shock loss

Scrooge

Member
Ως γνωστό, σε μια μεταμόσχευση συχνά συμβαίνει το λεγόμενο shock loss, δηλ. απώλεια φυσικών (όχι μεταμοσχευμένων) τριχοθυλακίων.
Σε τι αριθμό τθ μπορεί να φτάσει η απώλεια;
Πόσα από αυτά που πέφτουν επανεκφύονται;
Με ποιος τρόπους μπορεί κανείς να περιορίσει το φαινόμενο;
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

n094

Active Member
Αγαπητέ Scrooge, δεν μπορώ σίγουρα να απαντήσω με ακρίβεια τα ερωτήματά σου, ωστόσο να σου πω ότι το shock loss σχετίζεται κυρίως με την απόσταση που μπαίνουν τα μεταμοσχευμένα μεταξύ τους και μεταξύ των «μαμά» τριχών, δλδ σχετίζεται με την «πυκνότητα». Όσο μεγαλύτερη η πυκνότητα, τόσο μεγαλύτερη η πιθανότητα shock loss. Κάποια από αυτά επανεκφύονται σίγουρα, αλλά δεν ξέρω αν γίνεται για όλα. Τέλος, ο καλύτερος τρόπος να περιοριστεί το φαινόμενο, είναι σαφώς η συντηρητική προσέγγιση στην πύκνωση και οι επαναληπτικές μεταμοσχεύσεις. Και λέω επαναληπτικές, γιατί ουσιαστικά αυτό που προκαλεί την πτώση των γύρω μαλλιών είναι η «περικύκλωση από τραύματα» και όχι το πόσα μοσχεύματα θα μπουν τελικά μετά από 2-3 κλπ μμ.
 

super7

Member
Εχει βιωσει κανενας απο εσας που κανατε μεταμοσχεσυση... shock loss? Σε τι ποσοστο? Εχω μια φοβια μηπως χασω μαμα μαλλια λογω αυτου κ τελικα ειναι χειροτερο το αποτελεσμα...μηπως ειναι κατι που δε το πολυαναφερουν οι κλινικες κ μετα το ριχνουν στα μαλλια μας..οτι θα πεφταν ετσι κι αλλιως αυτα...αλλα στην πραγματικοτητα η επεμβαση το εχει βοηθησει η προκαλεσει..τι λετε?
 

rambo

Member
Φιλε πολλυ καλες ερωτησεις πραγματικα με ενδιαφερουν και αν χερει καποιος ας βοηθησει.Εγω ειχα κανει κροταφους αλλα δεν ειχα εκει μαλλια παρολαυτα τα διπλανα επαθαν σοκ αλλα επανηλθαν
 

Gio

New Member
Το shock loss όπως πολύ σωστά αναφέρετε μπορεί να συμβεί για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι αυτός που ανέλυσε ο n094 και ο δεύτερος έχει να κάνει με την υποδερμική αιμάτωση της περιοχής που θα μπούνε τα μοσχεύματα. Εγκειται εν ολίγοις και στον οργανισμό του κάθε ασθενούς. Τα τριχοθυλάκια που εισήχθησαν χρειάζονται περισσότερο αίμα για την επιβίωση τους με αποτέλεσμα τα γειτονικά υπάρχοντα μαλλάκια να τείνουν προς απώλεια. Αυτή βέβαια δεν είναι μόνιμη παρά μόνο στην πρώτη περίπτωση που συνήθως υπάρχει τραυματισμος -διαμελισμός των υπαρχόντων θυλάκων κατα το implantation.
 

rambo

Member
Οποτε αν γινει προσεκτικη δουλεια και δεν τραυματιστουν τα υπαρχοντα τριχοθιλακια τα μαλλια μας επανερχονται κανονικα σωστα?
 

Gio

New Member
Ακριβώς. Εξαρτάται από τον Γιατρό, πρωτίστως.. Και δευτερευόντως από τα εργαλεία που χρησιμοποιεί.
 

rambo

Member
Δηλαδη σε καποιον με αραιωση αν μπουν μοσχευματα αναμεσα στα μαμα μαλλια υπαρχει καποιος κινδυνος?Παντα ολα αυτα σε καλο γιατρο


Ρε παιδια μην χασουμε και αυτα που εχουμε
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

super7

Member
Εγω η απαντηση που πηρα σε αυτο το θεμα απο ελληνικη κλινικη ειναι οτι τα εργαλεια πλεον εχουν πολυ μικρη διαμετρο 0,8μμ που βοηθα παρα πολυ στο μη τραυματισμο οπως επισης και οτι γιατροι με χρονια εμπειρια δε κανουν τετοια λαθη ωστε να τραυματισουν υγιη τριχοθυλακια
 

n094

Active Member
rambo είπε:
Παρακαλω 1 απαντηση γιατι ετοιμαζομαι για μμ και εχω ανχωθει...

Η απάντηση έχει δοθεί: αν μπουν με σωστές πυκνότητες μειώνεται ο κίνδυνος τραυματισμού των υπαρχόντων θυλάκων (transection) και άρα δεν θα έχεις πρόβλημα λογικά. Αν πας για μεγάλες πυκνότητες με ήδη υπάρχοντα μαλλιά ελοχεύει ο κίνδυνος.
 

tropheus

Well-Known Member
rambo είπε:
Παρακαλω 1 απαντηση γιατι ετοιμαζομαι για μμ και εχω ανχωθει...

Επιπλέον η λήψη φιναστερίδης λίγο καιρό πριν γίνει η μεταμόσχευση περιορίζει το φαινόμενο του shock loss όπως παραδέχονται πολλοί γιατροί ...
Διάβασε για παράδειγμα εδώ
 

weznem

Well-Known Member
tropheus είπε:
rambo είπε:
Παρακαλω 1 απαντηση γιατι ετοιμαζομαι για μμ και εχω ανχωθει...

Επιπλέον η λήψη φιναστερίδης λίγο καιρό πριν γίνει η μεταμόσχευση περιορίζει το φαινόμενο του shock loss όπως παραδέχονται πολλοί γιατροί ...
Διάβασε για παράδειγμα εδώ

nai αλλα γιατι γνωριζουμε?
 

tropheus

Well-Known Member
weznem είπε:
tropheus είπε:
rambo είπε:
Παρακαλω 1 απαντηση γιατι ετοιμαζομαι για μμ και εχω ανχωθει...

Επιπλέον η λήψη φιναστερίδης λίγο καιρό πριν γίνει η μεταμόσχευση περιορίζει το φαινόμενο του shock loss όπως παραδέχονται πολλοί γιατροί ...
Διάβασε για παράδειγμα εδώ

nai αλλα γιατι γνωριζουμε?

Όχι δε γνωρίζουμε το λόγο και ούτε υπάρχουν επίσημες έρευνες που το υποστηρίζουν, μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε. Πάντως είναι σημαντικό ότι τουλάχιστον γνωρίζουμε έναν τρόπο (λήψη fin/dut) να μειώσουμε τις πιθανότητες του shock loss...
 

geo.

Member
ποσο καιρό πριν πρέπει να γίνει λήψη του φαρμάκου για να αποτραπεί το shock loss αλλά και για ποσο καιρό μετά την επέμβαση πρέπει να παίρνεις το φάρμακο
 
Μπλουζα