Rogaine / Regaine FAQ

konstantinos30

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

show_palmettos είπε:
αντιανδρογονο δραση εχει η σπιρο και regrowth η μινοξ....δυο πραγματα σε ενα μπουκαλι πετυχαινουμε ετσι

δηλαδή έχεις "καταργήσει" την σπιτική σπιρο και τα έχεις 2 σε ένα?
έχεις αποτελέσματα?
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

show_palmettos

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

δεν εχω δοκιμασει ακομα να βαλω σπιρονολακτονη μεσα στο regaine.και για αυτο ρωταω αν θα ηταν καλη κινηση η αναμιξη λιωμενων aldactone μεσα στη μινοξιδιλη .και γενναται και αλλο ερωτημα....στη γελη μινοξιδιλης 2% ή στην υγρη μινοξιδιλη 5% θα ηταν σωστοτερο να περασω μεσα τη σκονη χαπιων σπιρονολακτονης?
 

johnygiats

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Σκεφτομαι (η αλήθεια είναι ότι το εχω σκεφτει πολλες φορες και αλλες τοσες εχω αλλαξει γνωμη) να ξεκινησω minox. Τουλαχιστον για αρχη λεω να ξεκινησω με αφρο rogaine και οχι με την υγρη μορφη του (λόγω των λιγοτερων effects). Ειδομεν..
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

jg είπε:
Σκεφτομαι (η αλήθεια είναι ότι το εχω σκεφτει πολλες φορες και αλλες τοσες εχω αλλαξει γνωμη) να ξεκινησω minox. Τουλαχιστον για αρχη λεω να ξεκινησω με αφρο rogaine και οχι με την υγρη μορφη του (λόγω των λιγοτερων effects). Ειδομεν..

Αχ κι εγώ είμαι σε μεγάλο δίλημα για το αν θα την ξεκινήσω... είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή στο μέλλον θα μου χρειαστεί... αλλά προς το παρών, έτσι όπως είναι τα μαλλιά μου, νομίζω ότι με βγάζει χωρίς αυτή... :chinscratch :chinscratch :chinscratch
 

spi

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Η αληθεια ειναι οτι το regaine εχει πεσει πολυ ως τιμη.Αληθεια εσεις που δε χρησιμοποιεται μινοξ εχετε καποιο αλλο σκευασμα για regrowth που σας δινει αποτελεσμα?και μια ερωτηση που δε μου εχει απαντησει κανεις οταν δω το επιθυμητο αποτελεσμα εχω διαβασει οτι δε πρεπει να κοψουμε τελειως τη μινοξ αλλα να παιρνουμε αναμνηστικες δοσεις.Δηλαδη ανα ποσο διαστημα περιπου?Και επισης στο ποσο διαστημα να περιμενει καποιος να δει καποιο ορατο αποτελεσμα στο περιπου με regaine?
 

spi

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Τι διαφορες εχει το regaine σε αφρο απο το αλλο?και τι διαφορετικο αποτελεσμα σου δινει? :chinscratch γιατι αν ειναι να εχει λιγοτερα shides και πανω κατω το ιδιο αποτελεσμα να παρω αυτο την επομενη φορα
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

spi είπε:
Τι διαφορες εχει το regaine σε αφρο απο το αλλο?και τι διαφορετικο αποτελεσμα σου δινει? :chinscratch γιατι αν ειναι να εχει λιγοτερα shides και πανω κατω το ιδιο αποτελεσμα να παρω αυτο την επομενη φορα
οσοι δοκιμασαν αφρο λενε οτι ειναι λιγο ποιο αποτελεσματικος απο την υγρη μινοξιδιλη και δεν προκαλει ερεθισμους λογο το οτι δεν εχει pg ;)
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

spi είπε:
Η αληθεια ειναι οτι το regaine εχει πεσει πολυ ως τιμη.Αληθεια εσεις που δε χρησιμοποιεται μινοξ εχετε καποιο αλλο σκευασμα για regrowth που σας δινει αποτελεσμα?και μια ερωτηση που δε μου εχει απαντησει κανεις οταν δω το επιθυμητο αποτελεσμα εχω διαβασει οτι δε πρεπει να κοψουμε τελειως τη μινοξ αλλα να παιρνουμε αναμνηστικες δοσεις.Δηλαδη ανα ποσο διαστημα περιπου?Και επισης στο ποσο διαστημα να περιμενει καποιος να δει καποιο ορατο αποτελεσμα στο περιπου με regaine?

εγώ προσωπικά (εκτός από κετοκοναζόλη) δεν χρησιμοποίησα κάτι άλλο για regrowth. Υπάρχει και το Tricomin για regrowth, βασικά όσοι δεν βάζουν κάτι για regrowth το παλεύουν με dht-blockers. Για την minox, είναι αναλόγος το πως θα αντιγράσει ο οργανισμός σου, όλο από αυτό εξαρτάτε... :-\
 

kapa

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

[/quote]

εγώ προσωπικά (εκτός από κετοκοναζόλη) δεν χρησιμοποίησα κάτι άλλο για regrowth. Υπάρχει και το Tricomin για regrowth, βασικά όσοι δεν βάζουν κάτι για regrowth το παλεύουν με dht-blockers. Για την minox, είναι αναλόγος το πως θα αντιγράσει ο οργανισμός σου, όλο από αυτό εξαρτάτε... :-\
[/quote]
τελικα η κετοκοναζόλη ειναι dht blocker απο οτι δειχνουν τα πραγματα :chinscratch
 

spi

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Fenimore είπε:
εγώ προσωπικά (εκτός από κετοκοναζόλη) δεν χρησιμοποίησα κάτι άλλο για regrowth. Υπάρχει και το Tricomin για regrowth, βασικά όσοι δεν βάζουν κάτι για regrowth το παλεύουν με dht-blockers. Για την minox, είναι αναλόγος το πως θα αντιγράσει ο οργανισμός σου, όλο από αυτό εξαρτάτε... :-\
Δηλαδη αν χρησιμοποιησω μονο κατι ως dht blocker θα εχω επανεκφυση? ??? Και οταν λες πως θα αντιδρασει ο οργανισμος?με την μινοξ υπαρχει περιπτωση με τις τριχες που θα ριξει στην αρχη να μην ξαναβγουν αλλες και να χειροτερευσει η κατασταση? εγω εβαζα για λιγο καιρο regaine αλλα τωρα το σταματησα μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι.μην νομιζετε για πολυ μερικες μερες.τωρα χρησιμοποιω την κρεμα fungoral και ως σαμπουαν το libroman και της frezyderm.
 

spi

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Α και τον αφρο τον πουλανε στα φαρμακεια?και επισης με τον αφρο πως θα ειμαστε σιγουροι οτι θα βαλουμε 1ml?υπαρχει κατι που το μετραει?συγγνωμη για τον καταιγισμο των ερωτησεων αλλα θελω να μαθω κατι παραπανω..και ο αφρος μου φαινεται παρα πολυ καλη ιδεα γιατι θα μπορω να τον απλωσω στο μαλλι μου :D καλυτερα απο το αλλο ;D
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

cool11

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Αν αφηνω το regain στο κεφαλι για 4 ωρες, και μετα λουζομαι, ειμαι ενταξει?
Σε 4 ωρες το απορροφα τελειως, παιρνω ολη την αποτελεσματικοτητα του, οτι εχει να μου δωσει?
Το λεω γιατι το βραδυ θελω να λουζομαι και να ειμαι ετοιμος για την επομενη μερα, και δεν μου βγαινουν οι ωρες.
4 ωρες το revivogen, 4 ωρες μετα το regain, μετα πηγε 12 το βραδυ!
Να κανω το μπανακι μου ή τσαμπα πανε στραφι τα υλικα που βαζω στο κεφαλι?
 

heyya

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

spi είπε:
Α και τον αφρο τον πουλανε στα φαρμακεια?και επισης με τον αφρο πως θα ειμαστε σιγουροι οτι θα βαλουμε 1ml?

Όχι, μόνο νετ για την ώρα. Και υπάρχουν οδηγίες για την εφαρμογή ποσότητας στη συσκευασία!


cool11 είπε:
Αν αφηνω το regain στο κεφαλι για 4 ωρες, και μετα λουζομαι, ειμαι ενταξει?

yeap!
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

spi είπε:
[quote author=Fenimore link=topic=47.msg36614#msg36614 date=1278442975]
εγώ προσωπικά (εκτός από κετοκοναζόλη) δεν χρησιμοποίησα κάτι άλλο για regrowth. Υπάρχει και το Tricomin για regrowth, βασικά όσοι δεν βάζουν κάτι για regrowth το παλεύουν με dht-blockers. Για την minox, είναι αναλόγος το πως θα αντιγράσει ο οργανισμός σου, όλο από αυτό εξαρτάτε... :-\
Δηλαδη αν χρησιμοποιησω μονο κατι ως dht blocker θα εχω επανεκφυση? ??? Και οταν λες πως θα αντιδρασει ο οργανισμος?με την μινοξ υπαρχει περιπτωση με τις τριχες που θα ριξει στην αρχη να μην ξαναβγουν αλλες και να χειροτερευσει η κατασταση? εγω εβαζα για λιγο καιρο regaine αλλα τωρα το σταματησα μεχρι να τελειωσει το καλοκαιρι.μην νομιζετε για πολυ μερικες μερες.τωρα χρησιμοποιω την κρεμα fungoral και ως σαμπουαν το libroman και της frezyderm.
[/quote]

Μπορεί ναι, μπορεί όχι, αναλόγος τι dht-blocker θα πάρεις..., όταν κάνεις κάποια θεραπεία όλα εξαρτώνται από τον οργανισμό σου, αν δεις στο φορουμ, σε μερικούς δουλεύουν κάποια προιόντα, σε άλλους όχι..., για την μίνοξ στο συγκεκριμένο thread πιστεύω ότι έχουν λυθεί όλες οι απορίες για αυτήν, 33 σελίδες είναι αυτές ;)
 

spi

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Παντως βρε παιδια το εχω απορεια.Γιατι αν σταματησω τη μινοξ,οταν δω καποιο αποτελεσμα ικανοποιητικο,και χρησιμοποιω dht blockers θα χασω τα μαλλια μου?αφου σταματαμε τη δραση της dht γιατι να πεσουν?η μινοξ τα δημιουργει και η σπιρο(πχ) τα κραταει.εψαξα λιγο εδω στο forum αλλα δε βρηκα κατι που να μου δικαιολογει γιατι χανουμε τα μαλλια αν σταματησουμε τη μινοξ,με την προυποθεση βεβαια οτι θα χρησιμοποιεις κατι ως blocker.Μαλιστα να πω ξανα με παραδειγμα,ενας λεει οτι δε ξερουμε αν ισχυει αλλα ποιος το διακινδυνευει... ???
 

mindtrapper

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

spi είπε:
Παντως βρε παιδια το εχω απορεια.Γιατι αν σταματησω τη μινοξ,οταν δω καποιο αποτελεσμα ικανοποιητικο,και χρησιμοποιω dht blockers θα χασω τα μαλλια μου?αφου σταματαμε τη δραση της dht γιατι να πεσουν?η μινοξ τα δημιουργει και η σπιρο(πχ) τα κραταει.εψαξα λιγο εδω στο forum αλλα δε βρηκα κατι που να μου δικαιολογει γιατι χανουμε τα μαλλια αν σταματησουμε τη μινοξ,με την προυποθεση βεβαια οτι θα χρησιμοποιεις κατι ως blocker.Μαλιστα να πω ξανα με παραδειγμα,ενας λεει οτι δε ξερουμε αν ισχυει αλλα ποιος το διακινδυνευει... ???

Δεν γνωρίζω κάποια έρευνα πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Έτσι όπως το βλέπω εγώ, βάση της λογικής, η απάντηση είναι ότι οι θύλακες που επηρεάζει η μινοξιδίλη είναι πλέον εξαρτώμενοι στην ουσία. Εθισμένοι δηλαδή στην μινοξιδίλη. Δεν έχει σημασία αν μπλοκάρεις την DHT, όταν σταματάς την μινοξιδίλη τότε λείπει ένα βασικό συστατικό για τον κύκλο και την συντήρηση του θύλακα, οπότε έχουμε υποτροπή.
 

Fenimore

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

spi είπε:
Παντως βρε παιδια το εχω απορεια.Γιατι αν σταματησω τη μινοξ,οταν δω καποιο αποτελεσμα ικανοποιητικο,και χρησιμοποιω dht blockers θα χασω τα μαλλια μου?αφου σταματαμε τη δραση της dht γιατι να πεσουν?η μινοξ τα δημιουργει και η σπιρο(πχ) τα κραταει.εψαξα λιγο εδω στο forum αλλα δε βρηκα κατι που να μου δικαιολογει γιατι χανουμε τα μαλλια αν σταματησουμε τη μινοξ,με την προυποθεση βεβαια οτι θα χρησιμοποιεις κατι ως blocker.Μαλιστα να πω ξανα με παραδειγμα,ενας λεει οτι δε ξερουμε αν ισχυει αλλα ποιος το διακινδυνευει... ???

αυτό το είχα και εγώ απορία..., είναι λίγο πολύπλοκο το θέμα με την μινοξ, εδώ καλά καλά δεν γνωρίζει κανείς με πιο τρόπο κάνει regrowth...
 

fireman

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

ρε παιδια χρισημοποιω 6 μηνεΣ τωρα regaine 5% και proskar 1/5.ειχα καλα αποτελεσματα ωσπου αρχισα να παιρνω βαροΣ αλλα ειχα κ πριξιμο ειδικα μετα απο καθε φορα που ερχομουν απο γυμναστικη κ τρεξιμο.εκοψα το proskar 1μηνα τωρα,ξεπριζομαι,εχω διουρηση κανονικη,χρησιμοποιω μονο το regaine,ξεπερνωνταΣ καμια φορα τη κανονικη δοση...κ εχω 5 μερεΣ τωρα τριχοπτωση κ βλεπω να αδυνατιζουν ξανα τα μαλλια μου..ειναι περιστασιακο Η" δε κανω σωστη δοσολογια?
 

Georgex6

Well-Known Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

φιλε το αντιθετο μου φενετε επρεπε να κανεις
εγω εκοψα το regaine λογω αντιαισθητικου πρηξιματος στο προσωπο
και θελω να ρωτησω αν καποιος που αντιμετωπιζε παρομοιο προβλημα πηγε απο regaine σε αλλη μινοξιδιλη χωρις να εχει το πρηξιμο
 

fezuk

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Καλημέρα σε όλους...
Έχω ένα μεγάλο πρόβλημα τον τελευταίο καιρό!
Χρησιμοποιώ Regaine 5% , 5-6 ψεκασμούς το πρωί και με πιάνει τρομερή φαγούρα.
Δοκίμασα και 2%, τζελ αλόης αλλά τίποτα.....
Να τονίσω πως χρησιμοποιούσα Regaine 5% για περισσότερο απο 18 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα και πως έχω μαλλιά πολύ κοντά (2-3 mm)
Τι φταίει?
Μπορώ να κάνω κάτι?
 
Μπλουζα