Toppik/Foam σε χειραποσκευή στο αεροπλάνο;

jerome

Member
Παιδιά για χαρά. Σύντομα θα κάνω ένα ταξιδάκι και αναρωτιόμουν αν είχε ποτέ κανείς πρόβλημα προσπαθώντας να περάσει toppik και regain/kirkland foam στη χειραποσκευή που θα πάρει μαζί του στο αεροπλάνο. Λογικά δεν πρέπει να υπάρχει θέμα με το toppik αλλά και το foam (60 γρ.) πρέπει να είναι ok αν μπει στο σακουλάκι που σου δίνουν, απλά θα ήθελα αν έχει κάποιος εμπειρία να το επιβεβαιώσει. Δεν μεταφέρω παραδοθείσα βαλίτσα, μόνο χειραποσκευή. Ευχαριστώ.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

pavlos

Member
καλησπερα φιλε θα τα βαλεις στην βαλιτσα και θα τα δωσεις δεν θα τα παρεις μαζι σου θα στα κρατησουν ειναι αμαρτια
 

jerome

Member
Όπως είπα ΔΕΝ θα έχω μαζί μου βαλίτσα (χρεώνεται έξτρα). Μόνο χειραποσκευή. Γιατί θα μου τα κρατήσουν; Το ένα είναι σκόνη και το άλλο υγρό, κάτω μάλιστα από τα 100 ml επιτρεπόμενου ορίου που μπορείς να βάλεις σε σακουλάκι και να πάρεις μαζί σου. Δεν έχει κανείς εμπειρία; Πρέπει να μάθω γιατί είναι όντως κρίμα να μου τα πετάξουν αν για κάποιο, παράλογο λόγο το κάνουν.
 

hater_of_baldness

Active Member
Αποκλείεται να στα κρατήσουν. Εμένα πριν 5 εβδομάδες το Toppik δε μου το κράτησαν, αλλά με ρώτησαν τι είναι...
 

pavlos

Member
Στο λεω απο εμπειρια εμενα το τoppik δεν μου το περναγαν με τποτα και αναγκαστηκα να το δωσω και τ ειχα σε σακουλα κτλ
μπορει να ετυχε μπορει να επεσα σε μ...α αλλα απο τοτε α βαζω στην βαλιτσα
 

jerome

Member
Αντικρουόμενες απόψεις βλέπω, το ίδιο παρατηρώ και σε ξένα forum με μια κλίση προς το "ok" αλλά μπορεί και να σου κάτσει η στραβή. Κάποιοι λένε ότι έχει πρόβλημα το foam όντας aerosol. Παύλο με τι εταιρία πέταγες; Δεν ξέρω αν παίζει και ρόλο δηλαδή.... Τελικά σε άφησαν να το πάρεις μαζί, έστω και στη σακούλα ή στα πέταξαν; Έχω αγχωθεί ρε γαμώτο...
 

mm05035

New Member
καλησπερα φιλε..το τοππικ το μικρο στη χειραποσκευη μια φορα που το ειχα δοκιμασει περασε απο ΗΠΑ-ΓΑΛΛΙΑ. για αυτο θα ηθελα να σε ρωτησω προορισμο. αν πχ πηγαινεις στις ΗΠΑ δε περναει με τιποτα. αν ειναι μια απλη πτηση εσωτερικου πιστευω δε θα εχεις θεμα. για το φοαμ δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα θεωρω σιγουρο οτι θα στο κρατησουν.ειναι αεροσολ.
 

jerome

Member
Ευρώπη πάω. Είναι και λεπτό το θέμα και δεν θέλω να τσακώνομαι στο τσεκ για τέτοια προϊόντα....
 

pavlos

Member
Δεν θυμάμαι την εταιρία Ιταλία πήγαινα , όχι δεν το περναγαν και αναγκαστικα
Να γυρίσω πίσω να δώσω όλη την τσάντα σαν αποσκευη
 

jerome

Member
Με Easyjet μήπως; To toppik; Ό,τι να ναι πραγματικά. Με τι δικαιολογία δεν σε άφησαν; Ούτε καν υγρό δεν είναι. Δεν γράφει τίποτα στους κανονισμούς για απλή σκόνη. Μάλλον το έκαναν για να πληρώσεις έξτρα.... Έχω ξενερώσει....
 

hairlosscursed

Well-Known Member
Επειδη δουλευω στο αεροδρομιο και ξερω σου λεω να δωσεις την αποσκευη σου με τα πραγματα μεσα και να τα παρεις οταν φτασεις στον προορισμο σου.μην αρχισεις τωρα να ρωτας πως γιατι μα μου κλπ...θα μπλεξεις,θα γινεις ρομπα και στο τελος θα στα παρουν.δεν αξιζει τον κοπο.αλλωστε η πτηση σου διαρκει το πολυ 4 ωρες.βαλε toppik απι το σπιτι σου και πηγαινε να ταξιδεψεις.ο καθε επιβατης εχει δικαιωμα να δωσει αποσκευη μεχρι 15-20 κιλα δωρεαν.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

jerome

Member
Λέω και πάλι πως ΔΕΝ θα μεταφέρω παραδοθείσα αποσκευή. Τα πράγματα που μεταφέρω δεν είναι τόσα που να δικαιολογούν την ύπαρξη της, ούτε και τα 40 ευρώ έξτρα που ζητάει η Easyjet γι' αυτή.
Αν τώρα επιμένεις πως θα μου τα πετάξουν επειδή έτσι γουστάρουν χωρίς στην ουσία να αναγράφεται και να προβλέπεται κάπου (άντε πες το foam είναι aerosol, αν και είναι κάτω από 100 ml, για το toppik απλά δεν υπάρχει δικαιολογία) και είναι άλλο ένα παράδειγμα από το κλασσικό ελληνικό νταβατζιλίκι του τύπου "έτσι γουστάρω και μη ρωτάς και πολλά φιλαράκο" τότε πάω πάσο...
 

cool11

Well-Known Member
hairlosscursed είπε:
Επειδη δουλευω στο αεροδρομιο και ξερω σου λεω να δωσεις την αποσκευη σου με τα πραγματα μεσα και να τα παρεις οταν φτασεις στον προορισμο σου.μην αρχισεις τωρα να ρωτας πως γιατι μα μου κλπ...θα μπλεξεις,θα γινεις ρομπα και στο τελος θα στα παρουν.δεν αξιζει τον κοπο.αλλωστε η πτηση σου διαρκει το πολυ 4 ωρες.βαλε toppik απι το σπιτι σου και πηγαινε να ταξιδεψεις.ο καθε επιβατης εχει δικαιωμα να δωσει αποσκευη μεχρι 15-20 κιλα δωρεαν.

Δηλαδη λες οτι η καλυτερη λυση ειναι να το βαλω στο σακβαγιαζ που παραδιδω στις αποσκευες?
Κι εγω σκεφτομουν να τα δειξω στο check in, αλλα ειναι να μπλεξω χειροτερα, να τα βαλω στη βαλιτσα. Δεν τα σκαναρουν ομως? Δεν θα μπλεξω παλι?
 

graham

Member
Έχει κανείς πρόσφατη εμπειρία;
Κι εγώ ταξίδι σύντομα μόνο με χειραποσκευή.
Ο αφρός δε γράφει κάπου πόσα ml είναι, μόνο "60 gr" λέει.
 
Μπλουζα