Tasmania, fue, 3100 grafts, 26-27/10/2015

Tasmania

Active Member
ανεβαζω και μια με βρεγμενα μαλλια φουλ φλας στο μπανιο... @andy.k ελπιζω αυτη να μην σε δινει εντυπωση για illusion
 

Συνημμένα

  • DSC05346 (2).jpg
    DSC05346 (2).jpg
    2.1 MB · Προβολές: 353

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tasmania

Active Member
θα τα αφησω οσο πιο κοντα μπορω , εστω και με τα κενα για να φανει στα νεα μελη τί πραγματικα μπορουν να προσδοκουν σε παρομοιες καταστασεις σαν εμενα (αριθμος γραφτς&μεγεθος καλυψης)...τωρα μετα το 12μηνο σιγουρα θα τα αφησω 6-8cm για πιο κομπλε αποτελεσμα
 

andy.k

Active member
ανεβαζω και μια με βρεγμενα μαλλια φουλ φλας στο μπανιο... @andy.k ελπιζω αυτη να μην σε δινει εντυπωση για illusion

Φιλέ ούτε κ οι προηγούμενες μου φαινόντουσαν παραπλανητικές εκ προθέσεως. Στις φωτό σου είσαι πολύ σωστός γενικά...απλά σε μια πανοραμική που ειχες βάλει σε κάποιο προηγούμενο μήνα φαινοσουν πιο αδειος από φωτός υπό άλλες γωνίες της ίδιας περιόδου. Και είπα μήπως είναι ή γωνία της φωτό κυρίως (όχι δλδ φωτισμός ούτε φυσικά επ ουδενί εκ προθέσεως παραπλάνηση)...εγώ από αυτό που βλέπω πιστεύω ότι κ 40% ακόμα να δώσει θα είσαι παρά πολύ καλά...Αν δώσει ακόμα 70% βέβαια, όπως προσμένεις εσυ ακόμα καλύτερα...θα ψάχνουμε να δούμε δέρμα...τη φίνα την ξεκίνησες μετά την επέμβαση η την χρησιμοποιούσες χρόνια? Θεωρεις ότι μπορεί να σου έδωσε κ αυτή έκφυση παράλληλα με τη μμ?
 

andy.k

Active member
Αν μεγαλωσουν πιστευω να καλυφθουν τα κενακια!!!αναμενουμε

Jhon αν έχει τόση ακόμα έκφυση όση περιμένει ο tasmania, δε νομίζω να χρειάζεται κ πολύ μήκος για να καλύψει κενά... Δε θα βλέπουμε δέρμα ακόμα και με
την ψιλή να τα πάρει...Πλάκα
πλακα, κανένα κεφάλι
να τα εχει κουρεψει με την
ψιλή μετα απο τελικο αποτελεσμα μμ έχουμε?κανένα καλό αποτέλεσμα? Δεν έχω δει φωτος στο νετ
πουθενά...
 

Tasmania

Active Member
Εχω αναφερει για τη φινα full details σε ερωτηση του Δημητρη και του Ποσειδωνα σε προηγουμενες σελιδες. Μπορεις να μου ποσταρεις τις φωτος που λες (πανοραμικες ιδιας περιοδου διαφορετικες-για να τις σχολιασουμε να δουμε τι παιζει)..δεν ηταν παραπλανητικες εκ προθεσεως αλλα παραπλανητικες σκετο χωρις προθεση δλδ εξ'οσων καταλαβα δλδ. Προσωπικη εκτιμηση εκανα το 30-35% φυτρωση μεχρι τωρα..η πορεια θα δειξει τι θα δωσει...διαβασε για τη δραση της φινας...εχουν υπωθει αρκετα στο γκρουπ..ελαχιστα δρα στο forehead, δρας κυριως στο crown area (γι'αυτο κ ποσταρω crown συνεχεια γιατι το τελευταιο 2μηνο ειδα διαφορα απο πριν).... οποτε για να το συμμαζεψω λιγο @andy.k μου ποσταρεις τις φωτο και σχολιαζουμε
 

John_John1

Ειδικός συνεργάτης HDC Hair Clinic Cyprus.
Jhon αν έχει τόση ακόμα έκφυση όση περιμένει ο tasmania, δε νομίζω να χρειάζεται κ πολύ μήκος για να καλύψει κενά... Δε θα βλέπουμε δέρμα ακόμα και με
την ψιλή να τα πάρει...Πλάκα
πλακα, κανένα κεφάλι
να τα εχει κουρεψει με την
ψιλή μετα απο τελικο αποτελεσμα μμ έχουμε?κανένα καλό αποτέλεσμα? Δεν έχω δει φωτος στο νετ
πουθενά...

εγω εχω τελικο αποτελεσμα με κοντο μαλλι στις φωτο μου.
 

andy.k

Active member
Εχω αναφερει για τη φινα full details σε ερωτηση του Δημητρη και του Ποσειδμμ ειτε την ξεκινας μετα ειτε την παιρνεις απο πρινα σε προηγουμενες σελιδες. Μπορεις να μου ποσταρεις τις φωτος που λες (πανοραμικες ιδιας περιοδου διαφορετικες-για να τις σχολιασουμε να δουμε τι παιζει)..δεν ηταν παραπλανητικες εκ προθεσεως αλλα παραπλανητικες σκετο χωρις προθεση δλδ εξ'οσων καταλαβα δλδ. Προσωπικη εκτιμηση εκανα το 30-35% φυτρωση μεχρι τωρα..η πορεια θα δειξει τι θα δωσει...διαβασε για τη δραση της φινας...εχουν υπωθει αρκετα στο γκρουπ..ελαχιστα δρα στο forehead, δρας κδιαστημα.ο crown area (γι'αυτο κ ποσταρω crown συνεχεια γιατι το τελευταιο 2μηνο ειδα διαφορα απο πριν).... οποτε για να το συμμαζεψω λιγο @andy.k μου ποσταρεις τις φωτο και σχολιαζουμε

Taz αναφέρομαι στα posts σου την 30 και 31 Ίαν 2016. Σελ. 3 του παρόντος νήματος...από μπροστά φαίνεσαι nw0 τελείως...στην πανοραμική φαίνεται το πρόβλημα. Γνώμη μου είναι ότι στις φωτό που ποσταρες τώρα είσαι πολύ καλύτερα απ ότι στη φωτό στις 30ιαν... Αφενός έχεις γεμίσει αρκετά, αφετέρου νομίζω πως έχει σβήσει ή ανομοιομορφία μεταξύ πλαϊνών κ ληπτριας...δε ξέρω αν έχεις ίδιο μήκος πλαϊνών, ίδιο μήκος στη ληπτρια... Πάντως αν αυτη η φωτό του Ίαν κ ή τωρινή πανοραμικη που εβαλες είναι με ίδιο κούρεμα, νομίζω πως έχει σημειωθει αρκετη βελτιωση αυτό το ενδιάμεσο διαστημα.
Σχετικά με τη φίνα, όλα οκ διάβασα τα posts που
ανέφερες. Φαίνεται να κάνει δουλειά πάντως...το crown φαίνεται αρκετα καλυτερα. Είναι μάλλον μεγάλο
booster η φίνα για τη μμ..είτε την ξεκινησει κανείς μετά τη μμ είτε την χρησιμοποιούσε από πριν.
 

Tasmania

Active Member
Η πρωτη φωτογραφια (απο μπροστα) που φαινομαι οπως λες ΝWO ειναι με φλας σε φως δωματιου (απο κινητο με χαλια αναλυση-το ειχα αναφερει σε ολα τα ποστ τοτε γι'αυτο και εδειχνε πιο καλο απο την πραγματικοτητα). Μου ζητηθηκε απο Ποσειδωνα πανοραμικη και την εβαλα (κατω απο λαμπα γραφειου,φλας και φουλ βρεγμενο μαλλι). Αυτα για τις 2 φωτο 30 Ιαν 2016. Στις φωτο μου 31 Ιαν 2016 ειναι σε εξωτερικες συνθηκες (παλι με το ιδιο χαμηλης ποιοτητας κινητο) με οσο ηλιο ειχε και οχι φατσα με τον ηλιο απλα στο μπαλκονι...αν δεις και τη φωτο στις 9 Φεβ 2016 παλι σε εξωτερικες συνθηκες αλλα φατσα με τον ηλιο διαπιστωνεται αμεσως η εμφανης διαφορα στην πυκνοτητα... Για την ανομοιομορφια που ειχα στο μηκος εχεις δικαιο..τα πλαινα ενω τα εκοβα πιο κοντα μεγαλωναν πιο νωρις απο τα επανω κατα τη διαρκεια των μηνων που κανω την παρουσιαση..αυτο εχει στρωσει πλεον....σε συγκριση με πριν εχω γεμισει, σε σχεση με αυτο που θελω ή αυτο που λεμε γεμισες εχω ακομη δρομο και μακαρι να συνεχισει ετσι... κανει δουλεια οντως η φινα απλα σε μενα αργησε λιγο...στο 1ομηνο μου σταθεροποιησε τριχοπτωση και μετα αρχισε να μου δινει τα εξτρα... ενδιαφερον εχει η αναλυση στο τί προσφερει μινοξ, φινα, και ταυτοχρονη χρηση μινοξ-φινας. Εχουν γινει πειραματικες εργασιες επι αυτου κ εχουν καταδειξει υπεροχη της 3ης επιλογης ως θεραπεια. Τουτεστιν φιλε, απο μενα μην περιμενεις ή καλυτερα για να μην το προσωποποιω μην περιμενετε παραπλανηση με illusion ηθελημενη ή αθελη. Εχω δηλωσει οτι ειμαι ανοικτος σε συναντηση ανα πασα στιγμη και οτι μου ζητατε εδω μεσα θα το ανεβαζω. Επισης εχω πει για το μηκος μαλλιου πολλακις τί θα κανω.
 

andy.k

Active member
Ναι ρε man επιστημών άνθρωπος είσαι έχεις δώσει όρκο στον Ιπποκρατη, σαφώς κ δεν υποννοω πως επιδιώκεις παραπλάνηση. Κι εγώ για το κούρεμα το ίδιο έχω πει, θα παιζω απο 0,5 εως 1,5 cm,για να δω κ ποιο θα ειναι το πραγματικο αποτελεσμα...αλλά ως το 6μηνο...άντε 7-8 μηνο το
πολυ. Μετά δε νομίζω να έχω άλλη φυτρωση. Είναι μόνο βελτίωση ποιοτητας τρίχας
νομιζω από εκεί κ έπειτα.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tasmania

Active Member
Κοιτα μαν, αποψη μου ειναι οτι ανεξαρτητα απο τί επαγγελεται καποιος εδω μεσα, εναποκειται στην ηθικη συνειδηση του πως θα παρουσιαζει ή αν θα προσπαθησει να παραπλανει με οποιοδηποτε τροπο προς ιδιον οφελος (τα μπραβο ή αλλοσπος οφελος)... απ'τη στιγμη που οποιοδηποτε μελος ειναι δεκτικο σε οτι του ζητηθει για μενα ειναι clear.
 

piros75

Well-Known Member
Tas πας πολύ καλά, δεν ξέρω αν είσαι στο 35% ή παραπάνω, πάντως είμαι σίγουρος ότι οι επόμενοι 2 μήνες θα είναι για σένα μια όμορφη έκπληξη. Αυτό που με εντυπωσιάζει ωστόσο περισσότερο δεν είναι η πορεία της μμ σου (αυτή θα μας δείξει τα αποτελεσμάτα της μέσα στους επόμενους 3-4 μήνες) αλλά η κορυφή σου φίλε. Είναι εντυπωσιακή η διαφορά με το πριν και συνεπώς η χρήση φίνας/μινοξ φαίνεαι πως σε εσένα δουλεύει πολύ καλά. Ερώτηση: από παρενέργειες έχεις τίποτα;
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ταζ, πας πολύ καλά. Το αποτέλεσμα νομίζω ότι είναι συνδυασμός φύτρωσης και χρήσης φαρμάκων (μίνο) γιατί στην μπροστινή περιοχή είχες τρίχες. Τα graft που έβαλες, σε σχέση με το εύρος περιοχής που κάλυψες είναι υπεραρκετά για να σου δώσουν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα αν έχεις καλή φύτρωση (που στο εύχομαι και φαίνεται ότι έχεις). Νομίζω ότι όσοι κάνουν χρήσης μίνο είναι λίγο πιο μπροστά από τον μέσο όρο σε θέματα φύτρωσης, εγώ θα έλεγα στην περιπτωσή σου είσαι στο 40-45%. Οι φώτο που "παραπλανούν" στην περιπτωσή σου είναι οι μπροστινές (αυτό φάνηκε και από τις πρώτες που έβαλες) και οφείλεται στον τρόπο που στρώνει το μαλλί και το χτενίζεις, σε συνδυασμό με τα φώτα που υπάρχουν στο περιβάλλον και τι σκιές δημιουργούν. Αν εξαιρεσεις όμως το φόρουμ, νομίζω ότι αυτό είναι μεγάλο πλεονέκτημα γιατί έτσι σε βλέπουν στην καθημερινότητα, άρα σε ευννοεί. Οι πανοραμικές είναι πολύ καλές για ανάλυση της πυκνότητας, όμως έχουν μικρή πρακτική χρήση. Επίσης, η σπαστή τρίχα θα σου δώσει και άλλη κάλυψη όταν την αφήσεις να μεγαλώσει στο μέλλον.

Τέλος να προσθέσω ότι φύτρωση έχουμε από τον 3ο έως και τον 8ο, η οποία έρχεται σε κύματα και κορυφώνεται κάπου στον 6ο. Έχει κατανομή "καμπάνας", δηλαδή ξεκινάει αργά, από τον 4ο έως το 6ο, επιταχύνει και από τον 6ο έως τον 8ο επιβραδύνει. Ένα συχνό λάθος που κάνουμε είναι ότι θεωρούμε φύτρωση μόνο το graft που ξεπροβάλει στην επιφάνεια. Φύτρωση και μάλιστα πιο σημαντική είναι και ο "πολλαπλασιασμός" του graft απο μονότριχο σε δίτριχο ή πολύτριχο που γίνεται τους τελευταίους μήνες (μέχρι τον 8ο) και έχει πολύ μεγάλο πολλαπλασιαστικό αποτέλεσμα στην εικόνα.
 

Tasmania

Active Member
@piros75 και μενα αυτο μου εκανε εντυπωση φιλε. Το crown ! Και μου εκανε εντυπωση γιατι εχει μηνες που κανω χρηση φινας και δεν περιμενα να μου δωσει κατι εξτρα περα απο αυτο που μου ειχε δωσει στη σταθεροποιηση της τριχοπτωσης το πρωτο 10μηνο. Ηταν και ο λογος που ανεβαζω συνεχως φωτο απο crown. Απο παρενεργειες δοξασι ο θεος καμια απολυτως μεχρι στιγμης.

@CVIAL σωστοτατος σε οσα λες. Μπροστα οπως λες ειχα μικρες τριχες αδυναμες, πιο λεπτες απο αλλες τριγυρω που με τη μινοξ σιγουρα εχει δωσει κατι. Γι'αυτο και εβαλα 30-35% στο θεμα φυτρωσης συνυπολογιζοντας αυτον τον παραγοντα...Βεβαια μπορει και να ειναι 40-45% οπως λες. Ακριβη αναλυση σε 2τριχα,3τριχα κλπ δεν πηρα τοτε απο την κλινικη (τα ειχαν σημειωμενα....λαθος μου γιατι θα ειχαμε ενα εξτρα στοιχειο να αναλυσουμε). Μου ειχε αναφερει ο ιατρος οτι ειχα αρκετα 3τριχα στην ινιακη χωρα της δοτριας. Ομολογω οτι δεν ηξερα αυτο που λες για τον "πολλαπλασιασμο" του γραφτ. Ενδιαφερον και ελπιδοφορο μαν. Μακαρι να συνεχισει ετσι, κανω υπομονη αυτους τους μηνες να δω τί θα μου δωσει. Παντως οταν τα βλεπω στον καθρεφτη απο μπροστα (ακομα και τωρα με τοσο μικρο μηκος τριχας) βλεπω καποια κενα αλλα γενικα μου δινει την παραπλανητικη εντυπωση οτι ειμαι καλα...σκυβωντας το κεφαλι στον καθρεφτη σιγουρα βλεπω περισσοτερα κενα που με τον καιρο κλεινουν. Τις αλλαγες τις παρατηρω περιπου καθε 10-15 μερες.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Ομολογω οτι δεν ηξερα αυτο που λες για τον "πολλαπλασιασμο" του γραφτ. Ενδιαφερον και ελπιδοφορο μαν.

Δυστυχώς είναι από πολλούς υποεκτιμημένο και όμως τόσο σημαντικό. Τα περισσότερα graft αρχικά βγαίνουν σαν μονότριχα και μετά αρχίζουν να αναπτύσσονται σαν πολύτριχα. Επειδή τελικά οι τρίχες δίνουν το αποτέλεσμα, το boost αυτού του "φαινομένου" είναι τελικά ο λόγος σου, δηλαδή από x2.0-3.0(περίπτωση Andy). Βέβαια δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί κάποια αναπτύσσονται από την αρχή σαν πολύτριχα.
 

andy.k

Active member
Επειδή τελικά οι τρίχες δίνουν το αποτέλεσμα, το boost αυτού του "φαινομένου" είναι τελικά ο λόγος σου, δηλαδή από x2.0-3.0(περίπτωση Andy). Βέβαια δεν είναι ακριβώς έτσι γιατί κάποια αναπτύσσονται από την αρχή σαν πολύτριχα.
Συμφωνω οτι οι τριχες δινουν
το αποτελεσμα, ωστοσο
νομίζω ότι σε πολύ κοντά
κουρεματα- κάτω από 5-6mm-
όπου είναι ορατά τα σημεία
εξόδου των τριχών από το
δέρμα, παίζουν ρόλο κυρίως
τα grafts και οι μεταξυ τους
αποστασεις και
δευτερευόντως οι τρίχες που
κουβαλούν αυτά τα grafts...πχ
μπορει σε μια επιφανεια 4cm2 με μηκος
μαλλιων 5cm να δινουν περιπου το ιδιο αποτελεσμα 100 τριτριχα με 300 μονοτριχα,
ομως σε μήκος 5mm, τα 300
μονοτριχα θα δωσουν αν οχι
τριπλασια καλο, σιγουρα πολυ
καλυτερο κ σαφως φυσικοτερο
αποτελεσμα απο τα 100 τριτριχα...το καλύτερο φυσικά είναι να βάλεις 300
τριτριχα..αλλά φαντάζομαι εδώ γελαμε...:D
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Σωστή η παρατήρηση ως προς το μήκος, αν και πολλες φορές δεν σημαίνει οτι η έξοδος ενός πολυτριχου ειναι απαραιτήτως ενα σημείο.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

andy.k

Active member
Αυτό δε το ήξερα, νόμιζα ότι στα πολυτριχα ολες οι τρίχες από το ίδιο σημείο βγαίνουν...μα καλά τοτε πως ξεχωρίζουν? Και αν δε ξεχωρίζουν τελικά, τότε όταν βγήκαν πως είναι δυνατόν να τα ξεχώρισαν.είχα την εντύπωση ότι στην εξαγωγή από το σημείο εξόδου αντιλαμβάνονται το όριο του graft...,υπάρχει περίπτωση στη δοτρια να έβγαιναν όλες οι τρίχες ενός πολυτριχου από ένα σημείο, και μετά στη ληπτρια να ισχύει κάτι διαφορετικό?
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Αυτό δε το ήξερα, νόμιζα ότι στα πολυτριχα ολες οι τρίχες από το ίδιο σημείο βγαίνουν

Για αυτό είσαι εδώ, για να μαθαίνεις :D

κατάλογος.jpg


Αυτό που λες εσύ είναι αυτό που φαίνεται στον κύκλο και λέγεται splayed follicles hair (κάτι σαν το φαινόμενο των λουλουδιών στο βάζο) και συνήθως έχει την παρακάτω τυπολογία.

κατάλογος1.jpg


Η συνηθισμένη τυπολογία όμως είναι τα υπόλοιπα graft που βλέπεις στο 1ο σχήμα και που έχουν (τα περισσότερα) διακριτές εξόδους στην επιφάνεια ανά τρίχα (δεν μιλάμε φυσικά για μεγάλες αποστάσεις). Εξάλλου αν ήταν όπως το νόμιζες θα άφηνες και τον Koray χωρίς δουλεία (graft splitting) ;)
 
Μπλουζα