Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

kakoslykos

Member
Τα πάντα ο γιατρός κάνει.
Σου άρεσαν τα αποτέλεσματα του?
θα σου πω κατι ειμαι 44 ετων και εγω ακριβως ιδιο μοτιβο με εσενα χρονια ταλαιπωρια. και φοβομουν να κανω ΜΜ μιλησα με ολους αλλα ρε φιλε με τον Τυρκαλα οταν πηγα απο εκει τωρα προσφατα και ειδα εκει μεσα στο ιατρειο ατομα να τον εχουν επισκεφθει δεν πιστευα οτι ηταν σαν εμενα και οτι ειχν τετοιο μαλι και πηγα αρκετες φορες και καθε φορα τα ιδια. επαθα σοκ διοτι δεν εβρισκα και ημερομηνια. Ο γιατρος κανει τα παντα. η ψυχολογια μου ανεβηκε και αισθανεσαι εκει μεσα αλλος ανθρωπος. καλλη φυτρωση που ειναι σιγουρη
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

andy.k

Active member
Μια χαρά τα λες και πολύ καλά κάνουν και τον ξεψαχνιζουν .....μεγάλη ευκαιρία που πήγε το συγκεκριμένο μέλος και υπάρχει πλήρης και ακριβής πληροφορία και η όρεξη του cvial να το τερματίσουν στο ψάξιμο γιατί κ αυτός είμαι σίγουρος τον ιντριγκάρει να εξερευνήσει και κάτι καινούργιο που από καιρό τώρα έχει δηλώσει εξάλλου ότι του χει κινήσει την περιέργεια ο συγκεκριμένος γιατρός ....
Υγ: το δικό μου περιστατικό είναι αλλού στυλ με του vlafo ...ο vlafo παρομοιάζεται με του Άλεξ ας πούμε που παρεπιπτόντως επειδή μάλλον αυτός ενοουσες για τις φωτό μην αμφιβάλεις ότι θα δεις πολύ ακριβείς φωτός και βίντεο ....εγώ έχω δει ήδη κάποιες και δεν υπάρχει κανένας λόγος να μην το κάνει ...έχει πάρει σούπερ αποτελέσμα....

Ναι Γιωργο, τον Αlexxx εννουσα. Είχα ζητήσει οπότε μπορεί να ποσταρει μια πανοραμική αλλά δεν έχει βάλει ακομα. Με τις φωτό που έχει ποσταρει ως τώρα , αναμφιβολα έχει τουλαχιστον καλό αποτέλεσμα. Ζήτησα καθαρη πανοραμικη για να διαπιστώσουμε αν είναι καλό, πολύ καλό, η εξαιρετικό. Νομίζω για τον Τυρκαλα αυτό εξετάζουμε τώρα...όχι δλδ το αν είναι καλός, σε αυτό νομίζω συμφωνούμε ολοι...αλλά αν είναι πολύ καλός. Ενταξει...το εξαιρετικός για εμένα δεν κερδίζεται εύκολα, παρά μόνο μετά από χρόνια παρουσίας στο χώρο με αδιασειστα δείγματα και σταθερότητα...εσένα πιθανως θεωρείς ότι είναι ο νο1 γιατρος. Δε το λέω ούτε ειρωνικά ούτε υπονοώντας ότι έχεις καποιο συμφέρον να το κάνεις, αλλά...στάζει μέλι το στόμα σου...Λογικό αφού ανέβασε την ψυχολογία σου με το αποτέλεσμα που πήρες. Επίσης νομίζω ότι λες τα καλύτερα για το γιατρο όχι μόνο λόγω του αποτελέσματος που πήρες αλλά και λόγω του χαρακτήρα του, εφόσον τον γνωρίζεις πολύ καλά προφανώς. Κ εγώ εξάλλου, από σύντομη κουβέντα και ανταλλαγή μηνυμάτων που είχα μαζί του, έχω σχηματίσει την καλύτερη αποψη σχετικά με τον χαρακτήρα του. Αλλά σχετικά με τη δουλειά του θα έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα μετά από αρκετό καιρό, ιδίως εάν θέλουμε να τον κατατάξουμε στους εξαιρετικούς...
 

andy.k

Active member
Φίλε Άντυ πολυ σωστά αυτά που λες.thumbs up από εμένα ακόμα δεν έχει πάρει.ομως δεν μπορώ να μην του αναγνωρίσω ότι ο γιατρός έχει κάνει την διαφορά με τις δουλειές αυτές που έχουμε δει ως τώρα.ουτε είπα ότι είναι ο καλύτερος γιατρός στην Ελλάδα,απλά αυτά που δείχνει δεν τα έχουμε δει από κάποιον άλλον εδώ..αυτό του το δίνω..συμφωνώ λοιπόν με αυτά που λες και θα ήθελα να συμφωνούσαν και άλλοι όταν τα ίδια ανέφερα και εγώ όταν μια άλλη κλινική αυτοπαρουσιαζεται σαν η καλύτερη και ίδιου μήκους με τις τοπ παγκοσμίως και βλέπαμε πόσα μέλη το έκαναν καραμέλα αυτό..αλλά εδώ φίλε εγώ προσωπικά αυτά ακριβώς που σου είπα του αναγνωρίζω.τπτ παραπάνω..επίσης για το περιστατικό που λες δεν νομίζω πως δεν θα βάλει η δεν έχει βάλει επίτηδες πανοραμική.ας δούμε στη συνέχεια και τότε ας καταλογίσουμε το οτιδήποτε.

Προσωπική μου άποψη, οποίος αυτόπαρουσιάζεται ως κορυφαίος...ΔΕΝ ειναι. Με κλινικές που το κάνουν αυτό, δεν αξίζει να ασχολείσαι και πολύ, ιδίως όταν το κάνουν και το πιστεύουν κιόλας...γτ και ο Βεκρης πχ έλεγε ένα φεγγάρι ότι είναι η καλύτερη κλινική στον κόσμο, αλλά δε νομίζω ότι το πολυπιστευε...ήταν μάρκετινγκ για την πελατεία και τους ανίδεους... και μάλιστα είχε και τις γλάστρες να το λένε, δε το έλεγε ο ίδιος, γτ σου λέει "θα φάω κράξιμο ας βάλω τα κορίτσια να το διαλαλούν με χάρη"...(η καλύτερη κλινική σε οτι αφορά εμφάνιση θυλη προσωπικού μάλλον ήταν ωστόσο).
Όσο για το περιστατικό του alexxx που δεν έχει ποσταρει πανοραμική, ουδέποτε είπα ότι το κάνει με δόλο, η ότι θέλει να κρύψει κατι. Απλά δεν έχει ποσταρει ακόμα πιθανότατα από αμέλεια, γτ σίγουρα θα έχει και άλλα πράγματα να κανει. Ελπίζω να ποσταρει οπότε βρει ευκαιρία για να φανεί 100% το αποτέλεσμα. Λέγοντας ότι έχεις δώσει thumbs up, για εσένα εννουσα μάλλον ότι προς τα εκεί τείνεις(δλδ να δώσεις thumbs up) από όσα σχόλια έχω διαβασει για τις δουλειές του γιατρού μέχρι τωρα. Το μόνο αρνητικό σχόλιο αν θυμάμαι καλά και δε μου έχει ξεφύγει κάτι άλλο, ήταν για ένα παραθυράκι σε μια δοτρια που το προσπεράσες σχετικά χαλαρά (χαλαρά σχετικά με αυτό που μας έχεις συνηθίσει μέχρι τωρα εννοώ :p). Γενικά, από όσα έχεις σχολιάσει έως τώρα φαίνεται σε εμένα ότι τον βλέπεις με ενθουσιασμό και πολυ καλό ματι, εξ ου και το thumbs up που έγραψα. Επί της ουσίας αυτό που είπες κ εσύ, ότι δλδ του έχεις αναγνωρίσει πολλά θετικά στοιχεία.
 

Giorgos-3

Well-Known Member
Ναι Γιωργο, τον Αlexxx εννουσα. Είχα ζητήσει οπότε μπορεί να ποσταρει μια πανοραμική αλλά δεν έχει βάλει ακομα. Με τις φωτό που έχει ποσταρει ως τώρα , αναμφιβολα έχει τουλαχιστον καλό αποτέλεσμα. Ζήτησα καθαρη πανοραμικη για να διαπιστώσουμε αν είναι καλό, πολύ καλό, η εξαιρετικό. Νομίζω για τον Τυρκαλα αυτό εξετάζουμε τώρα...όχι δλδ το αν είναι καλός, σε αυτό νομίζω συμφωνούμε ολοι...αλλά αν είναι πολύ καλός. Ενταξει...το εξαιρετικός για εμένα δεν κερδίζεται εύκολα, παρά μόνο μετά από χρόνια παρουσίας στο χώρο με αδιασειστα δείγματα και σταθερότητα...εσένα πιθανως θεωρείς ότι είναι ο νο1 γιατρος. Δε το λέω ούτε ειρωνικά ούτε υπονοώντας ότι έχεις καποιο συμφέρον να το κάνεις, αλλά...στάζει μέλι το στόμα σου...Λογικό αφού ανέβασε την ψυχολογία σου με το αποτέλεσμα που πήρες. Επίσης νομίζω ότι λες τα καλύτερα για το γιατρο όχι μόνο λόγω του αποτελέσματος που πήρες αλλά και λόγω του χαρακτήρα του, εφόσον τον γνωρίζεις πολύ καλά προφανώς. Κ εγώ εξάλλου, από σύντομη κουβέντα και ανταλλαγή μηνυμάτων που είχα μαζί του, έχω σχηματίσει την καλύτερη αποψη σχετικά με τον χαρακτήρα του. Αλλά σχετικά με τη δουλειά του θα έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα μετά από αρκετό καιρό, ιδίως εάν θέλουμε να τον κατατάξουμε στους εξαιρετικούς...
Από την πρώτη στιγμή έχω πει ότι θαυμάζω τον γιατρό συνολικά σαν άνθρωπο όχι μόνο σαν γιατρό ...τον θεωρώ εξαιρετικό σε όλα του ....και ναι στάζω μέλι και στάζουν κ αλλοι όπως βλέπεις κ εσύ ....οποίος πάει γοητεύεται ....δεν είμαι μόνος πια ....ο τρελός του χωριού που φαινομουν μέχρι πριν λίγους μήνες ....και έπεται και συνέχεια όπως έχεις καταλάβει ....πάντως για τον Άλεξ είναι θέμα χρόνου και θα τα δεις όλα ...και όχι μόνο από αυτόν ...μην ανησυχείς ... τουλάχιστον όσο είμαι εγώ στο φόρουμ θα προσπαθώ να τους πιέζω όσο πιο πολύ μπορώ να μην παραμελούν τις παρουσιάσεις τους ...εινάι το πρώτο πράγμα που τους λέω όταν με ρωτάνε ....τώρα που έχω χρόνο λόγο πανδημίας ασχολούμαι και μπορώ τουλάχιστον να κάνω αυτό ....
 

Aris81

Well-Known Member
Εγώ βλέπω το εν λόγω thread σαν μία πολύ καλή ευκαιρία να δούμε τη δουλειά του συγκεκριμένου γιατρού.

Έχουμε ένα μέλος που είχε ψαχτεί πολύ περί μμ,που έχει διάθεση να μοιραστεί την εμπειρία και μένει και Αθήνα,
οπότε και με την συνδρομή του CVIAL,μπορούμε να έχουμε μία καλή ανάλυση της μεταμόσχευσης.

Αν ψαχνόμουν σήμερα για μμ,με όσα έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό,το πρώτο ραντεβού που θα έκλεινα θα ήταν με Τυρκάλα.

Vlafo καλή φύτρωση σου εύχομαι,αν και ήδη το αποτέλεσμα προβλέπεται πολύ καλό.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Aris81, πολύ σωστά τα γράφεις. Η περίπτωση Τυρκάλα είναι μια άλλη, διαφορετική αντίληψη στον χώρο της FUE. Για αυτό τον λόγο χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης και προσοχής έτσι ώστε να αναδειχθούν και τα θετικά αλλά και τα όποια αρνητικά. Πάντα σε τεχνικό επίπεδο. Η τιμή είναι κάτι που δεν χρειάζεται την δική μου συνδρομή. Την αντιλαμβάνεται ο καθένας.

Επειδή στο φόρουμ έχουμε μια τάση υπερβολής (τα είδαμε στον Βεκρή, στον Αναστασάκη, τώρα στον Τυρκάλα) καλό είναι να προσπαθήσουμε να δούμε το περιστατικό του Vlafo "αποστειρωμένα", δηλαδή χωρίς φόβο και πάθος να τονίσουμε τα θετικά αλλά και τα αρνητικά έτσι ώστε το νέο μέλος να μπορεί να ξέρει ακριβώς τι να περιμένει.

Πολλά πράγματα δεν φαίνονται με το γυμνό μάτι και μια επιτυχημένη φύτρωση/εικόνα στο τέλος μιας μμ χωρίς ανάλυση, φώτο, πριν, μετά, κλπ λέει την μισή αλήθεια. Προφανώς αν σε κάποιον βγάλεις 3000-4000g με την μια και τα βάλεις σε μια σχετική μικρή περιοχή το αποτέλεσμα θα είναι καλό, ακόμα και αν έχεις μια σχετικά καλή φύτρωση και όχι την καλύτερη. Η δότρια πως θα είναι? Όχι μόνο σε επίπεδο εμφάνισης αλλά και σε απώλειες μοσχευμάτων. Για να μπορέσουμε λοιπόν να απαντήσουμε σε όλα αυτά με έναν μεγαλύτερο βαθμό βεβαιότητας πρέπει να το δούμε πολύ αναλυτικά και ο vlafo είναι η τέλεια περίπτωση.
 

vlafo

Well-Known Member
Εγώ βλέπω το εν λόγω thread σαν μία πολύ καλή ευκαιρία να δούμε τη δουλειά του συγκεκριμένου γιατρού.

Έχουμε ένα μέλος που είχε ψαχτεί πολύ περί μμ,που έχει διάθεση να μοιραστεί την εμπειρία και μένει και Αθήνα,
οπότε και με την συνδρομή του CVIAL,μπορούμε να έχουμε μία καλή ανάλυση της μεταμόσχευσης.

Αν ψαχνόμουν σήμερα για μμ,με όσα έχω διαβάσει τον τελευταίο καιρό,το πρώτο ραντεβού που θα έκλεινα θα ήταν με Τυρκάλα.

Vlafo καλή φύτρωση σου εύχομαι,αν και ήδη το αποτέλεσμα προβλέπεται πολύ καλό.
Αris81 σε ευχαριστώ πολύ και εσυ θα τα πάς εξίσου πολύ καλά.

Είσαι από τα άτομα αν και λίγο καιρό μέσα στο forum,που είναι πάντα ωραίο να συζητάει κανείς μαζί σου έστω και αν δεν γνώριζες πολλά από μμ,αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο.

Ο Τιρκαλάς για εμένα το είχα πει και στον Cvial είναι η καλύτερη περίπτωση στην Ελληνική αγορά και πολύ καλύτερος από πολλούς άλλους στο εξωτερικό.
Τα δεδομένα που είχα εγώ είτε σαν αποτελέσματα είτε σαν αξιολόγηση γιατρού,είναι που τον διαφοροποιούνε και τον κάνουν μοναδικό.
Τώρα κριτική θα του κάνω σε επίπεδο εξονυχιστικής ανάλυσης,αλλά όταν με το καλό το αποτέλεσμα προκύψει και είναι καλό,τότε κανέναν δεν θα τον ενδιαφέρουνε τα υπόλοιπα.

Αυτά που παραθέτουμε είναι για κάποιους λίγους εδώ μέσα που παίζουν ρόλο (ουσιαστικά προσπαθούμε να ανακαλύψουμε κυρίως τα όποια αρνητικά αν υπάρχουνε γιατί τα θετικά είναι πολύ περισσότερα) για τους πολλούς μετράει το αποτέλεσμα.
 

aeratos28

Just aeratos
Που είναι το παραθυράκι να το δω .δεν παραβλέπω τπτ και δεν χαρίζω το οτιδήποτε πουθενά.αδιαπραγματευτο αυτό που λέω ..το εννοω..επίσης Άντυ ,ενθουσιασμος δεν υπάρχει ,απλά φως στο τούνελ στην Ελλάδα βλέπω για σωστες επεμβάσεις με την ανάλογη πυκνότητα..γιατί αν θυμάσαι είναι υπέρμαχος των ελληνων γιατρών απλά με απογοήτευε το θέμα πυκνότητας.

Προσωπική μου άποψη, οποίος αυτόπαρουσιάζεται ως κορυφαίος...ΔΕΝ ειναι. Με κλινικές που το κάνουν αυτό, δεν αξίζει να ασχολείσαι και πολύ, ιδίως όταν το κάνουν και το πιστεύουν κιόλας...γτ και ο Βεκρης πχ έλεγε ένα φεγγάρι ότι είναι η καλύτερη κλινική στον κόσμο, αλλά δε νομίζω ότι το πολυπιστευε...ήταν μάρκετινγκ για την πελατεία και τους ανίδεους... και μάλιστα είχε και τις γλάστρες να το λένε, δε το έλεγε ο ίδιος, γτ σου λέει "θα φάω κράξιμο ας βάλω τα κορίτσια να το διαλαλούν με χάρη"...(η καλύτερη κλινική σε οτι αφορά εμφάνιση θυλη προσωπικού μάλλον ήταν ωστόσο).
Όσο για το περιστατικό του alexxx που δεν έχει ποσταρει πανοραμική, ουδέποτε είπα ότι το κάνει με δόλο, η ότι θέλει να κρύψει κατι. Απλά δεν έχει ποσταρει ακόμα πιθανότατα από αμέλεια, γτ σίγουρα θα έχει και άλλα πράγματα να κανει. Ελπίζω να ποσταρει οπότε βρει ευκαιρία για να φανεί 100% το αποτέλεσμα. Λέγοντας ότι έχεις δώσει thumbs up, για εσένα εννουσα μάλλον ότι προς τα εκεί τείνεις(δλδ να δώσεις thumbs up) από όσα σχόλια έχω διαβασει για τις δουλειές του γιατρού μέχρι τωρα. Το μόνο αρνητικό σχόλιο αν θυμάμαι καλά και δε μου έχει ξεφύγει κάτι άλλο, ήταν για ένα παραθυράκι σε μια δοτρια που το προσπεράσες σχετικά χαλαρά (χαλαρά σχετικά με αυτό που μας έχεις συνηθίσει μέχρι τωρα εννοώ :p). Γενικά, από όσα έχεις σχολιάσει έως τώρα φαίνεται σε εμένα ότι τον βλέπεις με ενθουσιασμό και πολυ καλό ματι, εξ ου και το thumbs up που έγραψα. Επί της ουσίας αυτό που είπες κ εσύ, ότι δλδ του έχεις αναγνωρίσει πολλά θετικά στοιχεία.
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Μόλις έφυγε ο Vlafo από το γραφείο. Ποστάρω το πιο σημαντικό εύρημα, δηλαδή την τελική επιφάνεια φύτευσης. Η αποτύπωση έγινε με εξαιρετική ακρίβεια, τον μάρκαρα κυριολεκτικά για να μην κάνω λάθος και η εμβαδομέτρηση έγινε με το πρόγραμμα hermess. Το αποτέλεσμα πλέον έχει βεβαιότητα 99%.

Σύνολον περιοχής φύτευσης: 62.11cm2.

left side front.jpg


right side front.png


Μέγιστη πυκνότητα άδειας περιοχής: 40-45g
Το τετραγωνάκι είναι 1.91cm2. Μέτρησα 76g. Αρα 76/1,91=40g/cm2. Επειδή μέτρησα στην αρχή της hairline για να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν μαμά (τα μαμα εδώ είναι πολύ αδύνατα και διακρίνονται εμφανώς) και πιθανώς να έχουν χαθεί/πέσει και μερικές τρίχες, εκτιμώ ότι η μέγιστη πυκνότητα δεν είναι πάνω από 45g

macro hairline.jpg


Θα επανέλθω αύριο με περισσότερα στοιχεία και τους τελικούς υπολογισμούς για τα πόσα graft μπήκαν.
 

vagosx

Well-Known Member
Η αποψη μου είναι ότι πάνω από 60 βαριά 65cm2 η επιφάνεια δεν είναι ούτε με σφαίρες, αλλά λίγη σημασία έχει, γιατί οι πυκνοτητες είναι σίγουρα κοντα στα 50grafts που σημαίνει ότι το αποτέλεσμα εαν έχει την ανάλογη φυτρωση θα είναι σούπερ, άλλωστε το 50 είναι το golden standard όλων των μεγάλων κλινικών του εξωτερικου, καμμία δεν πάει παραπάνω.

Βέβαια μου κάνει εντύπωση η πολυανάλυση και το ξεψαχνισμα του συγκεκριμένου περιστατικού, δεδομενου ότι εδώ και ένα εξάμηνο που ανέβαιναν δεκαδες περιστατικά από άλλες κλινικες η ανάλυση απο τους πρωτοκλασάτους στις παρουσιάσεις αυτες ήταν εξ απαλών ονύχων, δια γυμνού οφθαλμού και πολυ εξ αποστάσεως ενώ εδώ βλεπω έχουν βάλει κάτω όλα τα μικροσκόπια, μόνο test covid δεν του έχουν κάνει, μακάρι να είχαν κουραστεί και τώρα να τους ήρθε ξανά η όρεξη.

Δεν μπορειτε να πειτε έπεσα 100% μέσα!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vagosx

Well-Known Member
Cvial νομιζω ότι τα μηχανήματα που διαθέτεις για consultation, έλεγχο και παρακολούθηση μμ, ζήτημα να τα έχει και πολυ περισσότερο να τα χρησιμοποιεί το 10% των κλινικών μμ.
 

tol

Well-Known Member
Μόλις έφυγε ο Vlafo από το γραφείο. Ποστάρω το πιο σημαντικό εύρημα, δηλαδή την τελική επιφάνεια φύτευσης. Η αποτύπωση έγινε με εξαιρετική ακρίβεια, τον μάρκαρα κυριολεκτικά για να μην κάνω λάθος και η εμβαδομέτρηση έγινε με το πρόγραμμα hermess. Το αποτέλεσμα πλέον έχει βεβαιότητα 99%.

Σύνολον περιοχής φύτευσης: 62.11cm2.

Προβολή συνημμένου 31088

Προβολή συνημμένου 31089

Μέγιστη πυκνότητα άδειας περιοχής: 40-45g
Το τετραγωνάκι είναι 1.91cm2. Μέτρησα 76g. Αρα 76/1,91=40g/cm2. Επειδή μέτρησα στην αρχή της hairline για να είμαι σίγουρος ότι δεν υπάρχουν μαμά (τα μαμα εδώ είναι πολύ αδύνατα και διακρίνονται εμφανώς) και πιθανώς να έχουν χαθεί/πέσει και μερικές τρίχες, εκτιμώ ότι η μέγιστη πυκνότητα δεν είναι πάνω από 45g

Προβολή συνημμένου 31090

Θα επανέλθω αύριο με περισσότερα στοιχεία και τους τελικούς υπολογισμούς για τα πόσα graft μπήκαν.

Επειδη σκοπος του forum ειναι η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΑΜΕΡΟΛΗΨΙΑ, θα καταθεσω με απολυτη ειλικρινεια την αποψη μου (αποστασιοποιημενος απο τον τεραστιο σεβασμο που τρεφω στον φιλο vlafo...με τον οποιο εχω αναπτυξει, εστω και εκ του μακροθεν, μια ιδιαιτερη σχεση και εκτιμω την ακεραιοτητα του ηθους του).

Φιλε Cvial, εφοσον τα δεδομενα ειναι αυτα που καταθετεις, τοτε υπαρχει σοβαρο προβλημα/θεμα που αφορα στην αξιοπιστια του κ. Τυρκαλα.

Φιλε vlafo, το προβλημα δεν εχει να κανει με την αναμενομενη μελλοντικη εικονα του μαλλιου. Μην αγχωνεσαι καθολου. Με μεσο ορο 40-45 grafts ανα cm2 και με το αρκετο μαλλι που διαθετεις στις άλλες ζωνες, να εισαι βεβαιος οτι η εικονα του μαλλιου θα ειναι αρκετα ικανοποιητικη.

Απο την αλλη, ομως, πλεον ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι τα grafts που τοποθετηθηκαν ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που ισχυριζεται ο γιατρος. Δε βγαινουν με τιποτα τα νουμερα. Αρα, τιθεται σοβαρο ζητημα αξιοπιστιας του γιατρου.

Στις γυμνες περιοχες, δηλαδη σε περιπου 30 cm2, η πυκνοτητα ειναι 43 grafts.

30×43 = 1290 grafts

Στις υπολοιπες περιοχες που υπηρχαν ηδη μαμα μαλλια, δηλαδη σε περιπου 30 cm2, η πυκνοτητα των μεταμοσχευμενων grafts σιγουρα θα ειναι λιγοτερη.

Ειναι απολυτα λογικο, αν σε ενα γυμνο cm2 μπηκαν 43 grafts, σε ενα cm2 που υπαρχουν ηδη π.χ. 15 μαμισια grafts να πεσει η πυκνοτητα. Ας υποθεσουμε, λοιπον, οτι η πυκνοτητα στις μη γυμνες περιοχες πεφτει στα 40 grafts.

30× 40 = 1200 grafts

Συνολο, λοιπον, μεταμοσχευμενων grafts:

1290+1200 = 2500 περιπου grafts.

ΧΑΘΗΚΑΝ 1000 ΟΛΟΚΛΗΡΑ GRAFTS!!!

Ο γιατρος δηλωνει οτι εβαλε 3500 και τελικα αποδεικνυονται 2500.

Σοβαρο ηθικο προβλημα που θα πρεπει να διερευνηθει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tol

Well-Known Member
Δεν μπορειτε να πειτε έπεσα 100% μέσα!

Φιλε vago, μπορει να επεσες μεσα στα 60 cm2 της ληπτριας, αλλά, αν διαβασεις το παραπανω σχολιο μου, μαλλον θα συμφωνησεις οτι τα υπολοιπα που γραφεις ειναι εσφαλμενα.

Ειναι δυνατον να μην αναγνωριζεις το σοβαρο ηθικο προβλημα που υπαρχει; Ειναι δυνατον να κάνεις παρατηρησεις για τις δηθεν υπεραναλυσεις, ενω αποδεικνυεται τεραστια αποκλιση αναμεσα στα δηλωθεντα και τα πραγματικα grafts που τοποθετηθηκαν;
 

makis25

Well-Known Member
βεβαια εχουν περασει και 11 μερες και σκεφτομαι μηπως υπαρχει το ενδεχομενο να εχουν ηδη πεσει καποια μοσχευματα και ετσι να πεσουν καπως εξω οι μετρησεις και οι υπολογισμοι . Αν προλαβε πχ ηδη να πεσει ενα 3-5% , που στο ματι ισως ειναι δυσκολο να ξεχωρισει , αλλαζουν τα νουμερα . Πχ να βγουν ετσι 200 λιγοτερα σημερα απο οτι πριν δεκα μερες

edit ακυρο σχολιο ειδα τωρα πως στο τελος ο cvial εχει ηδη υπολογισει αυτο το λαθος που ανεφερα
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Cvial νομιζω ότι τα μηχανήματα που διαθέτεις για consultation, έλεγχο και παρακολούθηση μμ, ζήτημα να τα έχει και πολυ περισσότερο να τα χρησιμοποιεί το 10% των κλινικών μμ.

Ίσως λες και πολλές. Η αλήθεια είναι ότι το καλοκαίρι λόγω COVID ασχολήθηκα αρκετά και εμπλούτισα τον εξοπλισμό μου.
 
  • Like
Reactions: tol

tol

Well-Known Member
Επαναλαμβανω...για να μην παρεξηγηθω.

Η πυκνοτητα των 40-45 grafts ειναι πολυ καλη. Ο φιλος vlafo σε λιγους μηνες θα ειναι αρκετα ικανοποιημενος, αφου αλλωστε εχει ηδη αρκετο μαλλι και το θωρακιζει με την πιο καταλληλη θεραπεια, τη φιναστεριδη.

Ομως, απο την αλλη δεν μπορει να κανουμε "γαργαρα" ενα τοσο σημαντικο θεμα. Άλλο να εχεις μια πυκνοτητα 60 grafts, με βαση τα νουμερα που εδωσε ο γιατρος και αλλο 40-45 grafts, με βαση τα νουμερα που εδωσε ο Cvial.
 

manly_Man

Well-Known Member
βεβαια εχουν περασει και 11 μερες και σκεφτομαι μηπως υπαρχει το ενδεχομενο να εχουν ηδη πεσει καποια μοσχευματα και ετσι να πεσουν καπως εξω οι μετρησεις και οι υπολογισμοι . Αν προλαβε πχ ηδη να πεσει ενα 3-5% , που στο ματι ισως ειναι δυσκολο να ξεχωρισει , αλλαζουν τα νουμερα . Πχ να βγουν ετσι 200 λιγοτερα σημερα απο οτι πριν δεκα μερες

edit ακυρο σχολιο ειδα τωρα πως στο τελος ο cvial εχει ηδη υπολογισει αυτο το λαθος που ανεφερα
Πρεπει να λαβουμε και αυτο υποψιν... οποτε στις τωρινες μετρησεις δεν μπορεις να ξερεις ποσα εχουν ηδη πεσει μαζι με τα κακαδακια.
 

alex7

Well-Known Member
Εχει αναρτήσει η Vila ένα περιστατικό με 4800grafts στην μπροστινή ζώνη .Δεν είναι ακριβώς ίδια περίπτωση με του Vlafo αλλά αξίζει να μπείτε να τη δείτε
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Επειδη σκοπος του forum ειναι η ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΑΜΕΡΟΛΗΨΙΑ, θα καταθεσω με απολυτη ειλικρινεια την αποψη μου (αποστασιοποιημενος απο τον τεραστιο σεβασμο που τρεφω στον φιλο vlafo...με τον οποιο εχω αναπτυξει, εστω και εκ του μακροθεν, μια ιδιαιτερη σχεση και εκτιμω την ακεραιοτητα του ηθους του).

Φιλε Cvial, εφοσον τα δεδομενα ειναι αυτα που καταθετεις, τοτε υπαρχει σοβαρο προβλημα/θεμα που αφορα στην αξιοπιστια του κ. Τυρκαλα.

Φιλε vlafo, το προβλημα δεν εχει να κανει με την αναμενομενη μελλοντικη εικονα του μαλλιου. Μην αγχωνεσαι καθολου. Με μεσο ορο 40-45 grafts ανα cm2 και με το αρκετο μαλλι που διαθετεις στις άλλες ζωνες, να εισαι βεβαιος οτι η εικονα του μαλλιου θα ειναι αρκετα ικανοποιητικη.

Απο την αλλα, ομως, πλεον ειναι ηλιου φαεινοτερον οτι τα grafts που τοποθετηθηκαν ειναι πολυ λιγοτερα απο αυτα που ισχυριζεται ο γιατρος. Δε βγαινουν με τιποτα τα νουμερα. Αρα, τιθεται σοβαρο ζητημα αξιοπιστιας του γιατρου.

Στις γυμνες περιοχες, δηλαδη σε περιπου 30 cm2, η πυκνοτητα ειναι 43 grafts.

30×43 = 1290 grafts

Στις υπολοιπες περιοχες που υπηρχαν ηδη μαμα μαλλια, δηλαδη σε περιπου 30 cm2, η πυκνοτητα των μεταμοσχευμενων grafts σιγουρα θα ειναι λιγοτερη.

Ειναι απολυτα λογικο, αν σε ενα γυμνο cm2 μπηκαν 43 grafts, σε ενα cm2 που υπαρχουν ηδη π.χ. 15 μαμισια grafts να πεσει η πυκνοτητα. Ας υποθεσουμε, λοιπον, οτι η πυκνοτητα στις μη γυμνες περιοχες πεφτει στα 40 grafts.

30× 40 = 1200 grafts

Συνολο, λοιπον, μεταμοσχευμενων grafts:

1290+1200 = 2500 περιπου grafts.

ΧΑΘΗΚΑΝ 1000 ΟΛΟΚΛΗΡΑ GRAFTS!!!

Ο γιατρος δηλωνει οτι εβαλε 3500 και τελικα αποδεικνυονται 2500.

Σοβαρο ηθικο προβλημα που θα πρεπει να διερευνηθει.

Θα ποστάρω αύριο τα τελικά νου συμπέρασμα αλλά όπως είπα και στον Vlafo υπάρχει απόκλιση όντως περίπου 1000g. Το συζήτησα εκτενώς με τον Vlafo. Νομίζει ότι όντως βγήκαν 4168g αλλά εγώ θεωρώ ότι μπήκαν σαφώς λιγότερα. Αν με ρωτήσεις τον λόγο δεν είναι σίγουρος. Έχω υπόνοιες το τι μπορεί να έχει συμβεί αλλά καμμία βεβαιότητα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μπλουζα