Rogaine / Regaine FAQ

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

weznem

Well-Known Member
εγω αυξηση τριχοφυϊας στο σωμα βλεω και αν συνεχισω ετσι θα κανω αποτριχωση στα χερια καποια στιγμη,απορια για οποιον ξερει με την διακοπη της θα φυγουν και οι τριχες που βγηκαν στο σωμα μας εξαιτιας της η οχι?
 

TheoZKS

Member
Καλησπερα παιδια. Ειμαι σιγουρος πως καπου εχει γραφθει για το ερωτημα μου αλλα επειδη δεν εχω την πολυτελεια να διαβασω 87 σελιδες με την ελπιδα πως θα μαθω αυτο που θελω , ρωταω λοιπον.
Ποια ειναι η διαφωρα αναμεσα σε ρεγκαιν αφρο και σε ρεγκαιν διαλυμα; Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα; Με ενδιαφερουν επισης προσωπικες γνωμες του καθενως και ας μην υπαρχουν ερευνες.
 

Conan

Member
TheoZKS είπε:
Καλησπερα παιδια. Ειμαι σιγουρος πως καπου εχει γραφθει για το ερωτημα μου αλλα επειδη δεν εχω την πολυτελεια να διαβασω 87 σελιδες με την ελπιδα πως θα μαθω αυτο που θελω , ρωταω λοιπον.
Ποια ειναι η διαφωρα αναμεσα σε ρεγκαιν αφρο και σε ρεγκαιν διαλυμα; Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα; Με ενδιαφερουν επισης προσωπικες γνωμες του καθενως και ας μην υπαρχουν ερευνες.

http://www.hairlossgr.com/forum/thread-214.html δεν έχω βάλει μέχρι στιγμής, τσέκαρε όμως μέχρι να απαντήσει κάνα παιδί που το έχει χρησιμοποιήσει
 

weznem

Well-Known Member
TheoZKS είπε:
Καλησπερα παιδια. Ειμαι σιγουρος πως καπου εχει γραφθει για το ερωτημα μου αλλα επειδη δεν εχω την πολυτελεια να διαβασω 87 σελιδες με την ελπιδα πως θα μαθω αυτο που θελω , ρωταω λοιπον.
Ποια ειναι η διαφωρα αναμεσα σε ρεγκαιν αφρο και σε ρεγκαιν διαλυμα; Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα; Με ενδιαφερουν επισης προσωπικες γνωμες του καθενως και ας μην υπαρχουν ερευνες.

καλημερα αντρακο.εγω δεν εχω χρησιμοποιησει αφρο μονο υγρο,ρεγκαιν και πλεον κιρκλαντ..πιστευω οτι σε οσους προκαλει ερεθισμους το υγρο,ειτε λογο σ/δ-ειτε λογο ευαισθησιας δεν αποδιδει οτι θα απεδιδε σε εναν που δεν εχει τετοια προβληματα..και γι αυτο το λογο μερικοι βλεπουν με τον αφρο καλυτερα αποτελεσματα..οχι επειδη ειναι καλυτερος ο αφρος εναντι του υγρου,αλλα γιατι σε καποιους ανθρωπους με σ/δ και με ευαισθητο δερμα δεν απεδιδε το υγρο τα αναμενομενα..
 

tropheus

Well-Known Member
TheoZKS είπε:
Καλησπερα παιδια. Ειμαι σιγουρος πως καπου εχει γραφθει για το ερωτημα μου αλλα επειδη δεν εχω την πολυτελεια να διαβασω 87 σελιδες με την ελπιδα πως θα μαθω αυτο που θελω , ρωταω λοιπον.
Ποια ειναι η διαφωρα αναμεσα σε ρεγκαιν αφρο και σε ρεγκαιν διαλυμα; Ποια ειναι τα πλεονεκτηματα; Με ενδιαφερουν επισης προσωπικες γνωμες του καθενως και ας μην υπαρχουν ερευνες.

Φίλε ΤheoZKS εγώ έχω χρησιμοποιήσει για πολλά χρόνια και τα δυο. Η βασική τους διαφορά είναι ότι ο αφρός δεν περιέχει προπυλενογλυκόλη οπότε δεν προκαλεί ερεθισμούς όπως το διάλυμα. Παρόλα αυτά το διάλυμα είναι πιο εύχρηστο γιατί κατά την εφαρμογή του πέφτει απευθείας πάνω στη ρίζα σε αντίθεση με τον αφρό ο οποίος ειδικά το χειμώνα που οι θερμοκρασίες είναι υψηλές κατά την εφαρμογή του βγαίνει όπως ο αφρός ξυρίσματος οπότε μέχρι να "λιώσει" τον "τρώει" και το στέλεχος της τρίχας.

Παρόλο αυτά να γίνω ξανά βαρετά επαναλαμβανόμενος και να πω ότι:

Το regain (minoxidil) σε όποια μορφή και αν χρησιμοποιηθεί ΔΕ βοηθάει στην τριχόπτωση ούτε κατά ελάχιστο !!! Δίνει ένα αρχικό boost στην αρχή το οποίο μετά από κἀποιους μήνες χάνεται ακόμα και αν το συνδυάσεις με οποιοδήποτε άλλο τοπικό ή χάπι !!!
 

weznem

Well-Known Member
tropheus είπε:
TheoZKS είπε:
Παρόλο αυτά να γίνω ξανά βαρετά επαναλαμβανόμενος και να πω ότι:

Το regain (minoxidil) σε όποια μορφή και αν χρησιμοποιηθεί ΔΕ βοηθάει στην τριχόπτωση ούτε κατά ελάχιστο !!! Δίνει ένα αρχικό boost στην αρχή το οποίο μετά από κἀποιους μήνες χάνεται ακόμα και αν το συνδυάσεις με οποιοδήποτε άλλο τοπικό ή χάπι !!!

αυτο το εχεισ ξαναπει και διαφωνω καθετα με την αποψη σου..
οχι στο οτι θα χασεις εδαφος και αυτα που σου δινει φευγουν γρηγορα,αλλ στο οτι συμβαινει σε ολους τρανο παραδειγμα ειμαι εγω κοιτα τις φωτο στην υπογραφη μου πως ημουν πριν,πως εγινα με την τριχοπτωση,και πως ειμαι πλεον.απο οτι βλεπεις δεν βαζω κατι αλλο ειμαι 5 χρονια με μινοξιδιλ και εχω υποχωρηση μονο 1.5 εκατοστο..δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι το ιδιο..σε εμαν δουλευει καλα η μινοξιδιλ.φανταζεσαι να εβαζα 15αρα μινοξιδιλ η βιματοπροστη τι θα γινοταν?κατα πολυ υψηλο ποσοστο εγω θα εξαφανιζα την τριχοπτωση..ειμαι αυτο το μικρο ποσοστο καραφλων που εχω αργει τριχοπτωση και με πιανει καλα η μινοξιδιλ οποτε μην εισαι απολυτως..
 

tropheus

Well-Known Member
weznem είπε:
tropheus είπε:
TheoZKS είπε:
Παρόλο αυτά να γίνω ξανά βαρετά επαναλαμβανόμενος και να πω ότι:

Το regain (minoxidil) σε όποια μορφή και αν χρησιμοποιηθεί ΔΕ βοηθάει στην τριχόπτωση ούτε κατά ελάχιστο !!! Δίνει ένα αρχικό boost στην αρχή το οποίο μετά από κἀποιους μήνες χάνεται ακόμα και αν το συνδυάσεις με οποιοδήποτε άλλο τοπικό ή χάπι !!!

αυτο το εχεισ ξαναπει και διαφωνω καθετα με την αποψη σου..
οχι στο οτι θα χασεις εδαφος και αυτα που σου δινει φευγουν γρηγορα,αλλ στο οτι συμβαινει σε ολους τρανο παραδειγμα ειμαι εγω κοιτα τις φωτο στην υπογραφη μου πως ημουν πριν,πως εγινα με την τριχοπτωση,και πως ειμαι πλεον.απο οτι βλεπεις δεν βαζω κατι αλλο ειμαι 5 χρονια με μινοξιδιλ και εχω υποχωρηση μονο 1.5 εκατοστο..δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι το ιδιο..σε εμαν δουλευει καλα η μινοξιδιλ.φανταζεσαι να εβαζα 15αρα μινοξιδιλ η βιματοπροστη τι θα γινοταν?κατα πολυ υψηλο ποσοστο εγω θα εξαφανιζα την τριχοπτωση..ειμαι αυτο το μικρο ποσοστο καραφλων που εχω αργει τριχοπτωση και με πιανει καλα η μινοξιδιλ οποτε μην εισαι απολυτως..


Δε φταίει το regain που δεν έχεις υποχωρήση ... Έπεσαν απότομα κάποια στιγμή πολλά μαλλάκια σου (shedding) ένα ποσοστό από τα οποία θα επανέρχονταν γιατί δε είχαν είχαν πέσει το φαινόμενο της miniaturization διαδικασίας. Εκείνη την εποχή πήρες minoxidil και συνδύασες τη λήξη του shedding και την αύξηση του αριθμού των τριχών σου (που έτσι και αλλιώς θα γινόταν) με τη χρήση της minoxidil.

Φυσικά ότι και να πω μάλλον δε θα σε πείσω αλλά δεν πειράζει αυτό είναι το ωραίο κομμάτι των forums :)
 

weznem

Well-Known Member
tropheus είπε:
weznem είπε:
tropheus είπε:
TheoZKS είπε:
Δε φταίει το regain που δεν έχεις υποχωρήση ... Έπεσαν απότομα κάποια στιγμή πολλά μαλλάκια σου (shedding) ένα ποσοστό από τα οποία θα επανέρχονταν γιατί δε είχαν είχαν πέσει το φαινόμενο της miniaturization διαδικασίας. Εκείνη την εποχή πήρες minoxidil και συνδύασες τη λήξη του shedding και την αύξηση του αριθμού των τριχών σου (που έτσι και αλλιώς θα γινόταν) με τη χρήση της minoxidil.

Φυσικά ότι και να πω μάλλον δε θα σε πείσω αλλά δεν πειράζει αυτό είναι το ωραίο κομμάτι των forums :)
επειδη με το γραπτο λογο παρεξηγιόμαστε αδικα καμια φορα,να πω οτι δεν επιτιθεμαι ειμαι δεκτικος σε αποψεις με μια σοβαρη υποσταση,ποσο μαλλον απο παλαια μελη οπως εσυ..με εμπειρια..
ειμαι περιεγος..δηλαδη θεωρεις(αντικειμενικα οσο γινεται)οτι θα επρεπε να μην την βαζουμε καθολου στην κλαβα μαςδιοτι δεν δινει τιποτα..αν ναι με τι θα δουμε επανεκφυση τοτε?(περα των προσταγλανδινων αναλογων Ε2-Φ2...
αν καταλαβα καλα πριν, λες δηλαδη οτι η μινοξιδιλη απλα στις τριχες που δεν ειχα μπει στην διαδικασια να βγαινουν λεπτοτερες ξαναβγηκα ποιο χονδρες?οτι ηταν επηρεασμενο απα α/α δεν ξαναβγηκε?ειδες καμια φωτο δικια μου?(ρωταω για να ξερω κατα ποσο ειδες το προβλημα που ειχα και το πως ειμαι πλεον)..
αν μπορεις πες μου ποιο αναλυτικα την γνωμη σου στα παραπανω..
να αντιληφθω τον ηρμο της σκεψης σου..μπορει να τα βλεπω εγω τοσ καιρο λαθος και να εχεις δικιο..θεοι δεν ειμαστε,μιλα ελευθερα.. :blush:
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

gianniskritikos

New Member
αμα δεν κανει τιποτα τοτε γιατι οταν την σταματαει κανεις χανει πολλα μαλλια??εγω πιστευω οτι σε τριχοπτωση που δεν ειναι πολυ επιθετικη στους προτους μηνες δινει επανεκφιση και μετα χανεις μεχρι να φτασεις εκει που εισουν πριν την αρχισεις και ιστερα κρατιεσε και σιγα σιγα χανεις πολυ αργα και τα υπολιπα ουσιαστικα πιστευω σε διατηρη οχι δεν κανει τιποτα
 

lab_rat

Member
weznem είπε:
εγω αυξηση τριχοφυϊας στο σωμα βλεω και αν συνεχισω ετσι θα κανω αποτριχωση στα χερια καποια στιγμη,απορια για οποιον ξερει με την διακοπη της θα φυγουν και οι τριχες που βγηκαν στο σωμα μας εξαιτιας της η οχι?

Eμενα παντως οι τριχες στα χερια δεν εφυγαν οταν τη σταματησα για 3-4 μηνες. Δεν ηταν νεες αλλα μακριναν οι υπαρχουσες!!
 

weznem

Well-Known Member
lab_hair είπε:
weznem είπε:
εγω αυξηση τριχοφυϊας στο σωμα βλεω και αν συνεχισω ετσι θα κανω αποτριχωση στα χερια καποια στιγμη,απορια για οποιον ξερει με την διακοπη της θα φυγουν και οι τριχες που βγηκαν στο σωμα μας εξαιτιας της η οχι?

Eμενα παντως οι τριχες στα χερια δεν εφυγαν οταν τη σταματησα για 3-4 μηνες. Δεν ηταν νεες αλλα μακριναν οι υπαρχουσες!!

αρα το ερωτημα παραμενει,διοτι ξερω οτι εν δυναμη θυλακες εχουμε σχεδον παντου στο σωμα,αμα ενεργοποιηθουν με τα μινοξιδια,φοβαμαι οτι δεν καταστελονται ξανα..
 

lab_rat

Member
weznem είπε:
lab_hair είπε:
weznem είπε:
εγω αυξηση τριχοφυϊας στο σωμα βλεω και αν συνεχισω ετσι θα κανω αποτριχωση στα χερια καποια στιγμη,απορια για οποιον ξερει με την διακοπη της θα φυγουν και οι τριχες που βγηκαν στο σωμα μας εξαιτιας της η οχι?

Eμενα παντως οι τριχες στα χερια δεν εφυγαν οταν τη σταματησα για 3-4 μηνες. Δεν ηταν νεες αλλα μακριναν οι υπαρχουσες!!

αρα το ερωτημα παραμενει,διοτι ξερω οτι εν δυναμη θυλακες εχουμε σχεδον παντου στο σωμα,αμα ενεργοποιηθουν με τα μινοξιδια,φοβαμαι οτι δεν καταστελονται ξανα..
Κοιτα, δε ξερω τον κυκλο των τριχων του σωματος. Το λογικο ειναι μια τριχα που υπηρχε και απλα μεγαλωσε με τη μινοχ, οταν τη σταματησεις να μην πεσει, προφανως ουτε να μικρυνει γιατι αυτο δε γινεται, ομως οταν πεσει λογω του κυκλου της τριχας, η επομενη θα πρεπει να βγει στο φυσιολογικο μηκος οπως ηταν προ μινοχ.
 

crossfire

Well-Known Member
μετα απο 4 χρονια,την εκοψα για 2 μηνες και εγινε χαμος....εχασα την μπαλα...φοβερη αραιωση.
πιστευω οτι χανει ενα 60% απο το αρχικο boost που λεει ο tropheus....οχι ολα τα μαλλια.
αμα ηταν ετσι,οσοι την κοβουμε μετα απο χρονια,δεν θα αραιωναμε καθολου στο 2μηνο
και με φινα στο παιχνιδι
 

tropheus

Well-Known Member
Ανεβάζω μια εικόνα (την έχω ανεβάσει και παλαιότερα) όπου φαίνεται η επίδραση της minoxidil στα μαλλάκια σε βάθος χρόνου αλλά και η εξέλιξη των πραγμάτων που επέρχεται σε ενδεχόμενη διακοπή της.
Προκαταβολικά να πω ότι δε συμφωνώ με το διάγραμμα αυτό ως προς τους χρόνους που δίνει, αλλά δείχνει την τάση ...

[attachment=4275]
 

Συνημμένα

  • file_1.gif
    file_1.gif
    21.3 KB · Προβολές: 149

gianniskritikos

New Member
εκτως απο τον χρονο οντως διχνει λογικο εδω διχνει οτι σε 5 χρονια μινοχ θα φτασεις στο σημειο που εισουν πριν την αρχισεις με την διακοπη της αστα και επισεις οτι 5 χρονια φινα =5 χρονια μινοξ ασχετα το αν κλιση τις ευθιας ρης μινοχ τινη να φτασει νοριτερα στον οριζοντιο αξονα οποτε απο τα 6 χρονια θα εχει καλυτερα αποτελεσματα η φινα....
 

Conan

Member
λοιπόν, νόμιζα ότι συμβαίνει το εξής: η μινόξ μπορεί να σου δώσει επανέκφυση και μόνο, όσο τη βάζεις βέβαια, αν όμως έχεις και (επιθετική) τριχόπτωση ταυτόχρονα ( αν δεν έχει σταματήσει σε κάποιο σημείο δηλαδή) οι τρίχες που βγαίνουν ή δε φτάνουν για να αντισταθμίσουν το χάσιμο εκείνων που πέφτουν ή και αυτές που βγαίνουν κάποια στιγμή αρχίζουν και πέφτουν και αυτές παρά τη μινόξ - γι αυτό και λένε να βάζεις και ένα dht blocker μαζί με αυτό που έχεις για την επανέκφυση.

αν τριχόπτωση είναι αργή, τα πιθανά αποτελέσματα από τη μινόξ (μόνο) μπορούν να μείνουν περισσότερο καιρό αλλά μακροχρόνια θα γίνει το παραπάνω

ή αν χάνεις τον κανονικό αριθμό τριχών και μόνο ( αυτό που νομίζω συμβαίνει σε εμένα, νομίζω) τότε ακόμα καλύτερα

έτσι συμβαίνει; η αποδυνάμωση που λέμε είναι αυτό που γράφω στην πρώτη παράγραφο ή κάπου πέφτω έξω;:blush:
 
Μπλουζα