vitamine D news

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αναφέρει πως ο υποδοχέας της βιταμίνης d δουλεύει αντιστρόφως ανάλογα με τον υποδοχέα των ανδρογόνων και πως στα συγκεκριμένα κύτταρα (δεν βρήκα μελέτες πάνω σε άλλου τύπου) ο vdr με την παρουσία ανδρογόνων μειορρυθμίζεται ένω όταν αυτά μειώνονται τότε αυξάνει την λειτουργικότητά του.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

erevos

Active Member
Δοκίμαζα (για μικρό χρονικό διάστημα, γιατί με τον ήλιο θεώρησα ότι δεν χρειάζεται) D3 2000IU αναβράζοντα. Λειτούργησε άμεσα στη βελτίωση της διάθεσης σε σημείο που μου έκανε εντύπωση.
Την D3 αν θυμάμαι καλά, κάποια μέλη του forum που την μέτρησαν την βρήκαν χαμηλή.
Το θέμα είναι αν συμπληρώνοντας βιταμίνη D, θα έχουμε βελτίωση.
Λογικά πειραματικά όπως πάντα μπορούμε να το δούμε :rolleyes:...
 

tasos33

Well-Known Member
ενημερωτηκα οταν την ειχα μετρησει πριν μερικους μηνες ηταν στο 32, δυο μοναδες πανω απο το οριο τιμων του εργαστηριου, gomi κ erevos εσενα που βρισκεται ?
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Όχι, απ ότι είδα δεν έχει σχέση το ένα με το άλλο, θέλει agonist - ligands vdr, όπως πχ calcipotriol η οποία αποδεδειγμένα έχει φέρει αποτελέσματα σε πολλές μορφές τριχόπτωσης, ακόμα και σε ΑΓΑ από κάποια φόρουμ που παρακολουθούσα στο παρελθόν, αλλά έχει κινδύνους. Θέλει κάτι που να μην αυξάνει την απορρόφηση του ασβεστίου. Θα δούμε...

Επίσης πολλά βακτήρια, όπως και η πρωτείνη caspase-3 που ειναι "αγαπημένη¨των ανδρογόνων παίζουν ρόλο στην μετάλλαξη του vdr

http://mpkb.org/home/pathogenesis/vitamind/metabolism
 

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
ενημερωτηκα οταν την ειχα μετρησει πριν μερικους μηνες ηταν στο 32, δυο μοναδες πανω απο το οριο τιμων του εργαστηριου, gomi κ erevos εσενα που βρισκεται ?

Λίγο κάτω από τα φυσιολογικά εμένα, στο 29
 

tasos33

Well-Known Member
τι 29 τι 32 νομιζω ειναι τα ιδιο δεν εχει διαφορα, αλλωστε σιγουρα θα υπαρχει κ μια αοκλιση στην πραγματικοτητα, παντως θεωρω οτι την εχουμε χαμηλα, και οι δυο με χαμηλη d και οι δυο με αραιωση
 

erevos

Active Member
ενημερωτηκα οταν την ειχα μετρησει πριν μερικους μηνες ηταν στο 32, δυο μοναδες πανω απο το οριο τιμων του εργαστηριου, gomi κ erevos εσενα που βρισκεται ?
Εσένα είχα δει ;). Δεν έχω μετρήσει, θα το κάνω όμως.
Λίγο κάτω από τα φυσιολογικά εμένα, στο 29
Εγω παντως -αν οι εξετασεις ειναι σωστες- εχω τρομερη ελλειψη.. 12.6μg/L
Πώς και δεν πήρατε συμπλήρωμα :eek:? Πρέπει να είναι κοινή κατάσταση πάντως... Θα χε ενδιαφέρον να ξέραμε επίπεδα ατόμου χωρίς αραίωση.
 

tasos33

Well-Known Member
θελω να βαλω τον αδερφο μου να κανει μετρησεις, που δεν εχει θεμα καθολου, αλλα δε πηγαινε το κωλοπαιδο..
Πώς και δεν πήρατε συμπλήρωμα :eek:? Πρέπει να είναι κοινή κατάσταση πάντως... Θα χε ενδιαφέρον να ξέραμε επίπεδα ατόμου χωρίς αραίωση.
 

SinsemillaGR

New Member
Στα 29, nw2, χωρις τριχοπτωση με αραιωση στη hairline. Επαιρνα d3 5000iu της now foods αλλα δε μπορω να κρινω αν βοηθησε το συμπμηρωμα γιατι ταυτοχρονα επαιρνα βιοτινη, ω3 και castor oil.
 

tasos33

Well-Known Member
ειδες βελτιωση?ασχετα αν τα επαιρνες ολα μαζι
Στα 29, nw2, χωρις τριχοπτωση με αραιωση στη hairline. Επαιρνα d3 5000iu της now foods αλλα δε μπορω να κρινω αν βοηθησε το συμπμηρωμα γιατι ταυτοχρονα επαιρνα βιοτινη, ω3 και castor oil.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

GOMI

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σε ενα από τα παραπάνω λινκ, αναφέρει πως η ενεργή μορφή της D, σε πολλές περιπτώσεις που ο vdr δεν λειτουργεί σωστά, είναι ανεβασμένη λόγω του ότι ο οργανισμός εξαιτίας αυτού, παράγει περισσότερη. Η ενεργή μορφή γράφεται από τα ταμεία απ όσο θυμάμαι, οπότε χρειάζεται να γίνονται και οι 2 εξετάσεις της d για να υπάρχει καλύτερη εικόνα.

Ενεργή μορφή --- 1.25 OH D
Ολική μορφή --- 25 OH d3
 

SinsemillaGR

New Member
Σε ενα από τα παραπάνω λινκ, αναφέρει πως η ενεργή μορφή της D, σε πολλές περιπτώσεις που ο vdr δεν λειτουργεί σωστά, είναι ανεβασμένη λόγω του ότι ο οργανισμός εξαιτίας αυτού, παράγει περισσότερη. Η ενεργή μορφή γράφεται από τα ταμεία απ όσο θυμάμαι, οπότε χρειάζεται να γίνονται και οι 2 εξετάσεις της d για να υπάρχει καλύτερη εικόνα.

Ενεργή μορφή --- 1.25 OH D
Ολική μορφή --- 25 OH d3


25-ΟΗ D2 < 0,5μg/L
25-ΟΗ D3 : 12.6μg/L
TOTAL 25-ΟΗ D: 12.6μg/L

Τιμές: 25-80μg/L
 

SinsemillaGR

New Member
D2 σχεδόν ανύπαρκτη :eek:... Άρα μας ενδιαφέρει και η D2.

Ναι ίσως. Σημειωτέον επειδή είχα ανησυχήσει, δεν παρουσιάζω καμία από τις παρενέργειες έλλειψης βιταμίνης d. Μπορώ βέβαια να πω με σιγουριά ότι όσο καιρό έπαιρνα συμπλήρωμα η διάθεση ήταν καλή, το μόνο θετικό.
 
Μπλουζα