Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

sven

Active Member
H taurin που αναφέρεις 5 γρ , δεν θα ήτανε καλήτερο μια κάψουλα των 500 η ακόμα καλήτερα των 1500 mg? Τελικα το tannic acid κανει δουλεία ;


Aν θες στείλε μου φοτο σου pm να σου πω αν μπορείς να δοκιμάσεις κάτι απλό και οικονομικό που μπορεί να βοηθήσει και στην αύξηση του vegf και στην υποξία αλλά και στην αποφυγή της ίνωσης.

Mπορεις να πεις και σε εμάς τι είναι αυτο το κάτι απλο και αν μπορουμε να δοκιμάσουμε για την αποφυγή ίνωσης ;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

fasda

Active Member
Gomi μπορεις να μου προτεινεις ενα Colostrum και ενα δερμαπεν απο το Γερμανικο αμαζον γιατι προς το παρον δεν μπορω να αγορασω απο αλλου
 

kyper

New Member
Καταρχάς για τα περί παρεξηγήσεων.Επειδή έχω πετύχει άτομα γενικά στο σάιτ που ζητούν κατ'ουσίαν τα πάντα στο πιάτο και εάν δεν τους δοθούν γίνονται μ@λ@κες:mad: και τρώνε ξεχέσματα από άλλους αλλά και banαρίσματα (όπως και είναι επιβεβλημένο δηλαδή), μιας που δεν μπορούν να συνειδητοποιήσουν:mad: τα βοοειδή:mad::mad: ότι
α λ λ ο το "δικαιωμα" και α λ λ ο το "προνομιο" και οτι το γεγονος οτι βρισκονται εδω μεσα ειναι γιατι τους παραχωρηθηκε
"ΠΡΟ ΝΟ ΜΙ Ο" και το προνομιο ειναι κατι αμεσα ανακλητο απο αυτον το παραχωρησε χωρις να πει κουβεντα αυτος που του παραχωρηθηκε
και επειδη η περιπτωση μου ειναι συνθετη (αλλος ο λογος που επεσαν τα μαλλια, αλλος?, μαλλον που δεν ξαναβγηκαν) δεν θα ηθελα να σκεφτεις οτι, ωρε ρε π@υστη μου τι φρουτο μας εσκασε παλι, και να με συγχεσεις με τους προαναφερθεντες λαλακες. Εκει κολλαγε το "μην θεώρησεις ότι σε φορτόνομαι.Εξηγούμαι για να μη παρεξήγουμαι". Απλα προεξοφλουσα καταστασεις. Ελπιζω τωρα να εγινα κατανοητος :).
Τωρα, οπως λες και εσυ και γραφω και εγω πιο πανω, αφ'ενος το ξερω οτι ειναι καπως ζορικη η περιπτωση μου αλλα επειδη δοκιμαζοντας διαφορα, με διαφορους γιατρους και αποτελεσμα δυστηχως οχι απλα μηδεν αλλα και ειχαμε προβληματικες καταστασεις (φινα) ενω σε μια περιπτωση με δωθηκε, μαζι με τα κλασικα για τη τριχοπτωση σαμπουαν, βιταμινες,αμπουλες, και μια λοσιον οπου φτιαχτηκε απο τον φαρμακοποιο με συνταγη γιατρου η οποια περιειχε τρια η τεσσερα προσκαρ μεσα και τα υπολοιπα απο το κουτι σπασμενα σε πεμπτα να τα περνω ταυτοχρονα με τη λοσιον, παρ΄ολο που εσκασα πριν δυομιση χρονια 170 ευρω:(, η αγωγη ηταν για εναμιση μηνα, τελικα διαβαζοντας το τι και το πως με το προσκαρ απο αλλους χρηστες αποφασισα να μην τη κανω , αφ'ετερου ελεγα μηπως καμια γνωση η γνωμη η εστω απλως μια ιδεα ρε παιδι μου, μια που ψιλοκατεληξα στο να κανω συνδιαστηκα και τραυματισμο και καποια ελαια και ηταν και ο λογος που ηρθα στο δικο σου νήμα.
 

sven

Active Member
Gomi μπορεις να μου προτεινεις ενα Colostrum και ενα δερμαπεν απο το Γερμανικο αμαζον γιατι προς το παρον δεν μπορω να αγορασω απο αλλου

Aπο colostrum βρήκα αυτo στo γερμανικό amazon :


Βάλε το ίδιο στο ebay.de να δεις σε τι περιεκτικότητες ειναι γιατι στο amazon δεν δείχνει αυτά που θέλουμε.

Kαι αυτές εδώ είναι απο iherb αν μπορείς να παραγγείλεις απο εκεί ή ψαχτες μπας και τις βρεις στο γερμανικο amazon γιατι δεν τις βρήκα εκεί αλλά δεν πολυέψαξα καλα.

http://www.iherb.com/Symbiotics-Spo...vored-Powder-10-6-oz-300-g/61967?rcode=GED260

http://www.iherb.com/NuMedica-Immun...iLsQmXjUTb2in3nj7TTtIaAlGf8P8HAQ&rcode=GED260

Eχουν καλες περιεκτικότητες σε igG και PRP, δεν ξέρω αν υπάρχουν και καλήτερα.

ΕDIT : Το λινκ του γερμανικου amazon δεν το εμφανίζει , βάλε το ίδιο προιόν εσύ στο amazon να στο βγάλει : https://symbiotics.com/shop/symbiotics-colostrum-plus-powder-21-oz-new-formula/
 
Τελευταία επεξεργασία:

Rick

Member
@GOMI μελετώντας πιο σχολαστικά τα συστατικά του Serioxyl βλέπω ότι μεταξύ άλλων περιέχει PEG-40 HYDROGENATED CASTOR OIL και BENZYL SALICYLATE. Για το PEG-40 συστήνεται να μην χρησιμοποιείται σε ερεθισμένο δέρμα πόσο μάλλον σε τραυματισμένο, καθώς έχει ενοχοποιηθεί για νεφροτοξικότητα ακόμη και σε εφαρμογή επί υγιούς δέρματος. Από την άλλη κάποιες άλλες έρευνες μιλάνε για θεραπεία καμένου δέρματος με κρέμες που περιέχουν PEG-40 κι αυτό είναι αλήθεια μου θύμισε λίγο Κωτσαρέλη. Για το Βαλπροϊκό οξύ γράφουν να μην συνδυάζεται με σαλικυλικά λόγω του κινδύνου για το ήπαρ και φυσικά αναφέρονται σε oral χρήση. Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως η συνδυαστική χρήση Serioxyl και Depakine είναι επικίνδυνη, ειδικότερα όταν η εφαρμογή γίνεται μετά από τραυματισμό; Οι εξετάσεις αίματος σου έχουν δείξει κάτι ανησυχητικό; Έχει ανιχνευθεί το βαλπροϊκό οξύ έστω και σε μικρές συγκεντρώσεις ή τελικά είναι απειροελάχιστη η ποσότητα που περνά στην κυκλοφορία μέσω του τραυματισμού με dermapen; Eυχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σου!
 

fasda

Active Member
Γκομι, μιας και ο πονος με το ρολλερ δεν υποφερεται παω να αγορασω δερμαπεν σαν το δικο σου, και ηθελα να σε ρωτησω κατι το δερμαπεν που θα μου στειλουν θα εχει τις βελονες μεσα η πρεπει να τις αγορασω ξεχωριστα?και αν ναι απο που μιας και οι φθηνοτερες στο αμαζον κανουν 15 ευρω
 

Rick

Member
Γκομι, μιας και ο πονος με το ρολλερ δεν υποφερεται παω να αγορασω δερμαπεν σαν το δικο σου, και ηθελα να σε ρωτησω κατι το δερμαπεν που θα μου στειλουν θα εχει τις βελονες μεσα η πρεπει να τις αγορασω ξεχωριστα?και αν ναι απο που μιας και οι φθηνοτερες στο αμαζον κανουν 15 ευρω
Fasda το Dermapen έρχεται με 2 κεφαλές των 9 βελονών. Εγώ αγόρασα extra με 36 needles από uk ebay.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Παιδιά, έχω αναφέρει σε αρκετά ποστ πως το καλοκαίρι η χρήση dermaroller είναι απαγορευτική. ΜΟΝΟ κακό κάνετε και μάλιστα αρκετό καταστρέφοντας οτιδήποτε ευεγερτικό από την χρήση του. (διατήρηση και αύξηση της φλεγμονής λόγω έκθεσης στον ήλιο, αύξηση ROS, οξειδωτικό στρες)

Αφήστε το ρολλερ από μέσα Σεπτέμβρη και μετά και απλά αποφεύγετε να βλέπει το κεφάλι για πολύ ο ήλιος και χρησιμοποιείτε οτιδήποτε βοηθάει στην ενυδάτωση ώστε να περνάει το καλοκαίρι όσο πιο ανώδυνα γίνεται...:)

(Απέχω για κάποιο διάστημα από το φορουμ λόγω προσωπικών προβλημάτων και ζητώ συγνώμη που σε πάρα πολλά ποστ αλλά και pm δεν απαντώ)
 

nikosssss

Active Member
Καλημέρα. Μια ερώτηση αν και για πολλους χαζή, αλλά μετα απο τόσο καιρό πρωτη φορά προσεξα τη διαφορα.... Άλλο το regaine, άλλο το rogaine ρε παιδιά? Και αν ναι πια ή διαφορά?
 

crossfire

Well-Known Member
Καλημέρα. Μια ερώτηση αν και για πολλους χαζή, αλλά μετα απο τόσο καιρό πρωτη φορά προσεξα τη διαφορα.... Άλλο το regaine, άλλο το rogaine ρε παιδιά? Και αν ναι πια ή διαφορά?

Το ίδιο ειναι....
Στην Αμερική πλασάρεται σαν rogaine και στην Ευρώπη σαν regaine
 

nothinggr

Member
Γκομι, μιας και ο πονος με το ρολλερ δεν υποφερεται παω να αγορασω δερμαπεν σαν το δικο σου, και ηθελα να σε ρωτησω κατι το δερμαπεν που θα μου στειλουν θα εχει τις βελονες μεσα η πρεπει να τις αγορασω ξεχωριστα?και αν ναι απο που μιας και οι φθηνοτερες στο αμαζον κανουν 15 ευρω
Αν χρησιμοποιείς το 1.5μμ ρολλερ, βρεχε το κεφάλι σου πριν το ρολλερ, να ρολλαρεις δηλαδή σε νωπό κεφάλι.θα περιοριστεί αρκετά ο πόνος.
 

louloukos

New Member
Είδα τρελή μείωση της τριχόπτωσης και αρκετή πύκνωση της τρίχας με derma rolling 1.50 mm μια φορά την εβδομάδα (κάνα 5λεπτο σε όλο το κεφάλι, ίσα ίσα να κοκκινίσει το σκαλπ, ποτέ δεν έχω ματώσει) και απευθείας χρήση castor oil με μερικές σταγόνες rosemary essential oil.

Gomi ποια η άποψή σου? κάνω λάθος που βάζω απευθείας μετά το derma rolling τα λάδια? (λούζαμε την επόμενη μέρα) Τώρα με αυτά που διάβασα στο θρεντ θα σταματήσω το rolling μέχρι τον Σεπτέμβριο (ίσως να κάνω μια φορά τον μήνα απλά για το ψυχολογικό, καθώς αποφεύγω όσο περισσότερο γίνετε την έκθεση μου στον ήλιο)
 

Dynamics

Active Member
το θεμα αν σταματησουμε το ρολλ πτωση δεν θα εχουμε?Εγω πχ πλεον μονο ρολλ κανω και που και που δαφνελαιο!
@λουλουκος μετα το ρολλ δεν θα βαζεις τπτ!πυκνωση στις τριχες?ογκο θες να πεις?ποσο καιρο κανεις ρολλ?
 
Μπλουζα