tricomin...αποτελεσματα?

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

genesis

New Member
τι εντυπωσεις σας εχει αφησει το tricomin follicle therapy spray? ποσο καιρο το χρησιμοποιειται ή το χρησιμοποιήσατε? παναγιώτη συνεχιζεις να το χρησιμοποιεις? εχεις και αλλα growth stimulant ή μονο αυτο?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

το tricomin δεν εχει μεγαλη δυναμη ως regorwth οπως η μινοξιδιλη

ωστοσο κατι κανει επισης βοηθαει σε οσους χρησιμοποιουν λοσιον οι οποιες ειναι τοξικες και προκαλουν ερεθισμους

τα πεπτιδια χαλκου που εχει μεσα σε βοηθαν στην αναρρωση του δερματος και επουλωση πληγων

και ετσι τα θυλακια μπορουν να λειτουργουν πολυ καλυτερα

ειναι σημαντικο να το χρησιμοποιει καποιος σε μια θεραπεια για πολλους λογους οχι μονο για regrowth

φυσικα και το χρησιμοποιω και θα συνεχιζω επειδη βαζω και μινοξιδιλη δεν μπορω να πω πως τα αποτελεσματα ειναι χαρην αυτου

αλλα μπορω να πω οτι ειναι ενα ιδιαιτερο προιον το οποιο με βοηθαει πολυ και απο αλλες πλευρες εκει που η μινοξιδιλη δεν μπορει

επισης με την χρηση αυτου και του σαμπουαν του εχω ξεχασει την αλοη (δεν μου χρειαζεται πλεον)
 

genesis

New Member
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

κι εγω καπως ετσι τα βλεπω παναγιωτη.. εντωμεταξυ τωρα που θα ξεκινησω θεραπεια ,σε ολα τα διαλυματα, θα χρησιμοποιω αλοη, ανεξαρτητα με το tricomin.. προσωπικα ομως (και μιας και δεν εχω ακομη μεγαλη αραιωση παρα μονο -ουσιαστικα- στον αριστερο κροταφο, με παρα πολλες αδυναμες-λεπτες τριχεσ) δεν θελω να μπλεξω με τη μινοξιδιλη..προτιμω να παρω το tricomin spray που ουσιαστικα ενισχυει-σε οποιο βαθμο και αν το κανει- με σχεδο φυσικο τροπο τον θυλακα και υποσχεται και καλα αποτελεσματα αν εισαι στην αρχη της τριχοπτωσης (6-10 μηνες βλεπω σταδιακη αραιωση)...εξαλλου με ντουτα,σπιρο,αλοη και fungoral εχω την αισθηση οτι θα δω αποτελεσμα...απο την αλλη βδομαδα ξεκιναω και θα δειξει...το μονο που με ``τρωει`` ειναι μηπως αντι για to tricomin παρω alpecin...
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

genesis είπε:
κι εγω καπως ετσι τα βλεπω παναγιωτη.. εντωμεταξυ τωρα που θα ξεκινησω θεραπεια ,σε ολα τα διαλυματα, θα χρησιμοποιω αλοη, ανεξαρτητα με το tricomin.. προσωπικα ομως (και μιας και δεν εχω ακομη μεγαλη αραιωση παρα μονο -ουσιαστικα- στον αριστερο κροταφο, με παρα πολλες αδυναμες-λεπτες τριχεσ) δεν θελω να μπλεξω με τη μινοξιδιλη..προτιμω να παρω το tricomin spray που ουσιαστικα ενισχυει-σε οποιο βαθμο και αν το κανει- με σχεδο φυσικο τροπο τον θυλακα και υποσχεται και καλα αποτελεσματα αν εισαι στην αρχη της τριχοπτωσης (6-10 μηνες βλεπω σταδιακη αραιωση)...εξαλλου με ντουτα,σπιρο,αλοη και fungoral εχω την αισθηση οτι θα δω αποτελεσμα...απο την αλλη βδομαδα ξεκιναω και θα δειξει...το μονο που με ``τρωει`` ειναι μηπως αντι για to tricomin παρω alpecin...
σωστή η σκέψη σου...
γιατί δεν κάνεις και τα 2(tricomin+alpecin);!
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

μην περιμενεις απο ενα συστατικο το οποιο εχει αντιοξειδωτικες ιδιοτητες νομιζω σου προκαλει μεγαλυτερη αιματωση στο κεφαλι για να σου δωσει αποτελεσμα το alpecin δεν το πιστευω

αν βαζεις μινοξ και τα δυο δεν θα ξερεις ποιο απο τα δυο σου εδωσε το αποτελεσμα

πρωτα καλο θα ηταν να βαλεις μινοξιδιλη και μετα αν θες και εχεις λεφτα παρε προερετικα alpecin

αλλιως με τοσα που βαζεις ηδη ξεχνα το (γνωμη μου παντα)

και η μινοξ ειναι must τουλαχιστον για του 6μηνες τους πρωτους

και ειναι απο τα καλυτερα για το χνουδι η μινοξ ... αλλα μονη της δεν μπορει

πολλοι απο τους χρηστες εχουν παρεξηγησει την μινοξιδιλη επειδη την χρησιμοποιουσαν μονη της και δεν ειδαν αποτελεσμα

συμφωνω οτι μονη της ειναι ανισχυρη αλλα μαζι με καποιο καλο dht block ειναι απο τα καλυτερα για regrowth
 

genesis

New Member
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

Παναγιωτης είπε:
μην περιμενεις απο ενα συστατικο το οποιο εχει αντιοξειδωτικες ιδιοτητες νομιζω σου προκαλει μεγαλυτερη αιματωση στο κεφαλι για να σου δωσει αποτελεσμα το alpecin δεν το πιστευω

αν βαζεις μινοξ και τα δυο δεν θα ξερεις ποιο απο τα δυο σου εδωσε το αποτελεσμα

πρωτα καλο θα ηταν να βαλεις μινοξιδιλη και μετα αν θες και εχεις λεφτα παρε προερετικα alpecin

αλλιως με τοσα που βαζεις ηδη ξεχνα το (γνωμη μου παντα)

και η μινοξ ειναι must τουλαχιστον για του 6μηνες τους πρωτους

και ειναι απο τα καλυτερα για το χνουδι η μινοξ ... αλλα μονη της δεν μπορει

πολλοι απο τους χρηστες εχουν παρεξηγησει την μινοξιδιλη επειδη την χρησιμοποιουσαν μονη της και δεν ειδαν αποτελεσμα

συμφωνω οτι μονη της ειναι ανισχυρη αλλα μαζι με καποιο καλο dht block ειναι απο τα καλυτερα για regrowth

για καποιο λογο θελω να δω αρχικα τις θεραπειες χωρις μινοξιδιλη...δεν την εχω χρησιμοποιησει, δεν ξερω, αλλα, με τα οσα εχω διαβασει, εχω καταλαβει οτι ειναι ενα προιον που ουσιαστικα το ``παντρευεσαι``...κι εγω δεν ειμαι για γαμο :p. θα δω τι θα γινει με τα dht blockers και tricomin,fungoral και βλεπουμε... ασε που δεν ξερω κατα ποσο η μινοξιδιλη μπορει να ειναι απαραιτητη στα πρωτα σταδια της τριχοπτωσης απο τη στιγμη που οι θυλακες δεν ειναι νεκροι...στην τελικη θα πειραματιστω για καλο ολων μας ;D.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

genesis είπε:
για καποιο λογο θελω να δω αρχικα τις θεραπειες χωρις μινοξιδιλη...δεν την εχω χρησιμοποιησει, δεν ξερω, αλλα, με τα οσα εχω διαβασει, εχω καταλαβει οτι ειναι ενα προιον που ουσιαστικα το ``παντρευεσαι``...κι εγω δεν ειμαι για γαμο :p. θα δω τι θα γινει με τα dht blockers και tricomin,fungoral και βλεπουμε... ασε που δεν ξερω κατα ποσο η μινοξιδιλη μπορει να ειναι απαραιτητη στα πρωτα σταδια της τριχοπτωσης απο τη στιγμη που οι θυλακες δεν ειναι νεκροι...στην τελικη θα πειραματιστω για καλο ολων μας ;D.
είπαμε,
σωστή η σκέψη σου αλλά μην περιμένεις επανέκφυση το πρώτο 6-8μηνο χωρίς μινοξ.-μετά θα αρχίσουν να δίνουν tricomin,alpecin κ.α

μην την βλέπεις πειραματόζωο,γιατί και άλλοι προσφεύγουμε στα φυτικά/ανόργανα growth stimulant και αποτελεί καλή εναλλακτική ;)
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

genesis είπε:
για καποιο λογο θελω να δω αρχικα τις θεραπειες χωρις μινοξιδιλη...δεν την εχω χρησιμοποιησει, δεν ξερω, αλλα, με τα οσα εχω διαβασει, εχω καταλαβει οτι ειναι ενα προιον που ουσιαστικα το ``παντρευεσαι``...κι εγω δεν ειμαι για γαμο :p. θα δω τι θα γινει με τα dht blockers και tricomin,fungoral και βλεπουμε... ασε που δεν ξερω κατα ποσο η μινοξιδιλη μπορει να ειναι απαραιτητη στα πρωτα σταδια της τριχοπτωσης απο τη στιγμη που οι θυλακες δεν ειναι νεκροι...στην τελικη θα πειραματιστω για καλο ολων μας ;D.

εισαι λαθος εκει που λεσ """ασε που δεν ξερω κατα ποσο η μινοξιδιλη μπορει να ειναι απαραιτητη στα πρωτα σταδια της τριχοπτωσης απο τη στιγμη που οι θυλακες δεν ειναι νεκροι..."""

δεν θα στο αναλυσω γιατι πολλες φορες τζαμπα γραφω

κανε οτι νομιζεις δικαιωμα σου ειναι

εγω την γνωμη μου λεω οποις θελει την ακουει
 

genesis

New Member
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

Παναγιωτης είπε:
εισαι λαθος εκει που λεσ """ασε που δεν ξερω κατα ποσο η μινοξιδιλη μπορει να ειναι απαραιτητη στα πρωτα σταδια της τριχοπτωσης απο τη στιγμη που οι θυλακες δεν ειναι νεκροι..."""

δεν θα στο αναλυσω γιατι πολλες φορες τζαμπα γραφω

κανε οτι νομιζεις δικαιωμα σου ειναι

εγω την γνωμη μου λεω οποις θελει την ακουει

αφενος καλο θα ηταν να το εξηγησεις γτ δεν το εξηγεις μονο σε μενα αλλα σε ολο το forum. αφετερου, αυτο που απλα λεω ειναι το εξης: δεν θελω να χρησιμοποιησω για αρχη προιον που δεν το σταματας ποτε και αν το κανεις, μεσα σε λιγους μηνες χανεις οτι εφτιαξες. τελειως διαισθητικα λοιπον απλα προτιμω να ξεκινησω θεραπεια χωρις μινοξ και να δω τι θα δω μεσα σε 6 μηνες. αν δεν δω αποτελεσματα θα επανεξετασω το ζητημα.σε πολυ λιγες μερες ξεκιναω τη θεραπεια και μολις την ξεκινησω θα την ανακοινωσω και στο forum πως θα ειναι και τι θα συμπεριλαμβανει. ευχαριστω, παντως, παναγιωτη.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

και παλι γραφεις λαθος

γραφεις δεν θελω να χρησιμοποιησω για αρχη προιον που δεν το σταματας ποτε και αν το κανεις, μεσα σε λιγους μηνες χανεις οτι εφτιαξες


ποιος σου το λεει αυτο η μαλλον ποιος σου λεει οτι αν βαλεις σπιρονολακτονη η Ντουταστεριδη η διναστεριδη η οτιδηποτε και να βαλεις στα μαλλια ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΕΚΤΗΣΕΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ

η πλεον διασημη Ντουταστεριδη οπου ειναι οτι πιο δυνατο υπαρχει σου μειωνει την dht οταν την σταματησεις θα ανεβει η dht και ΟΤΙ ΕΧΤΙΣΕΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ

αυτο δεν ισχυει μονο με το regaine αλλα με ολα οσα βαζεις
 

genesis

New Member
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

Παναγιωτης είπε:
και παλι γραφεις λαθος

γραφεις δεν θελω να χρησιμοποιησω για αρχη προιον που δεν το σταματας ποτε και αν το κανεις, μεσα σε λιγους μηνες χανεις οτι εφτιαξες


ποιος σου το λεει αυτο η μαλλον ποιος σου λεει οτι αν βαλεις σπιρονολακτονη η Ντουταστεριδη η διναστεριδη η οτιδηποτε και να βαλεις στα μαλλια ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΠΕΚΤΗΣΕΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ

η πλεον διασημη Ντουταστεριδη οπου ειναι οτι πιο δυνατο υπαρχει σου μειωνει την dht οταν την σταματησεις θα ανεβει η dht και ΟΤΙ ΕΧΤΙΣΕΣ ΘΑ ΦΥΓΕΙ

αυτο δεν ισχυει μονο με το regaine αλλα με ολα οσα βαζεις

δεν ειπα οτι δε συμβαινει το ιδιο με τα dht blockers. ομως, η βασικη αιτια της τριχοπτωσης ειναι η dht,η οποια προερχεται απο φυσικη διεργασια του οργανισμου. Δεν ειναι η ΜΗ χρηση της μινοξιδιλης. βασικοτερο κομματι μιας θεραπειας-παντα κατα την αποψη μου- για να μην χασει καποιος τα μαλλια του ειναι το μπλοκαρισμα της dht. επαναλαμβανω: για να μην χασει τα μαλλια του! οχι για να βγαλει καινουργια. προσωπικα λοιπον, μιας και δεν εχω προβλημα ουσιαστικης αραιωσης αλλα περισσοτερες αδυναμες τριχες, κατα βαση στον αριστερο κροταφο, επιλεγω αρχικα να χρησιμοποιησω θεραπεια με δυνατα τοπικα dht blockers για αμεση καταπολεμηση της dht και ηπια regrowth (fugnoral,tricomin). αυτο που ουσιαστικα ανεφερα πριν με τη μινοξιδιλη, και εκανες πολυ καλα και μου απαντησες οτι γραφω λαθος, καθως δεν ημουν σαφης, ειναι οτι τα αποτελεσματα της φευγουν πολυ γρηγοροτερα με τη διακοπη της σε σχεση με τη διακοπη καποιου dht blocker. θα μου πεις : ``ε οκ. γιατι να σταματησεις τη μινοξιδιλη αφου δεν θα σταματησεις τα blockers? και γιατι δεν βαζεις και μινοξιδιλη να δεις και πιο γρηγορα αποτελεσμα?`` η απαντηση μου ειναι τελειως κομπογιαννιτικη...για καποιο λογο μου εχει κατσει τελειως στραβα το θεμα της μινοξιδιλης.δε με εμπνεει, δεν μου καθεται καλα, παρολλο που βλεπω στα forum τα πολυ καλα της αποτελεσματα.απλα θελω να ξεκινησω και να δω τι αποτελεσμα θα εχω χωρις αυτη.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

s Copper Better Than Propecia� for Blocking DHT Production?

Copper ion is more effective in inhibiting the type 1 form which primarily produce the DHT that damages follicles and can be administered locally to the skin. Sugimoto et al (Sugimito 1995) found that copper ion is a potent inhibitor of 5-alpha reductase, inhibiting both types of 5-alpha reductase (both type 1 and type 2) that produce DHT and is the only metal to do so. Copper ion inhibits (50% reduction in activity) type 1 alpha reductase at 1.9 micromolar (0.12 micrograms copper ion per milliliter) and type 2 alpha reductase at 19.2 microM (1.2 micrograms copper ion per milliliter). No other metal has these effects.

The application of copper-peptides may provide sufficient copper ion into the hair follicle area to block DHT production in the scalp. Metabolically active copper ion (that is, copper ion free to block 5-alpha reductase) in the human body exists at about 1 microgram per milliliter in the blood and less in the skin. While the uptake of ionic copper from copper-peptides applied to the scalp is very low, human experiments by Prof. John Sorenson (University of Arkansas) have found that they can raise copper ion levels in the skin to the effective level of 1 microgram per millimiter.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

genesis : σεβαστη η αποψη σου οπως νομιζεις εσυ καλυτερα για σενα να πραξεις

magic810 : επειδη με τα πεπτιδια ειχα μια τρελα πριν μηνες οπου ασχοληθηκα πιο στενα τοτε

πρωτον δεν ειναι πιο δυνατο growth απο την μινοξιδιλη και επειτα τα πεπτιδια λειτουργουν εντελως διαφορετικα απο την μινοξιδιλη

οπως επισης και οι ιδιοτητες τους ειναι επισης διαφορετικες

ειναι καλο να υπαρχουν σε μια θεραπεια παντως
 

magic810

New Member
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

Παναγιωτη δηλαδη πιστευεις οτι τα πεπτιδια δεν λειτουργουν ως αναστολεις της dht?
Οπως αναφερεται στο αρθρο?
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

και στο αρθρο που αναφερεις λεει οτι πρεπει να αυξηθουν τα ιοντα για την αποτελεσματικοτητα τους ως dht

θα πρεπει να το κοιταξω περισσοτερο το θεμα
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

είδες τι μαθαίνουμε ψάχνοντας/διαβάζοντας - εγώ είχα μείνει στην αναπλαστική/επουλωτική ιδιότητα των πεπτιδίων χαλκού και τώρα προκύπτει και blocker :eek:
άντε να βρούμε και τίποτα για το regrowth που δίνουν.... :-\
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

το θεμα ειναι οτι και αλλες ουσιες εχουν dht block ιδιοτητες αλλα ειναι ανισχυρες


αυτο που με παραξενευει ειναι το ποσο δυνατο ειναι στο block για αυτο θελω να το ψαξω περισσοτερο

οπως ποιος εκανε αυτην την ερευνα ειναι αξιοπιστος
ποσα ατομα δοκιμαστικε

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΑΓΟΣ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ (θα επρεπε αν ισχυει)


ΠΡΟΣΟΧΗ δεν βγαζω μουφα την θεμα που αναφερες απλα πρεπει να περιμενουμε λιγο και να το κοιταξουμε καλυτερα
 

magic810

New Member
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

Παναγιωτης είπε:
το θεμα ειναι οτι και αλλες ουσιες εχουν dht block ιδιοτητες αλλα ειναι ανισχυρες


αυτο που με παραξενευει ειναι το ποσο δυνατο ειναι στο block για αυτο θελω να το ψαξω περισσοτερο

οπως ποιος εκανε αυτην την ερευνα ειναι αξιοπιστος
ποσα ατομα δοκιμαστικε

ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΠΑΤΑΓΟΣ ΑΚΟΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΙΔΗΣΗ (θα επρεπε αν ισχυει)


ΠΡΟΣΟΧΗ δεν βγαζω μουφα την θεμα που αναφερες απλα πρεπει να περιμενουμε λιγο και να το κοιταξουμε καλυτερα

Εννοειται Παναγιωτη αλλωστε για αυτο το ανεβασα για να κανουμε συζητηση....... ;D
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

ναι φιλε magik και εκανες ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ;D ;D :D

thanks η ενημερωση πρεπει να κρατηθει στο ιδιο υψηλο επιπεδο και αυτο επιτυγχανεται καπως ετσι με τετοια ποστς
 

baybars

New Member
Απ: tricomin...αποτελεσματα?

Διαβαζοντας το συγκεκριμενο topic, μολις μου ηρθε μια ιδεα (βραδιατικα): σκεφτομαι να κανω μια homemade lotion που να περιεχει ως συστατικα procyanidin oligomers |+ copper peptides...ανεβαζω και το σχετικο topik στα homemades...για ριξτε μια ματια κ πειτε μου γνωμες - συμβουλες - αποψεις :-\
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα