Saw Palmetto - Προσοχή στις ετικέτες !!!

gerassis

Well-Known Member
Υπάρχουν πολλά σκευάσματα που έχουν την ουσία μέσα αλλά έχει σημασία η απορρόφηση της, οπότε πρέπει να είναι σε μαλακή κάψουλά και να είναι standardized. Αυτό σημαίνει οτι έχει μέσα οποσδήποτε την ουσία στο ποσοστό των 320mg χωρίς να έχουν καταστραφεί τα δραστικά συστατικά (λέμε τώρα..). Η μόνη εταιρεία που το προσφέρει αυτό είναι η NOW foods και είναι αυτό: https://www.nowfoods.com/products/supplements/saw-palmetto-extract-320-mg-veggie-softgels
Δεν το είχα βρεί Ελλάδα. Απο την εμπειρία μου που πήρα 3 μήνες λειτουργεί σαν την φίνα 1-2 φορές την εβδομάδα 1mg και έχει τις ίδιες ιδιαιτερότητες καθώς έχουν τον ίδιο μηχανισμό δράσης (εαν έχεις πτώση λίμπιντο με αυτό θα έχεις και με φίνα). Και η ρίζα τσουκνίδας που είχα δοκιμάσει για 6 μήνες κάνει ακριβώς το ίδιο πράγμα. Δεν ήταν αρκετό κανενα να μου σταματήσει την τριχόπτωση ούτε να μου μειώσει την υπερπλασία του προστάτη οπότε πήρα φίνα και ησύχασα σε 1 χρόνο. Με την ντουταστερίδη σε 6 μήνες έχω πλέον όλα μου τα μαλλιά όπως ήταν στα 30 μου. Παρενέργειες μηδέν.
Δεν ειναι μονο η Now foods. Υπαρχουν και Ελληνικες εταιρείες. Απλα κοιτας για soft cell - standardized product
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

dlazaros

Well-Known Member
Δεν ειναι μονο η Now foods. Υπαρχουν και Ελληνικες εταιρείες. Απλα κοιτας για soft cell - standardized product
Τέλεια, όταν υπάρχουν ακόμα καλύτερα. Απλά όταν υπάρχει πρόβλημα όπως είπα η δράση του είναι αργή και δύσκολα μετρήσιμη. Είναι σαν να έχεις πρόβλημα υγείας και επιλέγεις το αντίστοιχο βότανο για θεραπεία. Κάποιοι κάνουν αυτή την επιλογή οδηγούμενη απο φόβο παρά απο επιλογή και οι επιλογές μας μας κάνουν αυτό που είμαστε. Άνθρωποι είμαστε και σφάλματα κάνουμε.
 

cabof

Member
Αυτο που αγορασα ειναι soft gels, το standardized δεν το αναφερει καπου (και της now που κοιταζα δεν το γραφει καπου).
Φινα επαιρνα για 1.5 χρονο περιπου, δεν ειδα καποια διαφορα, συν οτι ειχα θεμα με τις παρενεργειες.
 

gerassis

Well-Known Member
Αυτο που αγορασα ειναι soft gels, το standardized δεν το αναφερει καπου (και της now που κοιταζα δεν το γραφει καπου).
Φινα επαιρνα για 1.5 χρονο περιπου, δεν ειδα καποια διαφορα, συν οτι ειχα θεμα με τις παρενεργειες.
Αν δεν ειδες διαφορα με την Φινα δε θα δεις και με το Saw. Η Φινα μαζι με την Ντουτα ειναι τα 2 πιο δυνατα
 
Μπλουζα