Stress (αχνός ) και τριχόπτωση

mistirio

New Member
Μετά από μια κατάσταση εντόνου άγχους που πέρασα πριν από οκτώ μήνες περίπου , ξεκίνησε έντονη τριχόπτωση , ξεκίνησα μια θεραπεία με minoxid 5% αλλά είμαι αλλεργικός όπως προέκυψε και την σταμάτησα άμεσα . Σύγχρονος χρησιμοποιούσα και ιδικό σαμπουάν καθώς και Bepanthol γιατί η minoxid μου προκαλούσε τσούξιμο, φαγούρα και κόκκινα στίγματα .
Σταμάτησα αυτήν την θεραπεία για ευνόητους λόγους , εδώ και τρεις μήνες χρησιμοποιώ : KORRES THE MEN’S HAIR FORMULA για την ενίσχυση της τρίχας και 60 EU edition KÉRATENE® alphactive rétard eu ( http://www.keratene.eu ) για την μείωση της τεστοστερόνης . Σε αυτήν την θεραπεία μέχρι στιγμής το μόνο αποτέλεσμα που παρατηρώ είναι η ενδυνάμωση των τριχών σε όλο μου το σώμα ( δεν είναι απαραίτητα καλό αυτό ).
Παρατηρώ ότι η τριχόπτωση είναι σε όλο το τριχωτό της κεφαλης , αλλά πλέων είναι αισθητή η αραίωση σ το σημείο του τριχωτού που έχουμε κληρονομική καράφλα και όπως καταλαβαίνεται είναι πολύ ανησυχητικό .

Αν κάποιος έχει αντιμετωπίσει παρόμοια κατάσταση θα παρακαλούσα να με ενημερώσει σχετικά με τον αν οι τρίχες που πέφτουν λόγο άγχους ξανά φυτρώνουν και αν υπάρχει κάποια θεραπεία που μπορώ να κάνω για να βοηθήσω στο να ξανά φυτρώσουν ( αν τελικά ξανά φυτρώνουν ) .
Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων !!
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kаl

New Member
Εγω λεω να ανεβασεις καμια φωτο αν σου ειναι ευκολο για να σ πουμε αν ειναι κληρονομικο ή αγχους αυτο το ξεχωριζεις σχετικα ευκολα κατα καποιο ποσοστο.Παντως αν οντως ειναι απο αγχος(telogen effluvium) θα σου ξαναφυτρωσουν ολα αν οχι welcome to the club...:(
 

mistirio

New Member
Σε ευχαριστω για την απαντιση

Ειμαι στο Club , ασχολουμε με τριχες απο τα 18 μου και ειμαι 32 .
Ειναι κληρονομικο, απλα παλευω να τα εχω οσο μπορω .
Θα βαλω φωτογραφειες οποτε βολεψει , υπαρχει καποιο site που μπορω να τις ανεβασω ?
Περναω περιοδους με τριχωπτοση , αλλα ειχα χρονια να περασω μια τετοια περιοδο , μου παρουσιαστικε απο την στιγμη που εμεινα απο δουλεια και χωρισα με την κοπελα που τα ειχα , μετα απο αυτα ξεκινησε η τριχοπτωση σε εντονο βαθμο .
 

mistirio

New Member
RE: Stress (ανχός ) και τριχόπτωση

mistirio είπε:
Σε ευχαριστω για την απαντιση

Ειμαι στο Club , ασχολουμε με τριχες απο τα 18 μου και ειμαι 32 .
Ειναι κληρονομικο, απλα παλευω να τα εχω οσο μπορω .
Θα βαλω φωτογραφειες οποτε βολεψει , υπαρχει καποιο site που μπορω να τις ανεβασω ?
Περναω περιοδους με τριχωπτοση , αλλα ειχα χρονια να περασω μια τετοια περιοδο , μου παρουσιαστικε απο την στιγμη που εμεινα απο δουλεια και χωρισα με την κοπελα που τα ειχα , μετα απο αυτα ξεκινησε η τριχοπτωση σε εντονο βαθμο .

Και κατι που παρελιψα να αναφερω και ειναι ενδυκτικο , οτι ειχα θεματα ανχους ειναι οτι αυτη την περιοδο εχασα 10 κιλα σε διαστιμα 4 μηνων
 
Μπλουζα