SODIUM LAURETH SULFATE

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

barman

Member
εχω διαβασει κατα καιρους οχι και τοσο καλα σχολια για αυτη την ουσια..παρ'ολα αυτα εμπεριεχεται στο 99% τςν σαμπουαν...τι γινεται τελικα? δηλαδη εαν λουζομαστε και 2 φορες την μερα θα υπαρχει προβλημα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Άκης

Administrator
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

Διάβασα στο Wikipedia σχετικά με το Sodium laureth sulfate και λέει
"The Cosmetic, Toiletry, and Fragrance Association (CTFA) and the American Cancer Society have stated that the common belief that SLES is a carcinogen is an urban legend, a view confirmed by toxicology research by the OSHA, NTP, and IARC.[4]".

Διάβασε και σε αυτό το άρθρο με τίτλο "What is Sodium Lauryl Sulfate?"
"Besides subjecting human and animal test subjects to different degrees of discomfort, critics claim that sodium lauryl sulfate is retained in the long run in organ tissues like the heart, liver, and brain. In lab animals, testing has been blamed for causing mutagenic effects. If they remain in the eyes for too long, they may also lead to the development of cataracts. Because sodium lauryl sulfate is corrosive by nature, it can dry out skin by stripping the protective lipids from the surface of the skin, weakening the body's natural moisture regulation mechanisms. If it eats away at the follicle, hair loss may also be induced.

In extreme cases, sodium lauryl sulfate is argued to be carcinogenic, though not by itself. When exposed to other nitrogen-bearing ingredients of a skin product though, the oxidation reaction that results may form nitrosomines, which are carcinogenic nitrates. Opponents of this argument claim that the percentage of sodium lauryl sulfate in such products is usually not enough to cause cancer in human beings. The Occupational Safety and Health Administration (OSHA), the International Agency for Research on Cancer (IARC), and the National Toxicology Program (NTP) are all research-based organizations that have rated sodium lauryl sulfate as non-carcinogenic. "

Πάντως σε άλλα θέματα που διάβασα, λένε ότι καλό είναι να μην χρησιμοποιείτε πολύ ώρα (εάν είναι σαμπουάν ή σαπούνι, αφρόλουτρο κλπ) και σε πολύ μικρές ποσότητες.
 

barman

Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

αχ ρε ακη αυτες οι εκθεσεις σου στα αγγλικα με ταλαιπωρουν...κ οχι μονο εμενα φανταζομαι..!
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

μετάφρασηηηηηηη....

"Εκτός από την υποβολή των ανθρώπων και των ζώων σε δοκιμή, θέματα σε διαφορετικό βαθμό δυσφορίας, οι επικριτές ισχυρίζονται ότι το Λαουρυλοθειικό Νάτριο, διατηρείται σε μακροπρόθεσμη βάση σε ιστούς οργάνων όπως η καρδιά, το συκώτι, και ο εγκέφαλος. Στο εργαστήριο ζώων, το υπό έλεγχο έχει κατηγορηθεί για πρόκληση- μεταλλαξιογόνο δράση . Εάν παραμείνει στα μάτια για πολύ μεγάλο χρονικό διάστημα, μπορεί να οδηγήσει επίσης στην ανάπτυξη του καταρράκτη. Επειδή το Λαουρυλοθειικό Νάτριο είναι διαβρωτική ουσία από τη φύση, μπορεί να στεγνώσει το δέρμα από την αφαίρεση των προστατευτικών λιπιδίων από την επιφάνεια του δέρματος, εξασθένιση του οργανισμού από φυσική υγρασία και μηχανισμούς ρύθμισης - μπορεί επίσης να προκληθεί τριχόπτωση.

Σε ακραίες περιπτώσεις,το Λαουρυλοθειικό Νάτριο - επιχείρημα ότι είναι καρκινογόνος, αν και δεν είναι από μόνο του - όταν εκτεθεί σε άζωτο που φέρουν άλλα συστατικά ενός προϊόντος μέσω του δέρματος, η αντίδραση της οξείδωσης μπορεί να αποφέρει nitrosomines αποτελέσματα - καρκινογόνα νιτρικά. Οι πολέμιοι του ισχυρίζονται ότι αυτό το επιχείρημα για το ποσοστό του Λαουρυλοθειικού Νατρίου, στα προϊόντα αυτά συνήθως δεν είναι αρκετή για να προκαλέσει καρκίνο στον άνθρωπο. Ο περί Επαγγελματικής Ασφάλειας και Υγείας (OSHA), το Διεθνές Κέντρο Έρευνας για τον Καρκίνο (IARC), και το Εθνικό Πρόγραμμα Τοξικολογίας (NTP)- οργανώσεις που βασίζονται στην έρευνα -υποδεικνύουν το Λαουρυλοθειικό Νάτριο ως μη καρκινογόνο. "
 

magic810

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

δηλαδη προκαλει καρκινο....
το εχω ξανακουσει....αλλα σημερα και τι δεν προκαλει θα μου πεις... :-[
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

ρε majic έλεος!!!
μεταφράζω και γράφω ότι πολλοί οργανισμοί δεν το συνδέουν με καρκίνο...
 

Άκης

Administrator
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

barman είπε:
αχ ρε ακη αυτες οι εκθεσεις σου στα αγγλικα με ταλαιπωρουν...κ οχι μονο εμενα φανταζομαι..!
Οκ. Θα μεταφράζω τα κυριότερα από την επόμενη φορά. Ελληνικό forum είμαστε. Απλώς είναι αλλιώς να βλέπεις αυτούσιο το κείμενο.

magic810 είπε:
δηλαδη προκαλει καρκινο....
το εχω ξανακουσει....αλλα σημερα και τι δεν προκαλει θα μου πεις... :-[
Magic, έψαξα και στο FDA και δεν είδα να αναφέρει κάτι. Επίσης ο Αμερικάνικος οργανισμός για τον καρκίνο αναφέρει ότι η κοινή ιδέα ότι είναι καρκινογόνα ουσία, είναι αστικός θρύλος (όπως είναι πχ ότι αν πέσεις μέσα σε βαρέλι με κοκα κόλα θα "λιώσεις" και άλλα τέτοια που μας έστελναν κατα καιρούς)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

Admin είπε:
Οκ. Θα μεταφράζω τα κυριότερα από την επόμενη φορά. Ελληνικό forum είμαστε. Απλώς είναι αλλιώς να βλέπεις αυτούσιο το κείμενο.
οτιδήποτε θέλετε μετάφραση κάντε copy/paste στα γλωσσικά στοιχεία->μετάφραση κειμένου στο www.igoogle.com
μπορεί να μην βγάλει την καλύτερη μετάφραση,αλλά καταλαβαίνεται το νόημα...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

εγω σπυρο διαφωνω με την μεταφραση την αυτοματη απο google γιατι πολλες φορες σου βγαζει λαθος νοημα μια λεξη να χασει και χαθηκαμε και εμεις ;D
 

Άκης

Administrator
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

Ναι, όντως. Κάνει και στην σύνταξη λάθος και μπορεί να καταλάβει κανείς άλα ντι άλλων.
Δεν ξέρω αν έτυχε να διαβάσεις κάτι μεταφρασμένα ποστ από τον tony, τα οποία και δεν έβγαζαν το σωστό νόημα.
Αλλά είναι καλό αν καταλαβαίνεις καλά Αγγλικά, αλλα σε δυσκολεύουν κάτι όροι περίεργοι (όπως εμένα :D ) και είναι καλύτερο από το copy paste σε πρόγραμμα-λεξικό.
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE

ναι ακη το θυμαμαι το ποστ οτυ τονυ
θυμαμαι τι εγραφε

καλυτερος τροπος για μενα τουλαχιστον εγω ετσι κανω
διαβαζω ενα αρθρο και αν υπαρχει αγνωστη λεξη τοτε κανω μεταφραση μονο την αγνωστη λεξη και οχι ολο το αρθρο
ετσι ειναι καλυτερα για μενα
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα