Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

crossfire

Well-Known Member
@crossfire πόσο καιρό την έχεις που την άρχισε ξανά? Βλέπεις τίποτα θετικό?

Το micro που το χρησιμοποιείς?

Ένα μήνα περίπου.....δεν εχω δει κάτι ακόμα .....η αλήθεια ειναι οτι δεν περιμένω και πολλά.

Το micro ξεκίνησα να το χρησιμοποιώ στο πρόσωπο αμεσως μετά την διακοπή της μινοξ πριν 3 χρόνια περίπου.....μήπως και έστρωνε λιγο το πρόσωπο απο τις παρενέργειες της μινοξ.
Τώρα το εχω εγκαταλείψει ένα χρόνο περίπου .

Αυτό εχω

https://www.amazon.com/gp/aw/d/B002PNA6T0/ref=cm_cr_arp_mb_bdcrb_top?ie=UTF8
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pithikas

Well-Known Member
Kι εγώ τα ίδια έλεγα για τη μινοξιδίλη αλλά μου άνοιξε το crown και δεν έχω άλλη επιλογή.
10 χρόνια κοντεύω και ακόμη πιστεύω θα δουλέψει.
Η φόλικα το 18 θα κυκλοφορήσει το μηχάνημα της.Κάνει τη μινοξιδίλη υποτίθεται 4 φορές πιο δυνατή.
 
Τελευταία επεξεργασία:

dk1984

Member
Kι εγώ τα ίδια έλεγα για τη μινοξιδίλη αλλά μου άνοιξε το crown και δεν έχω άλλη επιλογή.
10 χρόνια κοντεύω και άκομη πιστεύω θα δουλέψει.
Η φόλικα το 18 θα κυκλοφορήσει το μηχάνημα της.Κάνει τη μινοξιδίλη υποτίθεται 4 φορές πιο δυνατή.
proxy.php
και σε οσους πιανει η μινοξ σε καποιους που δε πιανει ? εμενα δε με βοηθησε ποτε η μινοξ
 

pithikas

Well-Known Member
και σε οσους πιανει η μινοξ σε καποιους που δε πιανει ? εμενα δε με βοηθησε ποτε η μινοξ
Κατ'αρχάς ψάξου λίγο για minox sulfate. Έχει να κάνει με τον οργανισμό του καθενός.

Όσον αφορά την φόλικα έχουν αναφέρει τη μινοξιδίλη αλλά υπάρχει η πιθανότητα να έχουν χρησιμοποιήσει και κάτι διαφορετικό όπως latanaprost. Έγώ στη μινοξιδίλη θα πόνταρα πάντως μαζί με το μηχάνημα δερμοαπόξεσης και τίποτα άλλο.
Αν και στις πατέντες τους τόσα χρόνια βάζουν και άλλες ούσιες όπως egfr inhibitor και wnt signaling.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Kι εγώ τα ίδια έλεγα για τη μινοξιδίλη αλλά μου άνοιξε το crown και δεν έχω άλλη επιλογή.
10 χρόνια κοντεύω και ακόμη πιστεύω θα δουλέψει.
Η φόλικα το 18 θα κυκλοφορήσει το μηχάνημα της.Κάνει τη μινοξιδίλη υποτίθεται 4 φορές πιο δυνατή.

Αν μιλάγανε για το 2020 και μετά θα ξύριζα κεφάλι (ούτως ή άλλως και τώρα το κάνω πολλές φορές) και θα το επιχειρούσα. Τώρα σε βάζουν στον πειρασμό να περιμένεις για να μην "κάψεις" μόνος σου το όλο εγχείρημα.
Πιστεύω ότι εκτός μίνοξ, egfr k wnt agonists, πρέπει να εφαρμόζουν και άλλα πράγματα ώστε το αποτέλεσμα να έχει διάρκεια. Δεν ξέρω επίσης αν την όλη ιστορία με τη PGD2 την αφήσουν εντελώς απ έξω.
Αλλιώς τι νόημα έχει? Αργά ή γρήγορα όσο καλά και να είναι τα αποτελέσματα θα εξασθενήσουν.
Εχθές διάβαζα σε νήμα του 2young πως άρχισε να έχει υποχώρηση.

Ένα πειραματικό πρωτόκολλο που έχω σκεφτεί είναι αυτό πχ

- Lidocaine (Πριν τον τραυματισμό χωρίς να την ξεβγάλω και εφαρμογή για τις επόμενες 4-5 ημέρες χ2 φορές/μέρα)

-Microdermabration. (Aναφέρουν βέβαια dermabration, αλλά πιο επικίνδυνο και πιο επώδυνο) Αν γίνει σωστά θα θέλει καπελάκι για 4-5 ημέρες και καμιά βδομαδούλα άδεια από το γραφείο :)

-Στο καπάκι μετά VPA (ή Lithium gluconate) καθημερινά χ2 φορές την ημέρα για μια εβδομάδα με το VPA να το συνέχιζα και παραπάνω. Για το lithium είναι μάλλον ρίσκο για παραπάνω.

- Μινοξιδίλη χ2 την ημέρα για ένα μήνα (αν δουλέψει πάμε προφανώς για 3μηνο) Επίσης 3-4 μπουκαλάκια xalatan θα τα έβαζα τον πρώτο μήνα.

- Stemoxydine κάθε βράδυ για 3 μήνες

- Dermagel (hydrogel) κάθε μέρα για την πρώτη εβδομάδα από την επόμενη μέρα του τραυματισμού. GHK-cu ενδεχομένως εναλλακτικά.

- Oestrogel 0.03mg/gr από την επόμενη ημέρα για 20 ημέρες. (με τόσο μικρή ποσότητα δεν νομίζω να σκάσουμε pamela anderson)

Τέλος, μια πολύ καλή κρέμα για τα μάτια γτ δεν αντέχω ξανά τους μαύρους κύκλους της μίνοξ...:D
 

pithikas

Well-Known Member
Aυτό ναι. Είναι πειραματισμός.
Τη λιδοκαίνη δε την είχα δει.Είσαι άρχοντας.
Εγώ έχω σκεφτεί κάτι πιο xtreme αλλά αν δε δούλεψει δε το γράφω. Αν δουλέψει πάμε για νόμπελ καράφλας:D.
Με το vpa πρόσεξε τις τρανσαμινάσες στο συκώτι το είχα ξανααναφέρει πως μου τις ανέβασε ελαφρώς.
Για το xalatan αν και αποδεδειγμένα δουλεύoυν τα pgf2a, λόγω περιεκτικότητας νομίζω πως θα πετάξεις λεφτά.Τι σκέφτεσαι για όχημα σε αυτό;
Λίθιο, τι το θες αφού έχεις και vpa και μινοξιδιλη;
Oιστρογόνο δε θα δοκίμαζα με τίποτα ακόμα και τοπικά αλλά είμαι μαζί σου.:DΠολύ δυνατό χαρτί.

Tην pgd2 εννοείται θα την αφήσουν απ΄έξω αφού έχει πουλήσει τα δκαιώματα στην allergan ο Κωτσαρέλης.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
To vpa αυξάνει το notch-1 signaling, το οποίο είναι υπεύθυνο για τις τρίχες που βγάζουμε στ αυτιά και κατά την χρήση του ήταν η μόνη παρενέργεια που είχα παρατηρήσει. Όχι τρίχες μέσα στο αυτί, αλλά 2-3 εκεί που βάζουν το σκουλαρίκι οι οποίες αν τις αφήσω μεγαλώνουν κανονικότατα :)

Δεν μπορώ να καταλήξω όμως αν είναι θετικό για το μαλλί γενικότερα ή όχι. Οι έρευνες πάνω σε αυτό είναι αρκετά αντιφατικές. Ενώ το lithium δουλεύει αποκλειστικά πάνω στις wnt. Δεν ξέρω...vpa έχω, ενώ για lithium πρέπει πάλι να μπω σε έξοδα.

Xalatan όντως η περιεκτικότητα είναι αστεία, αλλά έχω ήδη 2 μπουκαλάκια, οπότε θα δω..

Εναλλακτική της οιστραδιόλης είναι ή το el cranell, σχετικά αδύναμο αλλά ασφαλές μιας και άλλοι το δοκιμάζουν για μήνες, ή αλοιφή estriol που είναι πιο δυνατή από το cranell και πιο αδύναμη από την οιστραδιόλη που όμως έχει το θετικό να μεταβολίζεται πολύ γρήγορα με σχετικά μηδενικές παρενέργειες. (Στην έγκυο δίνει την καλύτερη ποιότητα μαλλιών που έχουν ποτέ μιας και αυξάνεται κατά πολύ τους πρώτους μήνες)
Το oestrogel παραμένει βέβαια ένα πολύ καλό αντιαδρογόνο και πολύ πιο ισχυρό από τα άλλα 2. Είναι υπό σκέψη σε περίπτωση που επιχειρήσω κάτι.

Δεν το έχω αποφασίσει γιατί την μινοξιδίλη την είχα διαγράψει εντελώς. Αν δεν σιγουρευτώ πως μπορεί να υπάρξουν πιθανότητες να παραμείνει το αποτέλεσμα (γιατί λίγο πολύ πιστεύω πως θα υπάρξει) δεν το ξεκινάω..

Τι τύπου συσκευή θα χρησιμοποιήσεις?
 
Τελευταία επεξεργασία:

pithikas

Well-Known Member
Κλασικό ρόλερ, τρύπημα κλπ αλλά έχω άλλη οπτική σε αυτό που δοκιμάζω. Απλά επειδή μπορεί να έχει αντίθετα αποτελέσματα δε θα αναφέρω τι χρησιμοποιώ και το δοκιμάζω μόνο σε γυμνή περιοχή.
Το ell cranell δε κάνει τίποτα κατά τη γνώμη μου δε ξέρω βέβαια αν έχει την ικανότητα να σου μπουστάρει λόγω των άλλων.
 

didars

Member
Η Recombinant Human Dkk-1 protein που αναφέρεις στην σελίδα 23 είναι ανάλογο της ανθρώπινης Dkk-1; θα βοηθούσε κάτι τέτοιο; και πως ως ανταγωνιστής των wnt σύμφωνα με αυτό που λες στην ίδια σελίδα σε άλλο σημείο; '' Στην έρευνα που πόσταρες 2 σελίδες πίσω, αναφέρει με πολύ ενδιαφέρον τρόπο πως για να δημιουργηθεί νέος θύλακας από το μηδέν μέσω τραυματισμού, χρειάζεται το wnt pathway να μπλοκαριστεί για όσο διαρκεί η επούλωση της πληγής. Το ίδιο μονοπάτι είναι απαραίτητο για την ανάπτυξή του από κει και πέρα...'' Και τέλος, μήπως το γεγονός οτι οι πιο ''χτυπημένες'' από την ΑΑ περιοχές χρειάζονται περισσότερο μείωση των wnt (και την ανάγκη για αυξησή τους μετά απο κάποιο καιρό) εξηγεί και τη στασιμότητα που έβλεπες μετά το 2 μηνο αλλά και την παρενέργεια της αλωπεκίας στις οδηγίες του vpa ( που αφορά περιοχές χωρίς ΑΑ) και το σεντιγκ που είδε ο πίθηκας με το vpa στις πιο υγιείς περιοχές σε αντίθεση με τις πιο άδειες που είδε επανέκφυση;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η Recombinant Human Dkk-1 protein που αναφέρεις στην σελίδα 23 είναι ανάλογο της ανθρώπινης Dkk-1; θα βοηθούσε κάτι τέτοιο; και πως ως ανταγωνιστής των wnt σύμφωνα με αυτό που λες στην ίδια σελίδα σε άλλο σημείο; '' Στην έρευνα που πόσταρες 2 σελίδες πίσω, αναφέρει με πολύ ενδιαφέρον τρόπο πως για να δημιουργηθεί νέος θύλακας από το μηδέν μέσω τραυματισμού, χρειάζεται το wnt pathway να μπλοκαριστεί για όσο διαρκεί η επούλωση της πληγής. Το ίδιο μονοπάτι είναι απαραίτητο για την ανάπτυξή του από κει και πέρα...'' Και τέλος, μήπως το γεγονός οτι οι πιο ''χτυπημένες'' από την ΑΑ περιοχές χρειάζονται περισσότερο μείωση των wnt (και την ανάγκη για αυξησή τους μετά απο κάποιο καιρό) εξηγεί και τη στασιμότητα που έβλεπες μετά το 2 μηνο αλλά και την παρενέργεια της αλωπεκίας στις οδηγίες του vpa ( που αφορά περιοχές χωρίς ΑΑ) και το σεντιγκ που είδε ο πίθηκας με το vpa στις πιο υγιείς περιοχές σε αντίθεση με τις πιο άδειες που είδε επανέκφυση;

Nαι, η RDkk-1 είναι ότι κοντινότερο στην human dkk1.

Σε αυτό που ρωτάς εδώ τα λέει λίγο πιο εμπεριστατωμένα και σίγουρα θέλει λίγο παραπάνω μελέτη μιας και είναι πολύ δύσκολο να βγει άκρη
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4958333/

Καταρχήν αναφέρει

The papillary lineage is required for new HF formation in skin reconstitution assays, while the lower lineage gives rise to the fibroblasts that mediate the initial phase of wound repair.
Μια φοτο που βρήκα πάνω σε αυτό για να ξέρουμε γιατί μιλάμε
gr2.jpg


Our observations lead to the conclusion that loss of hair forming ability in adult wounds reflects increased recruitment of lower lineage fibroblasts at the expense of papillary fibroblasts, and is promoted by Wnt/β-catenin signalling in the wound dermis.

During embryogenesis the Wnt signalling inhibitor Dkk1 is highly expressed by dermal fibroblasts, creating a permissive environment for HF formation by locally suppressing Wnt/β-catenin signalling.
P2 wound beds had strong Dkk1 expression in the upper dermis, especially surrounding the developing HF

Ρ2 wound αναφέρει όσες πληγές είχαν νεοτριχογέννεση.

We conclude that the loss of HF forming ability correlates with an increase in dermal Wnt/β-catenin

Από την άλλη τώρα η Follica αναφέρει μπλόκερς του Egfr και ίσως να αφορά αυτόν τον μηχανισμό

EGFR activation results in Wnt-independent β-catenin transactivation

Functional inactivation of EGFR by the pharmacological inhibitor PD153035 blocked the expression of nuclear active β-catenin

By ablating β-catenin in PDGFRa+ cells we were able to partially restore HF formation in wounded older skin.

PDGFRA, PDGFRB, and EGFR were expressed/activated, with higher levels of EGFR expression/phosphorylation paralleling increasingEGFR gen

Μια άλλη αναφορα, που μπορεί να εξηγήσει την αύξηση της υπάρχουσας τριχοφυϊας, αλλά όχι νέους θύλακες και που δείχνει πως οι wnt είναι απαραίτητες για τα Dp cells

Nevertheless, new DP can be induced upon epidermal β-catenin activation

Τέλος, αφήνει κάποιο παραθυράκι, που επίσης είναι δύσκολο να αποκωδικοποιηθεί
Although new HFs do not normally form in small (≤8 mm) circular full-thickness wounds in adult mouse back skin, they can be induced if the number of papillary fibroblasts is expanded in response to epidermal Wnt signalling prior to wounding

Γενικότερα, όπως είναι φυσικό, δεν μπορεί να βγει άκρη και φαίνεται πως κάποιος πρέπει να εστιάσει σε διαφορετικούς μηχανισμούς σε διαφορετικά στρώματα της επιδερμίδας, κάτι που μόνο η Follica μπορεί να το κάνει ολοκληρωμένα.
Από την άλλη ίσως να προσπερνά πολλά μονοπάτια με την χρήση της μινοξιδίλης.

Εν τω μεταξύ, όταν έχω χρόνο θα ανεβάσω κάποια πράγματα για το πολυσυζητημένο Fgf-9 το οποίο επίσης είναι μπερδεμένο και σε πολλά έρχεται σε αντίθετη (τι περίεργο) με τα όσα αναφέρει η παρούσα έρευνα.

Υπάρχει τρόπος να αυξήσουμε τον Fgf-9 στο δέρμα, αλλά το θέμα όπως και σε όλα εξάλλου, είναι το κατάλληλο timing
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dk1984

Member
Την μινοξιδίλη την είχες διακόψει και την άρχισες ξανά τώρα? Κοίτα που μας βάζουν στον πειρασμό να ξαναμπλέξουμε...
Επίσης, είχαμε ένα πολύ ισχυρό egfr blocker μπροστά στα μάτια μας, αλλά θέλει λίγο ψάξιμο κατά πόσο είναι ασφαλές να εφαρμόζεται σε τραυματισμένο δέρμα....Lidocaine
lxylocaine ειναι σαν την lidocaine η πιο ανισχυρη γιατι xylocaine πρεπει να χρημοποιουσες και συ πριν το ρολλερ ή ο Καπα δε θυμαμαι. εψαξα για λιγο δεν ειδα καπου να αναφερει για παρενεργειες οσον αφορα lidocaine και wound healing μηπως εχεις βρει κατι εσυ?
 
Τελευταία επεξεργασία:

paretto

Active Member
Kαλησπερα σε ολους. Ειχα αρχισει και εγω ρολερ για κανα 3 μηνο αλλα λογω δουλειας και τρεξιματων δεν το εκανα οπως θα ηθελα. Παντως η τριχοπτωση ειχε κοπει μαχαιρι ακομη και με τη συχνοτητα που το εκανα + το οτι δεν εβαζα τιποτα εκτος απο stemoxydine.

Aπο οτι βλεπω εχουμε ξεφυγει απο το ρολερ και παμε αλλου.

@GOMI , @pithikas τι θα προτεινες να αρχισω σε συμπληρωματα/τοπικα μαζι με το ρολερ; Το Microdermabration μηπως ειναι παρομοιο με το χαλαρο 20 λεπτο ρολερ? Αν οχι πως μπορουμε να "μιμηθουμε" το μηχανισμο του?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
lxylocaine ειναι σαν την lidocaine η πιο ανισχυρη γιατι xylocaine πρεπει να χρημοποιουσες και συ πριν το ρολλερ ή ο Καπα δε θυμαμαι. εψαξα για λιγο δεν ειδα καπου να αναφερει για παρενεργειες οσον αφορα lidocaine και wound healing μηπως εχεις βρει κατι εσυ?

Eίχα χρησιμοποιήσει την Vencil Prolase, που δεν περιέχει τίποτα από τα 2 και την xylocream που περιέχει lidocaine+Prilocaine.
Μερικές εταιρείες αναφέρουν και την xylocaine ως egfr inhibitor, αλλά όλες οι έρευνες είναι υπέρ της lidocaine, οπότε είναι προτιμότερη ως προς αυτό το λόγο. Aν και ενδεχομένως να μιλάμε για την ίδια ουσία
Νομίζω ότι είχα δει μέχρι 4% περιεκτικότητα είναι ασφαλή για εφαρμογή σε πληγές, αλλά θα το ξανακοιτάξω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Kαλησπερα σε ολους. Ειχα αρχισει και εγω ρολερ για κανα 3 μηνο αλλα λογω δουλειας και τρεξιματων δεν το εκανα οπως θα ηθελα. Παντως η τριχοπτωση ειχε κοπει μαχαιρι ακομη και με τη συχνοτητα που το εκανα + το οτι δεν εβαζα τιποτα εκτος απο stemoxydine.

Aπο οτι βλεπω εχουμε ξεφυγει απο το ρολερ και παμε αλλου.

@GOMI , @pithikas τι θα προτεινες να αρχισω σε συμπληρωματα/τοπικα μαζι με το ρολερ; Το Microdermabration μηπως ειναι παρομοιο με το χαλαρο 20 λεπτο ρολερ? Αν οχι πως μπορουμε να "μιμηθουμε" το μηχανισμο του?

Αν πρόκειται για microdermabration, γίνεται στο περίπου και με dermastamp, με ρολλερ δύσκολο. Το θέμα είναι πως πιστεύω ότι η Follica πάει προς dermabration, που είναι πολύ πιο ισχυρό και φυσικά πιο επώδυνο.
Είναι νωρίς να βγει συμπέρασμα για το τι είναι προτιμότερο να εφαρμοστεί, όπως επίσης και το πότε.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
δηλαδη για να καταλαβω και εγω....
τραυματιζουμε και μετα βαζουμε αναισθητικη κρεμα για επανεκφυση?
αυτην που χρησιμοποιω εχει lidocaine 2,5% http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/emla
αλλα και η xylocream εχει επισης

Ναι, αλλά ψάχνουμε ακόμα το για πόσο, γιατί να μπλοκάρεις συνεχώς τον egfr κατά την επούλωση δεν είναι και ότι καλύτερο. Εφόσον πρόκειται για εφαρμογή σε τραυματισμένο δέρμα, καλό θα ήταν όσο το δυνατόν να περιοριστούν άλλες ουσίες εκτός lidocaine, την οποία είδα την βρίσκουμε και σε gel καθώς και σε διάλυμα ενέσιμο...
Απ ότι φαίνεται πάντως θα είναι από τα βασικά αν καταλήξουμε σε πειραματισμό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Και άλλο για μελέτη αργότερα...
http://www.nature.com/articles/ncomms10537

Ενδεχομένως να μπορούμε να αποφύγουμε το όλο μπέρδεμα με τις wnt με το να χρησιμοποιήσουμε κάποιον blocker του tgf beta. To θέμα είναι ποιον από τους 3 αν και βιαστικά που το διάβασα, νομίζω τον tgf-beta 2.
 
ψάχνωντας διάφορα για το θέμα μαλλί έπεσα πάνω σε αυτο http://www.dermedics.com/mesotherapy/meso-ampoulles-hair . Συνοπτικά είναι σκευάσμα(Biotinyl-GHK (matrikine peptides in sequence Glycyl-Hystidyl-Lysine linked to Vitamin H/B7-Biotin) + Apigenin Bioflavonoid + Oleanolic Acid) που μπορεί να εφαρμοστεί μετα και απο ρολλερ. Διατίθενται και στην Ελλάδα με τιμή περίπου 60 Ευρώ. Θα μπορόυσε να προστεθεί σε ένα πλάνο θεραπείας με τοπικα?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ψάχνωντας διάφορα για το θέμα μαλλί έπεσα πάνω σε αυτο http://www.dermedics.com/mesotherapy/meso-ampoulles-hair . Συνοπτικά είναι σκευάσμα(Biotinyl-GHK (matrikine peptides in sequence Glycyl-Hystidyl-Lysine linked to Vitamin H/B7-Biotin) + Apigenin Bioflavonoid + Oleanolic Acid) που μπορεί να εφαρμοστεί μετα και απο ρολλερ. Διατίθενται και στην Ελλάδα με τιμή περίπου 60 Ευρώ. Θα μπορόυσε να προστεθεί σε ένα πλάνο θεραπείας με τοπικα?

Αν εννοείς να εφαρμοστεί με τραυματισμό, όχι. Εξάλλου το αναφέρουν και οι ίδιοι
Do not use for needle treatments.
Γενικότερα τώρα, οκ, άλλα ένα τοπικό είναι, μάλλον προς το αδιάφορο
 
Μπλουζα