SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

aleksandros

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

Πολλα απο τα αφρολουτρα που κυκλοφορουν στην αγορά εχουν μεσα αυτη την καρκινογονο ουσια, ολα αυτα συσσωρευονται και στο τελος γινετε το μπαμ!
 

genesis

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

ψαχνω εδω και λιγο καιρο τωρα να βρω ενα καλο sls free shampoo...βρηκα αυτο εδω.. http://www.taylormadearomatherapy.com/catalog/item/3692752/3409974.htm τι σας λεει??? εχει χρησιμοποησει κανεις καποιο προιον που να του αρεσε?
 

lalakos

Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

θα ήταν καλό να κάνουμε μια λίστα με σαμπουάν εμπορίου και μή που είναι SLS free. Πάντως στα σούπερ μάρκετ δεν υπάρχει περίπτωση να βρεις κάποιο χωρίς SLS. Μόνο από μαγαζιά με βιολογικά καλλυντικά προϊόντα. Αν πρόλα αυτά έχει βρει κανένας κάποιο, ας το αναφέρει. Για μας που λουζόμαστε τόοοοσο συχνά, πιστεύω ένα SLS free σαμπουάν θα ήταν αρκετά χρήσιμο.
 

heyya

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

Κετοκοναζόλης: revita, libroman 2%... όποιος άλλος γνωρίζει ας συμπληρώσει

Γενικά: Jason, Optima aloe pura και άλλα τέτοια φυτικά, εύκολα βρίσκεις με ψάξιμο... Από εμπορικά, revivogen - και Crinagen αν θυμάμαι καλά - γνωρίζω για την ώρα!
 

cmos516

Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

Mπραβο ρε τσακαλια,εισαστε πραγματικα απιθανοι(γενικα μιλαω)μπραβο σ'ολους εσας που ψαχνεστε και μας ανοιγετε τα ματια.Πολυ σημαντικο το θεμα και πιστευω πρεπει να γινει υπομνημα.
 

aleksandros

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

Το revivogen εχει SLS μεσα το ιδιο και το conditioner, και το tricomin που χρησιμοποιειται για τους ερεθισμους εχει.
 

cmos516

Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

Και μετα σου λεει λουσου καθε μερα.Καθε μερα να βαζεις κατι στο κεφαλι σου που να σου αδυνατιζει και αποδυναμωνει τα μαλλια,(το γραφει πεντακαθαρα τι προκαλει αυτη η κωλοουσια),ενω εμεις εδω ολοι αναζηταμε το αντιθετο!!!
Το παραδοξο βεβαια ειναι πως ,αυτη η ουσια χρησιμοποιητε σε σαμπουαν που ειναι για ενδυναμωση οπως το frezyderm (οπως αναφερε ενα παιδι παραπανω),ενω περιεχει αυτη την ουσια που το γραφει καθαρα κανει το αντιθετο ??? ???
Τι αγγουρια γινετε ρε πουστη μου,δεν ξερεις τι να κανεις με ολα αυτα που μαθαινεις,πανω που ημουνα ετοιμος να πας να παρω το frezyderm,τωρα διαβαζω αυτο.

Υ.Γ. μου φαινετε πως αρχιζω να πιστευω το παραδειγμα με τους γυφτους που εφερε ενας δερματολογος(που ανεφερε ενα παιδι σ'ενα ποστ)."εχεις δει ποτε γυφτο καραφλο?"......που λουζονται καθε χριστουγεννα και πασχα αυτοι οι βρωμιαρηδες.
Τι να πει κανεις πρεπει να γινουν υπομνηματα κατι τετοιες ουσιες,να ξερουμε τουλαχιστων τι αγοραζουμε,μη καταντησουμε σαν τους γυφτους για να εχουμε μαλλια....!!!!!!!!!! :D
 

spartangr01

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

Ψυχραιμια παιδια
δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα

ΑΝ οντως ειχε αυτες τις καταστρεπτικες ιδοτητες δεν νομιζω να ηταν στο 95% των προιοντων καθημερινης φροντιδας

η πρωτοτυπη πηγη δεν μου φαινεται και τοσο επιστημονικα αξιοπιστη.
Ας μην βιαστουμε να καταδικασουμε προιοντα που εγκρινει ολοκληρη η παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν οντως ηταν κατα καποιο τροπο επιβλαβες αποκλειεται να
ηταν μεσα σε φαρμακευτικα σκευασματα για το τριχωτο της κεφαλης.

Να θυμησω επισης το εξης
Η ιδια η Μερκ κατα τις δοκιμες του Προπετσια χρησιμοποιυσε νιζοραλ και τ-γελ
με τα καλα αποτελεσματα που ολοι εχουμε δει.
Αρα απο που βγαινει οτι κανει κακο κακο στα μαλλια
οταν στις παραπανω μελετες τα αποτελεσματα μιλαν απο μονα τους.
 

heyya

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

aleksandros είπε:
Το revivogen εχει SLS μεσα το ιδιο και το conditioner, και το tricomin που χρησιμοποιειται για τους ερεθισμους εχει.

σίγουρα; Δεν το έχω αλλά σύμφωνα με εδώ http://mallia.gr/Product.php?PageId=6&ProductId=85 δεν το έχει στα συστατικά του.
 

genesis

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

spartangr01 είπε:
Ψυχραιμια παιδια
δεν νομιζω να ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα

ΑΝ οντως ειχε αυτες τις καταστρεπτικες ιδοτητες δεν νομιζω να ηταν στο 95% των προιοντων καθημερινης φροντιδας

η πρωτοτυπη πηγη δεν μου φαινεται και τοσο επιστημονικα αξιοπιστη.
Ας μην βιαστουμε να καταδικασουμε προιοντα που εγκρινει ολοκληρη η παγκοσμια επιστημονικη κοινοτητα.

Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι αν οντως ηταν κατα καποιο τροπο επιβλαβες αποκλειεται να
ηταν μεσα σε φαρμακευτικα σκευασματα για το τριχωτο της κεφαλης.

Να θυμησω επισης το εξης
Η ιδια η Μερκ κατα τις δοκιμες του Προπετσια χρησιμοποιυσε νιζοραλ και τ-γελ
με τα καλα αποτελεσματα που ολοι εχουμε δει.
Αρα απο που βγαινει οτι κανει κακο κακο στα μαλλια
οταν στις παραπανω μελετες τα αποτελεσματα μιλαν απο μονα τους.

φιλε spartan δε λεω οτι εχεις αδικο, αλλα δε λεω οτι εχεις και δικιο. θα σου πω μονο το εξης.. αν κατσεις και ψαξεις ποσες βλαβερες ουσιες εχει το νερακι που πινουμε απο τις βρυσες των σπιτιων μας θα παθεις πλακα. ακομα και τα καλα συστατικα που εχουν ειναι σε τετοια μορφη που -αν δεν κανουν ακομα κι αυτες κακο- σιγουρα δεν προσφερουν κατι. το ιδιο ισχυει και με τα εμφυαλωμενα...νομιζω οτι περισσοτερος κοσμος πινει νερο βρυσης ή εμφυαλωμενο παρα λουζεται με σαμπουαν με sls..οποτε το ποσες εταιριες εχουν αυτο το συστατικο και ποσες οχι, αν το εχουν οι περισσοτερες ή οι λιγοτερες, δε νομιζω οτι πρεπει να μας απασχολει. (ασχετο, αλλα δεν ξερω και κατα ποσο οταν καποιος κανει μια ερευνα εχει καποιους χορηγους ή καποιες συναργασιες...δεν το ξερω καν απλα το αναφερω για να μας πει καποιος αν οντως ισχυει ή οχι ). Ενα πραγμα μονο πιστευω. αν δεν δοκιμασεις και τα μεν και τα δε, δεν μπορεις να βγαλεις συμπερασμα. τελος, απλα να παρατηρησω οτι τα sls μπαινουν για συγκεκριμενο σκοπο στα σαμπουαν.....
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

genesis

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

αααααααααααα...και μην ξεχνας, οτι καποτε, οταν ημασταν μικροι, αλλα και οταν ημασταν μεγαλυτεροι και ανιδεοι, μας αρεσε ενα σαμπουαν και το επιλεγαμε επειδη, οπως τοτε λεγαμε...``κανει πολυ αφρο``....
 

spartangr01

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

Αδερφε δεν αντιλεγω μαζι σου :)
απλως λεω το εξης
αφου στις κλινικες μελετες της μερκ χρησιμοποιηθηκε νιζοραλ και τ-γελ και τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα
σημαινει για μενα δυο πραγματα
1ον οτι το νιζοραλ και τ-γελ που περιεχουν sls δεν κανουν κακο στα μαλλια
και
2ον οτι ο συνδυασμος φινας και νιζοραλ.τ-γελ ειναι βελτιστος.

Χωρια τα διαφορα παραδειγματα επιτυχημενων περιπτωσεων με big-3 στα τοσα ξενα φορουμ.αλλα και εδω στο δικο μας.

εγω προσωπικα τουλαχιστον δεν προκειται να "καταδικασω' νιζοραλ και τ-γελ τοσο ευκολα

τσεκαρε αν θελεις και το παρακατω λινκ και θα δεις στα συστατικα αυτου του φυσικου-βιολογικου προιοντος κατι στοιχεια σαν Sodium Lauroyl Sarcosinate. Sodium Lauryl Lactylate κτλ παρεμφερη της ουσιας που συζηταμε

http://www.shopwiki.co.uk/Organic+Aloe+Vera+Shampoo+Normal%2FFrequent+-+Optima

Παντως καλα κανουμε και το ψαχνουμε και το συζηταμε αλλα να ειμαστε πιο ψυχραιμοι και επιφυλακτικοι
 

lalakos

Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

κοίτα spartan, δεν λέμε ότι αν αλλάξεις και πάρεις ένα SLS free σαμπουάν μέσα σε λίγες μέρες θα γίνει ράστα, αλλά από την ώρα που σου λέει πως υπάρχει ένα ενδεχόμενο ΠΑΝΩ από μια ποσότητα να σου προκαλεί ζημιά και ΦΑΓΟΥΡΑ, τότε γιατί να μην πάρεις και εσύ τα μέτρα σου. Εγώ προσωπικά λούζομαι πλέον πολύ συχνά. Υπάρχουν μέρες που μπορεί να λουστώ και 3 φορές, αλλά σχεδόν κάθε μέρα λούζομαι πρωί βράδυ. Γιατί να μην αποφύγω αυτό το συστατικό... Βέβαια δε λέω πως δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω σαμπουάν με SLS, αφού εξάλλου έχω το fungoral στην θεραπεία μου. Αλλά άμα χρειαστεί να λουστείς πολλές φορές σε μια μέρα γιατί τις υπόλοιπες φορές να μην το κάνεις με ένα SLS free σαμπουάν.... :grandpa:
 

spartangr01

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

ναι αλλα αυτο το ενδεχομενο απο που προκυπτει??
και ποσο αξιοπιστο ειναι??

αυτα που ειπα πιο πανω για την μερκ, τις μελετες και τις επιτυχημενες περιπτωσεις
δεν κανουν αυτο το ενδεχομενο να μοιαζει απιθανο??? :) :)

lalakos το σαμπουαν που χρησιμοποιεις απο που το πηρες?
(νομιζω και συ σαλονικα δεν εισαι?)
εχεις καποιο λινκ?


εγω παντως με τον συνδυασμο σαμπουαν που εχω
φουνγκοραλ. τ-γελ και dercos vichy το νιωθω το κεφαλι μου καλυτερα απο ποτε
;D ;D

Αλλα παντα ψαχνω το κατι καλυτερο :)
 

genesis

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

spartangr01 είπε:
Αδερφε δεν αντιλεγω μαζι σου :)
απλως λεω το εξης
αφου στις κλινικες μελετες της μερκ χρησιμοποιηθηκε νιζοραλ και τ-γελ και τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα
σημαινει για μενα δυο πραγματα
1ον οτι το νιζοραλ και τ-γελ που περιεχουν sls δεν κανουν κακο στα μαλλια
και
2ον οτι ο συνδυασμος φινας και νιζοραλ.τ-γελ ειναι βελτιστος.

Χωρια τα διαφορα παραδειγματα επιτυχημενων περιπτωσεων με big-3 στα τοσα ξενα φορουμ.αλλα και εδω στο δικο μας.

εγω προσωπικα τουλαχιστον δεν προκειται να "καταδικασω' νιζοραλ και τ-γελ τοσο ευκολα

τσεκαρε αν θελεις και το παρακατω λινκ και θα δεις στα συστατικα αυτου του φυσικου-βιολογικου προιοντος κατι στοιχεια σαν Sodium Lauroyl Sarcosinate. Sodium Lauryl Lactylate κτλ παρεμφερη της ουσιας που συζηταμε

http://www.shopwiki.co.uk/Organic+Aloe+Vera+Shampoo+Normal%2FFrequent+-+Optima

Παντως καλα κανουμε και το ψαχνουμε και το συζηταμε αλλα να ειμαστε πιο ψυχραιμοι και επιφυλακτικοι

spartan μαλλον αυτη η πηγη δεν ειναι και πολυ αξιοπιστη... αυτα ειναι τα συστατικα του σαμπουαν που λες... Organic Aloe Barbadensis (99% Bio Active Aloe Vera Inner Gel)*, Aqua, Decyl Glucoside, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Disodium Cocoamphodiacetate, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, hamamelis Virginiana (Witch Hazel)*, Rosa Centifolia, malva Sylvestris (Mallow)*, Chamomilla Recutita (Chamomile)*, Tilia Vulgaris (Linden)*, Anthemis Nobilis (Roman Chamomile)*, Symphytum officinale (Comfrey)*, Calendula Officinalis (Marigold)*, Allantoin, Panthenol, Cysteine Hcl, Xanthan Gum, Prunus Dulcis (Sweet Almond Oil)*, Lavendula Hybrida (Lavender)*, Eugenia Caryophyllus (Clove)*, Citrus Autantifolia (Lime)*, Cymbopogon Schoenanthus (lemongrass)*, Litsea Cubeba*, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Benzoic Acid, Citral, Limonene.
*Organically grown.

εκτος αν μου ξεφευγει κατι που δεν ξερω. παντως ξαναλεω...το sls ειναι κατι που μπαινει στα σαμπουαν για πολυ συγκεκριμενο λογο. για να κανει αφρο... και η αληθεια εντελει ειναι πως βαζουμε πολλα χημικα. εγω προσωπικα θα προχωρησω με natural free sls shampoo και με libroman που ειναι επισης free sls οχι γιατι πιστευω ή οχι τα περι sls αλλα για να δω απο περιεργεια τι θα γινει και να εχουμε και πολλες αποψεις στο forum.
 

Xaris28

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

Φίλε genesis τί άποψη έχεις για το libroman μέχρι τώρα?Σκέφτομαι κι εγώ να αλλάξω το botaderm με libroman αλλά σε 2-3 φαρμακεία που πήγα μέχρι τώρα δεν το είχαν και μου είπαν πως δεν μπορούν να το παραγγείλουν :(
 

spartangr01

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

genesis είπε:
[quote author=spartangr01 link=topic=1197.msg21497#msg21497 date=1260212120]
Αδερφε δεν αντιλεγω μαζι σου :)
απλως λεω το εξης
αφου στις κλινικες μελετες της μερκ χρησιμοποιηθηκε νιζοραλ και τ-γελ και τα αποτελεσματα ηταν πολυ καλα
σημαινει για μενα δυο πραγματα
1ον οτι το νιζοραλ και τ-γελ που περιεχουν sls δεν κανουν κακο στα μαλλια
και
2ον οτι ο συνδυασμος φινας και νιζοραλ.τ-γελ ειναι βελτιστος.

Χωρια τα διαφορα παραδειγματα επιτυχημενων περιπτωσεων με big-3 στα τοσα ξενα φορουμ.αλλα και εδω στο δικο μας.

εγω προσωπικα τουλαχιστον δεν προκειται να "καταδικασω' νιζοραλ και τ-γελ τοσο ευκολα

τσεκαρε αν θελεις και το παρακατω λινκ και θα δεις στα συστατικα αυτου του φυσικου-βιολογικου προιοντος κατι στοιχεια σαν Sodium Lauroyl Sarcosinate. Sodium Lauryl Lactylate κτλ παρεμφερη της ουσιας που συζηταμε

http://www.shopwiki.co.uk/Organic+Aloe+Vera+Shampoo+Normal%2FFrequent+-+Optima

Παντως καλα κανουμε και το ψαχνουμε και το συζηταμε αλλα να ειμαστε πιο ψυχραιμοι και επιφυλακτικοι

spartan μαλλον αυτη η πηγη δεν ειναι και πολυ αξιοπιστη... αυτα ειναι τα συστατικα του σαμπουαν που λες... Organic Aloe Barbadensis (99% Bio Active Aloe Vera Inner Gel)*, Aqua, Decyl Glucoside, Cocamidopropyl Hydroxysultaine, Disodium Cocoamphodiacetate, Coco-Glucoside, Glyceryl Oleate, hamamelis Virginiana (Witch Hazel)*, Rosa Centifolia, malva Sylvestris (Mallow)*, Chamomilla Recutita (Chamomile)*, Tilia Vulgaris (Linden)*, Anthemis Nobilis (Roman Chamomile)*, Symphytum officinale (Comfrey)*, Calendula Officinalis (Marigold)*, Allantoin, Panthenol, Cysteine Hcl, Xanthan Gum, Prunus Dulcis (Sweet Almond Oil)*, Lavendula Hybrida (Lavender)*, Eugenia Caryophyllus (Clove)*, Citrus Autantifolia (Lime)*, Cymbopogon Schoenanthus (lemongrass)*, Litsea Cubeba*, Phenoxyethanol, Potassium Sorbate, Benzoic Acid, Citral, Limonene.
*Organically grown.

εκτος αν μου ξεφευγει κατι που δεν ξερω. παντως ξαναλεω...το sls ειναι κατι που μπαινει στα σαμπουαν για πολυ συγκεκριμενο λογο. για να κανει αφρο... και η αληθεια εντελει ειναι πως βαζουμε πολλα χημικα. εγω προσωπικα θα προχωρησω με natural free sls shampoo και με libroman που ειναι επισης free sls οχι γιατι πιστευω ή οχι τα περι sls αλλα για να δω απο περιεργεια τι θα γινει και να εχουμε και πολλες αποψεις στο forum.
[/quote]


Τσεκαρε εδω τα συστατικα

http://www.discountvitaminsandherbs.com/brands/Aloe_Pura/6913.htm

το ξερω οτι εινια για αφρο για αυτο λεω οτι αν ηταν επιβλαβες δεν θα ηταν μεσα σε φαρμακευτικα προιοντα που δεν τους ενδιαφερει ιδιαιτερα ο αφρος .

Βασικα ψαχνωντας για sls free σαμπουαν η πρωτη μoυ σκεψη πηγε στο Κορρες
ο οποιοσ ειναι γνωστος για τα φυτικα του προιοντα
ψαχνωnτας βρηκα αυτο
http://www.korres.com/default.aspx

μια απολυτα φυσικη επιλογη σκεφτηκα|αλλα ψαχωντας κια αλλο βρηκα αυτο δηλ τα συστατικα του
http://www.korres.com/temp/layout/MAGNESIUN_&_WHEAT_PROTEINS_MENS_SHAMPOO_LAST_UPDATE_2007-6-19.pdf

πρωτο φιγουραρει το sls!!!
τεσπα δοκιμαστε sls free και πειτε μας αποτελεσματα
περιμενουμε και την απαντηση του λαλακου :)
 

genesis

New Member
Απ: SODIUM LAURETH SULFATE H LAURYL SULFATE!

cmos516 είπε:
http://www.ngmed.gr/advices_surya.html

Oριστε αλλο ενα αρθρο για την ουσια αυτη.

παρολλο που προσωπικα σιγα σιγα κοβω οτι εχει sls (ετσι κι αλλιως θα το εκανα και ισως χωρις να το ξερω κι εγω ο ιδιος γτ τεινω στα βιολογικα) το συγκεκριμενο ``αρθρακι`` δε μου λεει απολυτως τιποτα γτ ουσιαστικα δυσφημιζει και διαφημιζει...υπαρχουν αλλες πηγες, 100% αντικειμενικες που λενε ακριβως τα ιδια και δεν ειναι καποιας εταιριας ή κατι τετοιο...οποιος θελει google it..
 
Κατάσταση
Δεν είναι ανοικτή για περαιτέρω απαντήσεις.
Μπλουζα