Tasmania, FUE, 2954 grafts, 02-03 / 09 / 2019

vlafo

Well-Known Member
Ένα από τα κλασσικά πολύ καλά αποτελέσματα του Γεωργίου.
Πολύ καλό από όπου και να το δεις.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tasmania

Active Member
8 μήνες και 4 ημέρες
 

Συνημμένα

  • thumbnail_IMG_20200507_200936.jpg
    thumbnail_IMG_20200507_200936.jpg
    79 KB · Προβολές: 377
  • thumbnail_IMG_20200507_201216.jpg
    thumbnail_IMG_20200507_201216.jpg
    278.4 KB · Προβολές: 380

Tasmania

Active Member
8 μήνες & 1 εβδομάδα
φωτο σε εξωτερικες συνθήκες φωτισμου
 

Συνημμένα

  • thumbnail_IMG_20200511_123300.jpg
    thumbnail_IMG_20200511_123300.jpg
    285 KB · Προβολές: 338
  • thumbnail_IMG_20200511_123353.jpg
    thumbnail_IMG_20200511_123353.jpg
    97.6 KB · Προβολές: 356

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
"Την ασφαλη ζωνη σε κάθε περιπτωση . "

Καμία "σε κάθε περίπτωση ασφαλής ζώνη " δεν δίνει 9000 grafts με FUE . To πολύ και υπο προυποθέσεις τα μισά.

The donor area in the average Caucasian male has ~12,500 Follicular Units of which possibly up to 60% can be taken for hair transplants. For FUE without becoming over-harvested, about half of this amount (30% or 3,750 grafts) can be taken with FUE to be safe. The thickness of the hair shaft (fine, medium or coarse) alter this number (lowers if for fine hair and increases it for coarse hair). The question to ask, is how much hair do I have to leave behind to keep my donor area LOOKING healthy and full enough not to reveal that I was transplanted.

Από τον Dr Rassman , ένα από τους γιατρούς που πρωτολάνσαρε την FUE το μακρινό 2002

Μάλλον δεν το ερμηνεύεις σωστά. Η λέξη κλειδί είναι "the AVERAGE caucasian". Άρα υπάρχουν κάποιοι που είναι above average. To 60% του 12,500 είναι 7.500g, άρα το above average γιατί να μην είναι 9.000g? To 30% (αν θεωρείς ότι είναι το max) είναι ανά μμ και όχι το συνολικό νούμερο που μπορεί να παρθεί σε περισσότερες μμ με FUE.
 

vlafo

Well-Known Member
8 μήνες & 1 εβδομάδα
φωτο σε εξωτερικες συνθήκες φωτισμου
Νομίζω θα το ξαναπώ άλλη μια φορά,το συγκεκριμένο αποτέλεσμα είναι από τα καλύτερα που εγώ έχω δεί αλλά και στο φόρουμ ένα από τα καλύτερα.Και είναι ακόμα στον 8 μήνα.
 

nucky

Active Member
"Μάλλον δεν το ερμηνεύεις σωστά. Η λέξη κλειδί είναι "the AVERAGE caucasian". Άρα υπάρχουν κάποιοι που είναι above average. To 60% του 12,500 είναι 7.500g, άρα το above average γιατί να μην είναι 9.000g? To 30% (αν θεωρείς ότι είναι το max) είναι ανά μμ και όχι το συνολικό νούμερο που μπορεί να παρθεί σε περισσότερες μμ με FUE. "

Διαφωνούμε στην ερμηνεία , αν και σέβομαι τη μελέτη που έχεις κάνει, δεν είμαι ειδικός και δεν θέλω να είμαι κάθετος. Ίσως να κάνουμε ένα ερώτημα διατυπωμένο ακριβώς έτσι.

Κατά τη γνώμη μου

Στο 60% ο Rassman βάζει τα grafts που μπορούν να ληφθούν συνολικά όχι μόνο με FUΕ.

Και το 30% είναι είναι το συνολικό ανεξαρτήτως πλήθους επεμβάσεων. Αν σκεφτείς οτι για κάθε graft που βγάζεις με FUE δεν μπορείς να βγάλεις (τουλάχιστον) όλα τα περιμετρικά γειτονικά του είναι δυνατόν να πάρεις το 60% ;


Από το blog του Rassman , απάντηση σε χρήστη
"I don’t believe that 99% of people who get 5000 FUE grafts can support that number without getting a see-through donor area. "

Βασικά το μπλογκ του είναι γεμάτο από περιπτώσεις overharvesting ή μη "σεβασμού" της ασφαλούς
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
"Μάλλον δεν το ερμηνεύεις σωστά. Η λέξη κλειδί είναι "the AVERAGE caucasian". Άρα υπάρχουν κάποιοι που είναι above average. To 60% του 12,500 είναι 7.500g, άρα το above average γιατί να μην είναι 9.000g? To 30% (αν θεωρείς ότι είναι το max) είναι ανά μμ και όχι το συνολικό νούμερο που μπορεί να παρθεί σε περισσότερες μμ με FUE. "

Διαφωνούμε στην ερμηνεία , αν και σέβομαι τη μελέτη που έχεις κάνει, δεν είμαι ειδικός και δεν θέλω να είμαι κάθετος. Ίσως να κάνουμε ένα ερώτημα διατυπωμένο ακριβώς έτσι.

Κατά τη γνώμη μου

Στο 60% ο Rassman βάζει τα grafts που μπορούν να ληφθούν συνολικά όχι μόνο με FUΕ.

Και το 30% είναι είναι το συνολικό ανεξαρτήτως πλήθους επεμβάσεων. Αν σκεφτείς ότι για κάθε graft που βγάζεις με FUE δεν μπορείς να βγάλεις (τουλάχιστον) όλα τα περιμετρικά γειτονικά του είναι δυνατόν να πάρεις το 60% ;


Από το blog του Rassman , απάντηση σε χρήστη
"I don’t believe that 99% of people who get 5000 FUE grafts can support that number without getting a see-through donor area. "

Βασικά το μπλογκ του είναι γεμάτο από περιπτώσεις overharvesting ή μη "σεβασμού" της ασφαλούς

Σέβομαι τον Rassman αλλά εκφράζει μια παλιά σχολή. Όπως σου έγραψα και σε άλλο ποστ και αυτός και οι περισσότεροι Αμερικάνοι δεν είναι οι πρωτοπόροι της FUE. Σήμερα η μοντέρνα αντίληψη λέγεται coverage value και δεν έχει σχέση με απόλυτα ποσοστά. Λαμβάνει υπόψιν τα χαρακτηριστικά του καθενός για να καθορίσει τελικά το ποσοστό και τα συνολικά graft της δότριας.

"I don’t believe that 99% of people who get 5000 FUE grafts can support that number without getting a see-through donor area. "
Αυτό είναι τουλάχιστον αστείο να γράφεται στις μέρες μας. Είναι άπειρα τα παραδείγματα στην FUE με μμ 5-6-7Κ συνολικά που η δότρια φαίνεται μια χαρά. Στο δικό μου κεφάλι π.χ. έχουν φύγει 5500g περίπου και η δότρια είναι άψογη, ούτε see-thru ούτε τίποτα (και έχω δότρια κάτω του μετρίου).
 
Τελευταία επεξεργασία:

nucky

Active Member
Αν θεωρείς οτι ο Rassman εκφράζει μια παλιά σχολή τότε οκ. Στην ίδια σχολή ανήκουν πάντως οι περισσότεροι Αμερικάνοι μεγαλογιατροί όπως είπες αλλα και αρκετοί Ευρωπαίοι (πχ Bissanga) . Το να είναι τόσος πολύς κόσμος , στις πιο προηγμένες ιατρικά χώρες , υπερμαχος της Strip , είναι μόνο και μόνο γιατί έχουν μείνει πίσω απ τις εξελίξεις; Σε μια τόσο ανταγωνιστική αγορά που έχουν να αντιμετωπίσουν όλον τον κόσμο ένεκα ιατρικού τουρισμού; Δεν μου φαίνεται λογικό

Το coverage value που λες το λαμβάνουν και αυτοί υποψιν προφανώς. Γι αυτό και μιλούν για μέσες περιπτώσεις. Στα ποστ του ο Rassman αναφέρει σαφως οτι τα νούμερα αλλάζουν ανάλογα με το πάχος τρίχας , αντίθεση κλπ . Αλλά αν η μέση περίπτωση ασφαλούς δότριας είναι 3750 Κ , έ πόσο πια μπορεί να ανέβει στην καλή περίπτωση; (Δεν μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις ). Οταν λέει δηλαδή οτι με 5κ grafts FUE από την ασφαλή ζώνη οι περρισότεροι θα έχουν πρόβλημα εννοείται οτι συνυπολογίζει τις άλλες παραμέτρους πέραν του πλήθους grafts. Μιλάμε δε για έναν άνθρωπο 70+, με δεκαετίες στις μμ , έχει δει κυριολεκτικά χιλιάδες κεφάλια



Τα άπειρα παραδείγματα που λες εσύ δεν τα έχω δει αλλά ομολογώ οτι δεν ψάχνω και τόσο σχολαστικά. ΚΑρατέω πάντα και μια πισινή για οτι βλέπω σε φωτογραφίες. Γενικός κανόνας αυτός. Τα νούμερα είναι νούμερα όμως. Να πάρεις 7κ grafts από μια ασφαλή ζώνη 12,5 k grafts και να λές οτι θα είναι οκ , εμένα δεν μου βγαίνει. Αμα κάνεις τώρα 7Κ FUE σε 50άρη γκριζαρισμένο NW4 με άνω του μετρίου δότρια και παχια τρίχα τότε ίσως και να μπορεί να δουλέψει.


Στην πε΄ριπτωσή σου μπορεί να είναι πολλοί οι λόγοι που η δότρια φαίνεται άψογη (στις φωτογραφίες ). Μπορεί να πήρατε τα grafts εκτός ασφαλούς ζώνης και αν η ηλικία σου είναι μη τρυφερή τότε μπορείς να πάρεις το μικρό ή ελάχιστο ρίσκο. Μπορεί να έχεις μαλλί salt n pepper . Επίσης αφήνεις τα μαλλιά σου μακριά , οπότε όπως λέω και σε άλλο νήμα , ποιος ο λόγος να κάνεις FUE ; Για να πληρώσεις τα τρίδιπλα; Η FUe έχει πραγματικό νόημα αν θες να κρατάς τα πλαινά πολύ κοντά και αν θες να κρατάς τα πλαινα πολύ κοντά τότε είναι πολύ πιο εύκολο να φαίνεται "σκοροφαγωμένη" η δότρια. Αν έκανες ένα buzz cut στα πλάγια πως θα φαινόταν άραγε ; Επίσης , αν είχες κάνει στριπ ή συνδυασμό , πιστεύεις οτι δεν θα είχες καμία διαφορά στο αποτέλεσμα ; Όχι διαφορά τύπου καλο - κακό αλλά διαφορά τύπου καλό - καλύτερο
 
Τελευταία επεξεργασία:

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Nucky για να μην γραφω τα ίδια σε 2 νήματα ας συνεχίσουμε την συζήτηση στο άλλο. Το μόνο που θα σου πω εδώ είναι ότι ο λόγος που πολλοί γιατροί (ιδιαίτερα οι Αμερικάνοι που ελέγxουν την ISHRS) επιμένουν και προωθούν την στριπ έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό και με την διασφάλιση του επαγγελματος και όχι μόνο με αυτά που αναφέρεις. Η Αντωνία και η Μαρία μπορούν να κάνουν FUE από την αρχή μέχρι το τέλος με τον γιατρό να πίνει καφέ εντός ή και εκτός της κλινικής. Στριπ όμως δεν γίνεται χωρίς την παρουσία γιατρού. Έτσι όπως πάει η FUE θα προσφέρει περισσότερες δουλειές σε technicians και λιγότερες σε γιατρούς. Στην στριπ διαχρονικά η αναλογία δεν μεταβάλλεται και ο γιατρός κάνει όλο το παιχνίδι.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Giorgos-3

Well-Known Member
Nucky για να μην γραφω τα ίδια σε 2 νήματα ας συνεχίσουμε την συζήτηση στο άλλο. Το μόνο που θα σου πω εδώ είναι ότι ο λόγος που πολλοί γιατροί (ιδιαίτερα οι Αμερικάνοι που ελέγxουν την ISHRS) επιμένουν και προωθούν την στριπ έχει να κάνει σε μεγάλο βαθμό και με την διασφάλιση του επαγγελματος και όχι μόνο με αυτά που αναφέρεις. Η Αντωνία και η Μαρία μπορούν να κάνουν FUE από την αρχή μέχρι το τέλος με τον γιατρό να πίνει καφέ εντός ή και εκτός της κλινικής. Στριπ όμως δεν γίνεται χωρίς την παρουσία γιατρού. Έτσι όπως πάει η FUE θα προσφέρει περισσότερες δουλειές σε technicians και λιγότερες σε γιατρούς. Στην στριπ διαχρονικά η αναλογία δεν μεταβάλλεται και ο γιατρός κάνει όλο το παιχνίδι.
Συμφωνώ....το στριπ λέει η εμπειρία είναι βαρύ χειρουργείο ...καμιά σχέση με φιου ....ακόμα και μετεγχειρητικά θυμάμαι τον γιατρό να με παίρνει ακατάπαυστα τηλέφωνα 2-3 φορές την μέρα για μια εβδομάδα όχι για να μου πει κάτι σχετικό με την μμ αλλά να δει αν είμαι καλά και πως νιώθω και τι να κάνω....
 

nucky

Active Member
Αυτό Cvial είναι ένα σημαντικό επιχείρημα , το οποίο μάλιστα πολλοί γιατροί χρησιμοποιούν αντίστροφα. Οτι δηλαδή η FUE γίνεται και χωρίς την παρουσία γιατρού, άρα προσέξτε γιατί θα σας αναλάβουν νοσοκόμες ( ή ακόμα και μοδίστρες στην Τουρκία) . Δεν είναι βαρύ χειρουργείο η FUE αλλά δεν παύει να είναι επεμβατική ιατρική πράξη (ούτε και η FUT είναι βαρύ χειρουργείο αλλά είναι χειρουργείο) . Και το ερώτημα είναι: Οι FUE only δηλαδή δεν φοβούνται οτι θα τους φάνε τη δουλειά οι νοσοκόμες και οι τεχνικοί ; Μόνο οι αμερικάνοι το φοβούνται ;

Δεύτερον, το ότι κάποιος προσπαθεί να "μπλοκάρει" μια μέθοδο που δεν τον βολεύει δεν σημαίνει οτι χρησιμοποιεί αποκλειστικά ψευδή επιχειρήματα. Δηλαδή μπορεί μερικές φορές αυτό που σε συμφέρει να είναι ταυτόχρονα και σωστό(τερο) . Θέλω να πω οτι πάνω σε (πιθανόν) σωστά επιχειρήματα μπορείς να βάλεις και αλατοπίπερο για να το κάνεις πιο έντονο αλλά αυτό δεν σημαίνει οτι η βάση των επιχειρημάτων δεν είναι σωστή.

Συνεχίζουμε στο άλλο , οπότε αν θες να απαντήσεις σε αυτό κάνε με quote
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Tasmania

Active Member
9 μήνες και 1 εβδομάδα
 

Συνημμένα

  • thumbnail_IMG_20200610_212033.jpg
    thumbnail_IMG_20200610_212033.jpg
    244.6 KB · Προβολές: 269
  • thumbnail_IMG_20200610_212325.jpg
    thumbnail_IMG_20200610_212325.jpg
    340.1 KB · Προβολές: 257
  • thumbnail_IMG_20200610_212345.jpg
    thumbnail_IMG_20200610_212345.jpg
    109.4 KB · Προβολές: 271

vlafo

Well-Known Member
Είναι πραγματικά κρίμα για το γιατρό να δίνει τέτοια αποτελέσματα όπως το συγκεκριμένο και να αδικεί εαυτόν όπως με το παράδειγμα του giannis.Αν δεν αποκτήσει σταθερότητα και συνέπεια-διάρκεια αποτελεσμάτων σε βάθος χρόνου,τα όποια καλά αποτελέσματα χάνονται δυστυχώς.
 

Tasmania

Active Member
Καλησπέρα σε όλους. Βρίσκομαι στους 11 μήνες και κάτι. Ανεβάζω φωτογραφίες με δυνατό φωτισμό . Μέσα στις επόμενες μέρες θα ανεβάσω και από εξωτερικό χώρο με φυσικό φωτισμό. Επίσης έβγαλα τη δότρια όσο καλύτερα μπορούσα μιας και το ζήτησε και ένα μέλος.
Καλή συνέχεια σε όλους.
 

Συνημμένα

  • thumbnail_IMG_20200806_131320.jpg
    thumbnail_IMG_20200806_131320.jpg
    54.5 KB · Προβολές: 251
  • thumbnail_IMG_20200806_131224.jpg
    thumbnail_IMG_20200806_131224.jpg
    77.1 KB · Προβολές: 231
  • thumbnail_IMG_20200806_131230.jpg
    thumbnail_IMG_20200806_131230.jpg
    69.7 KB · Προβολές: 234
  • thumbnail_IMG_20200806_133447.jpg
    thumbnail_IMG_20200806_133447.jpg
    154.6 KB · Προβολές: 235
  • thumbnail_IMG_20200806_133623.jpg
    thumbnail_IMG_20200806_133623.jpg
    275.1 KB · Προβολές: 223

giwrgos8888

Active Member
Καλησπέρα σε όλους. Βρίσκομαι στους 11 μήνες και κάτι. Ανεβάζω φωτογραφίες με δυνατό φωτισμό . Μέσα στις επόμενες μέρες θα ανεβάσω και από εξωτερικό χώρο με φυσικό φωτισμό. Επίσης έβγαλα τη δότρια όσο καλύτερα μπορούσα μιας και το ζήτησε και ένα μέλος.
Καλή συνέχεια σε όλους.
apo ta kalutera apotelesmata
 
Μπλουζα