USB μικροσκοπιο

mm05035

New Member
[attachment=3596]Καλησπέρα παιδια. Δε ξερω αν το εχει δοκιμασει και κανενας αλλος εδω αλλα πηρα ενα usb μικροσκοπιο και ειπα να βγαλω μερικες φωτο απο μαλλι (οτι εχει μεινει απο αυτο). Ιδου:η πρωτη είναι απο NW6 περιοχη η δευτερη είναι μπροστα οτι υπαρχει απο τη μεταμοσχευση και η τριτη ειναι η δοτρια.
Συμπερασμα: αν τα χνουδια γινοντουσαν τριχες θα ημασταν μαλλιαδες.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Πολύ ωραίο, σούπερ εργαλείο (αλήθεια πόσο στοιχίζει;)… ξέρεις τι έκταση καλύπτει η λήψη της φωτογραφίας; Θεωρώ ότι μπορεί να φανεί πολύ χρήσιμο στους περισσότερους από εμάς, είτε για να βλέπουμε την πραγματική εξέλιξη μιας θεραπείας, είτε την εξέλιξη της μεταμόσχευσής μας.
 

mm05035

New Member
Επειδη ζω στις ΗΠΑ τα τελευταια χρονια το πηρα 55$ μαζι με το shipping. Το εμβαδο της κεφαλης του μικροσκοπιου που ακουμπα στο κεφαλι μου ειναι 3,8 cm^2 οποτε με μπακαλιστικο υπολογισμο σε 50x zoom που εχουν τραβηχτει οι φωτο πρεπει να ειναι γυρω στα 0,08 cm^2. Η οπτικη δεν ειναι το δυνατο πεδιο μου οποτε οποιος εχει καποιο καλυτερο τροπο υπολογισμου let me know!
 

somari

Active Member
0.00152 cm^2, αν όντως είναι πραγματικό ζουμ Χ50 (ζουμ Χ2 σημαίνει και στους δύο άξονες, άρα η εικόνα μικραίνει 4 φορές, Χ3 η εικόνα μικραίνει 9 φορες [...] Χ50 η εικόνα μικραίνει 50^2 = 2500 φορές)
 

mm05035

New Member
ειναι κυκλικη η κεφαλη οπως και ο φακός οποτε δεν ειμαι σιγουρος οτι ισχυει αυτο για τους δυο αξονες. Απο την αλλη αν ισχύει αυτο που λες τοτε έχω στη δοτρια 9868 τριχες/cm^2.lol
 

somari

Active Member
Kυκλική ή τετράγωνη, όταν κάνεις αναγωγή της επιφάνειας υψώνεις στο τετράγωνο. Και ένας κύκλος με μισή ακτίνα από έναν άλλον, έχει το 1/4 του εμβαδού.

Λογικά δε πρέπει να είναι 50Χ ή το μετράνε με άλλο τρόπο...
 

xDante

Member
:jumping::13m::tease::tease::tease::tease::tease::tease::tease::tease:

somari είπε:
Kυκλική ή τετράγωνη, όταν κάνεις αναγωγή της επιφάνειας υψώνεις στο τετράγωνο. Και ένας κύκλος με μισή ακτίνα από έναν άλλον, έχει το 1/4 του εμβαδού.

Λογικά δε πρέπει να είναι 50Χ ή το μετράνε με άλλο τρόπο...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ΠΑΝΟΣ26

New Member
usb microscope χρησιμοποιω χρονια . και παρακολουθω το ποσο πιανει η καθε μια θεραπεια . . ειναι γενικοτερα . πολυ κατατοπιστικο αν και στο μικροσκοπιο συνηθως οι τριχες που βλεπεις σου φαινονται πολυ περισσοτερες απο το αποτελεσμα που εχεις στον καθρεφτη . . ο λογος απλος . γιατι μπορει να εχεις πολλα θυλακια με 2-3 τριχες απλα ειναι πολυ πιο λεπτα απο το σημεια που δεν χτυπαει η αλλωπεκια .το παχος πεζει τον κυριοτερο ρολο .
 

somari

Active Member
http://www.ebay.co.uk/itm/USB-25X-200X-Magnifier-2-0-MP-Digital-Microscope-Endoscope-/230906268887?pt=UK_BOI_Medical_Lab_Equipment_Lab_Equipment_ET&hash=item35c3160cd7
 
Μπλουζα