Tριχοπτωση τον τελευταιο χρονο

Mary

New Member
Καλησπέρα σας,

Είμαι 23 ετών και τον τελευταιο χρόνο παρατηρησα οτι τα μαλλιά μου πεφταν.
Η αληθεια ειναι οτι ανα περιοδους (οπως συμβαινει σε ολους μας) ειχα τριχοπτωση που κρατουσε κανα μηνα αντε δυο!
οπως μετα το καλοκαιρι ας πουμε...ή προς την ανοιξη.

Η αραιωση δε γινεται αντιλληπτη απο τριτους...Εγω ομως την αντιληφθηκα και για να ειμαι ειλικρινης πανικοβληθηκα.

Παρατηρησα οτι τα μαλλια μου λιγοστεψαν στο πλαινο της κεφαλης. Λιγο πιο πανω απο τα αυτια.
Δεν ειχα ποτε πλουσιο μαλλι. ηταν κανονικοτατο με χοντρη τριχα.
Στις αρχες του τελευταιου χρονου παρατηρησα οτι, οταν ισιωνα τα μαλλια μου...στο πλαι "ανοιγε" καπως κ βγαιναν τα αυτια απεξω-πραγμα που δε μου συνεβαινε ποτε πριν (να μεγαλωσαν τα αυτια μου λιγο δυσκολο! χαχα!).
Μετα παρατηρουσα οτι οταν τα μαζευα μισα πανω μισα κατω...η ποσοτητα ηταν ελαχιστη σε σχεση με πριν 2-3 χρονια!
Faiνοντουσαν λιγα, αδυναμα...η τριχα λεπτη.

Να μην τα πολυλογω...
Εκανα εξετασεις αιματος. Η φεριτινη μου ηταν χαμηλη. Στο 35 κοντα.
Μου δωσε χαπια σιδηρου, αλλα βελτιωση δεν ειδα ρε κοριτσια.
Εχω και πολυκυστικες...με ολα τα συμπτωματα μεσα.
Παιρνω αντισυλληπτικα εδω και 6-7 χρονια.
Ο χρονος που μας περασε ηταν ιδιαιτερα αγχοτικος...καθως ειχα καποια εργασιακα θεματα που με γονατισαν ψυχολογικα-και γενικως δε με λες το πιο μη αγχωδες ατομο :/

Κληρονομικοτητα θα λεγα οτι εχω. Η μητερα μου ειχε ανεκαθεν λιγα μαλλακια και τα τελευταια χρονια μπαινοντας στη κλιμακτηριο παρατηρησα σημαντικη τριχοπτωση στο κεντρο της κεφαλης. Μαλλον ΑΑ ειναι. Η αδερφη μου επισης...εχει αραιμενο μαλλι τον τελευταιο χρονο. Αδυναμη και πολυ λεπτη τριχα.

Ομως εγω δεν αντιμετωπιζα τετοια προβληματα ποτε με τα μαλλια μου.
Με το θυροειδη δεν εχω προβλημα, το ελεγξα και αυτο-αν κ υπαρχει ΚΑΙ σε αυτο κληρονομικοτητα :3
Εχωραντεβου σε δερματολογο την πεμπτη. Ευελπιστω να ξαναδω τα μαλλακια μου σε καλυτερη κατασταση.
Η ψυχολογια μου εχει πεσει πολυ...συνεχεια τα κοιταω και τα 'ψαχνω'.
Εχω τρελλες φιτρες! Σε σημειο φιλοι να με ρωτανε αν εκανα φρατζακι! ???

Φιτρες κατω απο τη φρατζα και στο πανω μερος στα πλαγια του κρανιου εκει που παρατηρησα την αραιωση...

Θα μπορουσε να με βοηθησει αν μου λεγατε κατι, ευχαριστω!


Τη ληψη σιδηρου την εχω σταματησει εδω και 2-3 μηνες.
Σκεφτομαι να ξαναπαρω...αν και η φεριτινη εχει να κανει με την αποθηκευση. Τελικα εχει αποτελεσμα ήτζαμπα τη λαμβανω;

Ευχαριστω και παλι!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Μπλουζα