Rogaine / Regaine FAQ

Απ: Rogaine / Regaine FAQ

εχει κανεισ παθει αφυδατωση στο τριχωτο απο μινοξιδιλη?τωρα βαζω ds lab την απλη και εχει στεγνωσει το δερμα...τι να κανω ξερει κανεισ?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Απ: Rogaine / Regaine FAQ

μετα απο 7 μηνεσ μινοξιδιλησ δε βλεπω επανεκφυση...αν εξαιρεσω τον τριτο μηνα που υπηρξε διαφορα σημαντικη η οποια χαθηκε στον τεταρτο μηνα,καταταλλα τριχεσ.ενω η τριχωπτωση απο τοτε που βαζω μινοξ ειναι εριορισμενη 40-50 τριχεσ την ημερα,επανεκφυση μηδεν.το πρωτο 5μηνο εβαζα μινοξ απο φαρμακειο παρενεργεια καμια,τουσ τελευταιουσ δυο μηνεσ βαζω την απλη τησ ds με την οποια την ακουω λιγο.βαρυ κεφαλι,ατονια,κτλ αλλα μαλλον φταιει η pg και οχι η μινοξ.τον τελευταιο μηνα βαζω και ερολ αλλα τιποτα παλι..μινοξιδιλη χωρισ pg αλλα με γλυκερινη υπαρχει?εχει δοκιμασει κανεισ κατι..επισησ το δερμα εχει στεγνωσει,δεν ξερω αν φταιει η ds η η ερολ
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

THANASIS ATHANASIOY είπε:
μετα απο 7 μηνεσ μινοξιδιλησ δε βλεπω επανεκφυση...αν εξαιρεσω τον τριτο μηνα που υπηρξε διαφορα σημαντικη η οποια χαθηκε στον τεταρτο μηνα,καταταλλα τριχεσ.ενω η τριχωπτωση απο τοτε που βαζω μινοξ ειναι εριορισμενη 40-50 τριχεσ την ημερα,επανεκφυση μηδεν.το πρωτο 5μηνο εβαζα μινοξ απο φαρμακειο παρενεργεια καμια,τουσ τελευταιουσ δυο μηνεσ βαζω την απλη τησ ds με την οποια την ακουω λιγο.βαρυ κεφαλι,ατονια,κτλ αλλα μαλλον φταιει η pg και οχι η μινοξ.τον τελευταιο μηνα βαζω και ερολ αλλα τιποτα παλι..μινοξιδιλη χωρισ pg αλλα με γλυκερινη υπαρχει?εχει δοκιμασει κανεισ κατι..επισησ το δερμα εχει στεγνωσει,δεν ξερω αν φταιει η ds η η ερολ
ακομα και την τριχοπτωση να σου εχει μειωσει η μινοξιδιλη τοτε δουλευει,νομιζω οτι φταιει η airol για την ξηροδερμια,εβαλε χερι στους σμηγματογονους αδενες,κοψτην καποιο διαστημα να το διαπιστωσεις
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

μετα απο 7 μηνεσ μινοξιδιλησ δε βλεπω επανεκφυση...αν εξαιρεσω τον τριτο μηνα που υπηρξε διαφορα σημαντικη η οποια χαθηκε στον τεταρτο μηνα,καταταλλα τριχεσ.ενω η τριχωπτωση απο τοτε που βαζω μινοξ ειναι εριορισμενη 40-50 τριχεσ την ημερα,επανεκφυση μηδεν.

δες την μινοξιδιλη σαν ενα τοπικο blocker που σου εχει μειωσει την τριχοπτωση και εχει επιβραδυνει την εξελιξη,αν την σταματησεις τωρα θα εχεις αποτομη κατηφορα.
αν θελεις να δοκιμασεις μινοξιδιλη με γλυκερινη το regaine foam ειναι πολυ καλο http://www.minoxidil-direct.co.uk/Rogaine_Foam.htm
 

FreeThinker

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Παιδια, εγω που ειμαι 17 χρονων, μπορω να χρησιμοποιησω το regain? κι αν ναι, μπορω να το συνδυασω με μυνοξιδιλη? ή ειμαι μικρός ακομα?

επιπλεον, το fungoral μπορω να το συνδυασω με το regain?
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

FreeThinker είπε:
Παιδια, εγω που ειμαι 17 χρονων, μπορω να χρησιμοποιησω το regain? κι αν ναι, μπορω να το συνδυασω με μυνοξιδιλη? ή ειμαι μικρός ακομα?

επιπλεον, το fungoral μπορω να το συνδυασω με το regain?

Το regaine είναι λοσιόν μινοξιδίλης. Η μινοξιδίλη στα χαρτιά ενδικνύεται για χρήση σε άτομα από 18 και πάνω. Υπάρχουν βέβαια και 17χρονοι χρήστες που έβαζαν απ όσο έχω διαβάσει.

Ναι, συδυάζετε με fungoral.
 

FreeThinker

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Fenimore, ευχαριστω που ως τωρα εχεις απαντησει τοσο γρηγορα σε καθε ερωτηση μου ;D
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

FreeThinker είπε:
Fenimore, ευχαριστω που ως τωρα εχεις απαντησει τοσο γρηγορα σε καθε ερωτηση μου ;D

Παρακαλώ! :) , συναγωνίζομαι τον kapamarou είναι η αλήθεια, πόσες φορές έχω γράψει μήνυμα όσο πιο γρήγορα μπορώ και πάω να το ποστάρω και ο kap όχι μόνο έχει απαντήσει πρώτος αλλά έχει προλάβει να πάει και για καφέ και να γυρίσει πίσω 8)
 
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

γεια σασ κ χρονια πολλα σε ολουσ.θα ηθελα την γνωμη σασ..το τελευταιο διμηνο χρησιμοποιω την μινοξ τησ ds την απλη,κ τουσ δυο αυτουσ μηνεσ την εχω ακουσει,βαρυ κεφαλι ατονια λαχανιασμα(ενω γυμναζομαι) λιγη παρακρατηση στη κοιλια.εδω 5 μερεσ που την εκοψα μπορω να πω οτι εχω αρχισει να συνερχομαι..πεντε μηνεσ πριν που παλι χρησιμοποιουσα μινοξ απο φαρμακειο ουδεμια παρενεργεια ειχα.αναρωτιεμαι μηπωσ το σκευασμα τησ ds δεν ηταν 5% αλλα παραπανω η η pg με πειραζει.η προηγουμενη μινοξ δεν ειχε pg αλλα αλκοολη και διαλυμα βασησ απο βοτανα.η μεν αποτελεσματικοτητασ τουσ ειναι ιδια οσον αφορα την τριχοπτωση αφου κινειται σε λογικα πλαισια 50 τριχεσ ημερησιωσ η δε επανεκφυση κ στισ δυο περιπτωσεισ ειναι μικρη..την ds την επελεξα λογω τιμησ και εταιριασ αλλα κ γιατι πιστευω πωσ το ετοιμο θα εχει σιγουρα τα συστατικα που λεει ενω του φαρμακοποιου μαλλον αναλογα με την ορεξη του..πιστευετε πωσ η μινοξ η η pg με βαραει κατακουτελα κ την ακουω
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

THANASIS ATHANASIOY είπε:
γεια σασ κ χρονια πολλα σε ολουσ.θα ηθελα την γνωμη σασ..το τελευταιο διμηνο χρησιμοποιω την μινοξ τησ ds την απλη,κ τουσ δυο αυτουσ μηνεσ την εχω ακουσει,βαρυ κεφαλι ατονια λαχανιασμα(ενω γυμναζομαι) λιγη παρακρατηση στη κοιλια.εδω 5 μερεσ που την εκοψα μπορω να πω οτι εχω αρχισει να συνερχομαι..πεντε μηνεσ πριν που παλι χρησιμοποιουσα μινοξ απο φαρμακειο ουδεμια παρενεργεια ειχα.αναρωτιεμαι μηπωσ το σκευασμα τησ ds δεν ηταν 5% αλλα παραπανω η η pg με πειραζει.η προηγουμενη μινοξ δεν ειχε pg αλλα αλκοολη και διαλυμα βασησ απο βοτανα.η μεν αποτελεσματικοτητασ τουσ ειναι ιδια οσον αφορα την τριχοπτωση αφου κινειται σε λογικα πλαισια 50 τριχεσ ημερησιωσ η δε επανεκφυση κ στισ δυο περιπτωσεισ ειναι μικρη..την ds την επελεξα λογω τιμησ και εταιριασ αλλα κ γιατι πιστευω πωσ το ετοιμο θα εχει σιγουρα τα συστατικα που λεει ενω του φαρμακοποιου μαλλον αναλογα με την ορεξη του..πιστευετε πωσ η μινοξ η η pg με βαραει κατακουτελα κ την ακουω

Διάλυμα μινοξιδίλης χωρίς pg είναι πολύ ελαφρύτερο από αυτό με pg. Η pg αυξάνει κατά πολύ την απορόφηση την μίνοξ. Επίσης γενικά για την pg έχω αναλύση τα αρνητικά εδώ http://www.hairlossgr.com/forum/index.php/topic,872.msg71939.html#msg71939
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

συναγωνίζομαι τον kapamarou είναι η αλήθεια, πόσες φορές έχω γράψει μήνυμα όσο πιο γρήγορα μπορώ και πάω να το ποστάρω και ο kap όχι μόνο έχει απαντήσει πρώτος αλλά έχει προλάβει να πάει και για καφέ και να γυρίσει πίσω 8)
μετριο χωρις γαλα :grandpa:
 

seha

New Member
πραγματικα το φορουμ αυτο με εχει βοηθησει να κατανοησω πολλα πραγματα περι τριχωπτωσης και σας ευχαριστω ολους. ειμαι 26 χρονων και εχω τριχοπτωση τα τελευτάια 4 χρονια. δοκιμασα αρκετες θεραπειες σε τριχολογικα κεντρα αλλα τωρα πηρα την αποφαση να κανω κατι δραστικο. το μαλλι μου δεν το εχω χασει, εχω κροταφους και επισης αραιωση στο πανω μερος. οχι σε υπερβολικο βαθμο. το προβλημα ειναι οτι εχω φοβερα μεγαλο προβλημα λιπαροτητας ( σμηγματ. δερμ.) και πολυ συχνα εμφανιζεται πιτυριδα, ειδικα οταν αγχωθω. ειμαι αρκετα απεγνωσμενος και η κυρια ερωτηση μου ειναι εαν θα με ωφελεσει το ρειγκαιν ´η θα μου προκαλεσει περισσοτερο προβλημα; επισης εσεις που ειστε εμπειροι τι θεραπεια θα μου συστιναται;;

ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω τις απαντησεις σας.
 

vag25

Well-Known Member
seha είπε:
πραγματικα το φορουμ αυτο με εχει βοηθησει να κατανοησω πολλα πραγματα περι τριχωπτωσης και σας ευχαριστω ολους. ειμαι 26 χρονων και εχω τριχοπτωση τα τελευτάια 4 χρονια. δοκιμασα αρκετες θεραπειες σε τριχολογικα κεντρα αλλα τωρα πηρα την αποφαση να κανω κατι δραστικο. το μαλλι μου δεν το εχω χασει, εχω κροταφους και επισης αραιωση στο πανω μερος. οχι σε υπερβολικο βαθμο. το προβλημα ειναι οτι εχω φοβερα μεγαλο προβλημα λιπαροτητας ( σμηγματ. δερμ.) και πολυ συχνα εμφανιζεται πιτυριδα, ειδικα οταν αγχωθω. ειμαι αρκετα απεγνωσμενος και η κυρια ερωτηση μου ειναι εαν θα με ωφελεσει το ρειγκαιν ´η θα μου προκαλεσει περισσοτερο προβλημα; επισης εσεις που ειστε εμπειροι τι θεραπεια θα μου συστιναται;;

ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω τις απαντησεις σας.

Λογικα θα σε επιβαρυνει το regain(τουλαχιστον εγω ειχα προβλημα στο παρελθον για 4 μηνες).Δεν γνωριζω ομως αν με το foam θα εχεις προβλημα.

Εχεις φαγουρα?

Koιτα απο σαμπουαν το καλυτερο για το δικο μου κεφαλι ηταν το selsun blue.Οι περισσοτεροι θα σου πουν fungoral,οποτε δοκιμασε πρωτα αυτο και μετα βλεπεις.
 

seha

New Member
vag25 είπε:
seha είπε:
πραγματικα το φορουμ αυτο με εχει βοηθησει να κατανοησω πολλα πραγματα περι τριχωπτωσης και σας ευχαριστω ολους. ειμαι 26 χρονων και εχω τριχοπτωση τα τελευτάια 4 χρονια. δοκιμασα αρκετες θεραπειες σε τριχολογικα κεντρα αλλα τωρα πηρα την αποφαση να κανω κατι δραστικο. το μαλλι μου δεν το εχω χασει, εχω κροταφους και επισης αραιωση στο πανω μερος. οχι σε υπερβολικο βαθμο. το προβλημα ειναι οτι εχω φοβερα μεγαλο προβλημα λιπαροτητας ( σμηγματ. δερμ.) και πολυ συχνα εμφανιζεται πιτυριδα, ειδικα οταν αγχωθω. ειμαι αρκετα απεγνωσμενος και η κυρια ερωτηση μου ειναι εαν θα με ωφελεσει το ρειγκαιν ´η θα μου προκαλεσει περισσοτερο προβλημα; επισης εσεις που ειστε εμπειροι τι θεραπεια θα μου συστιναται;;

ευχαριστω εκ των προτερων και αναμενω τις απαντησεις σας.

Λογικα θα σε επιβαρυνει το regain(τουλαχιστον εγω ειχα προβλημα στο παρελθον για 4 μηνες).Δεν γνωριζω ομως αν με το foam θα εχεις προβλημα.

Εχεις φαγουρα?

Koιτα απο σαμπουαν το καλυτερο για το δικο μου κεφαλι ηταν το selsun blue.Οι περισσοτεροι θα σου πουν fungoral,οποτε δοκιμασε πρωτα αυτο και μετα βλεπεις.


καταρχη ευχαριστω για την ανταποκριση φιλε. δοκιμασα κ γω αρκετα σαμπουαν και αυτο που με βοηθησε περισσοτερο ηταν και εμενα το selsun.ομως δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για αυτο. το βαζω μονο περιορισμενες φορες οταν κανω πυτιριδα. τα μαλλια μ την περιοδο αυτη ειναι πολυ ασχημα, εχουν λεπτυνει κ χανω αρκετα. τι θα εκανες στη θεση μου? σκεφτομαι κ εγω για ρεγκαιν φοαμ με τρικομιν φουνγκοραλ και καποιο dht blocker, αν και αυτο το σκεφτομαι ακομηη. αναζητω για μια θεραπεια η οποια σε καμια περιπτωση δεν θελω να επιβαρυνει τα μαλλια μ με λιπαροτητα
 

MANKAR

Active Member
λουσιμο με ενα πρασινο σαπουνι ισως σε απαλαξει απο την λυπαροτητα και θα σου καθαρισει το τριχωτο!!πραγματατικα στο προτεινω κανει θαυματα!!!
 

vag25

Well-Known Member
seha είπε:
καταρχη ευχαριστω για την ανταποκριση φιλε. δοκιμασα κ γω αρκετα σαμπουαν και αυτο που με βοηθησε περισσοτερο ηταν και εμενα το selsun.ομως δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα για αυτο. το βαζω μονο περιορισμενες φορες οταν κανω πυτιριδα. τα μαλλια μ την περιοδο αυτη ειναι πολυ ασχημα, εχουν λεπτυνει κ χανω αρκετα. τι θα εκανες στη θεση μου? σκεφτομαι κ εγω για ρεγκαιν φοαμ με τρικομιν φουνγκοραλ και καποιο dht blocker, αν και αυτο το σκεφτομαι ακομηη. αναζητω για μια θεραπεια η οποια σε καμια περιπτωση δεν θελω να επιβαρυνει τα μαλλια μ με λιπαροτητα

Δεν ξερω τι θα εκανα στην θεση σου,γιατι θα αν ηξερα,θα το εκανα και εγω.Ειμαι και εγω στην ιδια θεση δηλαδη.
Το μονο που προσπαθω να κανω προς το παρον ειναι να καταπολεμισω με καθε τροπο της ΣΔ(αν ειναι θεμα ΣΔ),την λιπαροτητα φαγουρα.
Για μενα,συνδεονται 1000% με την τριχοπτωση.Στο δικο μου κεφαλι παντα.

MANKAR ποιο πρασινο σαπουνι χρησιμοποιεις?
 

seha

New Member
κ γω το προσπαθω εδω και καιρο.. επισκεφτηκα κ δερματολογους και το μονο που ελεγαν να βαζω σαμπουαν κατα της λιπαροτητας σε συνδιασμο με σαμπουαν κατα της πυτιριδας.δηλαδη κ εσυ με σαμπουαν προσπαθεις να την καταπολεμησεις??

οσο για το πρασινο σαπουνι δεν το γνωριζω. αν μπορεις ΜΑΝΚΑΡ δωσε μος περισσοτερες πληροφοριες
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
@vag25 , @seha Μπορείτε να δοκιμάσετε και αυτήν την λοσιόν http://www.hairlossgr.com/forum/thread-4110.html ως εναλακτική θεραπεία, δεν κοστίζει σχεδόν τίποτα, αξίζει μια δοκιμή.

Για πράσινο σαπούνι του μαζικού εμπορίου προτείνω ανεπιφύλακτα του "Παπουτσάνη" από σούπερ μάρκετ, και αυτό γιατί είναι από τα λίγα που γράφουν τα συστατικά πάνω και είναι και πολύ φθηνό μισό ευρώ περίπου αν θυμάμε καλά.
 
Μπλουζα