Vlafo. FUE, 4158g, 09-10/01/2021

vlafo

Well-Known Member
Το απολαμβάνω είναι η αλήθεια και είναι ωραίο feeling.
Είχα ξεχάσει να έχω δυνατή χερλάιν 10 χρόνια σχεδόν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Η φίνα σε κράτησε καλά οπότε μπόρεσες και εσπρωξες αρκετά grafts για μπροστά στην βιτρίνα.Λογικα την κρατάς για να κρατήσεις β γ ζώνη;
Τη φίνα όπως έχω αναφέρει την είχα κόψει 6 χρόνια,και δεν είχα χάσει,απλά άνοιξα λίγο crown που δεν είχα ποτέ θέμα,και λέπτυνε η τρίχα.
Αυτό δυστυχώς κάνει τεράστια διαφορά.
Εκεί μου έκανε τη ζημιά.
Προς το παρόν είμαι σε low dose τα τελευταία 5 χρόνια.
 

Gianney

Well-Known Member
Τη φίνα όπως έχω αναφέρει την είχα κόψει 6 χρόνια,και δεν είχα χάσει,απλά άνοιξα λίγο crown που δεν είχα ποτέ θέμα,και λέπτυνε η τρίχα.
Αυτό δυστυχώς κάνει τεράστια διαφορά.
Εκεί μου έκανε τη ζημιά.
Προς το παρόν είμαι σε low dose τα τελευταία 5 χρόνια.
Δίκιο έχεις το ξέχασα,οπότε το μοναδικό κακό ήταν η λέπτυνση που έτσι ζημιώνεται η κάλυψη.Ωραιος όπως και να έχει.
 

vlafo

Well-Known Member
Δίκιο έχεις το ξέχασα,οπότε το μοναδικό κακό ήταν η λέπτυνση που έτσι ζημιώνεται η κάλυψη.Ωραιος όπως και να έχει.
Είναι πολύ κακό γιατί είναι σαν να τα έχεις χάσει.
Crown αυτό έπαθα, δεν έχασα αλλά λέπτυνε και δεν είχα κάλυψη και φέγγιζε.
Μεγάλη διαφορά.
Να δούμε που θα κάτσει η μπίλια στο τέλος.
 

nick90

Well-Known Member
Νομίζω την έκοψε για να δει που θα φτάσει σε κλίμακα.Αν κάνω λάθος Vlafo διέψευσε με
Αυτό είναι ένα πρόβλημα με την φίνα. Ότι δεν ξέρεις που θα καταλήξεις αν την σταματήσεις κάποια στιγμή ενώ την παίρνεις πολλά χρόνια και σε έχει σταθεροποιήσει.
 

vlafo

Well-Known Member
Αυτό που λέει ο Gianney.
Αν το έχω μετανιώσει?
Πιθανότατα ναι γιατί δεν είχα κάποιο θέμα,αλλά η μμ δεν πήγε χαμένη γιατί στα 30μου είχα χάσει χερλάιν, κροτάφους.
Αλλά είχα τόσο μαλλί που δεν καταλάβαινες τίποτα.
Με το κόψιμο της φίνας χάθηκε η κάλυψη από τη λέπτυνση.
Μια χαρά με κρατάει και λειτουργεί άψογα.
Άλλαξα όμως τη χαρτογράφηση του DNA μου.
Πιθανότατα και δεν το ξέρω να πήγαινα για nw7 λόγω πατέρα, από κει το γονίδιο προέρχεται.
Τώρα στη χειρότερη να πάω nw5.
Δότρια έχω οπότε no worries.
 

nick90

Well-Known Member
Αυτό που λέει ο Gianney.
Αν το έχω μετανιώσει?
Πιθανότατα ναι γιατί δεν είχα κάποιο θέμα,αλλά η μμ δεν πήγε χαμένη γιατί στα 30μου είχα χάσει χερλάιν, κροτάφους.
Αλλά είχα τόσο μαλλί που δεν καταλάβαινες τίποτα.
Με το κόψιμο της φίνας χάθηκε η κάλυψη από τη λέπτυνση.
Μια χαρά με κρατάει και λειτουργεί άψογα.
Άλλαξα όμως τη χαρτογράφηση του DNA μου.
Πιθανότατα και δεν το ξέρω να πήγαινα για nw7 λόγω πατέρα, από κει το γονίδιο προέρχεται.
Τώρα στη χειρότερη να πάω nw5.
Δότρια έχω οπότε no worries.
Αφού σε 6 χρόνια δεν είχε προσχωρήσει πολύ η αραίωση σου, και απλά αδυνάτισαν οι τρίχες στο crown δεν νομίζω και τώρα άμα την σταματήσεις να προχωρήσει η αραίωσή σου και να φτάσεις έως NW5 που λες.
 

Kostas97

Well-Known Member
Αυτό που λέει ο Gianney.
Αν το έχω μετανιώσει?
Πιθανότατα ναι γιατί δεν είχα κάποιο θέμα,αλλά η μμ δεν πήγε χαμένη γιατί στα 30μου είχα χάσει χερλάιν, κροτάφους.
Αλλά είχα τόσο μαλλί που δεν καταλάβαινες τίποτα.
Με το κόψιμο της φίνας χάθηκε η κάλυψη από τη λέπτυνση.
Μια χαρά με κρατάει και λειτουργεί άψογα.
Άλλαξα όμως τη χαρτογράφηση του DNA μου.
Πιθανότατα και δεν το ξέρω να πήγαινα για nw7 λόγω πατέρα, από κει το γονίδιο προέρχεται.
Τώρα στη χειρότερη να πάω nw5.
Δότρια έχω οπότε no worries.
Οταν λες αλλαξες τη χαρτογραφηση του DNA;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

vlafo

Well-Known Member
Οταν λες αλλαξες τη χαρτογραφηση του DNA;
Το dna σε πάει εκεί που είναι να σε πάει,αλλά όπως ξέρεις αν κόψεις και μπλοκάρεις τη dht μέχρι τα 40,μετά έκανες ολική αντροπή.Μετά πλέον ο ρυθμός είναι απελπιστικά αργός και αυτό ακριβώς έκανα,για αυτό την έκοψα 6 χρόνια στα 40 να δω πως με πάει και με τι ρυθμό.Δεν έχανα τίποτα ή τουλάχιστον τόσο λίγο που δεν το καταλάβαινα.
Οι πιθανότητες δεν ήταν το μέρος μου,μάλλον θα κατέληγα nw7 άντε nw6.
Oλα συνηγορούσαν σε αυτό,κληρονομικότητα,ηλικία αα,αδερφός και pattern πατέρα.
H φίνα εκτός από τα γνωστά που κάνει και σε κρατάει,σε γλυτώνει αν πας μαζι της μέχρι εκεί που ο ρυθμός αα επιβραδύνεται πολύ(μετά τα 40)
Τώρα 100% αν την κόψω,σε 10-20 χρόνια nw5 μπορεί να καταλήξω αλλά το nw7 το γλύτωσα οριστικά.
 

Aldo

Well-Known Member
Το dna σε πάει εκεί που είναι να σε πάει,αλλά όπως ξέρεις αν κόψεις και μπλοκάρεις τη dht μέχρι τα 40,μετά έκανες ολική αντροπή.Μετά πλέον ο ρυθμός είναι απελπιστικά αργός και αυτό ακριβώς έκανα,για αυτό την έκοψα 6 χρόνια στα 40 να δω πως με πάει και με τι ρυθμό.Δεν έχανα τίποτα ή τουλάχιστον τόσο λίγο που δεν το καταλάβαινα.
Οι πιθανότητες δεν ήταν το μέρος μου,μάλλον θα κατέληγα nw7 άντε nw6.
Oλα συνηγορούσαν σε αυτό,κληρονομικότητα,ηλικία αα,αδερφός και pattern πατέρα.
H φίνα εκτός από τα γνωστά που κάνει και σε κρατάει,σε γλυτώνει αν πας μαζι της μέχρι εκεί που ο ρυθμός αα επιβραδύνεται πολύ(μετά τα 40)
Τώρα 100% αν την κόψω,σε 10-20 χρόνια nw5 μπορεί να καταλήξω αλλά το nw7 το γλύτωσα οριστικά.
Vlafo αυτό που λες είναι συναρπαστικό ... αν όντως κάποιος πάρει φίνα μέχρι μια κάποια ηλικία να μπορεί να αλλάξει το dna του ως προς την ΑΓΑ , δια παντός. Ακόμα και αν την κόψει.
Η ερώτηση μου είναι η εξής, αυτό το έχεις συζήτησει με κάποιον/ους γιατρό/ους και στο είπε , τα έχετε πει με ανδρολογο ή το έχεις ψάξει σε κάποια δημοσίευση.

Όπως κατλαβαινεις είναι σοβαρό, και αυτό που μοιράστηκες είναι διαμαντάκι ...
 

vag25

Well-Known Member
Το dna σε πάει εκεί που είναι να σε πάει,αλλά όπως ξέρεις αν κόψεις και μπλοκάρεις τη dht μέχρι τα 40,μετά έκανες ολική αντροπή.Μετά πλέον ο ρυθμός είναι απελπιστικά αργός και αυτό ακριβώς έκανα,για αυτό την έκοψα 6 χρόνια στα 40 να δω πως με πάει και με τι ρυθμό.Δεν έχανα τίποτα ή τουλάχιστον τόσο λίγο που δεν το καταλάβαινα.

Το εχω σκεφτει πολλες φορες αυτο. Αν παιξεις εξυπνα και παρεις πχ κανονικη δοση την περιοδο που σε χτυπα πολυ η ΑΑ, υποθετω οτι οταν πλεον δεν χτυπα με τον ιδιο τροπο τις τριχες θα μπορεις να πας σε low dose
 

vag25

Well-Known Member
Vlafo αυτό που λες είναι συναρπαστικό ... αν όντως κάποιος πάρει φίνα μέχρι μια κάποια ηλικία να μπορεί να αλλάξει το dna του ως προς την ΑΓΑ , δια παντός. Ακόμα και αν την κόψει.
Η ερώτηση μου είναι η εξής, αυτό το έχεις συζήτησει με κάποιον/ους γιατρό/ους και στο είπε , τα έχετε πει με ανδρολογο ή το έχεις ψάξει σε κάποια δημοσίευση.

Όπως κατλαβαινεις είναι σοβαρό, και αυτό που μοιράστηκες είναι διαμαντάκι ...
Δεν νομιζω οτι εννοει ακριβως αυτο αλλα περισσοτερο αυτο που εγραψα παραπανω.
 

vlafo

Well-Known Member
Το είχα συζητήσει με γιατρό τότε γιατί και εμένα με χάλαγε να την παίρνω για όλη μου τη ζωή,και μου είχε πει αυτό ακριβώς και μετά το πάω σε low dose όπως είπε ο vag,αλλά και τώρα που το έχω συζητήσει μπορώ να την κόψω.
Πιθανότατα θα χάσω κάποια με το πέρασμα των χρόνων,αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν θα καταλήξω εκεί που ήταν.
Φαντάσου οι δικοί μου από τα 40 ήταν nw5-nw6,εγώ δεν την έκοψα 1 χρόνο π.χ αλλά 6 ολόκληρα.
Και πλέον ήμουν σταθερός.
Μηδέν απώλειες.
 

Kostas97

Well-Known Member
Αυτο που γραφει ο Vlafo ειναι πολυ εξυπνο και σωστο.
Πριν καποιο καιρο μιλουσα p.m. με ενα μελος το οποιο επαιρνε φινα 8 χρονια.(διαγνωσμενος με ΑΑ απο δερματολογο)
Ειχε κρατησει το μαλλι σε αριστο επιπεδο.
Μετα απο 8 χρονια σταματησε τη φινα και 2 χρονια μετα που εγινε η επικοινωνια μας δεν ειχε χασει καθολου μαλλι.
 

witcher

Well-Known Member
Το είχα συζητήσει με γιατρό τότε γιατί και εμένα με χάλαγε να την παίρνω για όλη μου τη ζωή,και μου είχε πει αυτό ακριβώς και μετά το πάω σε low dose όπως είπε ο vag,αλλά και τώρα που το έχω συζητήσει μπορώ να την κόψω.
Πιθανότατα θα χάσω κάποια με το πέρασμα των χρόνων,αλλά σε καμία των περιπτώσεων δεν θα καταλήξω εκεί που ήταν.
Φαντάσου οι δικοί μου από τα 40 ήταν nw5-nw6,εγώ δεν την έκοψα 1 χρόνο π.χ αλλά 6 ολόκληρα.
Και πλέον ήμουν σταθερός.
Μηδέν απώλειες.
vlafo όμως μπορεί να έχεις πάρει από αλλού γονίδια και να μην είσαι προγραμματισμένος να φτάσεις NW5 ή NW6, όπως οι κοντινοί σου πατέρας και αδερφός. Αντίστοιχα μπορεί σε κάποιον να μην έχουν κανενα πρόβλημα οι κοντινοί τους συγγενείς και να έχει ο ίδιος μεγάλο θέμα από παλιούς προγόνους που δεν τους γνωρίζει.
 

vag25

Well-Known Member
Vlafo το να το κοψεις ισως ειναι ρισκο, αλλα θα μπορουσες να το πας 2mg/w. Ειναι η λιγοτερη δοση που εχω δει να δινει ο λορενζο.
Τεταρτη κυριακη.
Τι διαολο μιλαμε για ενα φαρμακο που ειναι 5mg την ημερα στα κανονικα του και πλεον ειναι παμπαλαιο(εννοω μελετημενο απειρα χρονια) σε αυτη τη δοση.
Τα 2mg την εβδομαδα ποσο κακο να μας κανουν.
 

vlafo

Well-Known Member
vlafo όμως μπορεί να έχεις πάρει από αλλού γονίδια και να μην είσαι προγραμματισμένος να φτάσεις NW5 ή NW6, όπως οι κοντινοί σου πατέρας και αδερφός. Αντίστοιχα μπορεί σε κάποιον να μην έχουν κανενα πρόβλημα οι κοντινοί τους συγγενείς και να έχει ο ίδιος μεγάλο θέμα από παλιούς προγόνους που δεν τους γνωρίζει.
100% σίγουρος δεν μπορεί να είμαι,αλλά σχεδόν σίγουρος.
Δεν υπάρχει κάποια άλλη ένδειξη που να μου δείχνει το αντίθετο.
Αν δεν είχα ξεκινήσει άμεσα φίνα,με τόσο επιθετική τριχόπτωση που είχα εκείνο το διάστημα και απώλειες τεράστιες,στα 40 σίγουρα θα ήμουν nw5.
 
Μπλουζα