tretinoin σε σκονη

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Scientist

New Member
τελικα εχει βρει κανεις στην Ελλαδα τρετινοϊνη σε σκονη για μειξη με μινοξιδιλη.. σε προσιτη τιμη; αραγε τα φαρμακεια απο που προμηθευονται "χυμα" τετοιες ουσιες για μειξεις σε λοσιον;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

geofish

New Member
Απ: tretinoin σε σκονη

Scientist είπε:
τελικα εχει βρει κανεις στην Ελλαδα τρετινοϊνη σε σκονη για μειξη με μινοξιδιλη.. σε προσιτη τιμη; αραγε τα φαρμακεια απο που προμηθευονται "χυμα" τετοιες ουσιες για μειξεις σε λοσιον;

Δεν έχει νόημα να ξέρεις γιατί οι εταιρίες αυτές σπάνια δίνουν τις ουσίες αυτές σε ιδιώτες.
Οπότε αν θες θα πρέπει να απευθυνθείς σε φαρμακείο.

Με δεδομένο ότι η κρέμα airol 0,05% των 20 γραμμαρίων έχει 10 mg tretionin και κοστίζει 3 ευρώ, να υποθέσω ότι τα 10 mg σκόνης να κάνουν 5 με 6 ευρώ αλλιώς δεν συμφέρει γιατί για ένα μπουκάλι regain των 60 ml θα χρειαστούμε 15 mg.
Την επόμενη φορά όμως θα ρωτήσω τον φαρμακοποιό μου.
 

Scientist

New Member
Απ: tretinoin σε σκονη

σε ενα φαρμακειο που ρωτησα τις προαλλες, ο φαρμακοποιος οχι μονο δεν θελησε να μου πει για τιμες, αλλα αρνηθηκε εξ αρχης να μου δωσει, προφασιζομενος την μεγαλη τοξικοτητα του προϊοντος.. λες και οταν μας την ετοιμαζουν οι ιδιοι.. εμεις δεν ερχομαστε σε επαφη μ' αυτη.. τι να πεις.. τι να πεις..
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: tretinoin σε σκονη

Scientist είπε:
σε ενα φαρμακειο που ρωτησα τις προαλλες, ο φαρμακοποιος οχι μονο δεν θελησε να μου πει για τιμες, αλλα αρνηθηκε εξ αρχης να μου δωσει, προφασιζομενος την μεγαλη τοξικοτητα του προϊοντος.. λες και οταν μας την ετοιμαζουν οι ιδιοι.. εμεις δεν ερχομαστε σε επαφη μ' αυτη.. τι να πεις.. τι να πεις..
δυστιχως πρεπει να εχεις γνωστο φαρμακοποιο για να σε εξηπηρετισει σε τετοια θεματα :(η να πεσεις σε κανεναν πιτσιρικα καινουριο υπαληλο,γιατι οι μεγαλοι ειναι και λιγο περιεργοι σε αυτα ;)
 

geofish

New Member
Απ: tretinoin σε σκονη

Σήμερα ρώτησα τον φαρμακοποιό μου για την τρετινοΐνη πόσο κάνει σε σκόνη.
Λοιπόν το 1 γραμμάριο 16 ευρώ.
Τίποτα αν σκεφτείς ότι με αυτήν ποσότητα βγάζεις περίπου 66 μπουκάλια regain με δεδομένου ότι χρησιμοποιείς 15 mg σε κάθε μπουκάλι.
Το πρόβλημα είναι ότι τόσο μικρή ποσότητα δύσκολα μπορείς να την υπολογίσεις με τις ζυγαριές του εμπορίου και πρέπει να πας σε αναλυτικούς ζυγούς.
Επίσης ρώτησα για το regain πόσο κάνει. Μου είπε 22 ευρώ είδες τι κάνει η κρίση και ο ανταγωνισμός, έριξαν τις τιμές.
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: tretinoin σε σκονη

η κρεμα tretinoin απο μονη της μπορει να κανει κατι?χωρις μινοξιδιλη η fungoral ενοω. :chinscratch
 

giannis1991

Well-Known Member
Απ: tretinoin σε σκονη

kapamarou είπε:
η κρεμα tretinoin απο μονη της μπορει να κανει κατι?χωρις μινιξιδιλη η fungoral ενοω. :chinscratch

οχι φιλε δε νομιζω....χρησιμοποιειται απλα για να απορροφαται πιο καλα η μινοξ....αυτη την ιδιοτητα εχει.....

ερωτηση:σε σκονη αν την προσθεσουμε σε διαλυμα μινοξ θα εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με την κρεμα?????
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: tretinoin σε σκονη

giannis13 είπε:
[quote author=kapamarou link=topic=1917.msg35329#msg35329 date=1276724587]
η κρεμα tretinoin απο μονη της μπορει να κανει κατι?χωρις μινιξιδιλη η fungoral ενοω. :chinscratch

οχι φιλε δε νομιζω....χρησιμοποιειται απλα για να απορροφαται πιο καλα η μινοξ....αυτη την ιδιοτητα εχει.....

ερωτηση:σε σκονη αν την προσθεσουμε σε διαλυμα μινοξ θα εχει την ιδια αποτελεσματικοτητα με την κρεμα?????
[/quote]
ναι http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,753.225.html
δεν ξερω μονο κατα ποσο διαλυετε η σκονη μεσα στην μινοξ,δηλαδη βαζουμε 16mg tretinoin μεσα στο μπουκαλακι ανακουναμε και τελος?
 

akishellas3

Well-Known Member
Απ: tretinoin σε σκονη

Η κρέμα τρετινοίνης 0,05% εφαρμόζεται μια φορά την ημέρα, κατά προτίμηση το βράδυ, για την αποφυγή φωτοευαισθησίας. Απλώνεται σε λεπτό στρώμα σε ολόκληρο το πρόσωπο εκτός από τις γωνίες μύτης, οφθαλμών και χειλέων, για να αποφθεχθούν οι ραγάδες. Χρησιμοποιείται αρχικά για 10 λεπτά και εν συνεχεία προοδευτικά αυξάνεται ο χρόνος στις 2 ώρες και αργότερα 15 μέρες παραμονή για όλη τη νύκτα.

Η θεραπεία αυτή διαρκεί σε καθημερινή βάση 8-12 μήνες. Ακολουθεί αγωγή συντήρησης δύο φορές την εβδομάδα για μήνες έως έτη. Σε όλη την διάρκεια της αγωγής, η παρακολούθηση ανά 2 μήνες των αποτελεσμάτων της τρετινοΐνης από τον δερματολόγο είναι αναγκαία και η αγωγή, αν χρειαστεί, εξατομικεύεται.

Το πρωί εφαρμόζεται υδατική κρέμα σε όλη τη διάρκεια της αγωγής και αντιηλιακά.

παιδια ερωτησεις

1) χρησιμοποιηται ΑΡΧΙΚΑ για 10 λεπτα δηλαδη το μερος που την απλωνουμε μετα το ξεπλενουμε ? :p κ σταδιακα την κραταμε πιο πολυ χρονο στο δερμα καλα το καταλαβα ?
2) κανει καλο κ στις ρυτιδες ? Αν δεν κανω λαθς εχει ξανααναφερθει ετσι δεν ειναι ?
3) το πιο σημαντικο εφοσον βαλουμε την κρεμα μετα απο δεκα λεπτα δεν θα βαλουμε regain για να αποροφηθει καλυτερα ? Πως την χρησιμοπιηται με regain ?
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: tretinoin σε σκονη

ειμαι υδη με το ενα ποδι στο φαρμακειο παλι για να την προσθεσω στην μινοξ,επισης υπαρχει και σε υγρη μορφη http://www.gap.gr/el/products/el_eviol_a.htm
αλλα δεν ξερω ποσο βγαινουν σε mg αυτες οι μοναδες μετρισης,τα προΪγουμενα ling ειναι για το δερμα του προσωπου
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα