The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

Panos1982

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

ακη ξερεις αν μπορεις να κανεις καμμια εξεταση και να κοιτας για το σπερμα σου αν ειναι καλο η αδυναμο η το οτιδηποτε........νομιζω ειναι το λεγομενο σπερματογραφημα????
αλλα τα ελεγχει αυτα??? δλδ αν πας να παθεις κατι θα το δεις απο κει???
ΤΟ λεω γιατι με ενδιαφερει αμεσα το θεμα μιας και περνω φινα εδω και ενα χρονο και δεν εχω καμμια παρενεργεια....
αλλα αν εχω καμμια μεταβολη στη ποιοτητα σπερματος δε μπορω να το "δω" .......
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

furious3 furious3 furious3 furious3 τι να πω! Αυτο με την έξεταση σπέρματος με ενδιαφέρει και μένα...και αν είναι να την κάνουμε σε τακτά χρονικά διαστήματα...
 
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

http://www.andrologyjournal.org/cgi/rapidpdf/jandrol.109.009381v1.pdf

Δειτε και το παραπανω! ΜΕ ΕΡΕΥΝΕΣ ΤΗΣ MERCK Η ΙΔΙΑ Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΤΟ 1 MG ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΑΣΦΑΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΣΕ ΜΑΚΡΟΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΗ ας το δουν και οι αλλοι μηπως καταλαβα κατι λαθος.Τωρα το τι ισχυει και τι οχι...
 

Hopefull

New Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

το αν αδυνατισε το σπερμα ειναι ναι μεν σημαντικο αλλα υπαρχει και πιο σημαντικη παραμετρος....τι γινεται αν καποιος που παρουσιασει αυτο το side αποφασισει να κοψει τη φινα για να κανει παιδι. Υπαρχει πραγματι ατροφια στα genitals και υπηρεαζεται σε cellular level η ικανοτητα του να γονιμοποιησεις το σπερμα το ωαριο?

Και ακομη τα ποντικια δε τους δωσανε 5mg φινα ....τους δωσανε 0.05 mg ή κατι τετοιο... που αντιστοιχει στο ποντικι οσο αντιστοιχουν τα 5mg στον ανθρωπο.


υπαρχει λυση για καποιον που δεν εχει παρενεργειες απο τη φινα και τρομαζει απο αυτο...εξετασεις καθε χρονο για το σπερμα για να δει πως εξελισσεται και αν εχει αποκλισεις με το χρονο
 

magic810

New Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

Panos1982 είπε:
ακη ξερεις αν μπορεις να κανεις καμμια εξεταση και να κοιτας για το σπερμα σου αν ειναι καλο η αδυναμο η το οτιδηποτε........νομιζω ειναι το λεγομενο σπερματογραφημα????
αλλα τα ελεγχει αυτα??? δλδ αν πας να παθεις κατι θα το δεις απο κει???
ΤΟ λεω γιατι με ενδιαφερει αμεσα το θεμα μιας και περνω φινα εδω και ενα χρονο και δεν εχω καμμια παρενεργεια....
αλλα αν εχω καμμια μεταβολη στη ποιοτητα σπερματος δε μπορω να το "δω" .......

Πανο ξερω οτι υπαρχουν εξειδικευμενα μικροβιολογικα εργαστηρια που κανουν αυτον τον ελεγχο....αλλα μαλον θα πρεπει να το ψαξεις.....
Στη πατρα ας πουμε εχει ενα τετοιο εργαστηριο στη πλατεια νικολαου διπλα απο τα everest αν εισαι απο εκει......το θυμαμαι γιατι μου χε κανει εντυπωση οσο ημουν φοιτητης εκει....
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

κι εγω φοιτητης στην πατρα ημουν......τει.....
τα εβερεστ στην γωνια στο πλακοστωτο δε λες???
που ειναι αυτο το εργαστηριο δε το ειχα δει???
μπορεις να βρεις καποιο τηλ και να μου το στειλεις σε μυνημα????εχεις ακομα ακρες με πατρα???
 

magic810

New Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

Οχι ρε πανο μακαρι να ηξερα.....ειναι οπως προχωρας απο everest για πλ.γεωργιου....στο αριστερο χερι μεσα σε κατι σαν στοα ειχε και κατι καφετεριες.....εχω φυγει απο το 2005 απο την πατρα....
Φαινεται οπως προχωρας θα το δεις σιγουρα εχει ταμπελα κιολας που λεει μικροβιολογικο εργαστηριο εξεταση γονιμοτητας κ κατι τετοια.....
ειναι πολυ χαρακτηριστικο....

Που μενεις τωρα?

Για αθηνα που εψαξα με μια γρηγορη ματια...υπαρχουν αυτοι...

http://www.spermlab.gr/site/%CE%9A%CE%B1%CF%84%CE%AC%CE%BB%CE%BF%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%99%CE%B1%CF%84%CF%81%CF%8E%CE%BD.html?Itemid=0&SobiCatSelected_0=5&field_city=%CE%91%CE%B8%CE%AE%CE%BD%CE%B1&field_federal_state=%CE%91%CF%84%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE%CF%82&field_street=all&reset=2&search=%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7&searchphrase=any&sobi2Search=%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7+...+&sobiCid=5
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

κι εγω το 2005 εφυγα ψηλε..... ;D
εγω μενω κορινθο αλλα εχω φιλους στην πατρα.....δεν ειναι τοσο πολυ κολλητοι ομως και ντρεπομαι να τους πω για την εξεταση σπερματος.....θα παω μια βολτα μονος μου πατρα που ξερω τα μερη να πιω καφε και θα περασω απο κει να κανω μια εξεταση να δω πως ειμαι τωρα και καθε χρονο θα κανω μια καλου κακου......απο χρηματα εχεις ιδεα ποσα θελουν ????
 

magic810

New Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

Oχι πανο δεν εχω ιδεα...αν πας ενημερωνεις και τα υπολοιπα παιδια....

Υγ.σε ποια σχολη ησουνα....? :chinscratch :)
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

magic810 είπε:
Oχι πανο δεν εχω ιδεα...αν πας ενημερωνεις και τα υπολοιπα παιδια....

Υγ.σε ποια σχολη ησουνα....? :chinscratch :)

καλα οταν παω σιγουρα θα σας πω τι και πως......

ημουνα διοικηση επιχειρησεων......2001-2005
 

vrm

Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

Το κόστος για το σπερμοδιάγραμμα κυμαίνεται απο 80 εώς 170 ευρώ (περίπου). Σίγουρα μπορείς να σου ζητήσουν περισσότερα ή... και λιγότερα :chinscratch.
Αν θελείς να κάνεις απλώς ένα σπερμοδιαγραμμα θα ήταν υπερβολή να δώσεις πάνω απο 100 Ε :eek: Αν όμως προσθέσεις και την καλλιέργεια σπέρματος θα χρειαστεί να καταβάλεις πάνω 110 ευρω.
Το κάθε μικροβιολογικό εργαστήριο κοστολογεί διαφορετικά, γι'αυτό ψάχτω καλά...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

ANAR

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

vrm είπε:
Το κόστος για το σπερμοδιάγραμμα κυμαίνεται απο 80 εώς 170 ευρώ (περίπου). Σίγουρα μπορείς να σου ζητήσουν περισσότερα ή... και λιγότερα :chinscratch.
Αν θελείς να κάνεις απλώς ένα σπερμοδιαγραμμα θα ήταν υπερβολή να δώσεις πάνω απο 100 Ε :eek: Αν όμως προσθέσεις και την καλλιέργεια σπέρματος θα χρειαστεί να καταβάλεις πάνω 110 ευρω.
Το κάθε μικροβιολογικό εργαστήριο κοστολογεί διαφορετικά, γι'αυτό ψάχτω καλά...

Λογικα θα γράφονται οι εξετασεις απο τα ταμια οποτε το κοστος θα ειναι πολυ μικρο παιδια
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

Με το προβλημα που εχω πήγα σε πολλους γιατρους το τι ακουσα οταν τους ελεγα τα φαρμακα που βαζω τοπικα δεν περιγράφετε ??? ???
Πρωτη κουβεντα ηταν θα πάθεις καρκινο δεν θα κανεις ποτε παιδια θα εχεις προβληματα υγειας και πολλα αλλα και οταν τους εκανα αντιλογο με κοιτάγανε μονο και δεν λέγανε τιποτα
Ασε που με κοιταγαν λες και ειμαι τρομοκράτης οταν τους ελεγα για την θεραπεια ;D ;D
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

ANAR είπε:
Ασε που με κοιταγαν λες και ειμαι τρομοκράτης οταν τους ελεγα για την θεραπεια ;D ;D

εεεμμμμμ.....πιστευω οτι δεν σε κοιταγαν ετσι λογο της θεραπειας....... :D :D
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

Panos1982 είπε:
[quote author=ANAR link=topic=1600.msg27889#msg27889 date=1267515899]
Ασε που με κοιταγαν λες και ειμαι τρομοκράτης οταν τους ελεγα για την θεραπεια ;D ;D

εεεμμμμμ.....πιστευω οτι δεν σε κοιταγαν ετσι λογο της θεραπειας....... :D :D
[/quote]

Πλακα πλακα μαυρα ρουχα,μακρια μαλλια και αξύριστος λογικο μου φαίνεται ;D
Ανήκω σε αλλες εποχες και οχι τις σημερινής του life style :p
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

μηπως ειχες κ στην τσεπη του μπυφαν κανα μπουκαλι μπυρας??? και κρεμοταν και καμμια χαρτοπετετα στην ακρη???? ισως αυτο να τους κινησε την περιεργεια..... ::)
 

ANAR

Well-Known Member
Απ: The effect of finasteride on spermatogenesis of Mesocricetus auratus

Panos1982 είπε:
μηπως ειχες κ στην τσεπη του μπυφαν κανα μπουκαλι μπυρας??? και κρεμοταν και καμμια χαρτοπετετα στην ακρη???? ισως αυτο να τους κινησε την περιεργεια..... ::)

Πανο σε βρίσκω αδιάβαστο δεν βαζουν χαρτοπετσέτα αγορι μου ύφασμα βαζουν :D :D
Συχνα κραταω στο χερι μπυρα αφου ειμαι καψούρης μαζι της :tease: :tease:
 
Μπλουζα