Saturday Day Special!

Georgie

Well-Known Member
Η εικονα της ληπτριας και της δοτριας στις 12 ημερες μου φαινεται φυσιολογικη, εννοω την ερυθροτητα.
Εχει να κανει με το aftercare η με το τυπο του δερματος του καθε περιστατικου?
Περα απο το ψεκασμο με φυσιολογικο ορο υπαρχει κατι αλλο που τη περιοριζει?
Εαν δεν απαντηθει το ερωτημα ειναι κατανοητο, η καθε κλινικη δεν ειναι υποχρεωμενη να μοιραζει τις οδηγιες προς τα περιστατικα που πραγματοποιησαν τη μεταμοσχευση εκει.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kardinalios

Well-Known Member
Κύριε Αναστασάκη μια ερώτηση . Γιατί δεν τον βάζατε μεσα μια ακόμη μέρα να φτάσετε περίπου τα 5000 grafts και να καλύψει σχεδόν πλήρως το πρόβλημα του ο άνθρωπος ;
Έχει να κάνει με δική σας επιλογή η με δική του ;
Γιατί έτσι όπως και αν χτενίζει τα μαλλιά είναι σίγουρο ότι στο μέλλον θα χρειαστεί και άλλη μ.μ .
 

Bill1991

Active Member
@kardinalios αυτή την σκέψη την κάνω σε πολλές μμ γενικά που βλέπω αλλά πρέπει να σκεφτούμε έχει ο ασθενής το επιπλέον μπάτζετ, αξίζει να ρισκάρουμε να τον γεμίσουμε σε 2 μέρες;2 χειρουργεία δεν είναι εύκολη υπόθεση για έναν ανθρώπινο οργανισμό γνώμη μου... Είμαι 100% υπέρ του σωστού πλάνου και μακροχρόνιου προγραμματισμού των μμ...
 

kardinalios

Well-Known Member
@Bill1991 συμφωνώ με το μακροχρόνιο σχεδιασμό . Αλλά εδώ ο ασθενής σχεδόν όλα τα μαλλιά του σε όλη τη nw 5-6 περιοχή . Έχει φτάσει σχεδόν εκεί που ήταν να φτάσει ... Για αυτό ρωτάω για ποιο λόγο να μην μπουν περισσότερα grafts ..
Όσον αφορά το διήμερο χειρουργείο τα περισσότερα περιστατικά σε παγκόσμιο επίπεδο γίνονται σε διήμερες συνεδρίες . Αφού ο γιατρός κατάφερε να βγάλει 3000 σε μια μέρα δεν θα ήταν τόσο μεγάλη επιβάρυνση για τον ασθενή να κάνει άλλη μια μέρα .
Αντιθέτως όταν στο μέλλον θα χρειαστεί να ξανακάνει την ίδια διαδικασία , να ξανακουρευτει , να ξαναλειψει από τη δουλειά του και να ξαναμπεί σε όλη αυτή τη φάση μετεγχειρητικής φροντίδας θα καταλάβει ότι αυτά είναι τα πραγματικά δύσκολα ..
 

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
@Bill1991 συμφωνώ με το μακροχρόνιο σχεδιασμό . Αλλά εδώ ο ασθενής σχεδόν όλα τα μαλλιά του σε όλη τη nw 5-6 περιοχή . Έχει φτάσει σχεδόν εκεί που ήταν να φτάσει ... Για αυτό ρωτάω για ποιο λόγο να μην μπουν περισσότερα grafts ..
Όσον αφορά το διήμερο χειρουργείο τα περισσότερα περιστατικά σε παγκόσμιο επίπεδο γίνονται σε διήμερες συνεδρίες . Αφού ο γιατρός κατάφερε να βγάλει 3000 σε μια μέρα δεν θα ήταν τόσο μεγάλη επιβάρυνση για τον ασθενή να κάνει άλλη μια μέρα .
Αντιθέτως όταν στο μέλλον θα χρειαστεί να ξανακάνει την ίδια διαδικασία , να ξανακουρευτει , να ξαναλειψει από τη δουλειά του και να ξαναμπεί σε όλη αυτή τη φάση μετεγχειρητικής φροντίδας θα καταλάβει ότι αυτά είναι τα πραγματικά δύσκολα ..

Δεν γνωριζω κάποιον χειρουργο που να εξάγει παραπανω από 3000 μοσχευματα σε μια 2μερη συνεδρια.
Εχω δει να τα κανουν μη-ιατροι αλλα δεν έχω δει να το κανουν ιατροι.
Ακόμα και η ISHRS έχει αντιστοιχη οδηγια-guideline.
Στο FUE η αθροιστική βλαβη-τραυματισμός στη δοτρια ειναι τεραστια και οδηγει σε πιθανες επιπλοκές που μπορει να ειναι και μονιμες.
Το δερμα δεν ειναι λαμαρινα να κανεις οσες τρυπες θελεις και οσο πιο κοντα μπορεις τη μια στην αλλη!
Από κατω υπάρχουν αγγεια που τραυματιζονται, δημιουργειται ινωση, αλλαγη γωνιας των τριχων και πολλα άλλα.
Σε περιστατικά combo που η κύρια μαζα μοσχευματων αφαιρειται με FUT και μέχρι 2000 με FUE έχω αφαιρεσει και 4500 σε μια μέρα
χωρις προβλημα.
Επίσης, η λήπτρια ε΄νος άντρα stage VI ΔΕΝ ειναι το πιο εύφορο έδαφος για >3000 FUs.
Ειαι πιο ασφαλές να περιμενεις να ανταποκριθει τροφικα στα πρωατ μοσχυεματα, να δημιοθργηθει και να εγκατασταθει αγγειωση και λεμφική αποχετευση και σε 1-2 χρόνια που το ...χωραφι ειναι πλεον γονιμο, να επανελθεις.
 

kardinalios

Well-Known Member
Δεν γνωριζω κάποιον χειρουργο που να εξάγει παραπανω από 3000 μοσχευματα σε μια 2μερη συνεδρια.
Εχω δει να τα κανουν μη-ιατροι αλλα δεν έχω δει να το κανουν ιατροι.
Ακόμα και η ISHRS έχει αντιστοιχη οδηγια-guideline.
Στο FUE η αθροιστική βλαβη-τραυματισμός στη δοτρια ειναι τεραστια και οδηγει σε πιθανες επιπλοκές που μπορει να ειναι και μονιμες.
Το δερμα δεν ειναι λαμαρινα να κανεις οσες τρυπες θελεις και οσο πιο κοντα μπορεις τη μια στην αλλη!
Από κατω υπάρχουν αγγεια που τραυματιζονται, δημιουργειται ινωση, αλλαγη γωνιας των τριχων και πολλα άλλα.
Σε περιστατικά combo που η κύρια μαζα μοσχευματων αφαιρειται με FUT και μέχρι 2000 με FUE έχω αφαιρεσει και 4500 σε μια μέρα
χωρις προβλημα.
Επίσης, η λήπτρια ε΄νος άντρα stage VI ΔΕΝ ειναι το πιο εύφορο έδαφος για >3000 FUs.
Ειαι πιο ασφαλές να περιμενεις να ανταποκριθει τροφικα στα πρωατ μοσχυεματα, να δημιοθργηθει και να εγκατασταθει αγγειωση και λεμφική αποχετευση και σε 1-2 χρόνια που το ...χωραφι ειναι πλεον γονιμο, να επανελθεις.

Υπάρχουν πάρα πολλά περιστατικά καταγεγραμμένα σε παγκόσμιο επίπεδο με > 3000 τριχοθυλάκια σε διήμερη συνεδρια . Δεν γνωρίζω να σας πω την αλήθεια τα μέλη του παγκόσμιου οργανισμού αλλά πολύ πρόχειρα έχω δει πολλά καταγεγραμμένα από Lorenzo , Erdogan και Hasson Wong με FUE σε αυτούς τους μεγάλους αριθμούς .
Ωστόσο καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σας σχετικά με την δοτρια και την λήπτρια .
Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και ανταποκρίνεται διαφορετικά . Απλώς πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να προβεί και σε δεύτερη μ.μ ... Δεν γίνεται 3000 θυλάκια να καλύψουν αυτήν την περιοχή ..
Καλή συνέχεια γιατρέ ..
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Έκταση τελικ;ής εξαγωσής ήταν σχεδον 205 cm2 (φαρδυ κεφάλι, βραχυ προσθιο-οπισθια και φαρδυα safe donor area)
Cosmetic density
  • occipital 2.3
  • mastoid 2
  • temporal 1.7

Μπορεί να είναι και NW5A (εγώ προς τα εκεί κλείνω), που προσομοιάζει το NW6 αλλά κρατά το crown στα πλάγια πιο ψηλά όπως εδώ. Μακάρι για αυτόν γιατί συνήθως τα 5Α δεν εξελίσονται σε κάτι χειρότερο. 205cm2 είναι λίγα όχι τόσο λόγω του NW όσο της retro (εμφανής και πλάγια και πίσω) που σας ανάγκασε να κρατηθείτε αρκετά ψηλά και πλάγια και πίσω και να περιορίσετε την έκταση που ακόμα και με αυτό το pattern θα μπορούσε να φτάσει τα 250cm2. Συνολον δότριας 205x80 = 16400. Safe ειναι να πάρεις περί το 20% με μια συνεδρία (σε 1 ή 2 μέρες) άρα 16400x0.2= 3280 άρα καλώς έπραξε ο γιατρός περί τα 3000 είναι το όριο. Μπορεί να πάρει άλλα τόσα ή και ελαφρώς περισσότερα ανάλογα με την κατάσταση της δότριας σε 6-7 μήνες Με λόγο λοιπόν περί το 2.1 (λίγο κάτω από το κανονικό) και μέση πυκνότητα περί τa 80g (90 oc, 70 pa+te), έχει διαθέσιμα lifetime περί τα 7500g αλλά με μια retro που μπορεί να ανέβει και άλλο. Με χονδρή τρίχα, συντηρητική hairline, υψηλή φύτρωση και έξυπνο σχεδιασμό μπορεί με αυτά τα graft να έχει ένα καλό αποτέλεσμα αλλά είναι στο όριο. Πρέπει να γίνουν όλα τέλεια και να μην ανοίξει το crown πλάγια ή να μην ανέβει η retro ψηλά. Αν είναι 40+ οι πιθανότητες είναι με το μέρος του. Πάντως οριακή περίπτωση και ένα εξαιρετικό παράδειγμα ορίων της FUE (χωρίς φίνα να φανταστώ?).
 
Τελευταία επεξεργασία:

vlafo

Well-Known Member
Πιο πιθανό είναι να κατέβουν τα πλαϊνά παρά η ρετρό,όχι γιατί δεν μπορεί να συμβεί αλλά άντε να του φάει ακόμα 1500g.Αλλιώς θα μιλάμε για ισοπέδωση.
Άρα με 6000g εναπομείναντα τελικό απόθεμα,δηλαδή άλλα 3000g να βάλει και με απαραίτητη προϋπόθεση όλους τους προαναφερθέν λόγους να πληρούνται, θα είναι μια χαρά.
 

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Πιο πιθανό είναι να κατέβουν τα πλαϊνά παρά η ρετρό,όχι γιατί δεν μπορεί να συμβεί αλλά άντε να του φάει ακόμα 1500g.Αλλιώς θα μιλάμε για ισοπέδωση.
Άρα με 6000g εναπομείναντα τελικό απόθεμα,δηλαδή άλλα 3000g να βάλει και με απαραίτητη προϋπόθεση όλους τους προαναφερθέν λόγους να πληρούνται, θα είναι μια χαρά.

Είναι λίγα τα 6000 για αυτό το NW εκτός και αν κάνεις συμβιβασμούς. Βέβαια με τον πήχη ψηλά.
 

vlafo

Well-Known Member
Είναι,αλλά θα έχει καλύψει πάνω από το μισό κεφάλι και θα έχει crown ανοιχτό όχι πολύ μεγάλο συνεπώς αποδεκτό.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

CVIAL

Moderator
Μέλος του προσωπικού
Υπάρχουν πάρα πολλά περιστατικά καταγεγραμμένα σε παγκόσμιο επίπεδο με > 3000 τριχοθυλάκια σε διήμερη συνεδρια . Δεν γνωρίζω να σας πω την αλήθεια τα μέλη του παγκόσμιου οργανισμού αλλά πολύ πρόχειρα έχω δει πολλά καταγεγραμμένα από Lorenzo , Erdogan και Hasson Wong με FUE σε αυτούς τους μεγάλους αριθμούς .
Ωστόσο καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σας σχετικά με την δοτρια και την λήπτρια .
Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και ανταποκρίνεται διαφορετικά . Απλώς πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να προβεί και σε δεύτερη μ.μ ... Δεν γίνεται 3000 θυλάκια να καλύψουν αυτήν την περιοχή ..
Καλή συνέχεια γιατρέ ..

Όλα έχουν να κάνουν με την δότρια, την εκτασή της και την πυκνοτητά της. Δεν νομίζω ότι υπάρχει χρυσός κανόνας, αλλά ένα safe όριο είναι το περί το 20% των διαθεσίμων graft σε μια συνεδρία (1-2 μέρες). Σε μια κακή δότρια μπορεί να είναι 2000, σε μια εξαιρετική μπορεί να φτάσει και 4000g (σπάνιες περιπτώσεις). Πάνω από αυτό το νούμερο, εκτός και αν μιλάμε για splitting, νομίζω ότι εισέρχεσαι σε red zone γιατί υπερβαίνεις σημαντικά το 20%.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Κωνσταντίνος Αναστασάκης

Χειρουργός Αποκατάστασης Τριχωτού
Υπάρχουν πάρα πολλά περιστατικά καταγεγραμμένα σε παγκόσμιο επίπεδο με > 3000 τριχοθυλάκια σε διήμερη συνεδρια . Δεν γνωρίζω να σας πω την αλήθεια τα μέλη του παγκόσμιου οργανισμού αλλά πολύ πρόχειρα έχω δει πολλά καταγεγραμμένα από Lorenzo , Erdogan και Hasson Wong με FUE σε αυτούς τους μεγάλους αριθμούς .
Ωστόσο καταλαβαίνω τους προβληματισμούς σας σχετικά με την δοτρια και την λήπτρια .
Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός και ανταποκρίνεται διαφορετικά . Απλώς πρέπει ο ασθενής να γνωρίζει ότι θα πρέπει κάποια στιγμή να προβεί και σε δεύτερη μ.μ ... Δεν γίνεται 3000 θυλάκια να καλύψουν αυτήν την περιοχή ..
Καλή συνέχεια γιατρέ ..

Πραγματι γινονται αυτα τα περιστατικα και πολλα πανε εξαιρετικά.
Ακολουθω τις "συμβουλές"/οδηγιες της ISHRS και όλοι ειμαστε ασφαλεις και χαρουμενοι!
Επισης, με σωστη τοποθετηση 3000 μοσχευματα καλύπτουν ικανοποιητικά αυτη την περιοχή.
Δεν την καλύπτουν αν κάποιος θέλει να μην ...φαινεται δερμα ή να βαζει ζελε ή να τα χτενιζει με καθε δυνατη φορά!
Αλλα ένας ασθενής ήδη σε σταδιο VI βιωνει απιστευτη αλλαγή με αυτο που κάναμε ήδη.
Αν και ΕΦΟΣΟΝ θελήσει επιπλεον ΜΕΤ, εννοειται πως μοσχευματα χωρανε και πως θα πυκνωσει ακόμα περισσοτερο.
Του προτεινα 4000 τριχθυλάκια με combo και δεν ήθελε.
Του εξηγησα πως μεχρι 3000 του βγαζω με FUE και πως δεν θα ειναι πολυ πυκνο αλλα το προτιμησε.
Στο μέλλον πιθανοτατα θα με ακούσει ;)
 

vlafo

Well-Known Member
Πραγματι γινονται αυτα τα περιστατικα και πολλα πανε εξαιρετικά.
Ακολουθω τις "συμβουλές"/οδηγιες της ISHRS και όλοι ειμαστε ασφαλεις και χαρουμενοι!
Επισης, με σωστη τοποθετηση 3000 μοσχευματα καλύπτουν ικανοποιητικά αυτη την περιοχή.
Δεν την καλύπτουν αν κάποιος θέλει να μην ...φαινεται δερμα ή να βαζει ζελε ή να τα χτενιζει με καθε δυνατη φορά!
Αλλα ένας ασθενής ήδη σε σταδιο VI βιωνει απιστευτη αλλαγή με αυτο που κάναμε ήδη.
Αν και ΕΦΟΣΟΝ θελήσει επιπλεον ΜΕΤ, εννοειται πως μοσχευματα χωρανε και πως θα πυκνωσει ακόμα περισσοτερο.
Του προτεινα 4000 τριχθυλάκια με combo και δεν ήθελε.
Του εξηγησα πως μεχρι 3000 του βγαζω με FUE και πως δεν θα ειναι πολυ πυκνο αλλα το προτιμησε.
Στο μέλλον πιθανοτατα θα με ακούσει ;)
Ο λόγος που δεν δέχθηκε γιατρέ?
Την προτροπή σας?
 

vlafo

Well-Known Member
μπορει να ηταν και το οικονομικο, γιατι θα ανεβαινε και αλλο η τιμη μετα...
Σίγουρα, αλλά λέω μήπως δεν ήταν αυτός ο λόγος να καταλάβουμε το σκεπτικό του γιατί τώρα δεν θα δείξει πυκνό.
25g τετραγωνικό θα είναι μεγάλη διαφορά σε σχέση με πριν,αλλά συνολικά φτωχό.
Κρίμα να μένει η προσπάθεια μισοτελειωμένη.
 
Μπλουζα