vitamine D news

erevos

Active Member
Στα 29, nw2, χωρις τριχοπτωση με αραιωση στη hairline. Επαιρνα d3 5000iu της now foods αλλα δε μπορω να κρινω αν βοηθησε το συμπμηρωμα γιατι ταυτοχρονα επαιρνα βιοτινη, ω3 και castor oil.
Πάντως αν ισχύει αυτό το άρθρο: More biotin, more IGF-1, υπάρχει ρισκο με την βιοτίνη, καθώς σύμφωνα με @GOMI εδώ:
"Με τον igf1, πάει κάπως έτσι.

Ελεύθερος igf-1 --- κακό για τα μαλλία, λόγω μεγαλύτερης δραστηριότητας των ανδρογονικών υποδοχέων και ινοβλαστών.
Δεσμευμένος igf-1 --- καλό για τα μαλλιά λόγω δέσμευσης από τα κύτταρα των αυξητικών παραγόντων."
Οπότε ρισκο για ακόμα μεγαλύτερη μείωση των υποδοχέων της D (λόγω των ανδρογονικών υποδοχέων).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erevos

Active Member
Ευχαριστω για την επισημανση φιλε μου. Δεν το γνωριζα :eek:
Τίποτα.
Ανάλογα τον οργανισμό και τα επίπεδα βιοτίνης λογικά παίζει να πάει. Κάποιον πχ. που έχει έλλειψη λογικά θα τον βοηθήσει.
Σε μένα στα 1000mcg είχα αύξηση στα επίπεδα δύναμης και αύξηση στην ποσότητα του σπέρματος(με κάτι περίεργες ενοχλήσεις στους όρχεις). Έτσι το έψαξα να δω σε τι μπορεί να οφείλονται.
 

erevos

Active Member
χμμμ λες να την κοψω την βιοτινη και να παρω σκετη τη d3 μπας και?
Και D2 υπάρχει. Συμπλήρωμα D2 Ελλάδα, στο skroutz δε βρήκα τίποτα. Μόνο αυτό το σκεύασμα βλέπω έχει επαρκή ποσότητα D2 (περιέχει και Α όμως).
 

mike29

Active Member
D3 ειχα αρχισει πριν 3 μηνες περιπου για σ.δ!!τον πρωτο μηνα επαιρνα 8000 iu την ημερα και και τωρα ειμαι 4000 iu!αν και χρειαζεται κ2 και μαγνησιο μαζι δεν πηρα.απο αλλα συμπληρωματα ξεκινησα ιωδιο απο φυκια εδω και 40 ημερες!απο θεραπεια μονο dactarin που βαζω για σ.δ!!τωρα τελευταια οτα τριβω ελαφρα το δερμα το κανω για τσεκ ξηροδερμιας στο κεφαλι,τζινανε νεα μικρα τριχακια!λιγα,αλλα μερικα ειναι χοντρα και ισχυρα!οπτικα φαινεται ενα μικρο κλικ καλυτερα το μαλλι..τωρα αν ειναι μονο απο dactarin η d3 δεν ξερω!συνεχιζω με αυτα και τους επομενους 6 μηνες και βλεπω.
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Η λειτουργία του igf-1 έχει να κάνει με τις δεσμευτικές του πρωτείνες. Αξίζει το όποιο ρίσκο ώστε να παραμένει όσο υψηλότερα γίνεται αν και δεν νομίζω πως η βιοτίνη μπορεί να τον ανεβάσει σε μεγάλα ποσοστά. Οπότε από αυτή την πλευρά, δεν θα με απασχολούσε το αν θα πάρω βιοτίνη ή όχι.

Σε ότι αφορά την βιταμίνη d ως συμπλήρωμα (γιατί άλλο αυτό και άλλο ο υποδοχέας της) δεν είναι καλό κάποιος να την παίρνει μόνη της, αλλά σε συνδυασμό με cofactors και αρκετές φορές, οι τελευταίοι, ειδικά μετά το καλοκαίρι, είναι αρκετοί και μόνοι τους για να ανεβάσουν τα επίπεδα της ενεργής της μορφής.

Ο λόγος είναι πως η βιταμίνη d ως λιποδιάλυτη βιταμίνη συσσωρεύεται στα λιποκύτταρα, και στους ιστούς. Σε μεγάλες ποσότητες, γίνεται τοξική καθώς επιτρέπει στα παθογόνα να αυξηθούν αφού καταστέλλει μέρος του ανοσοποιητικού συστήματος. Αυτό που θέλουμε δηλαδή, είναι η μετατροπή της ολικής (25 D) σε ενεργή (1,25 D)
Το ίδιο γίνεται και με την έκθεση στον ήλιο και των ακτινών UV
vitamin-D-metabolism.gif

Οπότε κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, έχουμε αρκετή ολική βιταμίνη d συσσωρευμένη στο σώμα μας, η οποία μεταβολίζεται με την βοήθεια του συκωτιού και των νεφρών και μετατρέπεται σε ενεργή με την βοήθεια ακτινών uv-c του ηλίου. Παρόλο αυτά ακόμα και έτσι, υπάρχει αρκετή ολική μορφή d στο σώμα μας ακόμα και τους χειμερινούς μήνες, οπότε και μόνο με τους cofactors, μπορεί να μετατραπεί σε ενεργή.

Αυτοί οι παράγοντες είναι, η βιταμίνη Α, ο ψευδάργυρος, το μαγνήσιο, η βιταμίνη Κ και το βόριο και χωρίς αυτούς, η μακροχρόνια χρήση βιταμίνης d ως συμπλήρωμα καταλήγει να κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.
 

cool11

Well-Known Member
Mου αρεσετε ρε παιδια.
Σε λιγο θα πιστεψω πως ειναι και 'στημενο', αλλα μπα οχι....
Ενα θεμα, σαν αυτο, μπορει να κανει και χρονο να κινηθει...
Και ξαφνικα μπαινω και βλεπω οτι 'εγραψε' καποιες σελιδες σε χρονο dt, σερί!
Και μαλιστα βρεθηκαν αμεσα (μιλαμε και αυγουστιατικα κιολας!!!!) ολοι οι συμφορουμιτες,
να συζητησουν, να ανταλλαξουν αποψεις και τα παντα ολα!
Τετοια συνενοηση, με αφηνει εκπληκτο!

Δεν ειναι μομφη για κανεναν.
Καλα κανετε.

Απλα λεω το παραπονο μου, που σε αλλα τοπικ τα εχετε παρατησει(δικαιωμα σας)
και ρωτω εκει και περνω τα @@@@@(μπιπ)
και ξαφνου βλεπεις σε κατι ξεχασμενα θεματα, να μπουκαρετε ολοι μαζι και να τα ξετιναζετε σε χρονο ανυποπτο.
Κανονικη καταιγιδα! (οχι της ερημου, του Αυγουστου!)
 

SinsemillaGR

New Member
Mου αρεσετε ρε παιδια.
Σε λιγο θα πιστεψω πως ειναι και 'στημενο', αλλα μπα οχι....
Ενα θεμα, σαν αυτο, μπορει να κανει και χρονο να κινηθει...
Και ξαφνικα μπαινω και βλεπω οτι 'εγραψε' καποιες σελιδες σε χρονο dt, σερί!
Και μαλιστα βρεθηκαν αμεσα (μιλαμε και αυγουστιατικα κιολας!!!!) ολοι οι συμφορουμιτες,
να συζητησουν, να ανταλλαξουν αποψεις και τα παντα ολα!
Τετοια συνενοηση, με αφηνει εκπληκτο!

Δεν ειναι μομφη για κανεναν.
Καλα κανετε.

Απλα λεω το παραπονο μου, που σε αλλα τοπικ τα εχετε παρατησει(δικαιωμα σας)
και ρωτω εκει και περνω τα @@@@@(μπιπ)
και ξαφνου βλεπεις σε κατι ξεχασμενα θεματα, να μπουκαρετε ολοι μαζι και να τα ξετιναζετε σε χρονο ανυποπτο.
Κανονικη καταιγιδα! (οχι της ερημου, του Αυγουστου!)


Το προβλημα σου ειναι οτι εισαι τεμπελης φιλτατε. Γιατι απ´οτι παρατηρησα οι ερωτησεις που εκανες στο νημα με τη μεντα σαν τοπικο ειχαν απαντηθει στα προηγουμενα ποστς. Απλα τα θες ολα σα μασημενη τροφη. Γι αυτο και δε μπαινει κανεις στον κοπο να σου απαντησει , γιατι ειχαν χιλιοειπωθει.
 

SinsemillaGR

New Member
Η λειτουργία του igf-1 έχει να κάνει με τις δεσμευτικές του πρωτείνες. Αξίζει το όποιο ρίσκο ώστε να παραμένει όσο υψηλότερα γίνεται αν και δεν νομίζω πως η βιοτίνη μπορεί να τον ανεβάσει σε μεγάλα ποσοστά. Οπότε από αυτή την πλευρά, δεν θα με απασχολούσε το αν θα πάρω βιοτίνη ή όχι.

Σε ότι αφορά την βιταμίνη d ως συμπλήρωμα (γιατί άλλο αυτό και άλλο ο υποδοχέας της) δεν είναι καλό κάποιος να την παίρνει μόνη της, αλλά σε συνδυασμό με cofactors και αρκετές φορές, οι τελευταίοι, ειδικά μετά το καλοκαίρι, είναι αρκετοί και μόνοι τους για να ανεβάσουν τα επίπεδα της ενεργής της μορφής.

Ο λόγος είναι πως η βιταμίνη d ως λιποδιάλυτη βιταμίνη συσσωρεύεται στα λιποκύτταρα, και στους ιστούς. Σε μεγάλες ποσότητες, γίνεται τοξική καθώς επιτρέπει στα παθογόνα να αυξηθούν αφού καταστέλλει μέρος του ανοσοποιητικού συστήματος. Αυτό που θέλουμε δηλαδή, είναι η μετατροπή της ολικής (25 D) σε ενεργή (1,25 D)
Το ίδιο γίνεται και με την έκθεση στον ήλιο και των ακτινών UV
Προβολή συνημμένου 12212

Οπότε κατά τους καλοκαιρινούς μήνες, έχουμε αρκετή ολική βιταμίνη d συσσωρευμένη στο σώμα μας, η οποία μεταβολίζεται με την βοήθεια του συκωτιού και των νεφρών και μετατρέπεται σε ενεργή με την βοήθεια ακτινών uv-c του ηλίου. Παρόλο αυτά ακόμα και έτσι, υπάρχει αρκετή ολική μορφή d στο σώμα μας ακόμα και τους χειμερινούς μήνες, οπότε και μόνο με τους cofactors, μπορεί να μετατραπεί σε ενεργή.

Αυτοί οι παράγοντες είναι, η βιταμίνη Α, ο ψευδάργυρος, το μαγνήσιο, η βιταμίνη Κ και το βόριο και χωρίς αυτούς, η μακροχρόνια χρήση βιταμίνης d ως συμπλήρωμα καταλήγει να κάνει περισσότερο κακό παρά καλό.

Δεν θελω να σκεφτω , αν και ποση χαζομαρα εκανα , που επαιρνα d3 μαζι με ω3
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

tasos33

Well-Known Member
Μιας και αναφερουμε την βιοτινη, το τελευταιο διμηνο επαιρνα συμπληρωμα b complex και μπορω να πω πως το μαλλι χειροτερεψε συνολικα σε ολη την κεφαλη.

Επισης ενω καθε καλοκαιρι ενω εχανα πολλα μαλλια απο περυσι που πηρα ψευδαργυρο εχανα πολυ λιγα, φετος που παιρνω παλι χανω κατι παραπανω αλλα πιστευω εχει να κανει με την εταιρεια που επελεψα, περυσι lamberts φετος solgar, to αναφερω αυτο γιατι πιο πανω γραφτηκε πως η d γινεται ενεργη και με τον ψευδαργυρο,αν λεει κατι
 

tasos

Active Member
Η μάνα μου πάντως παίρνει d3 σε σταγόνες και το μαλλί της ανάκαμψε θεαματικά μετά το 6μηνο...... Μόνο μπροστά εχει θέμα τώρα, μπορεί σε βάθος χρόνου να βελτιώσει κι'αλλο τα μπροστά, δεν ξέρω !

Ο Γιατρός της το έγραψε για χοληστερίνη αν δεν κάνω λάθος.......και είναι πολύ πικρό απ'οτι μου λέει ! και στην αρχή είχε κάνει πάρα πολύ shedding
 

zaxosdogkanos

Active Member
D3 ειχα αρχισει πριν 3 μηνες περιπου για σ.δ!!τον πρωτο μηνα επαιρνα 8000 iu την ημερα και και τωρα ειμαι 4000 iu!αν και χρειαζεται κ2 και μαγνησιο μαζι δεν πηρα.απο αλλα συμπληρωματα ξεκινησα ιωδιο απο φυκια εδω και 40 ημερες!απο θεραπεια μονο dactarin που βαζω για σ.δ!!τωρα τελευταια οτα τριβω ελαφρα το δερμα το κανω για τσεκ ξηροδερμιας στο κεφαλι,τζινανε νεα μικρα τριχακια!λιγα,αλλα μερικα ειναι χοντρα και ισχυρα!οπτικα φαινεται ενα μικρο κλικ καλυτερα το μαλλι..τωρα αν ειναι μονο απο dactarin η d3 δεν ξερω!συνεχιζω με αυτα και τους επομενους 6 μηνες και βλεπω.

και εγω για σ.δ την πηρα...
 

Gibikk

New Member
Μιας και αναφερουμε την βιοτινη, το τελευταιο διμηνο επαιρνα συμπληρωμα b complex και μπορω να πω πως το μαλλι χειροτερεψε συνολικα σε ολη την κεφαλη.

Επισης ενω καθε καλοκαιρι ενω εχανα πολλα μαλλια απο περυσι που πηρα ψευδαργυρο εχανα πολυ λιγα, φετος που παιρνω παλι χανω κατι παραπανω αλλα πιστευω εχει να κανει με την εταιρεια που επελεψα, περυσι lamberts φετος solgar, to αναφερω αυτο γιατι πιο πανω γραφτηκε πως η d γινεται ενεργη και με τον ψευδαργυρο,αν λεει κατι
Tασο το Β σύμπλεγμα δεν δημιουργεί πρόβλημα στα μαλλιά απεναντίας κάνει καλό, πχ εδώ έχω πάρει κουβάδες Β σμπλγμ για χρόνια πολλά και ΑΓΑ δεν είχα.
Πιο πιθανό βλέπω να υπάρχει ένα πρόβλημα στα μαλλιά σου από πρίν, το οποίο εξωτερικεύεται τώρα.
Έχε υπόψη σου ότι ψευδάργυρος ρίχνει τον σίδηρο, δεν είναι για συνέχεια δηλαδή, είναι επικίνδυνος, άμα σου ρίξει τον σίδηρο λές αντίο στα μαλλιά. Επίσης ο ψευδάργυρος πρέπει να συνοδεύεται απο μικρή δόση χαλκού για να μην υπάρχει αννισσορποπία στον οργανισμό, επίσης ο χαλκός δοηθά την απορόφηση σιδήρου.
Αυτά θέλουν προσοχή και με συμβουλές γιατρού.
Υπάρχει και "θέμα" με τη σολγκαρ, μην επεκταθούμε τώρα.
 

Sandy

Active Member
Tασο το Β σύμπλεγμα δεν δημιουργεί πρόβλημα στα μαλλιά απεναντίας κάνει καλό, πχ εδώ έχω πάρει κουβάδες Β σμπλγμ για χρόνια πολλά και ΑΓΑ δεν είχα.
Πιο πιθανό βλέπω να υπάρχει ένα πρόβλημα στα μαλλιά σου από πρίν, το οποίο εξωτερικεύεται τώρα.
Έχε υπόψη σου ότι ψευδάργυρος ρίχνει τον σίδηρο, δεν είναι για συνέχεια δηλαδή, είναι επικίνδυνος, άμα σου ρίξει τον σίδηρο λές αντίο στα μαλλιά. Επίσης ο ψευδάργυρος πρέπει να συνοδεύεται απο μικρή δόση χαλκού για να μην υπάρχει αννισσορποπία στον οργανισμό, επίσης ο χαλκός δοηθά την απορόφηση σιδήρου.
Αυτά θέλουν προσοχή και με συμβουλές γιατρού.
Υπάρχει και "θέμα" με τη σολγκαρ, μην επεκταθούμε τώρα.

Εγώ παίρνω ψευδαργύρο ένα χρόνο σερί χωρίς διάλειμμα αλλά επειδή έχω κάνει εξεταση ψευδαργύρου έχω 2 μονάδες μείον από το φυσιολογικό κ θεώρησα μόνη μ ότι πρέπει να πάρω ψευδάργυρο μιας κ παίζει ρόλο στην τριχοπτωση!
Λοιπόν ήθελα να πω ότι το σίδηρο κ την φεριττινη μ το συμπλήρωμα ψευδαργύρου δεν τν μειωσαν καθόλου !
Επίσης τώρα θέλω ν αλλάξω μάρκα ψευδαργύρου,ξέρει κανείς την alfane zinc;
Θέλεις να πεις ότι το σύμπλεγμα b σου έκανε καλό στην ΑΑ;
 

tasos33

Well-Known Member
Θεωρητικά κανει καλό,ίσως όμως απο κεφάλι σε κεφάλι να έχει διάφορες, θεωρώ την laberts κορυφαία απλα έτυχε κ πήρα solgar αλλά δε θα ξανατυχει, ο ψευδάργυρος όντως δυσκολεύει τον σίδηρο, αλλά τον παίρνω ώρες μετα το φαγητο οποτε δεν έχω θέμα,αν και με τον σιδηρο συνήθως είμαι σε χαμηλά επίπεδα,τώρα ενω παίρνω ψευδ τρεις μήνες αλλά όχι κάθε μέρα σε προ ημερών εξέταση σιδήρου ,ο σίδηρος ηταν σχεδόν 100…μου έκανε μεγάλη εντυπωση και πιστεύω οτι γιαυτό ευθύνεται η μελασσα που παίρνω εδώ κ 1.5 μήνα,είχα όμως χαμηλό αιματοκρίτη και αιμοσφαιρίνη γιαυτο ζαλιζομουν και δενειχα ενεργεια καθολου και πήρα b12 της terranova 2 κάθε μέρα εδώ και δυο βδομάδες και ανεκτησα την χαμένη μ ενέργεια ενω γλύτωσα και απο τις ζαλάδες.



Tασο το Β σύμπλεγμα δεν δημιουργεί πρόβλημα στα μαλλιά απεναντίας κάνει καλό, πχ εδώ έχω πάρει κουβάδες Β σμπλγμ για χρόνια πολλά και ΑΓΑ δεν είχα.
Πιο πιθανό βλέπω να υπάρχει ένα πρόβλημα στα μαλλιά σου από πρίν, το οποίο εξωτερικεύεται τώρα.
Έχε υπόψη σου ότι ψευδάργυρος ρίχνει τον σίδηρο, δεν είναι για συνέχεια δηλαδή, είναι επικίνδυνος, άμα σου ρίξει τον σίδηρο λές αντίο στα μαλλιά. Επίσης ο ψευδάργυρος πρέπει να συνοδεύεται απο μικρή δόση χαλκού για να μην υπάρχει αννισσορποπία στον οργανισμό, επίσης ο χαλκός δοηθά την απορόφηση σιδήρου.
Αυτά θέλουν προσοχή και με συμβουλές γιατρού.
Υπάρχει και "θέμα" με τη σολγκαρ, μην επεκταθούμε τώρα.
 

Gibikk

New Member
Εγώ παίρνω ψευδαργύρο ένα χρόνο σερί χωρίς διάλειμμα αλλά επειδή έχω κάνει εξεταση ψευδαργύρου έχω 2 μονάδες μείον από το φυσιολογικό κ θεώρησα μόνη μ ότι πρέπει να πάρω ψευδάργυρο μιας κ παίζει ρόλο στην τριχοπτωση!
Λοιπόν ήθελα να πω ότι το σίδηρο κ την φεριττινη μ το συμπλήρωμα ψευδαργύρου δεν τν μειωσαν καθόλου !
Επίσης τώρα θέλω ν αλλάξω μάρκα ψευδαργύρου,ξέρει κανείς την alfane zinc;
Θέλεις να πεις ότι το σύμπλεγμα b σου έκανε καλό στην ΑΑ;
Σαντυ το έχουμε ξανακουβεντιάσει το θέμα του ψευδαργύρου, νομίζω ένας γιατρός είναι αρμόδιος για το θέμα. Μπορώ να μιλήσω μόνο μέσω βιωμάτων και όσα έχω πληροφορηθεί ή έχω διαβάσει.
Σε μένα πήρε 2 χρόνια συνεχόμενη λήψη ψευδαργύρου 15mlg παράλληλα με λήψη 2mlg σιδήρου από το ίδιο συμπλήρωμα για να ρίξει σίδηρο και φεριτίνη ενώ έτρωγα κρέατα συνέχεια και συνέχισε έτσι για κανά δυο χρόνια ακόμα. Την χαριστική βολή μου την έδωσε στο τέλος το ασβέστιο απο γάλα εβαπορέ γιατί αλληλοεξουδετρώνονται με τον σίδηρο και εγώ δεν το ήξερα.... Πάντως τα μαλλιά την άκουσαν χωρίς να πέσουν με την έλλειψη σιδήρου , όπως την άκουσα και εγώ με κατάπτωση σωματική. Μετά πέσανε βέβαια τα μαλλιά γιατί δεν πήγα σε γιατρό να δω τι συμβαίνει, γενικώς τα έκανα θάλασσα.

Εσύ αν έχεις έλλειψη ψευδαργύρου προφανώς πρέπει να πάρεις αλλά να το παρακολουθείς μην σου τουμπάρει την κατάσταση σε δύο χρόνια για παράδειγμα, και πάλι ρώτα γιατρό.
Το Β πιστεύω βοηθά στην ΑΓΑ ναι γιατί αν δεν βοήθαγε θα μου είχε κάνει ΑΓΑ απο την εποχή που κατάπινα κουβάδες με Β.
Και τώρα με ΑΓΑ πιστεύω ναι, βοηθά.
Όταν γιατρός μου ειπε να παρω ψευδάργυρο για να boostαρει τον οργανισμό σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης μου είπαν να πάρω αυτό, http://www.douni.gr/?section=etairia&subsection=product&id=168&manufacturer=3&category=72
έχει και χαλκό, δεν είναι τυχαίο...
 
Τελευταία επεξεργασία:

cool11

Well-Known Member
Το προβλημα σου ειναι οτι εισαι τεμπελης φιλτατε. Γιατι απ´οτι παρατηρησα οι ερωτησεις που εκανες στο νημα με τη μεντα σαν τοπικο ειχαν απαντηθει στα προηγουμενα ποστς. Απλα τα θες ολα σα μασημενη τροφη. Γι αυτο και δε μπαινει κανεις στον κοπο να σου απαντησει , γιατι ειχαν χιλιοειπωθει.

Δεν ειναι θεμα τεμπελιας.
Πρεπει να καταλαβετε καποιοι που εχετε περισσοτερες γνωσεις χημειας,
οτι δεν μπορουν ολοι να τα πιασουν τοσο ευκολα οσο εσεις.
Εκει, ρωτω αναγκαστικα, για να μην γινει βλακεια.
Δεν αμφιβαλλω οτι καποια πραγματα εχουν ειπωθει καπου με καποιο τροπο.
Αυτο ομως που ειναι για καποιους 'απλο', για αλλους μπορει να φαινεται 'συνθετο'.
Οποτε μην κρινεις τοσο ευκολα οτι ειναι θεμα 'βαριεται να ψαξει', γιατι πολλες φορες μπορει να μην εισαι σιγουρος αν αυτο που διαβαζεις οτι το καταλαβαινεις σωστα, καθως εδω μπαινουμε και σε χωραφια χημειας, αναμιξεων, κλπ, δεν ειναι παντα οτι ευκολοτερο για ολους να ξερεις...
 

SinsemillaGR

New Member
Δεν ειναι θεμα τεμπελιας.
Πρεπει να καταλαβετε καποιοι που εχετε περισσοτερες γνωσεις χημειας,
οτι δεν μπορουν ολοι να τα πιασουν τοσο ευκολα οσο εσεις.
Εκει, ρωτω αναγκαστικα, για να μην γινει βλακεια.
Δεν αμφιβαλλω οτι καποια πραγματα εχουν ειπωθει καπου με καποιο τροπο.
Αυτο ομως που ειναι για καποιους 'απλο', για αλλους μπορει να φαινεται 'συνθετο'.
Οποτε μην κρινεις τοσο ευκολα οτι ειναι θεμα 'βαριεται να ψαξει', γιατι πολλες φορες μπορει να μην εισαι σιγουρος αν αυτο που διαβαζεις οτι το καταλαβαινεις σωστα, καθως εδω μπαινουμε και σε χωραφια χημειας, αναμιξεων, κλπ, δεν ειναι παντα οτι ευκολοτερο για ολους να ξερεις...


Αν θεωρεις μονοπατι χημειας την ερωτηση: 6ml ή 9ml , μεντα με τζοτζομπα ή τζοτζομπα με μεντα τοτε υπαρχει θεμα αντιληψης φιλτατε. Ωστοσο ας μη χαλασουμε και αυτο το νημα, καλο θα ηταν να το αφησουμε εδω.
 
Μπλουζα