Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

mikegad

Well-Known Member
απευθείας χρήση castor oil με μερικές σταγόνες rosemary essential oil.
Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι επειδή τους τελευταίους μήνες βάζω και εγώ καστορέλαιο.
Δεν το διαλύεις κάπως το καστορέλαιο;Μόνο μερικές σταγόνες rosemary essential βάζεις και τίποτα άλλο;
Εγώ συνήθως το διαλύω με οινόπνευμα ή με κάποιο άλλο έλαιο ή και τα δύο μαζί.
Μόνο του είναι τόσο παχύρρευστο που το θεωρώ αδύνατο να χρησιμοποιηθεί
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

louloukos

New Member
Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι επειδή τους τελευταίους μήνες βάζω και εγώ καστορέλαιο.
Δεν το διαλύεις κάπως το καστορέλαιο;Μόνο μερικές σταγόνες rosemary essential βάζεις και τίποτα άλλο;
Εγώ συνήθως το διαλύω με οινόπνευμα ή με κάποιο άλλο έλαιο ή και τα δύο μαζί.
Μόνο του είναι τόσο παχύρρευστο που το θεωρώ αδύνατο να χρησιμοποιηθεί

Δεν το διαλύω με τίποτα, απλά ρίχνω σε ένα ποτηράκι λίγο καστορέλαιο, και λίγες σταγόνες rosemary και τα κάνω μασαζ στο κεφάλι μου.

@λουλουκος μετα το ρολλ δεν θα βαζεις τπτ!πυκνωση στις τριχες?ογκο θες να πεις?ποσο καιρο κανεις ρολλ?

Σκέφτηκα ότι θα είναι καλή ιδέα το λάδι μετά το roll γιατί απότι έχω διαβάσει, μετά το rolling ότι βάζεις στο κεφάλι σου απορροφάτε πολύ καλύτερα. Roll κάνω κάνα 5μήνο, και δεν έχω σχεδόν καθόλου τριχόπτωση πλέον. Ναι έχει αποκτήσει όγκο, αυτό εννοώ
 

Dynamics

Active Member
Άλλο να κανείς ρολλ ίσα π να περάσει πάνω από το δέρμα κ άλλο να κνς ρολλ στο όριο του ματ ματινα βγάλεις αίμα.τι ηλικία εχεις κ τι νορ είσαι ;


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

louloukos

New Member
Άλλο να κανείς ρολλ ίσα π να περάσει πάνω από το δέρμα κ άλλο να κνς ρολλ στο όριο του ματ ματινα βγάλεις αίμα.τι ηλικία εχεις κ τι νορ είσαι ;


22 είμαι, και θα έλεγα norwood 1 με 1.5.

Και ναι, κάνω roll για κάνα 5λεπτο το πολύ, κυρίως στην hairline ίσα να κοκκινίσει το δέρμα. Την επόμενη μέρα δεν υπάρχει και πολύ κοκκινίλα.
 

Dynamics

Active Member
Είσαι σε καλη ηλικία κ με μικρό πρόβλημα και σε εμένα δουλεύει καλα βέβαια ειμαι 29πλεον και ειμαι νορ 2βερτεξ


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

louloukos

New Member
Thanks! Εσύ κάθε πότε κάνεις ρολλαρισμα? Και μετά δεν βάζει τίποτα απολύτως? Εγώ επίσης ακολουθώ και ένα πρωτόκολλο διατροφής / συμπληρωμάτων σε style immortalhair, και μπορώ να πω ότι είμαι αρκετά ευχαριστημένος. Γενικά όλο τον χειμώνα είχα μηδαμινή τριχόπτωση, και τώρα με το καλοκαίρι μου έχει αυξηθεί, αλλά σε φυσιολογικά επίπεδα (15-20 τρίχες την ημέρα)
 

Dynamics

Active Member
Μια φορά την εβδομάδα κανω κ εγω χάλια διατροφή κ μισό κιλό κρασί την ημέρα [emoji16][emoji12] πριν καιρο ειχα μηδενική κ εγω 3-5 τρίχες στο χτένισμα πλέον ειμαι στις 10


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

sadel

Active Member
Αν εχει καποιος χρονο, ας ριξει μια ματια σε αυτο εδω. Λεει οτι το μπλοκαρισμα της β-catenin διευρινει την αναγεννηση των θυλακων στην φαση της επουλωσης μετα τον τραυματισμο. Πως μπορουμε να μπλοκαρουμε την β-catenin με καποιο τοπικο;
http://dev.biologists.org/content/develop/early/2016/06/09/dev.131797.full.pdf
 
Αν εχει καποιος χρονο, ας ριξει μια ματια σε αυτο εδω. Λεει οτι το μπλοκαρισμα της β-catenin διευρινει την αναγεννηση των θυλακων στην φαση της επουλωσης μετα τον τραυματισμο. Πως μπορουμε να μπλοκαρουμε την β-catenin με καποιο τοπικο;
http://dev.biologists.org/content/develop/early/2016/06/09/dev.131797.full.pdf

gomi ???
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τόσες και τόσες έρευνες που αναφέρουν το πόσο σημαντικό είναι το συγκεκριμένο μονοπάτι για το μαλλί.
Πάντως από Σεπτέμβρη, μια δοκιμή θα μας πείσει...
Αυτό που θέλει σκέψη είναι η συχνότητα που σίγουρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο με ότι επιχειρούσαμε μέχρι τώρα. (τουλάχιστον για όποιον έχει ακόμα λίγο μαλλί, διαφορετικά μπορεί να το ψάχνει) Δηλαδή 1-2 φορές συνολικά βαθύ τραυματισμό με εφαρμογή κάποιου inhibitor και ο θεός βοηθός...
 

paretto

Active Member
Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τόσες και τόσες έρευνες που αναφέρουν το πόσο σημαντικό είναι το συγκεκριμένο μονοπάτι για το μαλλί.
Πάντως από Σεπτέμβρη, μια δοκιμή θα μας πείσει...
Αυτό που θέλει σκέψη είναι η συχνότητα που σίγουρα δεν μπορεί να είναι το ίδιο με ότι επιχειρούσαμε μέχρι τώρα. (τουλάχιστον για όποιον έχει ακόμα λίγο μαλλί, διαφορετικά μπορεί να το ψάχνει) Δηλαδή 1-2 φορές συνολικά βαθύ τραυματισμό με εφαρμογή κάποιου inhibitor και ο θεός βοηθός...

1-2 φορες σε τι διαστημα; Εννοεις να μην το κανουμε καθε εβδομαδα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
1-2 φορες σε τι διαστημα; Εννοεις να μην το κανουμε καθε εβδομαδα?

Το pdf το διάβασα στα γρήγορα, σίγουρα θέλει ξανά με ησυχία γιατί κάποια πράγματα είναι πολύ μπερδεμένα. Απ όσα όμως κατάλαβα, εφόσον το ποθούμενο είναι το hair follicle formation, ίσως ακόμα και μια φορά να ήταν αρκετή. Δηλαδή έναν πολύ έντονο τραυματισμό, (όσο πιο δυνατός γίνεται) και μετά για τουλάχιστον 2 εβδομάδες, κάποιο τοπικό blocker b catenin σε καθημερινή βάση πρωί βράδυ. Μετά 2 εβδομάδες off, δίχως κανένα τοπικό ή roller, ώστε να φτάσει σύνολο ένας μήνας. Από κει και πέρα, θα συνέχιζα κανονικά με όσα έχουμε αναφέρει. Αν τυχόν υπάρξει κάποια θετική εξέλιξη, θα το έκανα ξανά σε 3 μήνες ή και παραπάνω.
Κάπως έτσι σκέφτηκα να το κάνω, αλλά θα το ξανακοιτάξω τότε....
 

paretto

Active Member
@GOMI εχω χασει επεισοδια μαλλον. Καποιος γνωστος και ευκολος blocker της b catenin υπαρχει;

Παντως εγω οταν ειχα αρχισει πριν ενα 4 μηνο εκανα ρολερ σε εβδομαδιαια βαση και ειδα pigmentation μπροστα το οποιο δεν εχει φυγει παρα το οτι εχω σταματησει 2 μηνες τα παντα.
 

nine

Active Member
@GOMI εχω χασει επεισοδια μαλλον. Καποιος γνωστος και ευκολος blocker της b catenin υπαρχει;

Παντως εγω οταν ειχα αρχισει πριν ενα 4 μηνο εκανα ρολερ σε εβδομαδιαια βαση και ειδα pigmentation μπροστα το οποιο δεν εχει φυγει παρα το οτι εχω σταματησει 2 μηνες τα παντα.

pigmentation ειναι κατι τριχακια λεπτα που δεν μεγαλωνουν;
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI εχω χασει επεισοδια μαλλον. Καποιος γνωστος και ευκολος blocker της b catenin υπαρχει;

Υπάρχουν αρκετοί, αλλά το θέμα είναι να δρουν σε συγκεκριμένο επίπεδο, αυτό των ινοβλαστών. Θα το κοιτάξω όταν είναι να το ξεκινήσω.
 

pithikas

Well-Known Member
Διαβάστε λίγο καλά το κείμενο και μη κοιτάται μόνο τον τίτλο. Όταν βρω λίγο χρόνο θα το διαβάσω αλλά με μια γρήγορη ματιά δε μου φαίνεται ότι λέει αυτό, αν και μπορεί να κάνω λάθος.
 

pithikas

Well-Known Member
Φίλε μου να σε ρωτήσω κάτι επειδή τους τελευταίους μήνες βάζω και εγώ καστορέλαιο.
Δεν το διαλύεις κάπως το καστορέλαιο;Μόνο μερικές σταγόνες rosemary essential βάζεις και τίποτα άλλο;
Εγώ συνήθως το διαλύω με οινόπνευμα ή με κάποιο άλλο έλαιο ή και τα δύο μαζί.
Μόνο του είναι τόσο παχύρρευστο που το θεωρώ αδύνατο να χρησιμοποιηθεί
928 νταλτονς είναι το βάρος του, ενώ πρέπει να είσαι κάτω από 500 περίπου για να απορροφηθεί. Εννοείται χύμα δε κάνει τίποτα.
 

LostUser

Active Member
928 νταλτονς είναι το βάρος του, ενώ πρέπει να είσαι κάτω από 500 περίπου για να απορροφηθεί. Εννοείται χύμα δε κάνει τίποτα.

Σοβαρά τώρα? Δηλαδή το συνηθισμένο παχύρρευστο που πουλάνε δεν απορροφάται πιστεύεις??
 

mikegad

Well-Known Member
Το εχει αναφερει και ο GOMI πως για απορροφηση προσθετει dmso.
Εγω το διαλυω σε οινοπνευμα που γραφει και η συσκευασια και απλωνεται πολυ πιο ευκολα.
Τωρα αν το οινοπνευμα αρκει για να απορροφηθει δεν εχω ιδεα
 
Μπλουζα