Wounding - dermapen, τοπικά και συμπληρώματα.

paretto

Active Member
@GOMI μπορεις να προτεινεις ενα καλο tamanu oil? Γενικα το δερμα μου σχηματιζει ουλωδη ιστο ευκολα και νομιζω πως πρεπει να το χρησιμοποιησω.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
@GOMI μπορεις να προτεινεις ενα καλο tamanu oil? Γενικα το δερμα μου σχηματιζει ουλωδη ιστο ευκολα και νομιζω πως πρεπει να το χρησιμοποιησω.

Το καλύτερο είναι αυτό
http://www.volcanicearth.com/true-tamanu-oil.html
http://www.volcanicearth.com/tropical_medicine.html

Είναι ακριβό και τσιμπάνε και λίγο τα μεταφορικά, αλλά δεν αξίζει να ασχοληθείς με άλλη μάρκα. Το έψαξα πολύ...
 

Gibik

Active Member
δεν ειναι τιμωρια,απλα εισαι φορτισμενος και πρεπει να κατσεις 24 ωρες να ηρεμησεις επειδη γραφεις πραγματα,μετα μετανιωνεις και θελεις να τα διαγραφω,μπαναρισμενος για 24 ωρες
Κάπα, για πρόσεξε λίγο.
Τα μυνηματα μου σου ειπα σβήστα ΟΛΑ άμα νομίζεις, αλλα επίσης σου προείπα ότι θα τα σβήσω από μόνος μου έτσι και αλλιώς επειδή όντως ήμουνα φορτισμένος, αλλά σου αμφισβήτησα και εξήγησα στα μηνήματά μου αυτά το συμπέρασμά μου για την την μέθοδο ρόλλερ με αιτιολογία ότι σε μένα τα ρίχνει τα μαλλιά όπου το χρησιμοποίησα στο τριχωτό. Σου είπα ότι ο οργανισμός όταν τραυματιστεί το δέρμα, ρίχνει τα πέριξ μαλλιά για να βοηθήσει τις πληγές στο δέρμα. Επιλέγει να βοηθήσει το δέρμα και ρίχνει μαλλιά. Αυτό συμβαίνει και σε άλλους έδω ενδεχομένως που έχουν αναφέρει χειροτεύρευση αλλά εσύ θρασύτατα μου είπες πες μου έναν, μόνον έναν. Σου ανέφερα τον ευατόν μου λοιπόν και τώρα σου παραθέτω μελέτη που εξηγείται αυτό.
"In addition, hair repeatedly self amputates possibly strengthening regenerating tissues" http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168293 Τα μαλλιά αυτοακρωτιριάζονται και πέφτουν προκειμένου να βοηθήσουν την επούλωση των τραυματισμών. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.
Από την μελέτη για το τοπικό ιώδιο:
Successful human scar regeneration by topical iodine: a case report: an interim (3.5 year) summary.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168293

Και κάτι άλλο και για σένα και τον GOMI. Αγνοείται με αλαζονικό τρόπο την μελέτη για το "APM μυ' που εξηγεί ότι χωρίς τον μυ δεν βγαίνουν μαλλιά, και αν βγούνε δεν μεγαλώνουν και ξαναπαίφτουν.
Tτην μελέτη δεν την έχω πρόχειρη, ψάξε βρέστε τη για τι είμαι στο νοσοκομείο νοσηλευόμενος με τραυματισμό στο αυτί πάλι.
Συμπέρασμά μου, με τα ρόλλερ 1,5 mm μπορεί να καταστρέφεται τελείως τον ήδη καταστραμένο μυ απο την ΑΑ.
Δίνεται στις μελέτες την δέουσα σημασία παίδες??????? τις συνδιάζεται για να βγάλεται πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα???????????

Και στο κάτω σε κρίνω κάπα και το αποτέλεσμά σου με το ρόλλερ το θεωρώ πολύ πολύ φτωχό και ανούσιο.

Τα περι μπαναρίσματος με κάνουν και γελώ αλλά αν σβήσει αυτό το μνμ εδώ θα αγριέψω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κάπα, για πρόσεξε λίγο.
Τα μυνηματα μου σου ειπα σβήστα ΟΛΑ άμα νομίζεις, αλλα επίσης σου προείπα ότι θα τα σβήσω από μόνος μου έτσι και αλλιώς επειδή όντως ήμουνα φορτισμένος, αλλά σου αμφισβήτησα και εξήγησα στα μηνήματά μου αυτά το συμπέρασμά μου για την την μέθοδο ρόλλερ με αιτιολογία ότι σε μένα τα ρίχνει τα μαλλιά όπου το χρησιμοποίησα στο τριχωτό. Σου είπα ότι ο οργανισμός όταν τραυματιστεί το δέρμα, ρίχνει τα πέριξ μαλλιά για να βοηθήσει τις πληγές στο δέρμα. Επιλέγει να βοηθήσει το δέρμα και ρίχνει μαλλιά. Αυτό συμβαίνει και σε άλλους έδω ενδεχομένως που έχουν αναφέρει χειροτεύρευση αλλά εσύ θρασύτατα μου είπες πες μου έναν, μόνον έναν. Σου ανέφερα τον ευατόν μου λοιπόν και τώρα σου παραθέτω μελέτη που εξηγείται αυτό.
"In addition, hair repeatedly self amputates possibly strengthening regenerating tissues" Τα μαλλιά αυτοακρωτιριάζονται και πέφτουν προκειμένου να βοηθήσουν την επούλωση των τραυματισμών. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.
Από την μελέτη για το τοπικό ιώδιο:
Successful human scar regeneration by topical iodine: a case report: an interim (3.5 year) summary.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168293

Και κάτι άλλο και για σένα και τον GOMI. Αγνοείται με αλαζονικό τρόπο την μελέτη για το "APM μυ' που εξηγεί ότι χωρίς τον μυ δεν βγαίνουν μαλλιά, και αν βγούνε δεν μεγαλώνουν και ξαναπαίφτουν.
Tτην μελέτη δεν την έχω πρόχειρη, ψάξε βρέστε τη για τι είμαι στο νοσοκομείο νοσηλευόμενος με τραυματισμό στο αυτί πάλι.
Συμπέρασμά μου, με τα ρόλλερ 1,5 mm μπορεί να καταστρέφεται τελείως τον ήδη καταστραμένο μυ απο την ΑΑ.
Δίνεται στις μελέτες την δέουσα σημασία παίδες??????? τις συνδιάζεται για να βγάλεται πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα???????????

Και στο κάτω σε κρίνω κάπα και το αποτέλεσμά σου με το ρόλλερ το θεωρώ πολύ πολύ φτωχό και ανούσιο.

Τα περι μπαναρίσματος με κάνουν και γελώ αλλά αν σβήσει αυτό το μνμ εδώ θα αγριέψω.
φυσικά και δεν θα σβηστεί το μηνυμα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Δεν είμαι εδώ για να παραπληροφωρησω κοσμο gibik με παρεξήγησες. Όλες οι γνώμες θέλω να ακουγονται
 

Gibik

Active Member
Gibik, χαλαρά όπως λέει και ο @kapa. Δεν γλυτώσαμε τίποτα, απλά ένας πειραματισμός είναι και μάλιστα υπερβολικός, αλλά πηγαίνει πάρα πολύ καλά. Το αποτέλεσμα έχει πολύ δρόμο ακόμα μπροστά...
Χαλαρά βεβαίως έχεις δίκιο.
Σου ζητώ συγνώμη για το ότι έγινε αυτό στο δικό σου φόρουμ, αλλά το δικό σου ήθελα γιατί φαίνεται να έχεις ήθος κλπ,
θαυμάζω κατά βάθος την επιμονή σας κια σενα και του Κάπα, αλλά αποτελέσματα έχετε????????????
Επαναλαμβάνω αποτελέσματα έχετε????
Ή έχεται χαθεί στα ατελείωτα τοπικά που κάνετε και βάζετε?
Έχω διαφορετικό υπόβαθρο, και έχω την εντύπωση ότι λύνονται τα προβλήματα με απλούστερους τρόπους και στο κάτω κάτω με κουράσατε γιατί σας διαβάζω μήνες γαι να αποκομήσω πληροφορίες χρήσιμες 4-5 σελίδων
Παρ΄ όλα αυτά καλή τύχη.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Χαλαρά βεβαίως έχεις δίκιο.
Σου ζητώ συγνώμη για το ότι έγινε αυτό στο δικό σου φόρουμ, αλλά το δικό σου ήθελα γιατί φαίνεται να έχεις ήθος κλπ,
θαυμάζω κατά βάθος την επιμονή σας κια σενα και του Κάπα, αλλά αποτελέσματα έχετε????????????
Επαναλαμβάνω αποτελέσματα έχετε????
Ή έχεται χαθεί στα ατελείωτα τοπικά που κάνετε και βάζετε?
Έχω διαφορετικό υπόβαθρο, και έχω την εντύπωση ότι λύνονται τα προβλήματα με απλούστερους τρόπους και στο κάτω κάτω με κουράσατε γιατί σας διαβάζω μήνες γαι να αποκομήσω πληροφορίες χρήσιμες 4-5 σελίδων
Παρ΄ όλα αυτά καλή τύχη.
θα πω για τα δικά μου αποτελέσματα τα οποία είναι με σκέτη συσκευή χωρίς κανένα τοπικό.λιγο περισσότερη επανεκφυση από την μινοξιδιλη
 

Gibik

Active Member
θα πω για τα δικά μου αποτελέσματα τα οποία είναι με σκέτη συσκευή χωρίς κανένα τοπικό.λιγο περισσότερη επανεκφυση από την μινοξιδιλη
Ναι αλλά φτωχό πολύ αποτέλεσμα λυπάμαι. Αυτό που κατάφερες εσύ το κατάφερα καλύτερα σε 3 μήνες με Ginkgo. Περισσότερα όταν βγώ απο το νοσοκομείο αν θέλετε, κόντρες δεν είναι στο πνεύμα μου πάντως.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Gibik, δεν θα διαφωνήσω πουθενά σε αυτά που λες. Είναι μια άποψη και φυσικά και ένα ενδεχόμενο. Κάποια στιγμή αν θες, μπορούμε να κάνουμε αυτή τη συζήτηση σε ένα από τα 2 θέματα του ρολλερ. Σαφώς και πρέπει να ακούγονται όλες οι απόψεις και πάντα, στα δικά μου ποστ τουλάχιστον, οτιδήποτε αρνητικό μπορεί να έχω παρατηρήσει, το τονίζω εξ αρχής ώστε ο καθένας να κρίνει μόνος του.

Στην αρχή του ποστ έχω ανεβάσει κάποιες φότο όπου φαίνονται κάποια αποτελέσματα. Δεν έγινα 18άρης φυσικά, αλλά έχω ακόμα περισσότερη βελτίωση. Το πρόβλημα όπως έχω τονίσει και εγώ, είναι το δέρμα γι αυτό και αρκετά τοπικά έχουν στόχο αυτό. Προσπαθώ να το βοηθήσω όσο γίνεται να αντέξει. Πάντως τα κύτταρα που βοηθούν στην αποκατάσταση του δέρματος, καθώς και οι αυξητικοί παράγοντες που τα συνοδεύουν, είναι κατά βάση ίδια με αυτά που χρησιμοποιεί και ο θύλακας. Δηλαδή τραυματίζοντας το δέρμα, "ξυπνάμε" μια διαδικασία που είναι σε λήθαργο. (Το όλο παιχνίδι παίζεται στη διαφοροποίηση)
Το τι αποτέλεσμα μπορεί να έχει αυτό, δεν μπορεί να το εγγυηθεί κανείς, αλλά πιστεύω θα συμφωνήσεις πως ο σκοπός του φόρουμ είναι ο πειραματισμός και η ανταλλαγή απόψεων. Δίχως αυτά τα 2, δεν έχει νόημα...

Περαστικά σου εύχομαι και ευχαρίστως να κάνουμε μια καλή κουβέντα στα αντίστοιχα θέματα...
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Ναι αλλά φτωχό πολύ αποτέλεσμα λυπάμαι. Αυτό που κατάφερες εσύ το κατάφερα καλύτερα σε 3 μήνες με Ginkgo. Περισσότερα όταν βγώ απο το νοσοκομείο αν θέλετε, κόντρες δεν είναι στο πνεύμα μου πάντως.
ετυχε και μου εκανε παρενεργειες το ginko.
δεν ειναι το θεμα αν ειναι φτωχο η οχι αλλα ποσο μακρια εφτασε σε σχεση με αλλες θεραπειες,και εφτασε πολυ πιο μακρια
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Κάπα, για πρόσεξε λίγο.
Τα μυνηματα μου σου ειπα σβήστα ΟΛΑ άμα νομίζεις, αλλα επίσης σου προείπα ότι θα τα σβήσω από μόνος μου έτσι και αλλιώς επειδή όντως ήμουνα φορτισμένος, αλλά σου αμφισβήτησα και εξήγησα στα μηνήματά μου αυτά το συμπέρασμά μου για την την μέθοδο ρόλλερ με αιτιολογία ότι σε μένα τα ρίχνει τα μαλλιά όπου το χρησιμοποίησα στο τριχωτό. Σου είπα ότι ο οργανισμός όταν τραυματιστεί το δέρμα, ρίχνει τα πέριξ μαλλιά για να βοηθήσει τις πληγές στο δέρμα. Επιλέγει να βοηθήσει το δέρμα και ρίχνει μαλλιά. Αυτό συμβαίνει και σε άλλους έδω ενδεχομένως που έχουν αναφέρει χειροτεύρευση αλλά εσύ θρασύτατα μου είπες πες μου έναν, μόνον έναν. Σου ανέφερα τον ευατόν μου λοιπόν και τώρα σου παραθέτω μελέτη που εξηγείται αυτό.
"In addition, hair repeatedly self amputates possibly strengthening regenerating tissues" http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168293 Τα μαλλιά αυτοακρωτιριάζονται και πέφτουν προκειμένου να βοηθήσουν την επούλωση των τραυματισμών. ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΓΙΝΕ ΣΕ ΕΜΕΝΑ.
Από την μελέτη για το τοπικό ιώδιο:
Successful human scar regeneration by topical iodine: a case report: an interim (3.5 year) summary.
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19168293

Και κάτι άλλο και για σένα και τον GOMI. Αγνοείται με αλαζονικό τρόπο την μελέτη για το "APM μυ' που εξηγεί ότι χωρίς τον μυ δεν βγαίνουν μαλλιά, και αν βγούνε δεν μεγαλώνουν και ξαναπαίφτουν.
Tτην μελέτη δεν την έχω πρόχειρη, ψάξε βρέστε τη για τι είμαι στο νοσοκομείο νοσηλευόμενος με τραυματισμό στο αυτί πάλι.
Συμπέρασμά μου, με τα ρόλλερ 1,5 mm μπορεί να καταστρέφεται τελείως τον ήδη καταστραμένο μυ απο την ΑΑ.
Δίνεται στις μελέτες την δέουσα σημασία παίδες??????? τις συνδιάζεται για να βγάλεται πιο ολοκληρωμένα συμπεράσματα???????????

Και στο κάτω σε κρίνω κάπα και το αποτέλεσμά σου με το ρόλλερ το θεωρώ πολύ πολύ φτωχό και ανούσιο.

Τα περι μπαναρίσματος με κάνουν και γελώ αλλά αν σβήσει αυτό το μνμ εδώ θα αγριέψω.
το υφακι δεν καταλαβα
οταν εγω εκανα παρενεργεις απο το γκινκο που ΕΣΥ προτεινες σου ζητησα τα ρεστα?
εχεις διαβασει τους ορους του φορουμ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Καλα, μη πλακωθειτε και στο ξυλο για το dermaroller.:D
ειμαι πολυ ελαστικος μαζι του,μπηκε ενα βραδυ και εβριζε,ενταξει λεω θα εχει τα προσωπικα του.
αλλος στην θεση μου θα τον ειχε παταξει εξω.
δεν εχει ξεχωρισει οτι οι θεραπειες δεν εχουν ονομα,δεν ειναι ουτε του Γιαννη ουτε του Τακη,ειναι η ταδε θεραπεια,δεν την ανακαλυψα εγω για να με βριζει
 

rainbowblue

New Member
Με αφορμη το post του Gibik να πω την προσωπικη μου εμπειρια απο το dermapen εδω και 4 μηνες. Τραυματιζοντας ολη την επιφανεια του κεφαλιου ειδα σοβαρη τριχοτπωση. Φυσικα και το σταματησα και εμεινα να τραυματιζω μονο την hairline για να μπορω να εξαγω ασφαλη συμπερισματα αν οντως δουλευει χωρις να προηγηθει αραιωση χωρις γυρισμο. Στην hairline λοιπον προς το παρον δεν εχω δει τιποτα αξιολογο. Φυσικα ειναι νωρις συμφωνα με την θεραπεια. Παντως, τα τοπικα του Gomi, οπως εξελιχθηκαν με αφορμη την μεθοδο του τραυματισμου μου φαινονται πιο δυνατο χαρτι απο τον ιδιο τον τραυματισμο.
 

pithikas

Well-Known Member
ειμαι πολυ ελαστικος μαζι του,μπηκε ενα βραδυ και εβριζε,ενταξει λεω θα εχει τα προσωπικα του.
αλλος στην θεση μου θα τον ειχε παταξει εξω.
δεν εχει ξεχωρισει οτι οι θεραπειες δεν εχουν ονομα,δεν ειναι ουτε του Γιαννη ουτε του Τακη,ειναι η ταδε θεραπεια,δεν την ανακαλυψα εγω για να με βριζει
Nαι μωρε, γι αυτο το γραψα κι εγω. Κατι εγραψε οτι θα θυμωσει αν του σβησετε το μηνυμα.:D
Απο την αλλη καλα κανει και παραθετει την εμπειρια του για να υπαρχουν αποψεις απο ολες τις πλευρες. Μπορει να του δημιουργηθηκε ουλωτικη αλωπεκια του φιλου απο τα τραυματα. Θελει και προσοχη με το ρολερ και με τον καθαρισμο του αλλα και του δερματος για να μη δημιουργουνται φλεγμονες, που οπως ειπε σωστα ο φιλος μπορει να σου κανει τα πραγματα χειροτερα αυτη η διαδικασια.
 

erevos

Active Member
Αν υπάρχει τάση το δέρμα να δημιουργεί ουλώδη ιστό, ο τραυματισμός μπορεί να επιφέρει τα αντίθετα αποτελέσματα, αν καταλαβαίνω καλά?
 

pithikas

Well-Known Member
Mπορω να βρω 2 ,3 ερευνες οπου θα αναφερουν οτι το ντερμαρολερ ειναι ευεργετικο για τα μαλλια, τωρα ο φιλος κατεληξε σε μια ερευνα που αφορα το τοπικο ιωδιο και το παραλληλιζει με το ντερμαρολερ. Εγω απο τους δεκαδες που διαβασα ειναι η πρωτη φορα που καποιος κανει αναφορα σε αναποδο αποτελεσμα και το τονιζω καλα κανει και το λεει για να το σκεφτουν 2 και 3 φορες αυτοι που θα το δοκιμασουν και να ψαχτουν κιολας πριν δοκιμασουν οτιδηποτε διαβασουν στο ιντερνετ.
Χωρις να ξερω πραγματικα το μονο που φοβομουν οταν το εψαχνα για ρολερ ειναι οι φλεγμονες.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
GOMI είχες αναφέρει ότι όλοι όσοι ακολούθησαν τον τραυματισμο με betaine απέτυχαν? εγώ αν το έχετε προσέξει ρωτάω σε όλους με τι σκουπιζουν το αίμα και είμαι κατά του betadine
 
Μπλουζα