To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Άκης

Administrator
Δεν αναφέρομαι σε εμένα, αλλά γράφω κάτι που θα πρέπει να το διαβάσουν όλοι.
Αφορμή γι'αυτό το θέμα, ήταν δεκάδες posts που διάβασα σε Ελληνικά forums σχετικά με το proscar, αλλά και σε πολλά ξένα με θέμα την μειωμένη ή καθόλου στύση που τους προκάλεσε, όπως ανέφεραν, το proscar.
Διαβάστε παρακάτω μερικά γεγονότα σχετικά.


Ας πούμε ότι όλοι γνωρίζουμε ότι το proscar έχει σαν νούμερο ένα παρενέργεια την μείωση της σεξουαλικής επιθυμίας, την αδυναμία στύσης κλπ.
Η αλήθεια είναι ότι εάν πήρατε proscar και είχατε κάποια ανεπιθύμητη ενέργεια στο θέμα της λίμπιντο και επιμένει, παρότι το σταματήσατε, θα πρέπει να δείτε το γιατρό σας.

Η αλήθεια είναι ότι το proscar μπορεί να μας εμφανίσει μειωμένη επιθυμία για sex και μειωμένη ικανότητα στύσης (αυτό μόνο σε ποσοστό 1-2% μόνο). Η όποια ανεπιθύμητη ενέργεια είναι προσωρινή, αφού η ενεργή δράση της φιναστερίδης που περιέχεται στο χάπι, διαρκεί περίπου για μία ημέρα.
Μετά από έναν χρόνο λοιπόν, είναι δύσκολο να επιμένει οποιαδήποτε ενέργεια της.
Θα πρέπει να σας εξετάσει ο γιατρός σας γιατί είναι γεγονός ότι το πρόβλημα στύσης μπορεί να είναι σημάδι άλλου προβλήματος.
Παρακάτω θα δείτε μερικά γεγονότα για επιθυμία για sex και αδυναμία στύσης. [Πηγή : Minnesota Men’s Health Center]
- Ένας στους 10 άντρες (10%) στον κόσμο πάσχουν από αδυναμία στύσης.
- 30 εκ. άντρες στην Αμερική πάσχουν από αδυναμία στύσης.
- Το 50% των αντρών με διαβήτη έχουν αδυναμία στύσης, συχνά μέσα στα 10 χρόνια από την διάγνωση του.
- Η πιθανότητα για να έχετε αδυναμία στύσης ανεβαίνει καθώς μεγαλώνετε:
39% στην ηλικία των 40 και 65% πάνω από την ηλικία των 65.
- Όσοι καπνίζουν, έχουν μεγαλύτερες πιθανότητες να εμφανίζουν αδυναμία στύσης, ενώ όσοι καπνίζουν περισσότερο από 1 πακέτο την ημέρα, έχουν 50% παραπάνω πιθανότητες να εμφανίσουν αδυναμία στύσης.
Ενώ μπορείτε να διαβάσετε και για άλλους παράγοντες όπως η ψυχολογική σας κατάσταση (ενημερωτικά, πολλοί είδαν τα πρώτα τους σημάδια σχετικά με τις αν. ενέργειες του proscar, αφού τα διάβασαν κάπου.Άρα, παίζει ρόλο μεγάλο και το μυαλό μας), η πίεση και η καρδιά σας, αλκοόλ, ναρκωτικά, ορμονικές διαταραχές κλπ εδώ.

Αυτό βέβαια δεν έχει να κάνει με το συγκεκριμένο χάπι. Είναι ένα δείγμα ότι υπάρχουν δεκάδες άλλοι παράγοντες, φυσικοί και μή, που μπορεί να σας δώσουν την συγκεκριμένη αιτία. Απλώς πολλοί είχαν προδιάθεση για αδυναμία στύσης και έτυχε πήραν και proscar. Έπειτα, βγήκαν στα online forums και το έθαψαν, σαν τον αποκλειστικό ένοχο, χωρίς να κοιτάξουν παραπέρα για το τί πραγματικά φταίει.
Επαναλαμβάνω το χιλιοειπωμένο, ο οργανισμός μας προσαρμόζεται στις νέες προδιαγραφές που του θέτει το proscar. Μέσα σε λίγους μήνες, το επίπεδο της τεστοστερόνης επανέρχεται και παραμένει μειωμένο το επίπεδο της DHT.
Εάν σταματήσετε το proscar, ο οργανισμός επανέρχεται στην προηγούμενη κατάσταση του μέσα σε 1 μήνα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

magic810

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ΑΚΗ bravo φιλε πολυ καλο....

ΑΠΟΨΗ μου παντως οτι ολα βρισκονται καλα καρφωμενα στο μυαλο μας...

Το λεω αυτο γιατι εχω διαβασει αρκετες αναφορες για την δυναμη που διαθετουμε υποσυνειδητα...

αναφερομαι σε αυτο γιατι αρκετοι γιατρευτηκαν γιατι πιστεψαν μεσα τους οτι θα γιατρευτουν και πολλοι αρωστησαν γιατι πιστευαν οτι ειναι αρρωστοι....ελπιζω να καταλαβαινεις τι εννοω...

Πιστευω οτι αν δωσω σε καποιον μια μπυρα και του πω οτι με το να πιεις αυτη την μπυρα σημερα δεν θα σου κανει κουκου πιστευω οτι αυτο θα παθει...το λεω αυτο γιατι μικροτερος μου ειχε τυχει κατι παρομοιο μου χαν πει φιλοι μου κατι και μου καρφωθηκε υποσυνηδειτα ελεγα απο μεσα μου ΛΕΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ ?
Ε ..λοιπον σε πληροφορω οτι τελικα το περασα μεσα μου και το πιστεψα... ::)

ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΠΑΝΤΑ ΑΥΤΗ ΜΠΟΡΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ Η ΚΑΚΟ ΔΕΝ ΤΟ ΚΡΙΝΩ ΕΓΩ ΑΠΛΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΤΥΧΕΙ.
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

εγω παντως πιστευω οτι ειναι στον ανθρωπο, σημερα ξεκινησα παλι φιναστεριδη μετα απο 3 μηνες και παλι νιωθω μια πτωση και το μοριο εχει μαζευτει αλλα δε το φοβαμαι θα παιξω μερα παρα μερα πινω και μαυρο τσαι βοηθαει μεχρι να το συνηθισει ο οργανισμος αμα παλι μετα απο καιρο δω οτι τα πραγματα δε πανε καλα θα το σταματησω για παντα και θα στραφω στα τοπικα dth blocker
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

μπορεί και να παίζει ο χαρακτήρας του καθενός...
πάντως,δοσολογία 0,8-1,2 mg/24h είναι απίθανο να δώσει παρενέργειες τέτοιου βεληνεκούς όπως η μακροχρόνια χρήση της κανονικής για προστάτη ημερήσιας δόσης...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ειναι λογικο στην αρχη να εχεις πτωση της λιμπιντο μεχρι να προσαρμωστει ο οραγισμος
αργοτερα θα εισαι πολυ καλυτερα πιστευω
 

Άκης

Administrator
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Georgex6 είπε:
εγω παντως πιστευω οτι ειναι στον ανθρωπο, σημερα ξεκινησα παλι φιναστεριδη μετα απο 3 μηνες και παλι νιωθω μια πτωση και το μοριο εχει μαζευτει αλλα δε το φοβαμαι θα παιξω μερα παρα μερα πινω και μαυρο τσαι βοηθαει μεχρι να το συνηθισει ο οργανισμος αμα παλι μετα απο καιρο δω οτι τα πραγματα δε πανε καλα θα το σταματησω για παντα και θα στραφω στα τοπικα dth blocker
Πόση ποσότητα έλαβες; Πάντως, να σου μάσει το μόριο σε μία μέρα, δεν το έχω ακούσει συχνά.
Μείωσε την ποσότητα, αν πηρες πολύ και κάνε υπομονή. Σε λίγο καιρό θα αρχίσεις να ξαναβλέπεις τον παλιό εαυτό σου (επειδή ο οργανισμός μπαίνει σε προσαρμογή).
 

kyuss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Χρησιμοποιω regain και Φιναστεριδη.Επειδη με το δευτερο βλεπω παρενεργιες, σκεφτηκα, μετα απο αυτo που διαβασα εδω να χρησιμοποιησω revigonen. Aξιζει να χρησιμοποιησω και emu oil?


Το χρησιμοποιω 4-5 χρονια, εχω προβλημα στησης και προβλημα στο συκωτι, εκαναα εξετασεις τις προαλλες. Δυστυχως ο γιατρος δε μ ειχε ενημερωσει για τις παρενεργιες και τις εμαθα πριν ενα μηνα.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

τι δόση χρησιμοποιούσες καθημερινά;
με δόσεις 0,8-1,2 μγρ. (1/6-1/4 του χαπιού) την μέρα σημειώθηκαν παρενέργειες σε 1-2% αυτών που έπαιρναν proscar και πάλι με παροδική εμφάνιση και υποχώρηση...
στο κάτω κάτω,σταμάτησε την φιναστερίδη και μέσα σε 1-2 μήνες θα υποχωρήσουν και οι παρενέργειες
 

kyuss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

1 mg χρησιμοποιω. αυτο σκεφτηκα και γω να το κοψω καινα παρω revigonen. Απλα αναρωτιεμαι αν αξιζει να βαλω και emu oil
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

καλά,το enu είναι φοβερό και δεν έχεις λόγο να μην το πάρεις - αντιφλεγμονώδες,καταπραϋντικό και πάνω από όλα φοβερό διαλυτικό,καθώς μέσω αυτού εισχωρούν ευκολότερα και καλύτερα τα υπόλοιπα φαρμακευτικά προϊόντα (π.χ μινοξιδίλη,τοπική ντουταστερίδη)
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Dimi24

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Σορρυ για το off αλλα επειδη δεν το εβρισκα αλλου...emu απο που αγοραζουμε??Μονο νετ?
 
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

kyuss είπε:
Χρησιμοποιω regain και Φιναστεριδη.Επειδη με το δευτερο βλεπω παρενεργιες, σκεφτηκα, μετα απο αυτo που διαβασα εδω να χρησιμοποιησω revigonen. Aξιζει να χρησιμοποιησω και emu oil?


Το χρησιμοποιω 4-5 χρονια, εχω προβλημα στησης και προβλημα στο συκωτι, εκαναα εξετασεις τις προαλλες. Δυστυχως ο γιατρος δε μ ειχε ενημερωσει για τις παρενεργιες και τις εμαθα πριν ενα μηνα.
πως καταλαβενει κανεις οτι εχει προβλημα στο συκωτι..?? :-\
απο το proscar σου δημιουργηθηκε η γενικα??
 

kyuss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

εκανα εξετασεις και βρεθηκε προβλημα στο συκωτι, αμα βαλεις και τα προβληματα στη στυση... Αποφασισα να το διακοψω για ενα μηνα και αν δω αλλαγη το αντικαθιστω με revigonen.


Δεν ειμαι γιατρος, αλλα μαλλον απ τη φυναστεριδη, δεν ειμαι παχυσαρκος για να συμβει αυτο
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

ποσα mg έπαιρνες την ημερα;
 

kyuss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

1 mg. Eιμαι μαλλον στους λιγους ατυχους που η ουσια αυτη μου δημιουργει παρενεργιες, μικρο το κακο, αφου ειναι αντιστρεψιμα ολα. Και υπαρχει και το revigonen
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Εγω παιδια 3 μηνες που το χα σταματησει καθε πρωι ειχα στυση και τωρα οχι αλλα δε το σταματαω γιατι ειχα τρελη τριχοπτωση και τωρα στο λουσιμο φευγουν πολυ λιγες τριχες.Αραγε το revivogen θα μου εκανε τη δουλεια που μου κανει η φιναστεριδη? (ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ ΣΤΑΝΤΑΡ)
1mg παιρνω απο φαρμακειο 28 ευρω τα 70 χαπια
 

kyuss

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Μαλλον απτο ιδιο φαρμακειο την αγοραζαμε ;D

Η φιναστεριδη και σε μενα ειχε αποτελεσμα. Απ οτι διαβαζω εδω το revigonen, εχει τα ιδια αποτελεσματα, γι αυτο θα το προτιμησω!!!!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού

Inotech

New Member
Απ: To proscar μου έδωσε ανεπιθύμητες ενέργειες. Τι να κάνω?

Admin είπε:
[quote author=Georgex6 link=topic=173.msg3420#msg3420 date=1225838678]
εγω παντως πιστευω οτι ειναι στον ανθρωπο, σημερα ξεκινησα παλι φιναστεριδη μετα απο 3 μηνες και παλι νιωθω μια πτωση και το μοριο εχει μαζευτει αλλα δε το φοβαμαι θα παιξω μερα παρα μερα πινω και μαυρο τσαι βοηθαει μεχρι να το συνηθισει ο οργανισμος αμα παλι μετα απο καιρο δω οτι τα πραγματα δε πανε καλα θα το σταματησω για παντα και θα στραφω στα τοπικα dth blocker
Πόση ποσότητα έλαβες; Πάντως, να σου μάσει το μόριο σε μία μέρα, δεν το έχω ακούσει συχνά.
Μείωσε την ποσότητα, αν πηρες πολύ και κάνε υπομονή. Σε λίγο καιρό θα αρχίσεις να ξαναβλέπεις τον παλιό εαυτό σου (επειδή ο οργανισμός μπαίνει σε προσαρμογή).
[/quote]


Πάρα πολύ ωραία. Πάρα πολύ φυσιολογικό να μικρύνει το πέος σου !. Οσο πιο πολύ συνεχίσεις τη χρήση του φαρμάκου τόσο πιο "καλά" θα τα πας.

Αύριο το πρωί νηστικός στις 8.30 κατευθύνσου στο πλησιέστερο ενδοκρινολογικό εργαστήριο και πες τους πως θες να κάνεις τις εξής εξετάσεις


Γενική αίματος και ούρων
Ηπατικές εξετάσεις (AST, ALT, γ-GT, κτλ)
Ολική Τεστοστερόνη
Ελευθερη Τεστοστερόνη
Βιoδιαθέσιμη Τεστοστερόνη
Ανδροστενεδιόνη
Ανδροστενεδιόλη
DHT (διύδροτεστοστερόνη)
3alpha-diol G
Γλουκουρονίδιο της Ανδροστερόνης (μεταβολίτης της ΔΥΤ)
Οιστραδιόλη (E2)
Οιστρόνη (E1)
Ολικά οιστρογόνα
LH
FSH
DHEA-s
Κορτιζόλη αίματος
4χ ημερήσια διακύμναση Κορτιζόλης / 2χ dhea σίέλου (μόνο στην αμερική το κάνεις θα σου δώσω link εργαστηρίου)
Κορτικοστερόνη
Αλδοστερόνη
Δεόξυκορτικοστερόνη
SHBG
Προλακτίνη
Προγεστερόνη
Πρεγνενολόνη
Λευκωματίνη
ACTH
PSA
TSH
Ελεύθερη T3
Ελευθερη T4
βιταμίνη Β12
βιταμίνη Β6
IGF-1
17-κετοστεροειδή (σε 24ωρο δείγμα ούρων)

Μετανεφρίνες ούρων
Κατεχολαμίνες πλάσματος (σε όρθια θέση, ξαπλωμένος και μετά από άσκηση)
Ντοπαμίνη, Σεροτονίνη, γ-ΑΒΟ(GABA), Αδρεναλινη, Νοραδρεναλινη ούρων

αυτές για αρχή και βλεπουμε ανάλογα με τη περίσταση
 
Μπλουζα