Rogaine / Regaine FAQ

Ta_Mallakia_Mou

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

βλέπω ότι κάποιος έσβησε το μύνημα μου... τέσπα απλά μίλαγα ελεύθερα... ας το ρωτήσω και επιστημονικά μήπως και το θεωρήσετε πιο πολιτισμένο.

η λήψη ενός blocker της ελευθερης τεστοστερόνης δεν έχει αρνητικές συνέπειες για την φύση και κατ επέκταση για την σεξουαλική ζωή ενός άνδρα? γιατί ωραία λέτε όλοι πόσο όμορφα είναι τα μαλλάκια σας με τις θεραπείες σας, αλλά κανείς δε μιλάει για το απόλυτα προφανές...
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Ta_Mallakia_Mou είπε:
βλέπω ότι κάποιος έσβησε το μύνημα μου... τέσπα απλά μίλαγα ελεύθερα... ας το ρωτήσω και επιστημονικά μήπως και το θεωρήσετε πιο πολιτισμένο.

η λήψη ενός blocker της ελευθερης τεστοστερόνης δεν έχει αρνητικές συνέπειες για την φύση και κατ επέκταση για την σεξουαλική ζωή ενός άνδρα? γιατί ωραία λέτε όλοι πόσο όμορφα είναι τα μαλλάκια σας με τις θεραπείες σας, αλλά κανείς δε μιλάει για το απόλυτα προφανές...
κοίταξες/διάβασες τι μας προβληματίζει περισσότερο από "τα μαλλάκια" μας;!
 

slitherg9

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Πήρα regain, nizoral και αλοή τζελ 99.9%...
είμαι σχεδόν 20 χρονών και απέφυγα κάποιο DHT blocker...

Με το regain λέτε να προχωρίσω άφοβα ή μήπως είμαι αρκετά μικρός για να κολλίσω με κάτι που θα πρέπει να χρησιμοποιώ για πάντα??

Το ξέρω οτι χώρις ούτε καν το regain δεν υπάρχει θεραπεία ουσιαστικα αλλα ποιά η γνώμη σας?
 

lalakos

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

slitherg9 είπε:
Πήρα regain, nizoral και αλοή τζελ 99.9%...
είμαι σχεδόν 20 χρονών και απέφυγα κάποιο DHT blocker...

Με το regain λέτε να προχωρίσω άφοβα ή μήπως είμαι αρκετά μικρός για να κολλίσω με κάτι που θα πρέπει να χρησιμοποιώ για πάντα??

Το ξέρω οτι χώρις ούτε καν το regain δεν υπάρχει θεραπεία ουσιαστικα αλλα ποιά η γνώμη σας?

Το θέμα δεν είναι αν είσαι μικρός ή όχι για να κολλήσεις μέ ένα προϊόν, αλλά το τι θέλεις. Η ηλικία σού είναι πράγματι λίγο μικρή για να ξεκινήσεις με ένα dht blocker από το στόμα, δες φιναστερίδη. Εγώ πάντως στην θέση σου θα ξεκινούσα σίγουρα το regain μαζί με ένα τοπικό αναστολέα, δες revivogen ή άλλους αναστολείς... και αργότερα, βλέποντας και τα αποτελέσματα, να μπεις στο χάπι. Ανάλογα βέβαια πάντα και με το πρόβλημά πού έχεις. Πάντως και το regain από μόνο του θα μπορέσει να σου τα διατηρήσει άνετα πιστεύω, μαζί με regrowth μάλιστα, για αρκετά χρόνια ώστε να έρθεις σε μια καλύτερη ηλικία για το χάπι. Πχ ας πούμε τα 25 σου.
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

εγώ όχι (3+ χρόνια), αλλά παίζει σαν παρενέργεια - σταμάτα 1-2 μέρες και δες αν είναι από την μινοξ. :-\
 

someone1

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Γεια σας αγαπητοί φίλοι,

θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση.

Για αρκετά χρόνια χρησιμοποιούσα το axelan 5% (μινοξιλίδη) με ικανοποιητικά αποτελέσματα. Τον τελευταίο χρόνο δυστυχώς μου δημιούργησε πολλές παρενέργειες και σταμάτησα τη χρήση για 3 μήνες.

Επειδή θα ήθελα να αποφύγω το shed που συμβαίνει στους 3 - 4 μήνες αποφάσισα να χρησιμοποιώ πολύ λίγη (1-2 ψεκασμούς την ημέρα = 0.3 ml) την ημέρα από διάλυμα 2%.

Πήγα να αγοράσω Axelan 2% όμως στο φαρμακείο μου είπαν πως πλέον δεν κυκλοφορεί και έτσι πήρα rogaine 2%. Όμως και πάλι νιώθω πως η δόση με πειράζει.

Ίσως δεν αντέχει πια ο οργανισμός τη μινοξιλίδη; ή μήπως τα έκδοχα της μινοξιλίδης στη rogaine (propylene glycole, αλκοόλ) είναι σε διαφορετικά ποσοστά σε σχέση με άλλες μάρκες μινοξιλίδης και φταίει αυτό;

Έτσι σκέφτηκα να δοκιμάσω και σε κάποια άλλη μάρκα το 2%.

Κοίταξα στη σελίδα του ΕΟΦ και έχει πολλές. Όμως δεν ξέρω πόσο ενημερωμένη είναι καθώς δείχνει και το axelan 2% που πλέον δεν κυκλοφορεί.

Η ερώτηση μου λοιπόν είναι - σας έπρηξα! - αν έχετε υπόψην σας κάποια άλλη μινοξιλίδη 2% που πράγματι κυκλοφορεί στα ελληνικά φαρμμακεία.



σας ευχαριστώ πολύ, να είστε καλά!
 

Maria

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Γεια σου! Δε γνωρίζω κάποια μάρκα μινοξιδίλης εκτός του regaine που να πωλείται στα φαρμακεία αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να σου φτιάξει κάποια μινοξιδίλη 2% ο φαρμακιοποιος αν του το ζητήσεις ή αν σου γράψει μια συνταγή ο δερματολόγος μαζί με άλλα συστατικά για να μην ερεθίζεται το δέρμα;
 

dim74

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

AXELAN
BOTAFEX
EBERSEDIN
HAIRWAY
LOTORIN
MINODRIL
MINOXIDIL/TARGET
NEO-PRURISTAM
NHEREA
OXOFENIL
REGAINE
VIUS

αυτες ειναι οι ονομασιες minoxidil απο τα φαρμακεια...
 

Παναγιωτης

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

και εγω συμφωνω με του παραπανω dim

ελπιζω οι σκεψεις μου/μας να μην επαληθευτουν σε σενα
 

lalakos

Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

dim74 είπε:
εγω εβαζα μονο το regaine απο τα 19 μου μεχρι πριν ενα χρονο,για 15 χρονια δηλαδη.μετα απο λιγους μηνες στα 19 μου ειχα δει μια βελτιωση,δυναμωσαν σχετικα,αλλα μην φανταστεις καμια τρελη διαφορα.μετα ομως υπαρχει στασιμοτητα και απλα μια αργοπορια στο χασιμο των μαλλιων που θα εχανες αν δεν το εβαζες καθολου...δηλαδη μονο με αυτο απλα κερδιζεις λιγο χρονο,τιποτα αλλο!

Εκεί ακριβώς είναι η διαφορά μεταξύ regaine και regaine με φίνας dim. Το regaine από μόνο του δεν σταματά την αιτία της τριχόπτωσης. Απλώς κερδίζεις χρόνο, πέρα από το regrowth που σου δίνει. Με την φίνα όμως τα πράγματα είναι διαφορετικά. Μην το αναλύσουμε πάλι όμως. Αυτό που θέλω βασικά να πω είναι πως μπορεί με φίνα κάποιος να μην δει 'εύκολα' ίσως και ελάχιστα regrowth, αλλά είσαι σίγουρος πως σταματάς την διαδικασία της τριχόπτωσης.
 

Παρακαλώ συνδεθείτε ή εγγραφείτε για να απενεργοποιήσετε τις διαφημίσεις.

show_palmettos

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Η μινοξιδίλη αυξάνει τις μιτώσεις στον τριχικό αΰλακο, προκαλεί αγγειοδια-στολή και αύξηση της αιμάτωσης, ενώ συγχρόνως μειώνει τον πολλαπλασιασμο των ινοβλαστων στο χοριο
αυτη ειναι η κυρια δουλεια της μινοξιδιλολης που ειναι το περισσοτερο regrowth απο ολα....καλυτερα να παρεις και εναν αναστολεα ή περιοριστη της dht...επελεξε αναμεσα σε ντουταστεριδη και saw παλμεττο ..οτι εσυ θεωρεις καλυτερο
 

5%

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

show_palmettos είπε:
Η μινοξιδίλη αυξάνει τις μιτώσεις στον τριχικό αΰλακο, προκαλεί αγγειοδια-στολή και αύξηση της αιμάτωσης, ενώ συγχρόνως μειώνει τον πολλαπλασιασμο των ινοβλαστων στο χοριο
αυτη ειναι η κυρια δουλεια της μινοξιδιλολης που ειναι το περισσοτερο regrowth απο ολα....καλυτερα να παρεις και εναν αναστολεα ή περιοριστη της dht...επελεξε αναμεσα σε ντουταστεριδη και saw παλμεττο ..οτι εσυ θεωρεις καλυτερο

Επειδή και εγώ (23χρ) ετοιμάζομαι για θεραπεία με μόνο minoxidil (τη δοκίμασα και έκανε αρκετά καλή δουλειά στο 3μηνο), μου προτείνεις να κοιτάξω και κάτι άλλο ταυτόχρονα ή μόνο εάν στο μέλλον υπάρξει κάποιο πρόβλημα/αραίωση παρόλο της χρήσης της minoxidil τότε να κοιτάξω και για κάτι άλλο?
 

show_palmettos

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

κοιτα...κανε θεραπεια μονο με μινοξιδιλη που εχει δειξει σε ερευνες οτι μπορει να βγαλει και νεες τριχουλες εκτος απ το οτι γενικα διεγειρει το τριχωτο αλλα με το να βαζεις μονο μινοξιδιλη δε λυνεις το προβλημα...γιατι καποιες τριχες πιθανον να βγαινουν λογω της μινοξιδιλης ομως ο μηχανισμος πτωσεως των τριχων παντα θα υπαρχει λογω της dht..οποτε η καλυτερη θεραπεια ειναι η συνδυασμενη δραση της μινοξιδιλης με εναν blocker της dht..αν ημουνα ο ακης (αξιοπιστος ανθρωπος)θα σου προτεινα να παρεις προσκαρ,ομως εγω προσωπικα τα φοβαμαι τα χημικα και τις επιδρασεις τους στο σπερμα οποτε θα σου προτεινα να πας στα φυσικα και να παρεις μια φυτοκαψουλα με saw palmetto ειτε απο τις Quest vitaminas ειτε απο την hailth aid ειτε το prostavital που ειναι για τον προσταση...θες ομως να κανεις θεραπεια μονο με μινοξ? κανε...κανε οτι εσυ θεωρεις καλυτερο και σου ευχομαι καλα αποτελεσματα με ενα υγιες κεφαλι!
 

5%

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

show_palmettos είπε:
κοιτα...κανε θεραπεια μονο με μινοξιδιλη που εχει δειξει σε ερευνες οτι μπορει να βγαλει και νεες τριχουλες εκτος απ το οτι γενικα διεγειρει το τριχωτο αλλα με το να βαζεις μονο μινοξιδιλη δε λυνεις το προβλημα...γιατι καποιες τριχες πιθανον να βγαινουν λογω της μινοξιδιλης ομως ο μηχανισμος πτωσεως των τριχων παντα θα υπαρχει λογω της dht..οποτε η καλυτερη θεραπεια ειναι η συνδυασμενη δραση της μινοξιδιλης με εναν blocker της dht..αν ημουνα ο ακης (αξιοπιστος ανθρωπος)θα σου προτεινα να παρεις προσκαρ,ομως εγω προσωπικα τα φοβαμαι τα χημικα και τις επιδρασεις τους στο σπερμα οποτε θα σου προτεινα να πας στα φυσικα και να παρεις μια φυτοκαψουλα με saw palmetto ειτε απο τις Quest vitaminas ειτε απο την hailth aid ειτε το prostavital που ειναι για τον προσταση...θες ομως να κανεις θεραπεια μονο με μινοξ? κανε...κανε οτι εσυ θεωρεις καλυτερο και σου ευχομαι καλα αποτελεσματα με ενα υγιες κεφαλι!

Έπειτα από άπειρο διάβασμα ωρών στο φόρουμ, είμαι έτοιμος να παραγγείλω minoxidil 5% από ebay + zinoral 2% (για χρήση 2 φορές τη βδομάδα, ενώ το άλλο απλό shampoo δε θα περιέχει zinc για να μην τρώγεται με τη minoxidil)

Για προσκάρ δε το σκέφτομαι. Νιώθω ότι είναι πολύ νωρίς για μένα για να πάω σε κάτι τέτοιο, άλλωστε η δοκιμαστική θεραπεία με regaine έκανε τα μαλλιά μου ακριβώς όπως ήταν πριν ξεκινήσει η τριχόπτωση ;)

Για saw palmetto επίσης δε το σκέφτομαι, αλλά αν δεν έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα θα κοιτάξω πρώτα αυτό, και μετά ίσως πάω σε proscar 1/8. Αλλά ελπίζω να μη χρειαστούν. :)
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

ρε'συ-γράψε με Ελληνικά!!! :knup:
λοιπόν,
η απότομη τριχόπτωση αρχικά της χρήσης μινοξιδίλης(regain)είναι πολύ μικρή και οι τρίχες ξαναβγαίνουν-μάλλον δεν διάβασες τα αρχικά... :chinscratch
με συνδυασμό μινοξ.+fungoral θα έχεις μόνο το 1/3 της θεραπείς-πρέπει να βάλεις dht blocker-διάβασε το θέμα στο φόρουμ
 
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

καταλαβα σπυρο τι λες....συγνωμη για τα γραμματα απλα μερικες φορες ειμαι σε υπολογιστη που δεν εχει ελληνικα. μαλλον ενοεις τα 2/3 της θεραπειας....!!!!ελεγα να ξεκινησω με αυτα τα δυο για αρχη να δω σε 4-6 μηνες που λετε τι αποτελεσμα θα εχω και τοτε αν ειναι προσθετω καποιο DHT μπλοκερ.....τι λετε?
 

Σπύρος

Μέλος του προσωπικού
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

εγώ-και πολλοί εδώ-χάσαμε πολύτιμο χρόνο και μαλλί από ημιτελείς (μονο)θεραπείες-δεν αξίζει το ρίσκο/κόπο 8)
 

NoMoreLoss

New Member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Minoxidil With Betamethazone Valerate[move]Betamethazone Valerate = Betnovate = 3 ευρώ απο φαρμακείο τα 50 ml[/move]:Betamethazone valerate is a cortisone medication that helps to prevent scalp inflammation. In addition to reducing possible scalp irritation, it may also enhance the hair restoration effect of minoxidil in two ways: First, it helps block the metabolism of testosterone in the cells of the hair follicle where the hormone signal to "stop producing new hairs" takes place. Blocking this signal may keep more hairs growing. Second, betamethazone valerate helps to disperse the white blood cells that are called up to push the hair shaft out of the hair follicle. This may keep more hairs in place longer. Dr. Panagotacos has published this information on his Website since 1993. A study done in 2001 demonstrated increased hair density in one year of use.

Minoxidil With Tretinoin (Retin-A): Tretinoin is a prescription acne medication applied to the skin, and is also famous for helping to reduce facial wrinkles. Minoxidil lotion applied with low concentrations of tretinoin has been show to promote greater hair growth, and possibly faster results, than minoxidil used alone. Tretinoin may increase the absorption of minoxidil through the skin, as well as having additional hair growth promoting effects. In addition to the risks and advantages of minoxidil use, tretinoin adds additional risk of skin irritation and inflammation. These studies were done in the early 1980's.

Minoxidil With finasteride: Finasteride is another medication that demonstrates significant hair restoration effects. Combining finasteride with minoxidil can produce better hair restoration results than using either medication alone.



http://www.hairdoc.com/rogaine-minoxidil.html

αυτά για να γίνει ποιο αποτελεσματική η minoxidil
 

seeker

Verified MM member
Απ: Rogaine / Regaine FAQ

Ρε παιδια ξεκινησα Rogaine αλλα νιωθω πως ολο το υγρο οταν ψεκαζω παει στα μαλλια μου και οχι στο κρανιο. Εχω ακομα αρκετα μαλλια και μου φαινεται πως συγκρατουν την ουσια. Να τα κοψω;
 
Μπλουζα