Souzie, fut, 4000 grafts, 31/03/2010

max_os

New Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Αντε ρε Πάνο δεν αφήνεις να πέσει τίποτα κάτω!!!!
Τί "πράμα" είσαι ! (λεμε στο χωριό μου)
Απλα το είπα γιατί πίσω, στο crown, παρατηρώ(?) πιο αργή ανάπτυξη από ότι μπροστά.
Επίσης στο πάνω μέρος δεν μπορώ να ελέγξω άμεσα το τι φύεται . Μόνο με τη βοήθεια του καθρέπτη. Πραγμα που δυσκολευει και χάνω τη λεπτομέρεια.
Αν ξέρεις κάτι παραπάνω σφύρα και σε μας.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Lord Raflas

New Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

dancer2010 είπε:
..Aυτο που συζητάτε για το αν θα πρεπει κανεις να αρχισει να παιρνει φιναστεριδη μετα την μεταμοσχευση, δεν θελει και τοση φιλοσοφια. Εχει τη λογικη να βοηθησει στο να επιβραδυνει απο εκει και περα την τριχοπτωση και να απολαμβανεις για μεγαλυτερο διαστημα το αποτελεσμα που σου εδωσε η μεταμοσχευση. Δεν στο επιβαλλει κανενας...και δεν εχει να κανει με την μεταμοσχευση...εχει την ιδια λογικη που θα το εκανε καποιος και χωρις να κανει μεταμοσχευση.

Το σημαντικο ερωτημα ειναι κατα ποσο πρεπει καποιος που πχ σε 1-2 μηνες θα κανει μεταμοσχευση, να αρχισει 1-2 μηνες πριν τη μεταμοσχευση, καθως και 3-4 μηνες μετα τη μεταμοσχευση, να παιρνει φιναστεριδη, προκειμενου να μην παρουσιασει shock loss, (ακομα και αν μετα τους 3-4 μηνες, εχει σκοπο να σταματησει να παιρνει φιναστεριδη). Πολλοι γιατροι στο εξωτερικο προτεινουν τη ληψη φιναστεριδης κατα αυτον τον τροπο με σκοπο να μην υπαρξει Shock loss.
Εγω θελω ν ρωτησω σχετικα με αυτο:

Εχεις τριχοπτωση.Δεν εχεις κανει μεταμοσχευση.Παιρνεις φινα .οταν την σταματησεις η σταματησει να επιδρα χανεις οτι διατηρουσες ως τοτε.

ΚΑνεις τωρα μεταμοσχευση.Παιρνεις φινα για το σοκλοσσ.Αν την σταματησεις δεν υπρχει πιθανοτητα να χασεις τα μαλλια που ηταν να χαθουν απο το σοκλοσσ,και τα οποια διατηρηθηκαν λογω της φινας?
 

dancer2010

New Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Kαλη ερωτηση! Πρωσωπικα δεν εχω ιδεα πως μπορει να σχετιζεται η ληψη φινας με το σοκλος..καθοτι νομιζα οτι το σοκλος προερχεται απο το σοκ του κεφαλιου στις ενεσεις κτλ της διαδικασιας. Επειδη ομως διαβασα σε πολλα ξενα φορουμ οτι η ληψη φινας 1 μηνα πριν και καποιους μηνες (3-4) μετα τη μεταμοσχευση σε προστατευει απο σοκλος...γι αυτο και αρχισα να την παιρνω κανα παροτι την ειχα κοψει πριν 2 χρονια λογω σοβαρων παρενεργειων. Η λογικη μου τωρα ηταν να την παρω μονο μεχρι 3-4 μηνες μετα τη μεταμοσχευση που προκειται να κανω σε 2 μηνες.
Μαλιστα καπου διαβασα εναν γιατρο ονοματι Δρ. Rassman που υποστηριζε πανω κατω αυτο που αναφερω...οπως και καπου αλλου οπου ενας χαρακτηριζε απαραδεκτο τον γιατρο καποιου, που δε του συστησε να παιρνει για λιγο φινα και μινοξ ωστε να αποφυγει το σοκλος της μεταμοσχευσης. Παντως καλο θα ηταν καποιος να απαντησει υπευθυνα εκφραζωντας την υπευθυνη γνωμη των γιατρων καποιας κλινικης
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Μάχος είπε:
Αντε ρε Πάνο δεν αφήνεις να πέσει τίποτα κάτω!!!!
Τί "πράμα" είσαι ! (λεμε στο χωριό μου)
Απλα το είπα γιατί πίσω, στο crown, παρατηρώ(?) πιο αργή ανάπτυξη από ότι μπροστά.
Επίσης στο πάνω μέρος δεν μπορώ να ελέγξω άμεσα το τι φύεται . Μόνο με τη βοήθεια του καθρέπτη. Πραγμα που δυσκολευει και χάνω τη λεπτομέρεια.
Αν ξέρεις κάτι παραπάνω σφύρα και σε μας.....

το φανταστηκα....!!!!!
κι ομως Μαχο δεν εισαι ο μονος.....σε πολλες περιπτωσεις που αφορα κροουν.....εχω δει και σε ξενα φορουμ οτι οντως η αναπτυξη και καθυστερει περισσοτερο....και δεν πιανει πολυ καλη καλυψη.....και ισως μειωνεται και το yield rate.....
αλλα μια επισημη απαντηση δεν εχει δωθει απο καποιον.......πολλοι ισχυριζονται οτι και καλα επειδη οι τριχες στο κροουν κανουν αυτο το circle.....ειναι δυσκολο να τις εμφυτευσεις.....και ισως με αυτο το τροπο εντος δερματος ο ενας θυλακας εμποδιζει τον αλλον(καθως δεν ειναι πλεον παραλληλοι οπως στις χερλαιν...) να εχει καλη αιματωση κτλ κτλ....
αλλα ειναι και μερικες περιπτωσεις που εχουν βγει κατι κροουν στην πιατσα.....τουμπανο.....ελπιζω να εισαι σε αυτες!!!
εχω σκεφτει αρκετα...αλλα δεν εχω μπορεσει να βγαλω μια καθαρη αποφαση ακομα στο τι παιζει με αυτο το κροουν......
 

mindtrapper

Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Panos1982 είπε:
εχω σκεφτει αρκετα...αλλα δεν εχω μπορεσει να βγαλω μια καθαρη αποφαση ακομα στο τι παιζει με αυτο το κροουν......

Μήπως είναι οπτικό το θέμα; Επειδή πάνε προς όλες τις κατευθύνσεις τα μαλλιά και κάνει και καμπύλη αρκετή στο σημείο αυτό φαίνεται ότι είναι πιο αραιό. Άλλωστε και σε ανθρώπους με μαλλί σαν φλοκάτη εκεί είναι το μόνο σημείο που παίζει να δεις δέρμα.
 

max_os

New Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

με κάνετε και ανησυχώ ή καλύτερα είμαι επιφυλακτικός σχετικά με το αποτέλεσμα. Θα περιμένω αν γνωρίζει κανείς κάτι άλλο..... ή αν απαντήσει η Σούζυ.
Μάχος
 

mindtrapper

Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Μάχος είπε:
με κάνετε και ανησυχώ ή καλύτερα είμαι επιφυλακτικός σχετικά με το αποτέλεσμα. Θα περιμένω αν γνωρίζει κανείς κάτι άλλο..... ή αν απαντήσει η Σούζυ.
Μάχος

Χαλάρωσε Μάχο, εσύ έχεις σπαστό-σγουρό μαλλί. Θα σου δώσει σίγουρα καλύτερο αποτέλεσμα αν δεν το κόψεις κοντό πολύ.
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

δεν χρειαζετε να ανησυχεις Μαχο......
καταρχας το yield rate οπως ηδη ξερεις....δεν ειναι ιδιο για ολους τους ανθρωπους....ειναι καποιοι που εχουν ευαισθητους θυλακες.....και καποιοι οχι.....εσυ απ οτι φανηκε στην πρωτη επεμβαση δεν εχεις ευαισθητους θυλακες γιατι ειχες πολυ καλο yield σαν Μαχος......οποτε και τωρα σαν Μαχος παλι το ιδιο θα γινει...γιατι εχεις και τους ιδιους παλι γιατρους οποτε δε νομιζω να χρειαζετε να αγχωνεσαι ιδιαιτερα.....

και οσα συζηταμε για το κροουν....δεν ειναι κανονας.....απλα ειναι μια γενικη ιδεα που κυκλοφορει οτι σε αυτη τη περιοχη μερικες φορες το αποτελεσμα δεν ειναι αυτο που φανταζοταν ο ασθενης.....

Ισως παιζει μεγαλο ρολο και αυτο που ειπε ο mind......ισως φταιει οτι οι τριχες μπαινουν circle....και οπτικα δειχνει το αποτελεσμα ετσι πιο αραιο....ενω στην ουσια εχουν φυτρωσει ολες.....ασχετως αν εμεις περιμεναμε να δειχνει καλυτερα......
ειλικρινα εγω δε μπορω να βγαλω μια καθαρη αποφαση τι απ τα δυο συμβαινει.....ειναι οφθαλμαπ@τη....η οντως φυτρωνουν λιγοτερα.....
 

panmar

New Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Το θέμα με την κορυφή είναι λίγο τεχνικό και λίγο οπτικό..
Τι εννοώ με αυτό που λέω;

Στο τεχνικό κομμάτι, η τοποθέτηση των μοσχευμάτων πρέπει να γίνεται με ένα τρόπο που να μοιάζει με κοχλία, δηλαδή κυκλοτερή, όπως περίπου τα φτιάχνει η φύση. Στις περισσότερες μεταμοσχεύσεις κορυφής που έχω δει, τα μοσχεύματα είναι τοποθετημένα σε σειρές όπως τα βάζουν π.χ. στην α' ζώνη ή στο hair line. Αυτή η μορφή τοποθέτησης δεν μπορεί να δώσει τη φυσικότητα που προστάζει η περιοχή και έτσι χτυπάει αμέσως στο μάτι η ατέλεια.

Στο οπτικό κομμάτι τώρα.......Φαντάσου ότι βρίσκεσαι μπροστά σε ένα πολύ πυκνό δάσος π.χ. το δάσος του Αμαζονίου. Βλέπεις χιλιάδες από δέντρα πολύ πυκνά τοποθετημένα και νομίζεις ότι είναι αδύνατον να το διασχίσεις. Αν τώρα αποφασίσεις να πετάξεις πάνω από αυτό το δάσος με ένα ελικόπτερο, θα δεις ότι τα δέντρα δεν είναι και τόσο κοντά το ένα με το άλλο και μάλιστα μπορεί να βρίσκονται και σε σχετικά μεγάλη απόσταση.

Η κορυφή του κεφαλιού είναι ένα σημείο που αν θελήσεις να το παρατηρήσεις, θα το κάνεις αναγκαστικά από πάνω...........σε αντίθεση με την μπροστινή ζώνη που την παρατηρείς βλέποντας τον άλλον κατά μέτωπο.

Σε αυτά προσθέστε και μία τάση που έχουν οι γιατροί - όταν έχουν να καλύψουν π.χ. όλο το κεφάλι - να δίνουν μεγαλύτερο βάρος
και να βάζουν αναλογικά περισσότερα μοσχεύματα στη μπροστινή ζώνη.............γιατί αυτή είναι η βιτρίνα της δουλειάς τους ;D
 

Panos1982

Well-Known Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

βασικα επειδη ειμαι κ λιγο κωλοφαρδος... ;D
μολις βρηκα μια περιπτωση απο κροουν τετοια......και εγινε και στην hdc....ετσι για να ημαστε πιο εντος θεματος... ;D

Λοιπον κοιταχτε λιγο αυτο το περιστατικο......http://www.hairlossexperiences.com/view_topic.php?id=932&forum_id=3&page=1

ο τυπος εβαλε στο κροουν του 1500 θυλακια.......το κροουν του δεν ηταν και τοσο αδειο....ηταν σε αρκετα καλη κατασταση....
κι ομως παρ ολα τα 1500 θυαλακια....εμενα τουλαχιστον οπτικα δε μου φαινεται να αλλαξε ιδιαιτερα μετα την επεμβαση.....
εχει μια βελτιωση σε σχεση με πριν....αλλα δεν ειναι αυτο που θα επρεπε.....αυτο βλεπω εγω.....
πειτε κ εσεις την γνωμη σας....
 

mindtrapper

Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Είναι δύσκολο να κρίνεις επειδή η πρώτη φώτο είναι με φλας ενώ οι τελευταίες όχι αλλά εμένα μου φαίνεται ότι έχει υποχωρήσει το crown του λίγο προς τα πίσω. Μήπως δεν παίρνει φίνα και συνεχίζουν να του πέφτουν τα μαλλιά; Και αυτό που βλέπουμε είναι πλέον περισσότερο μεταμόσχευση; Μπορεί να είναι και άκυρο αυτό που λέω...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Souzie

Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

boost είπε:
Μπορεις σε παρακαλω να μας γραψεις και το τελικο κοστος

Το κόστος στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι €2,65 / μόσχευμα. Ο τιμοκατάλογος της κλινικής είναι αναρτημένος στην ιστοσελίδα μας www.hdc.com.cy και όπως έχω πει σε άλλα ποστ για τα μέλη του φόρουμ καλύπτουμε αεροπορικά εισιτήρια, διαμονή και μεταφορές από και προς το αεροδρόμιο
 

Souzie

Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Μάχος είπε:
Eρώτηση προς την Σούζυ, ΗDC ή όποιον άλλο γνωρίζει.
Τα μεταμοσχευμένα θυλάκια έχουν τις ίδιες πιθανότητες "επιβίωσης" σε διαφορετικά σημεία του κεφαλιού?
Ομοίως και έχουν διαφορετικό ρυθμό ανάπτυξης?

Ευχαριστώ.

Μάχο,

Σαφώς και έχουν, και αυτό το συμπέρασμα το βγάζει κάποιος εκ του αποτελέσματος δηλ. τα τριχοθυλάκια φυτρώνουν στο κεφάλι δημιουργώντας ένα συνεχή και συμπαγή όγκο. Λαμβανομένου υπόψη των χαρακτηριστικών των θυλακικών ομάδων του κάθε ενός.

Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της ερώτησης σου, όντως, ο ρυθμός ανάπτυξης κατά την επαναφύτρωση δεν είναι ο ίδιος σε όλα τα σημεία. Παρατηρείται μια πιο ταχεία επαναφύτρωση στην μετωπιαία γραμμή (front hairline). Στην κορφή ολοκληρώνεται η επαναφύτρωση πιο αργά χρειάζεται τουλάχιστον 12+ μήνες.
 

Souzie

Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

panmar είπε:
[quote author=Souzie link=topic=2410.msg43064#msg43064 date=1291977786]
Best1210, δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον να παίρνει φίνα. Εμείς συνιστούμε στις πλείστες περιπτώσεις να παίρνουν φίνα μετά τη διαδικασία για προστασία των υφιστάμενων μαλλιών. Αρκετοί ακολουθούν τη συμβουλή μας, όμως υπάρχουν και αρκετοί που λένε αν χάσω και άλλα έρχομαι και τα συμπληρώνω. Είναι επιλογή του κάθε ενός να αποφασίσει.

Καλημέρα Souzie :)
Θα ήθελα να έχω κάποιες πληροφορίες σχετικά με τη μεταμόσχευση στη κλινική σας αλλά και τη φίνα.

Λές παραπάνω ότι στίς πλείστες περιπτώσεις συνιστάτε στον πελάτη που κάνει μεταμόσχευση να παίρνει φίνα για προστασία των υπαρχόντων μαλλιών.
Μπορείς να μας ενημερώσεις για την ακριβή ιατρική οδηγία που δίνετε στον πελάτη σε αυτές τις περιπτώσεις.

Γιατί δεν φαντάζομαι ένας γιατρός να λέει σε ένα μεταμοσχευμένο πελάτη: " Πάρε φίνα " ;D
Θα του πεί π.χ.: " Πάρε φίνα - αν θέλεις - τόσα μιλιγκράμ την ημέρα, σε τόσες δόσεις, για τόσο χρονικό διάστημα, θα το κόψεις τότε, με αυτό το τρόπο, θα σε βοηθήσει εκεί, έχει αυτές τίς παρενέργειες...... " και ότι άλλο δεν μπορώ να φανταστώ...

Επειδή μπορεί να μην έχεις αυτή τη γνώση, μπορείς να ρωτήσεις κάποιον γιατρό της κλινικής και να μας μεταφέρεις τη σχετική ιατρική οδηγία.

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σου.
[/quote]

Αγαπητέ panmar,

Η πολιτική της κλινικής στα πλαίσια της τριχολογικής αγωγής που θα λάβει ο εκάστοτε πελάτης μετά τη μεταμόσχευση έχει ως εξής:

Πρώτα απ’όλα και πάνω απ’όλα και σε καμία περίπτωση τίποτα δεν είναι υποχρεωτικό, όσων αφορά τη συντήρηση των υφισταμένων μαλλιών γιατί αυτό κι είναι προσωπική απόφαση του καθενός και αυτό καθίσταται σαφές σε κάθε πελάτη πλην όμως τους συνιστούμε να προβούν σε μια τέτοια τριχολογική αγωγή για να διατηρήσουν τα υφιστάμενα μαλλιά. Για τους πλείστους πελάτες αυτό θεωρείται αυτονόητο και λόγω αντίληψης του θέματος αλλά και σχετικής πληροφόρησης.

Όσων αφορά τη δοσολογία του σκευάσματος/των όπως τόσο φίνας όσο και μινοξιδίλης, το τι ισχύει είναι αυτό το οποίο ο καθένας μπορεί να κατανοήσει ότι δηλαδή για όσο καιρό τα χρησιμοποιείς για τόσο διάστημα δρουν. Επαναλαμβάνω, ότι αυτό επαφίεται στην απόφαση του καθενός.
 

max_os

New Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Σαφώς και έχουν, και αυτό το συμπέρασμα το βγάζει κάποιος εκ του αποτελέσματος δηλ. τα τριχοθυλάκια φυτρώνουν στο κεφάλι δημιουργώντας ένα συνεχή και συμπαγή όγκο. Λαμβανομένου υπόψη των χαρακτηριστικών των θυλακικών ομάδων του κάθε ενός.

I'm sorry Suzie Den katalaba . Mipos mporeis to peis pio apla.
 

Souzie

Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Μάχος είπε:
Σαφώς και έχουν, και αυτό το συμπέρασμα το βγάζει κάποιος εκ του αποτελέσματος δηλ. τα τριχοθυλάκια φυτρώνουν στο κεφάλι δημιουργώντας ένα συνεχή και συμπαγή όγκο. Λαμβανομένου υπόψη των χαρακτηριστικών των θυλακικών ομάδων του κάθε ενός.

I'm sorry Suzie Den katalaba . Mipos mporeis to peis pio apla.

Μάχο,

Θα προσπαθήσω να είμαι πιο σαφής.

Σ’ όλα τα σημεία τα τριχοθυλάκια (ΤΘΛ) συμπεριφέρονται με τον ίδιο τρόπο: αναπτύσσονται, ανανεώνονται και γενικά ακολουθούν τον ίδιο κύκλο ζωής τους όπως τον ακολουθούσαν στο σημείο από το οποίο τα πήραμε. Μα αυτή είναι η βασική αρχή της μεταμόσχευσης, νοουμένου πάντοτε ότι οι τεχνικές που ακολουθούνται είναι αυτές οι οποίες διασφαλίσουν τα πιο πάνω, είτε κατά την μεταφορά τους είτε κατά την εμφύτευση.
Απ’ εκεί και έπειτα ο ρυθμός επαναφύτρωσης των ΤΘΛ δεν είναι ο ίδιος σ’ όλα τα σημεία στην Λήπτρια. Διαφέρει κυρίως από αυτόν στην μπροστινή περιοχή με αυτόν στην κορφή (εάν βέβαια έχουν τοποθετηθεί και στην κορφή). Δηλαδή μπροστά, τα μαλλιά φυτρώνουν πιο γρήγορα απ’ αυτά που τοποθετούνται στην κορφή. Κατά τα άλλα, το τελικό αποτέλεσμα θα μου επιτρέψετε να πω, είναι αυτό για το οποίο μας εμπιστεύονται.
 

max_os

New Member
Απ: Αποτέλεσμα από HDC

Thanks Σούζυ, thanks.
Θα περιμένω. Παράταση αγωνίας. Αλλά πιστευω στο τέλος, να αξίζει τον κόπο.
 
Μπλουζα