Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Άκης είπε:
Γιατί αν βάζεις 10mg τοπικά και σου απορροφάτε το 1 (λέμε υποθετικά), θα έχεις τα sides που θα είχες με κατάποση.
Άρα, ερωτώ, γιατί να μην πάρεις 0.5mg που είναι καραsafe? :chinscratch

Εννοείτε πως δεν θέλουμε να πηγαίνει στο αίμα 1mg από τα 10... Αν πηγαίνει 1mg από τα 10 στο αιμα σίγουρα θα έχουμε περισσότερα sides απο οτι 1 mg σε χαπι... αλλα Ακη μήπως με κατάλληλο carrier μπορούμε να στείλουμε την περισσότερη ποσότητα στον θύλακα της τρίχας? και οχι στο αιμα... (δεν ξέρω αν ειναι ενα και το αυτο φυσικά.. οτι αν παει στον θύλακα = πηγαινει και στο αιμα)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Είχα βρει μία έρευνα (από συζητήσεις που είχαν σε παλιό group chat) και έλεγαν ότι η φινα είναι το μοναδικό 5ar2 blocker και μόνο από κατάποση.
Έψαξα να την βρω, αλλά κατά "περίεργο" τρόπο "εξαφανίστηκε" από το internet.

τι έλεγε η έρευνα, ότι ΚΑΝΕΝΑ τοπικό ΔΕΝ μπορεί να κάνει την δουλειά της φινας από κατάποση και αυτό γιατί μέσα στον θύλακα υπάρχουν τα συστατικά σύνθεσης της DHT και για να γίνει το μπλοκάρισμα και συνάμα το θετικό αποτέλεσμα, θα πρέπει να υπάρχει στο αίμα το 5ar2 blocker και να μπει και αυτό στον θύλακα, ώστε να αποτρέψει την εκεί σύνθεση της DHT.

Με λίγα λόγια, θα πρέπει να περάσει στο αίμα κάτι για να έχει αποτέλεσμα και με λιγότερα ;) λόγια, θα πρέπει να βάλουμε ένα "σκασμό" φινα στο τοπικό σκεύασμα με την "ευχή" να περάσει στο αίμα ώστε να έχουμε αποτέλεσμα.

Άρα η λύση είναι ή κατάποση φινας, ή τοπικά σκευάσματα που να περιορίζουν την DHT ΑΛΛΑ ΔΕΝ θα έχουν την επιθυμητή τριχοφυΐα της φινα (tested) ή το RU, αν υποθέσουμε κάνει ότι λέει.
 

Jerry_Lee

Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Άκης είπε:
Είχα βρει μία έρευνα (από συζητήσεις που είχαν σε παλιό group chat) και έλεγαν ότι η φινα είναι το μοναδικό 5ar2 blocker και μόνο από κατάποση.
Έψαξα να την βρω, αλλά κατά "περίεργο" τρόπο "εξαφανίστηκε" από το internet.

τι έλεγε η έρευνα, ότι ΚΑΝΕΝΑ τοπικό ΔΕΝ μπορεί να κάνει την δουλειά της φινας από κατάποση και αυτό γιατί μέσα στον θύλακα υπάρχουν τα συστατικά σύνθεσης της DHT και για να γίνει το μπλοκάρισμα και συνάμα το θετικό αποτέλεσμα, θα πρέπει να υπάρχει στο αίμα το 5ar2 blocker και να μπει και αυτό στον θύλακα, ώστε να αποτρέψει την εκεί σύνθεση της DHT.

Με λίγα λόγια, θα πρέπει να περάσει στο αίμα κάτι για να έχει αποτέλεσμα και με λιγότερα ;) λόγια, θα πρέπει να βάλουμε ένα "σκασμό" φινα στο τοπικό σκεύασμα με την "ευχή" να περάσει στο αίμα ώστε να έχουμε αποτέλεσμα.

Άρα η λύση είναι ή κατάποση φινας, ή τοπικά σκευάσματα που να περιορίζουν την DHT ΑΛΛΑ ΔΕΝ θα έχουν την επιθυμητή τριχοφυΐα της φινα (tested) ή το RU, αν υποθέσουμε κάνει ότι λέει.
:hailing :hailing :hailing :bravo: :bravo: :bravo: :bravo: :tiphat: :tiphat: :tiphat: :laie: :laie: :laie: :laie: :laie: :laie: :laie: :laie: :laie: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :clap2: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :grinning-smiley :grinning-smiley :grinning-smiley :grinning-smiley :grinning-smiley :grinning-smiley :grinning-smiley :grinning-smiley :grinning-smiley :3m: :3m: :3m: :3m: :3m: :3m: :3m: :14m: :14m: :14m: :14m: :14m: :14m:
 

afnman

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Διαβασα οτι μικρή ποσοτητα φιναστεριδης περναει στο αιμα τοπικά ακομα και με 1mg.Επισης διαβασα κάπου οτι η Μerck παντεντάρει την τοπική φίνα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

afnman είπε:
Διαβασα οτι μικρή ποσοτητα φιναστεριδης περναει στο αιμα τοπικά ακομα και με 1mg.Επισης διαβασα κάπου οτι η Μerck παντεντάρει την τοπική φίνα.
αν θες,μας δίνεις και τα ανάλογα link... :chinscratch
 

afnman

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Στο πρώτο παραπέμπει ο Dr Lee με την πρόταση " Independent studies from other researchers (e.g. Rushton and Ramsay in an article in the British Journal of Medicine) have shown that topical finasteride lowers the serum DHT by inhibiting its synthesis in the prostate. "A 0.05% formulation of topical finasteride was well absorbed and lowered the serum dihydrotestosterone concentration by up to 40%".
Εψαξα και βρήκα ενα αντίστοιχο Link http://www.bmj.com/cgi/search?fulltext=%22Topical+Finasteride%22&sortspec=date αλλα μάλλον θέλει να γινεις subscribe στην mail list τους.

Για το δεύτερο εδώ, http://www.hairlosstalk.com/hair-loss-news/article172.php και γενικά google παίζουν πολλές φήμες περί αυτού
 

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

afnman είπε:
Στο πρώτο παραπέμπει ο Dr Lee με την πρόταση " Independent studies from other researchers (e.g. Rushton and Ramsay in an article in the British Journal of Medicine) have shown that topical finasteride lowers the serum DHT by inhibiting its synthesis in the prostate. "A 0.05% formulation of topical finasteride was well absorbed and lowered the serum dihydrotestosterone concentration by up to 40%".
Εψαξα και βρήκα ενα αντίστοιχο Link http://www.bmj.com/cgi/search?fulltext=%22Topical+Finasteride%22&sortspec=date αλλα μάλλον θέλει να γινεις subscribe στην mail list τους.

Για το δεύτερο εδώ, http://www.hairlosstalk.com/hair-loss-news/article172.php και γενικά google παίζουν πολλές φήμες περί αυτού

Πολυ σωστός!!! :3m:
 

Άκης

Administrator
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

New topical antiandrogenic formulations can stimulate hair growth in human bald scalp grafted onto mice.

The purpose of this study was to test the ability of topical formulations of finasteride and flutamide to re-enlarge hair follicles in male-pattern baldness. This was evaluated by an experimental model of human scalp skin graft transplanted onto SCID mice. A comparison was made between formulations containing finasteride and flutamide, and a vehicle formulation in terms of the mean hairs per graft, length, diameter of the shafts, and structures of the growth stages of the hair. Flutamide and finasteride had a significantly higher effect (P<0.05) than the placebo in all the tested parameters, but flutamide demonstrated more hair per graft and longer hair shafts than finasteride (P<0.05). The number of hairs per graft for flutamide and finasteride groups were 1.22+/-0. 47 and 0.88+/-0.95 hairs/0.5 mm2 graft, respectively, versus 0. 35+/-0.6 hairs/graft for vehicle-treated graft. Similarly, hair lengths for flutamide and finasteride were 5.82+/-0.50 and 4.50+/-0. 32 mm, respectively, versus 2.83+/-0.18 mm for the vehicle-treated grafts. An in vitro diffusion study of flutamide gel using hairless mouse skin demonstrated the beneficial effect of the vehicle composition in comparison with a hydroalcoholic solution or a gel containing no penetration enhancer. It is therefore suggested that this topical composition containing flutamide or finasteride may effectively result in regression of male-pattern baldness.

Διάβασα σε αναζητήσεις σχετικά, ότι μπορεί να γίνει, όπως άλλωστε αναφέρει και η έρευνα στο 1ο ποστ, αλλά πρέπει να έχουμε αρκετή ποσότητα και να περάσει η ουσία σωστά.
Πάντως, για όσους "ψήνονται" για τοπική φίνα, σε μία έρευνα, αναφέρεται ότι σε συνδυασμό με λιποσώματα, μια λοσιόν μπορεί να έχει καλύτερα αποτελέσματα στο να φτάσει καλύτερα στο θύλακα, από τι σκέτη (με το κλασικό "όχημα").

Επίσης, σε μια άλλη έρευνα, αναφέρεται ότι κρέμα με 0.2% φινα, 2 φορές την ημέρα x 6 μήνες, θεράπευσε την τριχοφυΐα στις γυναίκες.

Επίσης, αυτό με την φλουταμίδη στην παραπάνω έρευνα, από την μια μου άρεσε, από την άλλη με χάλασε. Η φλουτα απορροφάτε ρε γαμώτο, με άσχημες συνέπειες...


Και ένα προϊόν που βρήκα είναι αυτό, fina με λιποσώματα. Πρέπει να βρούμε παρόμοια συνταγή να κάνουμε δικό μας τοπικό σαν αυτό, γιατί σύμφωνα με άλλη έρευνα, είναι ποιο αποτελεσματική .
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Παει παιδια ο ακης εχει ξεφυγει επιπεδα
πανω απο μας

:grinning-smiley
:bravo: σου βγαζω το καπελο :tiphat:
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Άκης είπε:
Και ένα προϊόν που βρήκα είναι αυτό, fina με λιποσώματα. Πρέπει να βρούμε παρόμοια συνταγή να κάνουμε δικό μας τοπικό σαν αυτό, γιατί σύμφωνα με άλλη έρευνα, είναι ποιο αποτελεσματική .
πάντως,
πηγαίνοντας στο order δεν βγάζει την συγκεκριμένη λοσιόν... ???
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Σπύρος είπε:
[quote author=afnman link=topic=1025.msg18284#msg18284 date=1253577962]
Διαβασα οτι μικρή ποσοτητα φιναστεριδης περναει στο αιμα τοπικά ακομα και με 1mg.Επισης διαβασα κάπου οτι η Μerck παντεντάρει την τοπική φίνα.
αν θες,μας δίνεις και τα ανάλογα link... :chinscratch
[/quote]

http://appft1.uspto.gov/netacgi/nph-Parser?Sect1=PTO1&Sect2=HITOFF&d=PG01&p=1&u=/netahtml/PTO/srchnum.html&r=1&f=G&l=50&s1=%2720020042425%27.PGNR.&OS=DN/20020042425&RS=DN/20020042425

http://informahealthcare.com/doi/abs/10.3109/09546639709160517

http://www.hairtransplantation.com/advances/pharmatherapy.html

http://www.aapsj.org/abstracts/Am_2003/AAPS2003-001962.PDF

To τελευταιο link θελει αρκετο χρονο να διαβαστει... 8)

http://books.google.gr/books?id=ODBLQc2BdDIC&pg=PA459&lpg=PA459&dq=is+effective+topical+finasteride+studies&source=bl&ots=XYNI3nEk9m&sig=m0r5wfnJxqXWXdW8OyoZm67DOcc&hl=el&ei=66_6StmAMceh_ga0-qG-DA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=6&ved=0CCUQ6AEwBTgo#v=onepage&q=&f=false
 

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

γεια σου ρε magic :)

We present herein the results of a single-blind, placebo-controlled, 16-month trial carried out in 52 patients with AA using a 0.005% finasteride solution. The clinical outcome, in terms of both hair regrowth and balding areas reduction, seems to be encouraging, in the absence of either any evidence of percutaneous absorption of finasteride, or local/systemic untoward effects.

3 Προσκαρ μεσα σε 60ml minox που βαζω ειναι 0.025% = 5 φορες πιο δυνατο απο αυτο:)
 

magic810

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Mακαρι ρε azyx.... :worshipper
απο βδομαδας λεω να το ριξω και εγω στο topical μεσα σε μινοξιδιλη....
Μιας και εσυ εχειςι ηδη ενα επιτυχημενο αποτελεσμα οσον αφορα τους κροταφους που ειναι προβλημα μου...
και ειμαι αρκετα ενθουσιασμενος με τα αποτελεματα σου....
Χρησιμοποιω χρονια φιναστεριδη απο το στομα και ναι μεν καταφερα να εχω αποτελεσμα οσον αφορα τα υπολοιπα μαλλια μου αλλα στο δυσκολο σημειο των κροταφων δεν ειμαι πολυ ενθουσιασμενος...εχω διαρκης κοντες σαν ατροφικες τριχες...
Μια απορια μονο ειχες αρκετο shedding οταν ξεκινησες το συγκεκριμενο διαλυμα?
 

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Τα ξεκίνησα ολα μαζι και δεν ξερω τι απ ολα μ προκαλεσε το sheding! Παντος ειχα αρκετο! Πανω απο 200 τριχες... τωρα ειμαι πολυ καλυτερα ευτυχώς! Νομιζω 100 μπορει και λιγοτερες.... Θα παρω αυριο απο το φαρμακειο και αζελαικο οξυ 20% = SKINOREN CREAM 20% TUB 30 GR 6,92 € να βαζω στους κροταφους το πρωι που δεν γινετε να βαλω τρετινοινη εκεινη την ωρα! ελπιζοντας σε ακομα καλυτερο αποτελεσμα:)
 

lalakos

Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

azyx, έχεις υπόψιν σου κάνα success story με χρήση και azelaic acid. Δεν βλέπω να την υποστηρίζουν και τόσο.
 

romario

Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Τελικα ρε παιδια κυκλοφορει εξωτερικο τοπικη φινα? η λοσιον φινα τελος παντων...την εχει δοκιμασει κανεις?αν ναι υπηρχαν παρενεργειες?εγω παντως ξεκινησα 4 ημερες να παιρνω φινα απ το στομα κ ειχα παρενεργειες...και την εκοψα μαχαιρι κ δεν προκειται να ξαναπαρω απο στομα....κ μου ειπε ο δερματολογος μονο μινοξ 2 γορες την ημερα και εναλαξ φουνγκοραλ(2 φορες το πολυ την εβδομαδα) κ καλο σαμπουαν....μμμμμμμμμμ τι λετε?
 

azyx

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

lalakos είπε:
azyx, έχεις υπόψιν σου κάνα success story με χρήση και azelaic acid. Δεν βλέπω να την υποστηρίζουν και τόσο.

Δεν εχω βρει κατι αλλο περα απο αυτο που λεει οτι αναστέλλει την dht μεχρι και 90% σε συνδιασμο με zinc kai B6 του Stamatiadis D.
Αλλα δεν χανω τιποτα να το δοκιμασω... δεν εχει παρενεργειες, χρησιμοποιείται σε αρκετες λοσιον κατα τις τριχοπτωσης και ειναι φτητη!!! Θα ψαξω ομως για περισσοτερες ερευνες σιγουρα:)

αυτα τα λιγα που συνδεουν το αζελαικο οξυ με DHT
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2534550?itool=EntrezSystem2.PEntrez.Pubmed.Pubmed_ResultsPanel.Pubmed_RVDocSum&ordinalpos=2

Inhibition of 5-alpha-reductase activity in human skin by zinc and azelaic acid
http://www.revivogen.com.tr/pdf/br%20j%20dermatol.pdf
αμα δεις στην σειδα 3 εχει ενα γραφημα που διχνει αναστολη της 5AR απο αζελαικο οξυ σκετο!




Επισης για παρασκευη δικη σας τοπικης φινας!
finatop.jpg

more here http://www.paddocklabs.com/forms/secundum/12.2.pdf
 

magic810

New Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

Προσωπικα εγω ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο το azelaic acid μονο καλο μου εχει κανει.....
Αυτο ακριβως σκεφτομουν να προσθεσω μεσα στη μινοξιδιλη με azelaic acid που χρησιμοποιω ηδη ειτε φιναστεριδη μονη της ειτε βιταμινη β6 μαζι με καποια αλλα συστατικα. :chinscratch
 

tropheus

Well-Known Member
Απ: Topical Finasteride gel VS tablet Finasteride

azyx είπε:
Δεν εχω βρει κατι αλλο περα απο αυτο που λεει οτι αναστέλλει την dht μεχρι και 90% σε συνδιασμο με zinc kai B6 του Stamatiadis D.
Αλλα δεν χανω τιποτα να το δοκιμασω... δεν εχει παρενεργειες, χρησιμοποιείται σε αρκετες λοσιον κατα τις τριχοπτωσης και ειναι φτητη!!! Θα ψαξω ομως για περισσοτερες ερευνες σιγουρα:)

Inhibition of 5-alpha-reductase activity in human skin by zinc and azelaic acid
http://www.revivogen.com.tr/pdf/br%20j%20dermatol.pdf

Αυτή η μελέτη του Σταματιάδη "στο λαιμό μου κάθετε"... Έχει εμπνεύσει πάρα πολύ κόσμο λόγο των ΥΠΕΡSUPER επιδόσεων της στη DHT...

ΑΛΛΑ

από το 1998 που δημοσιεύτηκε δεν έχω δει κάποια άλλη μελέτη που να την υποστηρίζει ...

ΓΙΑΤΙ;;;
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα