολογος μου ειπε οτι γενικα η χρονια χρηση roller μπορει να κανει ουλη και να δυσκολεψει την μμ η ακομη να γινει ακαταλληλη.
10-20 λεπτα που λες με 0.75 αν κανω 2-3 φορες την εβδομαδα ματωνει ευκολα η υπαρχων πληγη που ειχε κλεισει απο το προηγουμενο roller. 20 λεπτα ειναι πολλα για να μην ματωσεις
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
για ριξτε τα φωτα σας γιατι αυριο το περιμενω ρολλερ 1χιλιοστου για το crown και τωρα ειμαι σε διλημα.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Aν είχα σκοπό να κάνω μεταμόσχευση, δεν θα χρησιμοποιούσα ρολλερ πάνω από 0,75 προσωπικά και αυτό κάθε 10-12 ημέρες.
Είναι το πιο ασφαλές πρωτόκολλο που θα κατέληγα λόγω του ότι παίρνεις τα θετικά της ανανέωσης του δέρματος δίχως να επηρεάζεις τους ινοβλάστες.
 

nikosssss

Active Member
Εγώ προσωπικά δεν έχω να χάσω τίποτα απο την εν λόγω θεραπεία, καθώς οι θεραπείες απο δω μέσα γενικά με έχουν πιάσει στο θέμα τριχόπτωσης, όπως η μέντα, τα διάφορα έλαια και κυρίως το roller. Μάλιστα σε περιόδους που δεν ακολουθούσα καμία θεραπεία λόγω επιβαρυμένου εργασιακού προγράμματος, όταν περνούσα το χέρι μου σε ανυποψίαστο χρόνο κατα τη διάρκεια της μέρας απο τα μαλλιά μου, μετρούσα περι της 10-15 τρίχες. Με τη χρήση ρόλλερ, απο την επόμενη κιόλας μέρα, ο αριθμός μειωνόταν σε 1-2 ίσως και καθόλου.
Το βασικότερο θέμα το δικό μου είναι να καταφέρω να σταματήσω την τριχόπτωση και όχι τόσο να προκαλέσω regrowth. Έχω ένα θέμα στο crown φυσικά, το οποίο και είναι εμφανές πλέον, αλλά πιστεύω μετά απο ψάξιμο τελικά, οτι προσωπικά σε μένα η αραίωση δεν οφείλεται σε ΑΓΑ αλλά σε πρόβλημα του "εργαλείου μου":p καθώς η τριχόπτωση ξεκίνησε κι αυτή τότε πριν 2 χρόνια. Δεν έχω καταλήξει ακόμα, και ούτε πιστεύω οτι θα τα καταφέρω, αλλά ότι και να έχω, χρόνια προστατίτιδα ή σύνδρομου χρόνιου πυελικού άλγους, μου επηρεάζει τους όρχεις στους οποίους και έχω κατα διαστήματα πόνους, όπου και εκεί γίνεται όλη η δουλεία στην ουσία με τεστοστερόνη κτλπ. Αν υπολειτουργεί λοιπόν όλο το κάτω σύστημα, μάλλον μου προκαλεί και θέμα στα μαλλιά. Είναι υπόθεση δική μου βέβαια, αλλά πιστεύω είναι μια λογική εξήγηση
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
για ριξτε τα φωτα σας γιατι αυριο το περιμενω ρολλερ 1χιλιοστου για το crown και τωρα ειμαι σε διλημα.

Το λεπτότερο στρώμα επιδερμίδας είναι κάτω από τα μάτια που είναι 0,5mm και το παχύτερο στις πατούσες που είναι 1,5mm
Υποθετικά ανάλογα με τον τύπο δέρματος του καθενός, το πάχος της επιδερμίδας στο κεφάλι πρέπει να παίζει από 0,8 με 1,2mm
Το 1 mm που πήρες, δεν πιστεύω να καταφέρεις να εισχωρεί πλήρως στο δέρμα, οπότε υπολόγιζέ το κοντά στο 0,8mm. Με 5 λεπτά maximum κάθε 12 ημέρες δεν θα έχεις θέμα πιστεύω, τουλάχιστον τον πρώτο καιρό.
Μετά από μερικές χρήσεις, που θα μαλακώσει το δέρμα και θα αποκτήσει περισσότερη ελαστικότητα, θα ματώνεις πολύ πιο εύκολα, οπότε αραιώνεις και άλλο την χρήση.

Αργότερα σε πιο μακροχρόνια χρήση, για να αρχίσει να υπάρχει κίνδυνος, πρέπει το "ρεζερβουάρ" να αρχίσει να αδειάζει. (κερατινοκύτταρα από διαφορετικά στρώματα της επιδερμίδας) Οπότε ο οργανισμός για να το πω απλά, εφόσον βλέπει μια περιοχή να τραυματίζεται συνεχώς, μπορεί κάποια στιγμή να επιλέξει τους μυοινοβλάστες στην αποκατάσταση ώστε να ξεμπερδεύει μια και καλή, αλλά όπως είπα σε τόσο μικρά χιλιοστά και με αραιή χρήση, είναι αρκετά δύσκολο.
Αφού το πήρες...βάρα...:)
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
παλι με φοβιζει αυτο που λες.θα δω τι θα κανω γιατι ειμαι και ασχετος με το θεμα ρολλερ.
 

nine

Active Member
Aν είχα σκοπό να κάνω μεταμόσχευση, δεν θα χρησιμοποιούσα ρολλερ πάνω από 0,75 προσωπικά και αυτό κάθε 10-12 ημέρες.
Είναι το πιο ασφαλές πρωτόκολλο που θα κατέληγα λόγω του ότι παίρνεις τα θετικά της ανανέωσης του δέρματος δίχως να επηρεάζεις τους ινοβλάστες.

10 - 12 μερες; αρκετες! γιαυτο εγω σε temples σε μικρη περιοχη καθε 3-4 μερες που κανω κοκκινιζει ευκολα με μικρη πληγη. Θα ελεγα την 3η μερα το δερμα δεν ειναι ετοιμο εξω εξω στους κροταφους.
Γενικα πιστευω οπως ειπες αν καποιος θελει να κανει μμ σε temples περισσοτερο κακο θα κανει αν ξεκινησει απο μικρος.
Εκτος του οτι γενικα οι κροταφοι ειναι δυσκολα σημεια ακομη και με αλλες θεραπειες.
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Αν δεν νιώθεις σίγουρος, άστο στην άκρη προς το παρόν, μέχρι να καταλήξουμε κάπου...(αν και μέχρι τότε ίσως έχεις προχωρήσει σε νέα μμ...:))

πιστευω σε κανα 2-3 χρονια να την κανω,εως τα 40 με δινω περιθωριο.
Τωρα αρκουμε και με τοππικ.
Εφοσον προχωρησω σε μεταμοσχευση το να το αρχισω και να δω καποιες τριχουλες παραπανω και να μην ειμαι και σιγουρος για το μελλον καλυτερα να το αφησω στην ακρη.
 

mikegad

Well-Known Member
εμενα δερματολογος μου ειπε οτι γενικα η χρονια χρηση roller μπορει να κανει ουλη και να δυσκολεψει την μμ η ακομη να γινει ακαταλληλη.
10-20 λεπτα που λες με 0.75 αν κανω 2-3 φορες την εβδομαδα ματωνει ευκολα η υπαρχων πληγη που ειχε κλεισει απο το προηγουμενο roller. 20 λεπτα ειναι πολλα για να μην ματωσεις
2-3 φορές την βδομάδα κάνεις ρε συ? πολλές δεν είναι?
Εγώ μιλάω για πολύ ελαφρύ ρολλάρισμα χωρίς πίεση. Κοκκινίζει τέρμα το δέρμα και οι φλέβες πετάγονται ,αλλά σε καμία περίπτωση αίμα.Το έκανα και πριν το καλοκαίρι έτσι αλλά μετά το κοψα λόγω ήλιου.Και να φανταστείς εγώ ματώνω με ρόλλερ 0.5 με 540 βελόνες άμα βάλω δύναμη.
Τέτοια ελαφριά χρήση αναρωτιέμαι αν μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα σε πιθανή μεταμόσχευση?
Αυτό που μου είχε δημιουργήσει μερικές φόρες ήταν ξηροδερμία και και γιαυτό είχα ελαττώσει το χρόνο από 25 λεπτά σε 10-15.
Εκεί που έκανε πολύ καλή δουλειά ήταν στην λιπαρότητα...ακόμα και στο πρόσωπο που το χρησιμοποιούσα που και που
 
Μπλουζα