Tι να κανω?Θα ηθελα την γνωμη σας.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

cmos516

Member
Ειμαι 27 ετων ,και καθημερινος χρηστης σκληρων τζελ,(μιας και εχω το ψιλομακρυ το μαλλι για το προσωπικο μου λουκ και δεν στρωνει αλλιως,).Λουσιμο καθημερινο.
Τα τελευταια 3 χρονια κατα περιοδους ,(συνηθως τετοιας εποχης),παρατηρω μια αραιωση,επισης οταν βαζω το τζελ ,στα πισω μαλλια τωρα τωρα(που δεν συντρεχουν κινδυνο συνηθως ανδρ.αλωπεκιας),βλεπω στα χερια μου μαζι με το τζελ τριχες!!!!πολλες τριχες!Πολλοι μου λενε οτι ειναι εποχιακο!
Αλλα αυτο που με ανησυχη ιδιαιτερα ειναι οτι διαπιστωνω μια αραιωση στο πανω μερος και σε σημεια στο hairline,ελαχιστη η οποια δεν γινετε αντιληπτη στους αλλους ,αλλα σ'εμενα και το κουρεα μου που ξερουμε τι μαλλι εχω γινετε.
Το θεμα ειναι ,πως ειναι ενα παροδικο φαινομενο??(τις αλλες φορες ηταν)ή ειναι κληρον. ανδρ. αλωπεκια που ξεκινα??και πως μπορει να διαπιστωθει αυτο? (Ο πατερας μου δεν ειναι καραφλος,ουτε απο της μανας μου το σοι γενικα),αλλα το μαλλι μου δεν το βλεπω τοσο πυκνο οσο ηταν και αυτο με προβληματιζει,αυτο ειναι ολο.

Επισης σκεφτηκα να παω σε δερματολογο,αλλα και να παω λεω τι?τι να μου κανει?συμφωνα με αυτα που διαβασα εδω μεσα για τις θεραπειες απογοητευτικα,μιας και τιποτα δεν κανει .Θα μου δωσει στανταρ μινοξιδινι για να βγαλω τριχες και να "ξυπνησει"ισως τις τριχες ή θα χαπακοθω,χωρις κανενα μονιμο αποτελεμα,και μολις τα σταματισω μια μερα θα ξαναπεσουν ολα σε χρονο DT ,δυστυχως αλλα για μενα ενα τετοιο αποτελεσμα ειναι αχρηστο.Αλλα μετα λεω:
ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ,και η επισκεψη στο δερματολογο ,ισως μου προσφερει κατι παραπανω απο οτι νομιζω ,υπαρχει καμια αλλη λυση?Απο κει και περα και βιταμινες να μου γραψει δεν κανουν τιποτα λετε, (εδω μεσα),κανα σαμπουαν μπορει να βοηθησει?Γενικα θελω τι γνωμη σας.

Υ.Γ.τωρα τις τελευταιες 2 βδομαδες χρησιμοποιουσα(σημερα το σταματησα)ενα σαμπουαν κατα της τριχοπτωσης (μαζι με κατι καψουλες συμπληρωματα διατρ.που το δινουν) ΒΙΟ CALPIC λεγετε,και νιωθω το κεφαλι μου να "καιει" πολυ λιγο-ελαχιστα ,δεν ξερω αν οφειλετε στο σαμπουαν η τιποτα αλλο,αλλα τι νομιζετε οτι μπορει να ειναι?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Tι να κανω?Θα ηθελα την γνωμη σας.

γεια σου σαν το Δρ τζεκιλ και το Μ Χαιντ εισαι

πανε στον δερματολογο να σου κανει διαγνωση αν πασχεις απο Αδρογενετικη Αλωπεκια

επειτα αποφασισε το δρομο (θεραπεια) που θα διαλεξεις

με οτι δεις αποτελεσμα στην ΑΑ αν το κοψεις κοπηκε και το αποτελεσμα ετσι ειναι η ζωη σκληρη
 

geofish

New Member
Απ: Tι να κανω?Θα ηθελα την γνωμη σας.

Παναγιωτης είπε:
γεια σου σαν το Δρ τζεκιλ και το Μ Χαιντ εισαι

Παναγιώτη από το στόμα μου το πηρές.

Cmos516, από ότι είδα ξανάκανες ποστ και η απορείς σου απαντήθηκαν και μάλιστα από τον tropheus που είναι και από τους expert εδώ μέσα.
Μάλλον πρέπει να έχεις μεγάλο κόλλημα με τα μαλλιά σου και αυτή την στιγμή βρίσκεσαι σε απόγνωση και σύγχυση (χωρίς παρεξήγηση).
Λοιπόν ένα προς ένα

Αυτή την περίοδο ο πιο πολύς κόσμος έχει αυξημένη τριχόπτωση οπότε μην ανησυχείς τα μαλλιά θα βγουν, άλλωστε το λες και ο ίδιος ότι έχει ξαναγίνει στο παρελθόν.

Πάνε σε ένα καλό δερματολόγο να σου πει αν έχεις ΑΑ και ακόλουθα μια θεραπεία αλλά και πάλι ο ίδιος λες ότι στο παρελθόν πηγές σε γιατρούς και ειδές αποτέλεσμα.

Αποφάσισε επιτέλους τι θέλεις, φάρμακα ή φαλακρά. Μόνιμη θεραπεία χωρίς την χρήση φαρμάκων δυστυχώς προς το παρόν δεν υπάρχει, τα ζυγίζεις και διαλέγεις.

Κλείνοντας, συμβουλή μου, για κανένα μηνά μην κάνεις τίποτα απλώς χαλάρωσε λίγο :beach:, κάνε κανονική διατροφή και ξεκολλά να μετράς τρίχες :2m:.
Αν δεν δεις διαφορά τότε τα ξανάλεμε.
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα